ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.12.2023м. ДніпроСправа № 904/4885/23За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "КОНТИНЕНТ"
до Приватного акціонерного товариства "СУХА БАЛКА"
про стягнення боргу, інфляційних втрат, 3% річних
Суддя Юзіков С.Г.
Без участі представників сторін
СУТЬ СПОРУ:
Позивач просить стягнути з Відповідача 221 040,00 грн. - основного боргу, 63 316,34 грн. - індексу інфляції, 10 210,23 грн. - 3 % річних, мотивуючи неналежним виконанням Відповідачем Договору № 850 від 20.04.2018.
Відповідач позов заперечує, мотивуючи тим, що 20.04.2018 сторони уклали Договір № 850, за п. 1.1. якого Позивач зобов`язується передати Відповідачеві продукцію, а Відповідач зобов`язується прийняти у власність і оплатити товар на передбачених цим Договором умовах. Поставка товару здійснюється партіями. Партія товару - товар, оформлений одним товарно-транспортним документом (п. 2.1 Договору). Базисні умови, терміни поставки товару, а також відвантажувальні реквізити, узгоджуються сторонами в Специфікаціях (додатках) до цього Договору (п. 2.2 Договору). На кожну поставлену партію товару Позивач повинен надати Відповідачеві наступні документи: рахунок-фактуру - 1 примірник (оригінал); сертифікат якості виробника/паспорт на товар - 1 примірник (оригінал або копія, завірена печаткою Позивача); видаткову накладну - 1 примірник (оригінал) та необхідну кількість копій в залежності від виду транспорту; податкову накладну - складену в електронній формі з дотриманням вимог щодо реєстрації в порядку, визначеному законодавством, з електронним підписом уповноваженої особи та з реєстрацією в Єдиному реєстрі податкових накладних, в порядку, передбаченому п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України; інші документи, перераховані в Специфікації (Додатку). Зазначені вище документи при поставці товару автотранспортом надаються Позивачем одночасно з товаром, а при поставці залізничним транспортом - не пізніше, ніж через 2 робочих дні з дати прибуття товару до Відповідача (п.2.3 Договору). В силу положень п. 4.3 Договору у випадку коли документи, зазначені в п. 2.3. Договору, не надані Позивачем у встановлений у п. 2.3 Договору строк або оформлені Позивачем неналежним чином (з порушенням чинного законодавства та умов цього Договору), Відповідач має право затримати оплату товару до надання Позивачем повного комплекту належним чином оформленої документації, при цьому строк оплати, вказаний у п, 4.1 Договору збільшується на період надання документів, зазначених у п. 2.3 Договору, оформлених належним чином. Також в даному випадку штрафні санкції до Відповідача за порушення строків розрахунків за Договором не застосовуються, три проценти річних за користування чужими грошовими коштами та індекс інфляції не нараховуються та не сплачуються Відповідачем. Таким чином, у зв`язку з ненаданням Позивачем повного пакету документів для оплати, строк оплати є таким, що не настав.
12.10.2023 від Позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що у відзиві Відповідач посилається на абз. 1 п. 4.3. Договору, який навмисно викладає з неповним текстом. Фактично п. 4.3. Договору має наступний текст: "4.3. У випадку, коли документи, зазначені в п. 2.3. цього Договору, не надані Постачальником у встановлений в п. 2.3. Договору строк або оформлені Постачальником неналежним чином (з порушенням чинного законодавства та умов цього Договору), про що Покупець направляє Постачальнику відповідне повідомлення про порушення умов п. 2.3. Договору, Покупець має право затримати оплату товару до надання Постачальником повного комплекту належним чином оформленої документації, при цьому строк оплати, вказаний у п. 4.1. Договору збільшується на період надання документів, зазначених в п. 2.3. Договору, оформлених належним чином. Також в даному випадку, штрафні санкції до покупця за порушення строків розрахунків за Договором не застосовуються, три проценти річних за користування чужими грошовими коштами та індекс інфляції не нараховуються та не сплачуються Покупцем." Покупець, повідомлення про порушення умов п. 2.3. Договору при здійсненні поставки товару 17.01.2022 щодо ненадання повного пакету необхідних документів на адресу Постачальника не направляв. Це підтверджує факт отримання Відповідачем разом з поставленим товаром повного пакету необхідних документів, в тому числі оригіналу рахунку-фактури від 17.01.2022, який також передбачений п. 2.3. Договору. Крім того, керівник Відповідача (в.о. Генерального директора Сергій Лопатін) листом від 24.03.2022 №431/608, повідомив Позивачеві про те, що Відповідачем зобов`язання з оплати за Договором на час дії обставин непереборної сили здійснюватися не будуть. Таким чином, Відповідач фактично підтвердив наявність зобов`язань перед Позивачем по оплаті товару на суму 221 040,00 грн. поставленого на адресу Відповідача 17.01.2022 по Видатковій накладній № РН-0000001, оскільки будь-які інші грошові зобов`язання Відповідача перед Позивачем по іншим поставкам товару в рамках Договору відсутні.
Відповідач заперечення на відповідь на відзив не надав.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
20.04.2018 сторони уклали Договір № 850 (далі Договір), за п. 1.1. якого Постачальник (Позивач) зобов`язується передати Покупцю (Відповідачеві) продукцію (далі по тексту товар), а Покупець зобов`язується прийняти і оплатити товар на передбачених цим Договором умовах.
Відповідно до п. 1.2. Договору номенклатурний перелік, асортимент, кількість, ціна, вартість товару на інші умови узгоджуються сторонами в специфікаціях (Додатках), які після їх підписання є невід`ємною частиною цього Договору. При зазначенні переліку, асортименту в Специфікаціях (Додатках) обов`язково указується код УКТ ЗЕД товару з дотриманням наступних вимог:
- при придбанні товарів, вироблених в України (крім підакцизних), вказується не менш як 4 перших символів коду УКТ ЗЕД;
- при придбанні товарів, імпортованих в Україну та підакцизних, вказується 10 символів коду УКТ ЗЕД.
Поставка товару здійснюється партіями. Партія товару товар, оформлений одним товарно-транспортним документом (п. 2.1. Договору).
Згідно з п. 2.3. Договору на кожну поставлену партію товару Постачальник повинен надати Покупцю наступні документи:
- рахунок-фактуру - 1 примірник (оригінал);
- сертифікат якості виробника/паспорт на товар - 1 примірник (оригінал або копія, завірена печаткою Позивача);
- видаткову накладну - 1 примірник (оригінал) та необхідну кількість копій в залежності від виду транспорту;
- податкову накладну - складену в електронній формі з дотриманням вимог щодо реєстрації в порядку, визначеному законодавством, з електронним підписом уповноваженої особи та з реєстрацією в Єдиному реєстрі податкових накладних, в порядку, передбаченому п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України;
- інші документи, перераховані в Специфікації (Додатку).
Зазначені вище документи при поставці товару автотранспортом надаються Позивачем одночасно з товаром, а при поставці залізничним транспортом - не пізніше, ніж через 2 робочих дні з дати прибуття товару до Покупця.
В зазначених вище документах поруч з найменування товару зазначається код УКТ ЗЕД такого товару з дотриманням вимог, вказаних в п. 1.2. Договору.
Датою поставки товару вважається дата, проставлена на видатковій накладній при отриманні товару; при поставці залізничним транспортом відмітка станції призначення в залізничній накладній, якщо інше не обумовлено Специфікацією (Додатком).
Право власності на товар, а також всі пов`язані з ним ризики переходять від Постачальника до Покупця у відповідності до умов переходу права власності на товар, визначений у Специфікаціях (Додатках) (п. 2.4. Договору).
Загальна вартість Договору визначається вартістю всіх Специфікацій (Додатків), підписаних по цьому Договору, які є невід`ємною частиною Договору (п. 3.2. Договору).
Оплата вартості партії товару (платежі) здійснюється в гривнях, на розрахунковий рахунок Постачальника, зазначений у цьому Договорі, на умовах оплати узгоджених сторонами у відповідній Специфікації (Додатках) до цього Договору. У цьому випадку, умови оплати поширюються тільки на партії товару, передбачені такими Специфікаціями (Додатками) (п. 4.1. Договору).
Підставою для оплати узгодженої до відвантаження партії товару є виставлений Постачальником рахунок (п. 4.2. Договору).
У п. 4.3. Договору погоджено, що у випадку, коли документи, зазначені в п.2.3. цього Договору, не надані Постачальником у встановлений в п.2.3. Договору строк або оформлені Постачальником неналежним чином (з порушенням чинного законодавства та умов цього Договору), про що Покупець направляє Постачальнику відповідне повідомлення про порушення умов п.2.3. Договору, Покупець має право затримати оплату товару до надання Постачальником повного комплекту належним чином оформленої документації, при цьому строк оплати, вказаний у п. 4.1. Договору збільшується на період надання документів, зазначених в п.2.3. Договору, оформлених належним чином. Також в даному випадку, штрафні санкції до покупця за порушення строків розрахунків за Договором не застосовуються, три проценти річних за користування чужими грошовими коштами та індекс інфляції не нараховуються та не сплачуються Покупцем.
Цей Договір набуває чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2021 року, але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за Договором. Моментом підписання Договору є дата, зазначена у верхньому правому куті на першій сторінці цього Договору (п. 13.5. Договору в редакції додаткової угоди № 3 від 28.12.2020).
Відповідно до специфікації № 9 від 27.12.2021 Позивач повинен поставити Відповідачеві товар на суму 293 904,00 грн.; оплата товару, що поставляється за цим Договором, здійснюється Покупцем на умовах по факту поставки в термін 30 календарних днів з моменту поставки.
Позивач поставив Відповідачеві товар на загальну суму 221 040,00 грн., що підтверджується видатковою накладною № РН-0000001 від 17.01.2022, ТТН № РН-0000001 від 17.01.2022, підписаними сторонами без зауважень.
Позивач виставив Відповідачеві рахунок-фактури № СФ-0000001 від 17.01.2022 на суму 221 040,00 грн.
Відповідач виставлений рахунок не оплатив.
Листом № 43.1/608 від 24.03.2023 Відповідач повідомив, що відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/202 "Про введення воєнного стану в Україні" із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, на території України введено воєнний стан. ТПП України підтвердило, що зазначені обставини з 24.02.2022 до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об`єктивними обставинами для суб`єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по Договору, окремим податковим та/чи іншим зобов`язанням/обов`язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами Договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили). З огляду на вищевикладене, враховуючи ситуацію, яка склалася на території України, ПрАТ "СУХА БАЛКА" повідомляє, що зобов`язання з оплати за Договором № 850 від 20.04.2018 на час дії обставин непереборної сили здійснюватися не будуть.
З посиланням на ст. 625 ЦК України на борг Відповідача Позивач нарахував 63 316,34 грн. індексу інфляції за період з 01.03.2022 по 30.06.2023, та 10 210,23 грн. 3 % річних за період з 16.02.2022 по 31.08.2023.
Наведені обставини стали причиною звернення Позивачем з позовом та є предметом спору у даній справі.
Предметом доказування у даній справі є факт поставки Позивачем товару Відповідачеві, настання/ненастання строку для оплати, обґрунтованість стягуваних сум.
Відносини, що виникли між сторонами у справі на підставі Договору, є господарськими, тому, згідно зі ст. 4, 173-175 і ч. 1 ст. 193 ГК України, до цих відносин мають застосовуватися відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей передбачених Господарським кодексом України.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно зі ст. 265 ГК України за договором поставки одна сторона постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
Аналогічні положення містить ст. 712 ЦК України.
Відповідно до ч.2 ст. 712 ЦК України до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Згідно з ч. 1 ст. 662 ЦК України продавець зобов`язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу.
Статтею 193 ГК України визначено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону та інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до ст. 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його не виконання або виконання з порушенням умов, які визначені змістом зобов`язання.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Статтею 599 ЦК України встановлено, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Статтею 611 ЦК України встановлено, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати (ч.2 ст. 693 ЦК України).
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом (ч. 2 ст. 625 ЦК України).
Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У ст. 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно зі ст. 78, 79 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Згідно зі ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідач позов заперечує з викладених у відзиві підстав.
Перевіривши доводи сторін, проаналізувавши матеріали справи, суд не приймає позицію й доводи Відповідача, а погоджується з Позивачем.
Так, 20.04.2018 сторони уклали Договір № 850, за п. 1.1. якого Постачальник зобов`язується передати Покупцю продукцію, а Покупець зобов`язується прийняти і оплатити товар на передбачених цим Договором умовах.
Згідно з п. 2.3. Договору на кожну поставлену партію товару Постачальник повинен надати Покупцю наступні документи:
- рахунок-фактуру - 1 примірник (оригінал);
- сертифікат якості виробника/паспорт на товар - 1 примірник (оригінал або копія, завірена печаткою Позивача);
- видаткову накладну - 1 примірник (оригінал) та необхідну кількість копій в залежності від виду транспорту;
- податкову накладну - складену в електронній формі з дотриманням вимог щодо реєстрації в порядку, визначеному законодавством, з електронним підписом уповноваженої особи та з реєстрацією в Єдиному реєстрі податкових накладних, в порядку, передбаченому п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України;
- інші документи, перераховані в Специфікації (Додатку).
Зазначені вище документи при поставці товару автотранспортом надаються Позивачем одночасно з товаром, а при поставці залізничним транспортом - не пізніше, ніж через 2 робочих дні з дати прибуття товару до Покупця.
В зазначених вище документах поруч з найменування товару зазначається код УКТ ЗЕД такого товару з дотриманням вимог, вказаних в п. 1.2. Договору.
Оплата вартості партії товару (платежі) здійснюється в гривнях, на розрахунковий рахунок Постачальника, зазначений у цьому Договорі, на умовах оплати узгоджених сторонами у відповідній Специфікації (Додатках) до цього Договору. У цьому випадку, умови оплати поширюються тільки на партії товару, передбачені такими Специфікаціями (Додатками) (п. 4.1. Договору).
Відповідно до специфікації № 9 від 27.12.2021 Позивач повинен поставити Відповідачеві товар на суму 293 904,00 грн.; оплата товару, що поставляється за цим Договором, здійснюється Покупцем на умовах по факту поставки в термін 30 календарних днів з моменту поставки.
Позивач поставив Відповідачеві товар на загальну суму 221 040,00 грн., що підтверджується видатковою накладною № РН-0000001 від 17.01.2022, ТТН № РН-0000001 від 17.01.2022, підписаними сторонами без зауважень.
Позивач виставив Відповідачеві рахунок-фактури № СФ-0000001 від 17.01.2022 на суму 221 040,00 грн.
Відповідач виставлений рахунок не оплатив.
Відповідач стверджує, що строк оплати не настав, оскільки Позивач не надав усього пакету документів передбачений п. 2.3. Договору.
Суд бере до уваги, що пунктом 4.3. Договору визначено, що у випадку, коли документи, зазначені в п.2.3. цього Договору, не надані Постачальником у встановлений в п.2.3. Договору строк або оформлені Постачальником неналежним чином (з порушенням чинного законодавства та умов цього Договору), про що Покупець направляє Постачальнику відповідне повідомлення про порушення умов п.2.3. Договору, Покупець має право затримати оплату товару до надання Постачальником повного комплекту належним чином оформленої документації, при цьому строк оплати, вказаний у п. 4.1. Договору збільшується на період надання документів, зазначених в п.2.3. Договору, оформлених належним чином. Також в даному випадку, штрафні санкції до покупця за порушення строків розрахунків за Договором не застосовуються, три проценти річних за користування чужими грошовими коштами та індекс інфляції не нараховуються та не сплачуються Покупцем.
Доказів направлення Позивачеві повідомлення про не надання або надання не у повному обсязі необхідних супровідних документів, Відповідач суду не надав, а відповідно до п. 2.3. Договору зазначені в п. 2.3. Договору документи при поставці товару автотранспортом надаються Постачальником одночасно з товаром.
З матеріалів справи вбачається, що товар доставлявся автотранспортом, що підтверджується ТТН №РН-0000001 від 17.01.2022, підписаною сторонами без зауважень.
Згідно з п. 2.4. Договору датою поставки товару вважається дата, проставлена на видатковій накладній при отриманні товару.
За таких обставин, суд вважає, що Відповідач підписавши без заперечень видаткову накладну № РН-0000001 від 17.01.2022 та ТТН № РН-0000001 від 17.01.2022, не направивши Позивачеві повідомлення про порушення умов п.2.3. Договору під час цієї поставки, підтвердив отримання товару разом із пакетом документів передбаченими п.2.3. Договору.
Щодо посилання Відповідача на форс-мажорні обставини, суд бере до уваги, що відповідно до листа Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1 визнано форс-мажорною обставиною військову агресію проти України, що стало підставою введення воєнного стану 24.02.2022. Торгово-промислова палата України підтверджує, що зазначені обставини з 24.02.2022 до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними.
Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов`язків, згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт та ситуації, що з ним пов`язані (включаючи, але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, ембарго, діями іноземного ворога): загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибухи, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані положеннями відповідних рішень або актами державних органів влади, закриття морських проток, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також обставини, викликані винятковими погодними умовами чи стихійним лихом - епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха, тощо (ч. 2 ст. 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати України").
Відповідно до ч. 1 ст. 141 Закону України "Про торгово-промислові палати України", Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб`єкта господарської діяльності.
Статтею 617 ЦК України передбачено, що особа, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов`язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.
Також згідно зі ст. 218 ГК України у разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб`єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.
Листом від 28.02.2022 Торгово-промислова палата України засвідчила форс-мажорні обставини, зокрема, військову агресію проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента № 64/2022 від 28.02.2022 "Про введення воєнного стану".
Відповідач зазначив, що листом від 24.03.2022 № 43.1/608 повідомляв Позивачеві про неможливість належним чином виконувати свої зобов`язання за договором та направив лист №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022, яким Торгово-промислова палата України засвідчила форс-мажорні обставини.
У постанові Верховного Суду від 30.11.2021 у справі №913/785/17 визначено, що форс-мажорні обставини не мають преюдиційного характеру і при їх виникненні сторона, яка посилається на них, як на підставу неможливості виконання зобов`язання, повинна довести наявність таких обставин не тільки самих по собі, але й те, що ці обставини були форс-мажорними саме для цього конкретного випадку виконання господарського зобов`язання.
Доведення наявності непереборної сили покладається на особу, яка порушила зобов`язання. Саме вона має подавати відповідні докази в разі виникнення спору.
Відповідно до Висновку Верховного Суду у складі об`єднаної палати Касаційного господарського суду, викладеному у постанові від 19.08.2022 у справі № 908/2287/17 Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду зазначає, що сертифікат торгово-промислової палати, який підтверджує наявність форс-мажорних обставин, не може вважатися беззаперечним доказом про їх існування, а повинен критично оцінюватися судом з урахуванням встановлених обставин справи та у сукупності з іншими доказами (подібні правові висновки викладено у постановах Верховного Суду від 14.02.2018 у справі № 926/2343/16, від 16.07.2019 у справі № 917/1053/18 та від 25.11.2021 у справі № 905/55/21). Адже визнання сертифіката торгово-промислової палати беззаперечним та достатнім доказом про існування форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) без надання судом оцінки іншим доказам суперечить принципу змагальності сторін судового процесу.
Воєнний стан на території України не означає, що Відповідач не може здійснювати підприємницьку діяльність. Відповідачем не надано належних та допустимих доказів впливу саме воєнного стану на можливість виконання зобов`язань за договором. Отже, Відповідачем не доведено наявність підстав для звільнення від відповідальності.
Однак, строк оплати за поставлений товар настав 15.02.2022, тобто до введення воєнного стану (24.02.2022).
Беручи до уваги надані сторонами докази (Договір, Додаткові угоди, специфікацію, видаткову накладну, товарно-транспортну накладну), що Відповідач доказів оплати за поставлений товар, доказів направлення Позивачеві повідомлення про порушення умов п.2.3. Договору не надав, суд вважає, що Позивач вжив необхідних заходів для належного виконання умов Договору, у зв`язку з чим строк оплати за поставлений товар настав, тому сума основного боргу обґрунтована, а вимога така, що підлягає задоволенню.
Перевіривши решту розрахунків Позивача, за допомогою "Юридична інформаційно-пошукова система "Законодавство", суд встановив, що розрахунок індексу інфляції проведено правильно.
За перерахунком суду 3 % річних за період з 16.02.2022 по 31.08.2023 становить 10 192,06 грн.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню у розмірі: 221 040,00 грн. основного боргу, 63 316,34 грн. індексу інфляції, 10 192,06 грн. 3 % річних, решта позовних вимог не підлягають задоволенню.
Згідно зі ст. 129 ГПК України судові витрати у справі слід покласти на сторін пропорційно розміру задоволених вимог.
Оскільки Позивач у позовній заяві повідомив про очікувані (попередні) витрати на правничу допомогу, це питання не розглядається судом.
Керуючись ст. 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "СУХА БАЛКА" (50029, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Конституційна, 5, код 00191329) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю " Науково Виробниче Підприємство "Континент" (49000, м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 66/215, код 33971792) 221 040,00 грн. основного боргу, 63 316,34 грн. індексу інфляції, 10 192,06 грн. 3 % річних, 4 418,23 грн. судового збору.
У решті позову відмовити.
Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду у строк, передбачений ст.256 ГПК України.
Суддя С.Г. Юзіков
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 05.12.2023 |
Оприлюднено | 07.12.2023 |
Номер документу | 115407384 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Іванов Олексій Геннадійович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Іванов Олексій Геннадійович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Іванов Олексій Геннадійович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Іванов Олексій Геннадійович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Іванов Олексій Геннадійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Юзіков Станіслав Георгійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Юзіков Станіслав Георгійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Юзіков Станіслав Георгійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні