Південно-західний апеляційний господарський суд
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
У Х В А Л А
про зупинення провадження у справі
04 грудня 2023 рокум. ОдесаСправа № 915/572/21Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючої судді Принцевської Н.М.;
суддів: Діброви Г.І., Колоколова С.І.;
Секретар судового засідання (за дорученням головуючого судді)- Соловйова Д.В.;
За участю представників сторін:
Від прокуратури Бескровний М.О.;
Від Міністерства оборони України Дідух С.П.;
Від Фермерського господарства Алеся Сухецька С.М.;
Від Миколаївського квартирно-експлуатаційного управління не з`явився.
розглянувши апеляційну скаргу Керівника Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону
на рішення Господарського суду Миколаївської області від 31.05.2023
по справі №915/572/21
за позовом Керівника Миколаївської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері в інтересах держави в особі Міністерства оборони України
до відповідачів:
- Миколаївського квартирно-експлуатаційного управління
- Фермерського господарства Алеся
про визнання недійсним договору про спільний обробіток землі на майбутнє та повернення земельної ділянки,
ВСТАНОВИВ:
18.07.2023 до Південно-західного апеляційного господарського суду надійшла апеляційна скарга Керівника Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону на рішення Господарського суду Миколаївської області від 31.05.2023 по справі №915/572/21.
Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи №915/572/21 було визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя -Принцевська Н.М., судді - Діброва Г.І., Ярош А.І., що підтверджується витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.07.2023.
Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 24.07.2023 відкладено вирішення питання щодо можливості відкриття, повернення, залишення без руху або відмови у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Керівника Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону на рішення Господарського суду Миколаївської області від 31.05.2023 по справі №915/572/21 до надходження матеріалів справи з суду першої інстанції; витребувано у Господарського суду Миколаївської області матеріали справи №915/572/21.
01.08.2023 до Південно-західного апеляційного господарського суду надійшли матеріали справи №915/572/21.
Враховуючи положення підпункту 17.4 підпункту 17 пункту 1 розділу XІ Перехідні положення ГПК України, підпунктів 2.3.25, 2.3.50 пункту 2.3 Положення про автоматизовану систему документообігу суду у редакції від 15.09.2016 року, підпункту 3.2.1 пункту 3.2 Засад використання автоматизованої системи документообігу суду в Південно-західному апеляційному господарському суді, у зв`язку із перебуванням судді - члена колегії Ярош А.І. у відпустці з 27.07.2023 по 11.08.2023, розпорядженням в.о. керівника апарату суду №122 від 02.08.2023 призначено повторний автоматизований розподіл судової справи №915/572/21.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи від 02.08.2023 визначено новий склад колегії суддів: головуючий суддя Принцевська Н.М., судді: Діброва Г.І., Колоколов С.І.
Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 03.08.2023 відкрито з поновленням пропущеного процесуального строку апеляційне провадження за апеляційною скаргою Керівника Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону на рішення Господарського суду Миколаївської області від 31.05.2023 по справі №915/572/21; зупинено дію рішення Господарського суду Миколаївської області від 31.05.2023 по справі №915/572/21.
11.08.2023 до Південно-західного апеляційного господарського суду від Миколаївського квартирно-експлуатаційного управління, а також 14.08.2023 від Фермерського господарства Алеся надійшли відзиви на апеляційну скаргу Керівника Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону на рішення Господарського суду Миколаївської області від 31.05.2023 по справі №915/572/21.
Крім того, 11.08.2023 від Миколаївського квартирно-експлуатаційного управління надійшло клопотання про проведення судового засідання в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та системи відеоконференцзв`язку EASYCON, а також надійшла заява про заміну сторони правонаступником, у якому відповідач зазначає, що 02.06.2023 Квартирно-експлуатаційний відділ міста Миколаїв був реорганізований в Миколаївське квартирно-експлуатаційне управління, про що внесено відповідний запис до Єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. З огляду на що, просить замінити відповідача у справі з Квартирно-експлуатаційного відділу міста Миколаїв на правонаступника Миколаївське квартирно-експлуатаційне управління.
Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 02.10.2023 задоволено заяву Миколаївського квартирно-експлуатаційного управління про проведення судового засідання в режимі відеоконференції по справі №915/572/21 поза межами приміщення суду; розгляд справи №915/572/21 за апеляційною скаргою Керівника Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону на рішення Господарського суду Миколаївської області від 31.05.2023 призначено на 30.10.2023 року об 11-30 год. в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та системи відеоконференцзв`язку EASYCON.
26.10.2023 до Південно-західного апеляційного господарського суду від Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону надійшла заява про зупинення провадження у справі до закінчення перегляду справи №915/317/21 Верховним Судом.
В обґрунтування своєї заяви, прокурор зазначає, що ухвалою Верховного Суду від 09.10.2023 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою керівника Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону на постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 24.08.2023 та рішення Господарського суду Одеської області від 06.02.2023 у справі №915/317/21, якими через сплив позовної давності залишені без задоволення позовні вимоги прокурора в інтересах держави в особі Міністерства оборони України до Миколаївського КЕУ, Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛАН» про визнання недійсним договору від 06.07.2016 №542/8 про спільний обробіток землі, припинення його дії на майбутнє та повернення земельної ділянки, тобто у подібних до справи№915/572/21 правовідносинах.
З урахуванням наведеного, з метою забезпечення єдності, ефективності та передбачуваності судової практики у спірних правовідносинах, беручи до уваги те, що правовідносини у справі №915/572/21 є подібними правовідносинами у справі №915/317/21, що розглядається Верховним Судом і правові висновки у такій справі є обов`язковими для врахування судами, прокуратура вважає за необхідне зупинити провадження у справі №915/572/21 до закінчення перегляду справи №915/317/21 Верховним Судом.
30.10.2023 року судове засідання у справі №915/572/21 не відбулось, у зв`язку з оголошенням на території міста Одеси та області повітряної тривоги, про що помічником судді складено відповідну довідку.
Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 30.10.2023 відкладено розгляд справи №915/572/21 за апеляційною скаргою Керівника Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону на рішення Господарського суду Миколаївської області від 31.05.2023 до 04.12.2023 року о 15-00 год. в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та системи відеоконференцзв`язку EASYCON.
04.12.2023 в судове засідання з`явився прокурор, а також представники Міністерства оборони України та Фермерського господарства Алеся, які не заперечували проти задоволення клопотання Миколаївського квартирно-експлуатаційного управління щодо заміни відповідача у справі з Квартирно-експлуатаційного відділу міста Миколаїв на правонаступника Миколаївське квартирно-експлуатаційне управління. Крім того, прокурор підтримав заяву про зупинення провадження у справі, інші учасники справи також не заперечували проти зупинення провадження. Представник Миколаївського квартирно-експлуатаційного управління у судове засідання, яке проводилось в режимі відеоконференції не з`явився, не повідомивши суд про причини не явки. Про день, час та місце розгляду апеляційної скарги повідомлений належним чином.
Колегія суддів, розглянувши клопотання Миколаївського квартирно-експлуатаційного управління про заміну відповідача у справі на правонаступника, дійшла висновку про його задоволення враховуючи наступне.
Згідно ч.1 ст. 52 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.
Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу (ч. 3 вказаної статті).
За наведених обставин, враховуючи реорганізацію Квартирно-експлуатаційного відділу міста Миколаїв на Миколаївське квартирно-експлуатаційне управління, клопотання відповідача про заміну учасника справи його правонаступником відповідає вимогам ст. 52 Господарського процесуального кодексу та підлягає задоволенню.
Розглянувши клопотання про зупинення провадження у справі, колегія суддів зазначає наступне.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 09.10.2023 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Керівника спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону на постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 24.08.2023 та рішення Господарського суду Одеської області від 06.02.2023 у справі №915/317/21; розгляд справи вирішено здійснювати у судовому засіданні 08.11.2023 року о 12-30 год. у приміщенні Касаційного господарського суду.
Враховуючи обставини справи №915/317/21, з метою дотримання єдності судової практики, суд дійшов висновку про наявність підстав для зупинення з власної ініціативи касаційного провадження у справі №915/317/21 до закінчення перегляду в касаційному порядку судовою палатою для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду справи №916/1719/22.
Колегія суддів зазначає, що однакове застосування закону забезпечує його загальнообов`язковість, рівність перед законом та правову визначеність у державі, яка керується верховенством права. Єдине застосування законів поліпшує громадське сприйняття справедливості та правосуддя, а також довіру до відправлення правосуддя. Загальновизнаний принцип правової визначеності передбачає стабільність правового регулювання і виконуваність судових рішень.
Зважаючи, що правовідносини у даній справі №915/572/21 та у справі №915/317/21, за сферою правового регулювання є подібними, колегія суддів вважає, що висновок Верховного Суду по справі №915/317/21 має значення для вирішення спору в цій справі.
Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 228 Господарського процесуального кодексу України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об`єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду.
Згідно з приписами пункту 11 частини 1 статті 229 Господарського процесуального кодексу України, провадження у справі зупиняється до закінчення перегляду в касаційному порядку.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає за необхідне зупинити апеляційне провадження у справі №915/572/21 до закінчення перегляду справи №915/317/21 в касаційному порядку.
Керуючись ст.228, 234 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд
УХВАЛИВ:
1. Задовольнити клопотання Миколаївського квартирно-експлуатаційного управління про заміну відповідача у справі з Квартирно-експлуатаційного відділу міста Миколаїв на правонаступника - Миколаївське квартирно-експлуатаційне управління.
2. Зупинити провадження у справі №915/572/21 до закінчення перегляду Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду в касаційному порядку справи №915/317/21 та оприлюднення повного тексту постанови.
3. Запропонувати учасникам справи повідомити Південно-західний апеляційний господарський суд про усунення обставин, що спричинили зупинення провадження у справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення суддями та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку, передбаченому ст.ст.286 - 289 ГПК України.
Головуюча суддя: Н. М. Принцевська
Судді: Г.І. Діброва
С.І. Колоколов
Суд | Південно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2023 |
Оприлюднено | 07.12.2023 |
Номер документу | 115405827 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про припинення права користування земельною ділянкою |
Господарське
Південно-західний апеляційний господарський суд
Принцевська Н.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні