Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07.12.2023 Справа №607/18780/23
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Братасюка В.М.
за участю секретаря судового засідання Тинкалюк Є.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі у спрощеному позовному провадженні цивільну справу за позовною заявою об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Злуки,18» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати внесків по утриманню будинку і прибудинкової території,
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСББ «Злуки,18» звернулося в суд із позовом до відповідача ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати внесків по утриманню будинку і прибудинкової території, посилаючись на те, що відповідач за надані послуги зобов`язана щомісячно вносити плату за затвердженими у встановленому порядку розмірами. Однак, відповідачем добровільно установлені внески на утримання будинку, споруд та прибудинкової територій, тобто спільного майна співвласників багатоквартирного будинку, не сплачуються, що призвело до утворення станом на 01 вересня 2023 року заборгованості в розмірі 12 792,32 грн. (за період з 01.07.2019 до 31.08.2023), яку позивач просить стягнути з відповідача, а також, судові витрати.
У судове засідання представник позивача не зявився, подано заяву про слухання справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не зявився, не повідомивши суду про причини своєї неявки, хоча про день та час слухання справи був повідомлений у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч.1 ст.280 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, не подав відзив, позивач не заперечує проти заочного вирішення справи, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Суд, вважає за необхідне проводити заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів.
Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 344148803 від 25.08.2023 року відповідач ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 .
ОСББ «Злуки,18», яке створене 24.06.2019здійснює утримання будинку та прибудинкової території за адресою: АДРЕСА_2 .
Судом встановлено, що відповідач є співвласником багатоквартирного будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .
10 червня 2019 протоколом №1 загальних зборів ОСББ "Злуки,18" затверджений розмір внесків, що спрямовуються на управління нерухомого майна співвласників будинку з 01.07.2019, а саме:
-3,54 гривні за м 2 загальної площі квартири на місяць (в будинку з ліфтом з 2 по 9 поверхи);
-2,81 гривні за м2 загальної площі квартири на місяць (в будинку з ліфтом, 1 поверх);
- 2,50 гривень за м2 загальної площі нежитлового приміщення;
15 серпня 2022 протоколом №2 загальних зборів ОСББ "Злуки,18" прийнято рішення про збільшення з 01.09.2022 розміру внесків, що спрямовуються на утримання будинку, споруд та прибудинкової територій, а саме:
-4,50 гривень за м2 загальної площі квартири на місяць (в будинку з ліфтом з 2 по 9 поверхи);
- 3,80 гривень за м2 загальної площі квартири на місяць (в будинку з ліфтом, поверх);
-3,50 гривень за м2 загальної площі нежитлового приміщення;
Крім того, ОСББ «Злуки,18» обрано модель організації договірних відносин зТОВ «Тернопільелектропостач» - індивідуальний споживач задля задоволення потреб на технічні цілі багатоквартирного будинку та несе повну відповідальність за своєчасну сплату вартості фактично спожитих послуг. Оплата за ці послуги здійснюється з внесків на утримання будинку, споруд та прибудинкової територій.
Відповідно до 2 розділу IV Статуту ОСББ "Злуки,18" сплата внесків і платежів, у тому числі відрахувань до ремонтного, та резервного фондів у розмірах і в строки, що встановлені загальними зборами об`єднання, є обов`язковою для всіх співвласників.
З урахуванням викладеного суд доходить висновку, що між позивачем та відповідачем склались фактичні договірні відносини з надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, за якими позивачем були надані послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за адресою: АДРЕСА_2 , а відповідач фактично прийняла надані їй послуги та зобов`язана здійснити за них оплату.
Відповідачем добровільно установлені внески на утримання будинку, споруд та прибудинкової територій, тобто спільного майна співвласників багатоквартирного будинку, не сплачуються, що призвело до утворення станом на 01 вересня 2023 року заборгованості в розмірі 12 792,32 грн. (за період з 01.07.2019 до 31.08.2023), що стверджується розрахунком щомісячних нарахувань за утримання будинку та прибудинкової території за період з вересня 01.07.2019 року по 31.08.2023року.
Частини 1, 2 ст. 509 ЦК України визначають, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини (п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України).
Суд встановив, що відносини, які виникли між сторонами цього спору, є правовідносинами, пов`язаними з наданням та оплатою послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, та регулюються Цивільним кодексом України, Житловим кодексом України, Законами України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», «Про житлово-комунальні послуги», «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та іншими нормативно-правовими актами України.
Так, відповідно до ч. 3 ст. 13 Конституції України, з якою кореспондується ч. 4 ст. 319 ЦК України, власність зобов`язує, власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 385 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту. Об`єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.
Так само і згідно зі ст. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання співвласників багатоквартирного будинку юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
За змістом ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» вищим органом управління об`єднання є загальні збори, до виключної компетенції яких належить затвердження статуту об`єднання, внесення до нього змін, затвердження кошторису об`єднання, визначення розмірів внесків та платежів членами об`єднання.
Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право: робити співвласникам попередження про порушення ними статутних або інших законних вимог і вимагати їх дотримання; вимагати відшкодування збитків, заподіяних спільному майну об`єднання з вини власника або інших осіб, які користуються його власністю; вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів; виступати засновником (учасником) інших юридичних осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» витрати на управління багатоквартирним будинком включають: витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічної переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку та інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом.
Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання, зокрема: встановлювати порядок сплати, перелік, розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного ремонтного фондів; визначати підрядника, укладати договори про управління експлуатацію, обслуговування, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення майна з будь-якою фізичною або юридичною особою; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків та платежів.
Виходячи з положень ст. 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» співвласник зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Так само і ст. 322 ЦК України передбачено обов`язок власника утримувати майно, що йому належить.
Витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат. Невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком (ч. 2, 3 ст. 12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»).
Аналіз зазначених вище положень закону дає підстави дійти висновку, що співвласник багатоквартирного будинку зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі, якщо послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій були фактично надані. Відсутність договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій сама по собі не може бути підставою для звільнення співвласника від оплати послуг у повному обсязі.
Такий правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 13.11.2019 у справі № № 686/14833/15-ц.
26 серпня 2023 року позивачем на адресу відповідача було направлено вимогу про сплату заборгованості, однак відповіді не отримано, а борг не сплачений.
Згідно ст.13 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.
Аналогічний висновок щодо застосування норм права викладено у постанові Верховного Суду від 11 травня 2018 року по справі № 922/3087/17.
Згідно ст.526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином, відповідно до умов договору, вимог актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідачем не надано суду відзиву або доказів, які б спростовували наявність перед позивачем боргу, в судовому засіданні їх не здобуто.
Враховуючи вищенаведені обставини справи, проаналізувавши докази в їх сукупності, суд вважає, що в даному випадку мають місце порушення відповідачем прав позивача, а тому позов слід задовольнити та стягнути з відповідача заборгованість зі сплати внесків по утриманню будинку і прибудинкової території у розмірі 12792,32 грн., та судові витрати понесенні позивачем по справі.
На підставі наведеного, керуючись ст. 2, 4, 12, 13, 76-78, 131 137, 258-268,273,352-355ЦПК України, ст. 509, 526 ЦК України, суд,
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Злуки,18» заборгованість зі сплати внесків по утриманню будинку і прибудинкової території у розмірі 12792,32 грн., сплачений судовий збір у розмірі 2684 грн.
Заочне рішенняможе бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня отримання його копії.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку.
Рішення набирає законної сили через тридцять днів з дня складання повного тексту, якщо не була подана апеляційна скарга. У разі подання апеляційної скарги, рішення набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Тернопільського апеляційного суду у 30-денний строк з дня з дня складання повного тексту.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Злуки,18», місцезнаходження: м. Тернопіль просп.Злуки,18, код ЄДРПОУ 43073810.
Відповідач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_3 .
Головуючий суддяВ. М. Братасюк
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 07.12.2023 |
Оприлюднено | 11.12.2023 |
Номер документу | 115490544 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про стягнення плати за користування житлом |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Братасюк В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні