Провадження №2/333/3014/23
Справа №317/3818/23
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2023 року Комунарський районний суд м. Запоріжжя у складі :
головуючої - судді Варнавської Л.О.,
за участю секретаря судового засідання Меркулової М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Запоріжжя цивільну справу за позовом Державного агентства меліорації та рибного господарства України в особі Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Запорізькій області до ОСОБА_1 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог: Кушугумська територіальнагромадапро стягнення збитків,
ВСТАНОВИВ:
11.07.2023 року позивач звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення збитків заподіяних рибному господарству. В позові зазначив, що 24.05.2022 р. о 21:00 год. на Каховському водосховищі Балабінська затока біля смт Балабине Запорізького району Запорізької області ОСОБА_1 під час весняно-літньої заборони в брід здійснив протизаконний лов риби забороненим знаряддям лову: сіткою довжиною 50 м, висотою 1 м, розміром вічка 50х50 мм, у кількості 1 шт. Виловив рибу карась у кількості 15 екз., приблизною загальною вагою 2 кг, чим заподіяв матеріальну шкоду рибним запасам України на загальну суму 23715 грн., які розраховано Управлінням Державного агентства меліорації та рибного господарства у Запорізькій області відповідно до постанови КМУ від 21.11.2011 р. №1209 «Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення цінних видів водних».
Постановою Запорізького районного суду Запорізької області від 26.07.2022 року по справі №317/1246/22 відповідача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 85 КУпАП та застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн.
Просить стягнути з відповідача на користь держави Україна 9554 грн. збитків.
Ухвалою суду від 09.08.2023 року провадження по справі відкрито, постановлено справу розглядати у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Ухвалою суду 27.10.2023 року по справі залучені в якості третьої особи, що не заявляють самостійні вимоги Кушугумська територіальна громада.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, надіслав до суду заяву про розгляд справи без його участі, просив задовольнити позовні вимоги.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився, про причини неявки не повідомив, відзиву на позов не подав. Суд визнав за можливе розглянути справу за відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів, ухваливши на підставі вимог ст.280 ЦПК України заочне рішення.
Представник третьої особи -Кушугумська територіальна громадав судовезасідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані у справі докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Постановою Запорізького районного суду Запорізької області від 26.07.2022 року по справі №317/1246/22 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 85 КУпАП та застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн. за те, що 24.05.2022 р. о 21:00 год. на Каховському водосховищі Балабінська затока біля смт Балабине Запорізького району Запорізької області ОСОБА_1 під час весняно-літньої заборони в брід здійснив протизаконний лов риби забороненим знаряддям лову: сіткою довжиною 50 м, висотою 1 м, розміром вічка 50х50 мм, у кількості 1 шт. Виловив рибу карась у кількості 15 екз., приблизною загальною вагою 2 кг, чим заподіяв матеріальну шкоду рибним запасам України на загальну суму 23715 грн.
Матеріальна шкода рибним запасам України на суму 23715 грн. розрахована Управлінням Державного агентства меліорації та рибного господарства у Запорізькій області.
Відповідно до вимог статті 10 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» № 3677-VІ від 08.07.2011 року, посадові особи органів рибоохорони здійснюють державний контроль та управління в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та мають, зокрема, такі повноваження: здійснювати державний контроль (нагляд) за дотриманням правил використання, порядку придбання та збуту об`єктів тваринного світу в частині водних біоресурсів; давати обов`язкові до виконання письмові вказівки (приписи) про усунення порушень у галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів; вилучати в осіб, які порушують законодавство у галузі охорони і використання водних біоресурсів, знаряддя лову водних біоресурсів, транспортні (у тому числі плавучі) засоби, обладнання та предмети, що були знаряддями правопорушення, незаконно добуті водні біоресурси, а також відповідні документи на них; визначати розмір збитків, завданих рибному господарству, за затвердженими таксами та методиками; подавати позови про відшкодування шкоди, заподіяної суб`єктами господарювання та громадянами, внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів; вилучати знаряддя лову водних біоресурсів, транспортні засоби, обладнання та предмети, що були знаряддями правопорушення у галузі охорони, використання та відтворення водних біоресурсів, а також незаконно добуті водні біоресурси у разі неможливості встановлення власника зазначеного майна; визначати в установленому порядку строки заборони вилову водних біоресурсів в рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах) та забезпечувати контроль за їх дотриманням; здійснювати передбачені законодавством заходи щодо регулювання рибальства.
Водні біоресурси, що знаходяться у внутрішніх водних об`єктах, територіальному морі, у виключній (морській) економічній зоні України, на континентальному шельфі, є об`єктами права власності Українського народу, від імені якого права власника на ці ресурси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування у межах, визначених Конституцією України та законами України (стаття 37 вказаного Закону).
Пунктом 3.15 Правил любительського і спортивного рибальства, затверджених наказом Державного комітету рибного господарства України N 19 від 15 лютого 1999 року, який був чинним на момент виникнення спірних правовідносин, визначено заборону лову водних живих ресурсів, зокрема, із застосуванням вибухових і отруйних речовин, електроструму, колючих знарядь лову, вогнепальної та пневматичної зброї (за винятком гарпунних рушниць для підводного полювання), промислових та інших знарядь лову, виготовлених із сіткоснастевих чи інших матеріалів усіх видів і найменувань, а також способом багріння, спорудження гаток, запруд та спускання води з рибогосподарських водойм.
Згідно із частинами 1, 2 статті 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Статтею 40 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» передбачено, що шкода, заподіяна суб`єктам рибного господарства неправомірними діями центральних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів рибоохорони, правоохоронних органів, юридичних та фізичних осіб, підлягає відшкодуванню у порядку, визначеному цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно частини 4 статті 63 Закону України «Про тваринний світ» № 2894-ІІІ від 13.12.2001, підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу.
Частинами 4, 5 статті 68, частиною 1 статті 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Отже, водні ресурси, які незаконно вилучені із природного середовища існування ОСОБА_1 на Каховському водосховищі Балабинський затоці біля смт Балабине Запорізького району Запорізької області є майном Кушугумської територіальної громади, на користь якої підлягає відшкодуванню шкода, завдана відповідачем внаслідок порушення законодавства в галузі охорони використання і відтворення водних біоресурсів.
Вказаними умисними діями відповідач завдав збитків рибному господарству на загальну суму 23715 грн., що підтверджується розрахунком розміру шкоди, завданої рибному господарству внаслідок порушень правил рибальства та охорони водних біоресурсів, але позивач в позовній заяві просить стягнути 9554 грн., суд не може вийти за межі позовних вимог, тому є підстави для стягнення з відповідача саме 9554 грн.
Відповідно до вимог п.1 ч.2 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача слід стягнути сплачений останнім судовий збір в розмірі 2684,00 грн.
Керуючись ст.ст. 89,141,280-285,354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
ПозовДержавного агентства меліорації та рибного господарства України в особі Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Запорізькій області до ОСОБА_1 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог: Кушугумська територіальнагромадапростягнення збитків- задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,який зареєстрованийза адресою: АДРЕСА_1 накористь державиУкраїна збиткив сумі9554(дев`ятьтисяч п`ятсотп`ятдесят чотири)грн.,зарахувавши коштина розрахунковийрахунок: UA508999980333139331000008485, отримувач: ГУК у Запорізькій області/ТГ смт Кушугум/24062100, код ЄДРПОУ: 37941997, банк отримувача Казначейство України.
Стягнути з ОСОБА_1 на користьЗапорізького рибоохоронного патруля 2684 грн. судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана до Комунарського районного суду м.Запоріжжя протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Запорізького апеляційного суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя: Л.О. Варнавська
Суд | Комунарський районний суд м.Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 27.11.2023 |
Оприлюднено | 06.12.2023 |
Номер документу | 115402723 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища |
Цивільне
Комунарський районний суд м.Запоріжжя
Варнавська Л. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні