Рішення
від 27.11.2023 по справі 924/812/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

м. Хмельницький

"27" листопада 2023 р. Справа № 924/812/23

Господарський суд Хмельницької області у складі

судді Крамара С.І., при секретарі судового засідання Загродській М.А., розглянувши матеріали

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут", м. Хмельницький

до Приватного підприємства "ГЛІД", м. Кам`янець-Подільський Хмельницької області

про стягнення 378 950,56грн

Представники сторін:

від позивача: не з`явились;

від відповідача: не з`явились

В судовому засіданні, відповідно до ст. 240 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Процесуальні дії по справі, стислий виклад позицій сторін.

25.07.2023 року до Господарського суду Хмельницької області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут", м. Хмельницький до Приватного підприємства "ГЛІД", м. Кам`янець-Подільський Хмельницької області про стягнення 378 950,56грн заборгованості за спожиту електроенергію згідно публічного договору про постачання електричної енергії укладеного відповідно до заяви-приєднання №21901371 від 29.12.2018.

Ухвалою суду від 11.09.2023 судом прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі №924/812/23 в порядку розгляду за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.

Ухвалою суду від 25.10.2023 судом закрито підготовче провадження у справі №924/812/23 та призначено справу до судового розгляду по суті.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут", м.Хмельницький позовні вимоги підтримує. Посилається на неналежне виконанням відповідачем вимог публічного договору про постачання електричної енергії укладеного відповідно до заяви-приєднання №21901371 від 29.12.2018.

Відповідач - Приватне підприємство "ГЛІД", м.Кам`янець-Подільський Хмельницької області відзив на позовну заяву не подав, у судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив. Про час, дату та місце розгляду справи був належним чином повідомлений.

Судом враховується, що згідно статей 42, 46 Господарського процесуального кодексу України участь сторони у судовому засіданні є її правом. При цьому, норми вказаної статті зобов`язують сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.

Судом також враховано, що розумним, зокрема, вважається строк, що є об`єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту. З урахуванням практики Європейського суду з прав людини критеріями розумних строків у цивільних справах є: правова та фактична складність справи; поведінка заявника, а також інших осіб, які беруть участь у справі, інших учасників процесу; поведінка органів державної влади (насамперед суду); характер процесу та його значення для заявника (справи "Федіна проти України" від 02.09.2010р., "Смірнова проти України" від 08.11.2005, "Матіка проти Румунії" від 02.11.2006, "Літоселітіс проти Греції" від 05.02.2004)

Одночасно, застосовуючи відповідно до ч.1 ст.3 Господарського процесуального кодексу України, ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" при розгляді справи ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд зазначає, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов`язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п.35 рішення від 07.07.1989 Європейського суду з прав людини у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії" (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).

З огляду на наведене, зважаючи на належне повідомлення сторін про час та місце розгляду справи, вимоги розумності строку судового розгляду, суд приходить до висновку, що справа може бути розглянута за наявними у ній документами.

Розглядом матеріалів справи встановлено таке.

01.01.2019 Приватне підприємство "ГЛІД", м. Кам`янець-Подільський Хмельницької області (надалі - споживач) приєднався до публічного договору Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут", м. Хмельницький (надалі - постачальник) про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (надалі - договір) на умовах комерційної пропозиції, яка є додатком 4 до договору, що розміщений на офіційному веб-порталі позивача https://energo.km.ua/page/tarifi-dlja-biznesu.

Відповідно до п. 2.1. договору постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Відповідно до п.3.4 договору, датою початку постачання електричної енергії споживачу є дата зазначена в заяві-приєднанні.

Пунктом 5.1. договору встановлено, що споживач розраховується з постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої Регулятором, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 4 до цього договору.

Згідно п.5.2 договору спосіб визначення ціни за електричну енергію зазначається в комерційній пропозиції достачальника. Для одного об`єкта споживання застосовується один спосіб визначення ціни на електричну енергію.

Згідно п.5.8. договору, розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць. Розрахунки споживача за цим договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника.

Відповідно до п. 5.9 договору, споживач не обмежується у праві здійснювати оплату за цим договором через банківську платіжну систему, он-лайн переказ, поштовий переказ, внесення готівки через касу постачальника, та в інший не заборонений чинним законодавством спосіб. Оплата вартості електричної енергії за цим договором здійснюється споживачем виключно шляхом перерахування коштів на спецрахунок постачальника. Оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок постачальника надійшла вся сума коштів. Спецрахунок постачальника зазначається у платіжних документах постачальника, у тому числі у разі його зміни.

Згідно п.5.10 договору, оплата рахунка постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої споживачем. Всі платіжні документи, що виставляються постачальником споживачу, мають містити чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, що погоджені сторонами цього договору, а також інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних веб-сайтів для отримання інформації про подання звернень, скарг та претензій щодо комерційної якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки.

Відповідно до п.6.2.1. договору, споживач зобов`язується забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії згідно з умовами цього договору.

Комерційною пропозицією №1/УП, погодженою сторонами як додаток №4 до договору, передбачено, зокрема, умови щодо ціни, способу оплати.

На виконання умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №21901371, ТОВ "Хмельницькенергозбут" в період з січня по травень 2023 включно було поставлено електричну енергію 61087 кВт на суму 382 718,06грн, а саме: січень 2023 - 100 кВт на суму 661,61грн, лютий 2023 - 59229 кВт на суму 370 879,68грн, березень 2023 - 101 кВт на суму 633,64грн, квітень 2023 -1657кВт на суму 10 543,13грн.

Факт обсягів споживання електричної енергії ПП "Глід" за період з 01.01.2023 по 31.05.2023 підтверджується листом АТ "Хмельницькобленерго" від 08.06.2023 №0101-957, рахунками-фактурами №21901371 за січень-квітень 2023.

Відповідачем взятих на себе договірних зобов`язань з оплати поставленої електричної енергії у встановленому договором порядку і строки не виконав. За період січень-травень 2023 відповідачем сплачено на користь позивача 1 990,00грн, внаслідок чого станом на 01.06.2023 утворилась заборгованість в сумі 378 950,56грн.

Претензія позивача про сплату заборгованості за договором залишена відповідачем без задоволення.

Аналізуючи докази, оцінюючи їх в сукупності, судом приймається до уваги таке.

У відповідності до ратифікованої Законом України від 17.07.2007 року Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (п.1 ст.6) кожен має право на справедливий та публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.

Згідно ч.1 ст.173 ГК України Господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Відповідно до частин 1, 2 статті 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Згідно ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст. 599 ЦК України).

Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Як вбачається із матеріалів справи, 01.01.2019 відповідач - Приватне підприємство "ГЛІД", м.Кам`янець-Подільський Хмельницької області приєднався до публічного договору позивача про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг на умовах комерційної пропозиції, яка є додатком 4 до договору, що розміщений на офіційному веб-порталі позивача -ttps://energo.km.ua/page/tarifi-dlja-biznesu.

Комерційною пропозицією №1/УП, погодженою сторонами як додаток №4 до договору, передбачено, зокрема, умови щодо ціни, способу оплати.

Відповідно до ч.1 ст.714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Пунктом 5.1. договору встановлено, що відповідач розраховується з позивачем за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої Регулятором, згідно з обраною відповідачем комерційною пропозицією, яка є додатком 4 до цього договору.

Згідно п.5.2 договору спосіб визначення ціни за електричну енергію зазначається в комерційній пропозиції позивача. Для одного об`єкта споживання застосовується один спосіб визначення ціни на електричну енергію.

Відповідно до п.5.8. договору розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць. Розрахунки відповідача за цим договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання позивача.

Згідно п.5.10 договору, оплата рахунка позивача за цим договором має бути здійснена відповідачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання відповідачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої відповідачем. Всі платіжні документи, що виставляються позивачем відповідачу, мають містити чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, що погоджені сторонами цього договору, а також інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних веб-сайтів для отримання інформації про подання звернень, скарг та претензій щодо комерційної якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки.

Відповідно до п.6.2.1. договору, відповідач зобов`язується забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії згідно з умовами цього договору.

На виконання умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №21901371, ТОВ "Хмельницькенергозбут" в період з січня по травень 2023 включно було поставлено електричну енергію 61087 кВт на суму 382 718,06грн, а саме: січень 2023 - 100 кВт на суму 661,61грн, лютий 2023 - 59229 кВт на суму 370 879,68грн, березень 2023 - 101 кВт на суму 633,64грн, квітень 2023 -1657кВт на суму 10 543,13грн.

Факт обсягів споживання електричної енергії ПП "Глід" за період з 01.01.2023 по 31.05.2023 підтверджується листом АТ "Хмельницькобленерго" від 08.06.2023 №0101-957, рахунками-фактурами №21901371 за січень-квітень 2023.

Відповідачем взятих на себе договірних зобов`язань з оплати поставленої електричної енергії у встановленому договором порядку і строки не виконав. Станом на 01.06.2023 утворилась заборгованість відповідача перед Товариством з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут", м.Хмельницький в сумі 378 950,56грн.

Претензія позивача про сплату заборгованості за договором залишена відповідачем без задоволення.

Матеріалами справи стверджується, що відповідачем не виконані зобов`язання з оплати заборгованості за договором про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг від 01.01.2019 в сумі 378 950,56грн.

Матеріали справи не містять та учасниками судового розгляду не надано доказів оплати поставленої електроенергії, відтак суд приходить до висновку, що позовна вимога про стягнення 378 950,56грн основного боргу є обґрунтованою.

Відповідно до ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

В силу положень ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут", м. Хмельницький до Приватного підприємства "ГЛІД", м. Кам`янець-Подільський Хмельницької області про стягнення 378 950,56грн підлягає задоволенню.

Розподіл судових витрат між сторонами.

Відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати по оплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 231, 232, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Приватного підприємства "ГЛІД" (вул. Панівецька, 4, кв.21, м. Кам`янець-Подільський, 32302; код ЄДРПОУ 23654744) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут" (вул. Свободи, 57/2, м. Хмельницький; код ЄДРПОУ 42035266) 378 950,56грн (триста сімдесят вісім тисяч дев`ятсот п`ятдесят гривень 56 коп.) основного боргу, 5 684,26грн (п`ять тисяч шістсот вісімдесят чотири гривні 26 коп.) судового збору.

Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Порядок подання апеляційної скарги визначений ст.257 та пп.17.5 п.17 Розділу ХІ „Перехідні положення ГПК України.

Повний текст рішення складено 04.12.2023.

СуддяС.І. Крамар

Віддрук. 4 прим.: 1 - до справи; 2, 3 - позивачу (вул. Степана Бандери 1/1, м. Хмельницький, 29000; вул. Свободи, 57/2 м. Хмельницький, 29000) надісл. в ел.кабінет в системі "ЕС" 4 - відповідачу (вул. Панівецька, 4, кв. 21, м. Кам`янець-Подільський, 32302) надісл. реком.

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення27.11.2023
Оприлюднено07.12.2023
Номер документу115408695
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —924/812/23

Рішення від 27.11.2023

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Крамар С.І.

Ухвала від 08.11.2023

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Крамар С.І.

Ухвала від 25.10.2023

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Крамар С.І.

Ухвала від 04.10.2023

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Крамар С.І.

Ухвала від 11.09.2023

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Крамар С.І.

Ухвала від 31.07.2023

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Крамар С.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні