Ухвала
від 06.12.2023 по справі 621/987/21
ЗМІЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 621/987/21

Провадження № 4-с/621/6/23

Ухвала

Іменем України

06 грудня 2023 року м. Зміїв

Суддя Зміївського районного суду Харківської області Вельможна І.В. розглянувши скаргу ОСОБА_1 на дії заступника начальника Зміївського відділу державної виконавчої служби у Чугуївському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції Нагорної Олени Олександрівни,

в с т а н о в и в:

04 грудня 2023 року ОСОБА_1 звернулася до суду із скаргою на дії заступника начальника Зміївського відділу державної виконавчої служби у Чугуївському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції Нагорної Олени Олександрівни в якій просила визнати дії заступника начальника Зміївського відділу державної виконавчої служби у Чугуївському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції Нагорної О.О. щодо винесення постанови від 14.11.2023 про арешт коштів боржника неправомірними, а постанову незаконною; скасувати постанову заступника начальника Зміївського відділу державної виконавчої служби у Чугуївському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції Нагорної О.О. від 14.11.2023 про арешт коштів боржника; зобов`язати заступника начальника Зміївського відділу державної виконавчої служби у Чугуївському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції Нагорну О.О. усунути порушення (поновити порушене право заявника) та припинити звернення стягнення на пенсію.

Положеннями пункту а) частини 1, частини 2 статті 449 Цивільного процесуального кодексу України визначено, що скаргу може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її права або свободи. Пропущений з поважних причин строк для подання скарги може бути поновлено судом.

У поданій скарзі заявник зазначає, що 30.11.2023 вона була ознайомлена з матеріалами виконавчого провадження № 73295456 відкритого 13.11.2023.

Вирішуючи питання про можливість прийняття скарги до провадження суду, суд звертає увагу на наступне.

У постанові від 18.02.2021 року винесеній у справі № 640/25034/19, Верховний Суд зазначив, що день, коли особа дізналася про порушення свого права, - це встановлений доказами день, коли позивач дізнався про рішення, дію чи бездіяльність, внаслідок якої відбулося порушення їх прав, свобод чи інтересів. Цим днем може бути: день винесення рішення, яке оскаржується, якщо воно приймалося за участю особи; день отримання поштового відправлення, в якому особі надіслано рішення, яке вона оскаржує; день вчинення дії, яка оскаржується, якщо особа була присутня під час вчинення цієї дії; день, коли мало бути прийняте рішення (вчинено дію), якщо таке рішення (дія) не було прийняте (не була вчинена).

Якщо цей день встановити точно не можливо, строк обчислюється з дня, коли особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав (свобод чи інтересів). При цьому "повинна" слід тлумачити як неможливість незнання, припущення про високу вірогідність дізнатися, а не обов`язок особи дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав, якщо: особа знала про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і не було перешкод для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені; рішення скероване на її адресу поштовим повідомленням, яке вона відмовилася отримати або не отримала внаслідок неповідомлення відправника про зміну місця проживання; про порушення її прав знали близькі їй особи.

За заявленими вимогами скаржник просить визнати незаконними дії державного виконавця та скасувати постанову від 14 листопада 2023 року про арешт коштів боржника ВП №73295456.

У поданій скарзі заявник зазначає, що 30.11.2023 вона була ознайомлена з матеріалами виконавчого провадження № 73295456 відкритого 13.11.2023.

Разом з тим, на підтвердження факту ознайомлення саме 30.11.2023 з матеріалами виконавчого провадження, яку скаржник визначає як дату коли вона дізналася про порушення свого права, будь яких доказів та підтверджень до матеріалів скарги не додано.

Крім того, на копії постанови заступника начальника Зміївського відділу державної виконавчої служби у Чугуївському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції Нагорної Олени Олександрівни від 13.11.2023 про відкриття виконавчого провадження № 73295456, міститься відмітка за підписом ОСОБА_1 про отримання копії вказаної постанови 16.11.2023.

З`ясування обставин дотримання заявником процесуального строку на звернення до суду зі скаргою на дії чи бездіяльність державного виконавця, наявності клопотання про його поновлення зазначеного строку та поважних причин для його поновлення має першочергове значення, оскільки правовим наслідком недотримання встановленого законом строку звернення із скаргою на дії чи бездіяльність державного виконавця, відсутності клопотання про поновлення зазначеного строку та поважності причин для його поновлення, є залишення скарги без розгляду та повернення її заявникові.

При цьому, зі змісту скарги та доданих до неї документів вбачається, що питання про поновлення процесуального строку звернення до суду зі скаргою на дії заступника відділу державної виконавчої служби не ставиться.

Практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.

З цього приводу прецедентними є рішення Європейського суду з прав людини у справах "Осман проти Сполученого королівства" від 28.10.1998 та "Креуз проти Польщі" від 19.06.2001 року. У вказаних рішеннях зазначено, що право на суд не є абсолютним. Воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує регулювання з боку держави.

Разом з тим, суд вважає за необхідне відзначити, що обмеження строку звернення до суду шляхом встановлення відповідних процесуальних строків, не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя (Рішення Конституційного Суду України № 17-рп/2011 від 13 грудня 2011 року). Такі обмеження направленні на досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулюють учасників процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків та поважати права та інтереси інших учасників правовідносин.

За змістом частини 1 статті 126 Цивільного процесуального кодексу України, право на вчинення процесуальної дії втрачається із закінченням строку, встановленого законом або судом. Документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Частиною 2 статті 126 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до положень частини 1 статті 127 Цивільного процесуального кодексу України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

У постанові Верховного Суду від 18.11.2020 року у справі № 466/948/19 вказано, що строки на подання скарги є процесуальними, можуть бути поновлені за наявності поважних для цього причин за заявою заявника, яка подається одночасно зі скаргою або викладається у скарзі у вигляді клопотання. При вирішенні питання про поновлення строку на подання скарги на рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби суд має виходити з того, що у відповідному законодавстві не міститься перелік таких поважних причин, їх з`ясовують у кожному конкретному випадку залежно від обставин справи. Якщо скаргу подано з пропуском строку, встановленого законом, та відсутнє клопотання про його поновлення, така скарга суддею одноособово залишається без розгляду при її прийнятті та повертається заявникові. При цьому заявникові може бути роз`яснено право на повторне звернення до суду на загальних підставах. З`ясування обставин дотримання заявником процесуального строку на звернення до суду зі скаргою на дії чи бездіяльність державного виконавця, наявності клопотання про його поновлення зазначеного строку та поважних причин для його поновлення має першочергове значення, оскільки правовим наслідком недотримання встановленого законом строку звернення із скаргою на дії чи бездіяльність державного виконавця, відсутності клопотання про поновлення зазначеного строку та поважності причин для його поновлення, є залишення скарги без розгляду та повернення її заявникові.

Відповідно до положень частини 4 статті 263 Цивільного процесуального кодексу України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Враховуючи вищевикладене, та беручи до уваги те, що скаржником пропущений строк звернення до суду із зазначеною скаргою, і цей строк звернення до суду зі скаргою в межах виконавчого провадження встановлений законом, а не судом, при цьому питання про поновлення процесуального строку звернення до суду зі скаргою на дії заступника начальника відділу державної виконавчої служби боржником не ставиться, тому суд позбавлений можливості вирішити питання щодо поновлення відповідного строку звернення до суду за відсутності відповідної заяви скаржника із зазначенням поважності причин пропуску процесуального строку з наданням доказів щодо цього, тому скарга ОСОБА_1 підлягає залишенню без розгляду.

Крім того, суд зазначає, що загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення визначено у статті 183 Цивільного процесуального кодексу України.

Відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 183 Цивільного процесуального кодексу України, до заяви, скарги, клопотання чи заперечення, які подаються на стадії виконання судового рішення, в тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, додаються докази їх надіслання (надання) іншим учасникам справи (провадження).

Однак, в порушення вищевказаних вимог заявником не додано до скарги на дії заступника начальника відділу державної виконавчої служби докази надіслання (надання) копій заяви іншим учасникам справи (провадження), разом з тим до матеріалів скарги додано її копію з додатками для направлення судом такої скарги заінтересованим сторонам.

Відповідно до частини 4 статті 183 Цивільного процесуального кодексу України суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої або другої цієї статті, повертає її заявнику без розгляду.

За таких обставин, скаргу ОСОБА_1 на діїзаступника начальникаЗміївського відділудержавної виконавчоїслужби уЧугуївському районіХарківської областіСхідного міжрегіональногоуправління міністерстваюстиції НагорноїО.О. залишити без розгляду, зокрема у зв`язку з пропуском строку для звернення до суду із вказаною скаргою.

Керуючись статтями 126, 127, 354, 355, 449 Цивільного процесуального кодексу України,

у х в а л и в:

Скаргу ОСОБА_1 надії заступниканачальника Зміївськоговідділу державноївиконавчої службиу Чугуївськомурайоні Харківськоїобласті Східногоміжрегіонального управлінняміністерства юстиціїНагорної ОлениОлександрівни - залишити без розгляду.

Роз`яснити, що особи, заяви яких залишено без розгляду, після усунення умов, що були підставою для залишення заяви без розгляду, мають право звернутися до суду повторно.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Учасники справи, а також особи, які не брали участь у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку ухвалу повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через Зміївський районний суд Харківської області протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання.

Повний текстухвали складенота підписаносуддею 07.12.2023.

Суддя:

СудЗміївський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення06.12.2023
Оприлюднено08.12.2023
Номер документу115455823
СудочинствоЦивільне
КатегоріяІнші скарги та заяви в процесі виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб)

Судовий реєстр по справі —621/987/21

Ухвала від 06.02.2024

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Шахова В. В.

Ухвала від 11.01.2024

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Шахова В. В.

Ухвала від 10.01.2024

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Овдієнко В. В.

Ухвала від 19.12.2023

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Філіп'єва В. В.

Ухвала від 14.12.2023

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Вельможна І. В.

Ухвала від 13.12.2023

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Бібік О. В.

Ухвала від 06.12.2023

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Вельможна І. В.

Судовий наказ від 06.05.2021

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Шахова В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні