Справа № 383/1660/23
Провадження №2/485/459/23
Рішення
іменем України
07 грудня 2023 року м.Снігурівка
Снігурівський районний суд Миколаївської області у складі:
головуючого - судді Соловйова О.В.,
секретар судового засідання Гусарова І.М.,
розглянувши увідкритому підготовчомузасіданні в залі суду м.Снігурівка в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , від імені якої діє адвокат Вялова Ірина Михайлівна, до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про розірвання договору оренди землі,
встановив:
ОСОБА_1 , діючи через свого представника - адвоката Вяловорї І.М., звернулася до суду з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (далі - ФОП ОСОБА_2 ) про розірвання договору оренди землі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом позивачка набула право власності на земельну ділянку площею 9,7500 га, кадастровий номер 4825780000:09:000:0003, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Снігурівської міської ради, яку вона успадкувала після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вказана земельна ділянка знаходиться в оренді у відповідача ФОП ОСОБА_2 з серпня 2013 року. За відсутності наміру продовжувати договірні відносини, позивачка як новий власник неодноразово зверталась до відповідача з проханням розірвати договір оренди землі на підставі п.38 договору, однак жодної відповіді не отримала.
Враховуючи викладене, просить розірвати договір оренди землі від 12 серпня 2013 року, укладеного між ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ФОП ОСОБА_2 , зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 2506368, скасувати державну реєстрацію договору оренди землі та зобов"язати відповідача повернути земельну ділянку площею 9,75 га, кадастровий номер 4825780000:09:000:0003, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Снігурівської міської ради.
У підготовче засідання сторони не з`явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та своєчасно.
Представник позивача - адвокат Вялова І.М. подала до сду письмову заяву, в якій просила про розгляд справи без її участі, позов підтримує.
Представник відповідача - адвокат Козирєва А.В. згідно з поданою заявою також просила справу розглядати у відсутність відповідача ФОП ОСОБА_2 та його представника, позовні вимоги позивача визнають у повному обсязі.
Суд вважає можливим проводити розгляд справи за відсутності сторін, на підставі наявних у справі доказів.
Згідно з ч. 4 ст. 200 ЦПК України суд за результатами підготовчого провадження ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
За таких обставин, суд ухвалив слухати справу у підготовчому судовому засіданні.
У зв"язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України розгляд справи здійснено без фіксування судового процесу.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до таких висновків.
Судом встановлено, 12 серпня 2013 року між ОСОБА_3 та ФОП ОСОБА_2 було укладено договір оренди земельної ділянки площею 9,75 га, кадастровий номер 4825780000:09:000:0003, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Снігурівської міської ради, строком по 12 серпня 2028 рік (а.с. 10-11).
Вище вказаний договір 27 серпня 2013 року зареєстровано державним реєстратором Снігурівського районного упраління юстиції Миколаївської області Корженко О.Ю., номер запису про інше речове право: 2506368, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного ресєстру заборон відчуження об"єктів нерухомого майна щодо суб"єкта № 340261290 від 25 липня 2023 року (а.с.12-13).
Орендодавець ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкоємцем після його смерті є позивачка у справі ОСОБА_1
15 липня 2015 року ОСОБА_1 отримала свідоцтво про право на спадщину за законом видане державним нотаріусом Снігурівської державної нотаріальної контори Миколаївської області Коваль Ю.В. за реєстровим №3763 на спадкове майно померлого, тим самим набула право власності на земельну ділянку площею 9,7500 га, кадастровий номер 4825780000:09:000:0003, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташованана територіїСнігурівської міськоїради (а.с.8).
Вказане також підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 40689177 сформованого 15 липня 2015 року (а.с. 9).
Відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини, яким відповідно до ст.1220 ЦКУ є вважається день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Відповідно до частини першої статті 16 ЦК України та ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Частиною четвертою статті 373 ЦК України передбачено, що власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до цільового призначення.
За змістом ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов"язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з врахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч.1 ст.627 ЦК України).
Відповідно до ч.1 ст. 628 ЦК України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та мови, які є обов"язковими відпоідно до актів цивільного законодавства.
У відповідності до статті 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
ідповідно до статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов"язані з орендою землі, є Закон України "Про оренду землі" від 6 жовтня 1998 року № 161-XIV. За змістом ст. 1 вказаного Закону оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст. 31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи-орендаря; припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійного договору (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства/концесії).
Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Згідно ч. 1 ст. 32 Закону "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов"язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об"єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Відповідно дозмісту ч.4статті 32Закону України"Прооренду землі",яка регулюєпитання щодоприпинення договоруоренди землішляхом йогорозірвання,перехід прававласності наорендовану земельнуділянку доіншої особи,а такожреорганізація юридичноїособи-орендаряне єпідставою длязміни умовабо розірваннядоговору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.
У пункті 38 Договору оренди, який був укладений 12 серпня 2013 року між ОСОБА_3 та ФОП ОСОБА_2 передбачено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря є підставою для зміни умов або розірвання договору.
У зв"язку з вказаним позивач ОСОБА_1 , як новий власник орендованої відповідачем земельної ділянки, скористалася своїм правом та ініціювала питання про одностороннє дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки від 12 серпня 2013 року на підставі п. 38 цього договору.
Оскільки пунктом38спірного договоруоренди земліпередбачено зокрема, щоперехід прававласності наорендовану земельнуділянку додругої особи, є підставою для розірвання договору, то суд приходить до висновку, що позов є обгрунтованим та підлягає задоволенню, оскільки в іншому випадку будуть порушені умови договору, з якими погодився сам відповідач.
У відповідності до положень ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
При поданні позовної заяви позивачем сплачено судовий збір в сумі 3220,80 грн, відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" (а. с. 1).
Згідно з ч. 3 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Наведені положення Закону кореспондуються із ч. 1 ст. 142 ЦПК України.
Відповідач визнав позовні вимоги до початку розгляду справи по суті.
За такого, з відповідача на користь позивачки має бути стягнуто судовий збір у розмірі 1610,40 грн, з державного бюджету має бути повернуто позивачці судовий збір у розмірі 1610,40 грн.
Керуючись ст. 4, 13, 81, 141, 142, 200, 263-265, 268 ЦПК України, суд
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 , від імені якої діє адвокат Вялова Ірина Михайлівна, до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про розірвання договору оренди землі - задовольнити.
Розірвати договір оренди землі від 12 серпня 2013 року, укладений між ОСОБА_3 та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 , зареєстрований державним реєстратором Снігурівського районного управління юстиції Миколаївської області Корженко О.Ю. 27 серпня 2013 року, номер запису про інше речове право: 2506368, відповідно до якого в оренду було передано земельну ділянку площею 9,7500 га, кадастровий номер 4825780000:09:000:0003, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Снігурівської міської ради.
Скасувати державну реєстрацію договору оренди землі від 12 серпня 2013 року, укладеного між ОСОБА_3 та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 , зареєстрований державним реєстратором Снігурівського районного управління юстиції Миколаївської області Корженко О.Ю. 27 серпня 2013 року, номер запису про інше речове право: 2506368.
Зобов"язати Фізичну особу-підприємця ОСОБА_2 повернути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , земельну ділянку площею 9,7500 га, кадастровий номер 4825780000:09:000:0003, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Снігурівської міської ради.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 , судові витрати пов`язані зі сплатою судового збору в сумі 1610,40 грн (одна тисяча шістсот десять грн 40 к.).
Повернути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 , з державного бюджету 50 відсотків судового збору у розмірі 1610,40 грн (одна тисяча шістсот десять грн 40 к.), сплаченого при поданні позову відповідно до квитанції до платжної інструкції № 41174774 від 15 травня 2023 року в АТ "Перший український міжнародний банк" відділення № 1 ПУМБ в м. Первомайськ, оригінал якої міститься в матеріалах справи.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення - 07 грудня 2023 року.
Суддя О. В. Соловйов
Суд | Снігурівський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 07.12.2023 |
Оприлюднено | 11.12.2023 |
Номер документу | 115470965 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них оренди |
Цивільне
Снігурівський районний суд Миколаївської області
Соловйов О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні