Справа № 944/5673/23
Провадження №2-о/944/146/23
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.12.2023 рокум.Яворів
Яворівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Матвіїва І.М.
з участю секретаря судового засідання Фостаковської Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, у залі суду, у м.Яворові, в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Бродівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Золочівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту, що має юридичне значення,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення,в якійпросить встановитифакт неправильності(неповноти)запису пронаціональність їїматері ОСОБА_2 в актовому записі про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 №618 від 06 червня 1956 року, який вчинений Шевченківським відділом реєстрації актів цивільного стану Львівського міського управління юстиції та у актовому записі про державну реєстрацію шлюбу №1, що вчинений 27 лютого 1955 року Виконавчим комітетом Ражнівської сільської ради Бродівського району Львівської області та зобов?язати Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції внести зміни: в актовий запис про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 №618 від 06 червня 1956 року, який вчинений Шевченківським відділом реєстрації актів цивільного стану Львівського міського управління юстиції, а саме в графі «відомості про матір» національність ОСОБА_4 змінити з «українка» на «полька», а також зобов?язати Бродівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Золочівському районі Львівської област Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції внести зміни в актовий запис про державну реєстрацію шлюбу №l від 27 лютого 1955 року, який вчинений Виконавчим комітетом Ражнівської сільської ради Бродівського району Львівської області, а саме в графі «відомості про дружину» національність ОСОБА_2 змінити з «українка» на «полька».
Заяву обґрунтовує тим, що в її свідоцтві про народження в графі мати зазначено ОСОБА_4 без визначення національності, а у витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження в графі мати зазначено ОСОБА_4 національність українка.
Відповідно до «Сповіщення» запис акту про одруження №89 виданого виконавчим комітетом УРСР Заболотцівською сільською радою народних депутатів Бродівського району Львівської області, виявлено запис про те, що матір гр. ОСОБА_5 за національністю - полька.
З наявних матеріалів справи вбачається, що її матір ОСОБА_5 за національністю є полька, відтак вона ОСОБА_6 за національністю теж є полькою. Чинним законодавством України не передбачений порядок зміни чи встановлення факту реєстрації національності відділами Реєстрації актів цивільного стану, тому просить заяву задовольнити.
Ухвалою судді від 11.09.2023 відкрито провадження у справі та призначено судовий розгляд.
Заявник в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву, у якій заявлені вимоги підтримує в повному обсязі та просить розгляд справи проводити у її відсутності.
Представник заінтересованої особи Шевченківського ВДРАЦС у місті Львові ЗМУ МЮ в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву в якій просить розгляд справи проводити у їх відсутності, проти позовних вимог не заперечують.
Представник заінтересованої особи Бродівського ВДРАЦС у Золочівському районі Львівської області ЗМУ МЮ в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву в якій просить розгляд справи проводити у їх відсутності, рішення просить прийняти на розсуд суду.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч.2 ст.247 Цивільного процесуального кодексу України у зв`язку з неявкою у судове засідання учасників справи.
Частинами 4, 5 ст.268 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Отже, враховуючи наведені вище вимоги процесуального закону, датою ухвалення судом судового рішення в даній справі, призначеній до розгляду на 04.12.2023, є дата складення повного судового рішення 07.12.2023.
Дослідивши зібрані по справі докази, вирішуючи спір в межах заявлених вимог та на підставі наданих доказів, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.4 Цивільного процесуального кодексу України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно з ч.1 ст.293 Цивільного процесуального кодексу України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Частиною 2 статті 315 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного суду України від 07 липня 1995 року «Про практику розгляду судами справ щодо встановлення неправильності запису в актах громадянського стану» зазначено, що при розгляді таких справ слід враховувати, що в актових записах про народження повинні міститись відомості про національність батьків, а якщо їх не було внесено чи неправильно зазначено то такий актовий запис має бути доповнено відповідно до рішення суду. Питання щодо національності батьків, суд вирішує на підставі письмових та інших доказів. При вирішенні факту щодо неправильності запису про національність батьків слід враховувати, що згідно Указу Президента України від 31 грудня 1991 року «Про порядок зміни громадянами України національності» у паспорт громадянина вносяться відомості про національність відповідно до національності одного із батьків.
Згідно зі ст.11 Закону України «Про національні меншини в Україні», громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.
Стаття 15 Закону України «Про національні меншини» передбачає, що громадяни, які належать до національних меншин, національні громадські об`єднання мають право в установленому в Україні порядку вільно встановлювати і підтримувати зв`язки з особами своєї національності та їх громадськими об`єднаннями за межами України, одержувати від них допомогу для задоволення мовних, культурних, духовних потреб, брати участь у діяльності міжнародних неурядових організацій.
Статтею 300 Цивільного кодексу України визначено, що фізична особа має право на індивідуальність. Фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.
Зі змісту вказаних статей, а також роз`яснень, викладених у пункті 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", вбачається, що в порядку окремого провадження суд розглядає справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений або знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; із заяви про встановлення факту не вбачається спору про право; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Згідно зі ст.11 Закону України «Про національні меншини в Україні», громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.
Стаття 15Закону України«Про національніменшини» передбачає,що громадяни,які належатьдо національнихменшин,національні громадськіоб`єднаннямають правов установленомув Україніпорядку вільновстановлювати іпідтримувати зв`язкиз особамисвоєї національностіта їхгромадськими об`єднаннями за межами України, одержувати від них допомогу для задоволення мовних, культурних, духовних потреб, брати участь у діяльності міжнародних неурядових організацій.
Згідно з свідоцтвом про народження виданного повторно серії НОМЕР_1 , виданого 11 серпня 2023 року, вбачається, що ОСОБА_7 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 . В графі «батько» значиться ОСОБА_8 , національність в графі не вказано, в графі «мати» значиться ОСОБА_4 , національність в графі не вказано.
Судом встановлено, що 27 лютого 1955 року ОСОБА_8 в графі національність вказано «українець» та ОСОБА_9 в графі національність вказано «полька» зареєстрували шлюб, про що зроблено відповідний актовий запис №1, що підтверджується «Сповіщення» від 6.06.1963 №89 виданого виконавчим комітетом УРСР Заболотцівською сільською радою народних депутатів Бродівського району Львівської області. Після реєстрації шлюбу дружині присвоєно прізвище « ОСОБА_10 ».
Відтак, з огляду на викладене судом встановлено, що ОСОБА_9 та її донька ОСОБА_1 за національністю поляки.
При цьому, в українському законодавстві немає чіткого критерія щодо визначення національності за національністю матері або батька. Це означає, дитина може обрати національність одного з батьків.
Враховуючи викладене, зважаючи на те, що ОСОБА_4 та ОСОБА_1 ідентифікували себе як поляки, заявник у інший спосіб не може довести факти, що вона та її мати за національністю поляки, і зазначені обставини перешкоджають подальшому підтвердженню її національної приналежності отриманню дозвільних документів, відновленню свого права на національність та національну ідентичність, у визначений законом спосіб, оцінюючи всі досліджені докази в їх сукупності, суд вважає, що заява підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.12, 13, 81, 263-265 ,293, 295-300, 315 ЦПК, суд,
в и р і ш и в:
заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Бродівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Золочівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту, що має юридичне значення задовольнити.
Встановити факт неправильності (неповноти) запису про національність ОСОБА_2 в актовому записі про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 №618 від 06 червня 1956 року, який вчинений Шевченківським відділом реєстрації актів цивільного стану Львівського міського управління юстиції.
Встановити факт неправильності (неповноти) у актовому записі про державну реєстрацію шлюбу №1, що вчинений 27 лютого 1955 року Виконавчим комітетом Ражнівської сільської ради Бродівського району Львівської області.
Зобов?язати Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції внести зміни: в актовий запис про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 №618 від 06 червня 1956 року, який вчинений Шевченківським відділом реєстрації актів цивільного стану Львівського міського управління юстиції, а саме в графі «відомості про матір» національність ОСОБА_4 змінити з «українка» на «полька»,
Зобов?язати Бродівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Золочівському районі Львівської област Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції внести зміни в актовий запис про державну реєстрацію шлюбу №l від 27 лютого 1955 року, який вчинений Виконавчим комітетом Ражнівської сільської ради Бродівського району Львівської області, а саме в графі «відомості про дружину» національність ОСОБА_2 змінити з «українка» на «полька».
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Львівського апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне судове рішення складено 07 грудня 2023 року.
Сторони у справі:
Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса проживання: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, юридична адреса: вул.Котляревського,6 м.Львів.79007. ЄДРПОУ 33286099.
Заінтересована особа Бродівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Золочівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, юридична адреса: вул.Кривоноса,22 м.Броди Золочівського району Львівської області. 80600. ЄДРПОУ 20849803.
Суддя І.М. Матвіїв
Суд | Яворівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 07.12.2023 |
Оприлюднено | 08.12.2023 |
Номер документу | 115459977 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: факту народження, з них: |
Цивільне
Яворівський районний суд Львівської області
Матвіїв І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні