Рішення
від 07.12.2023 по справі 904/4635/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.12.2023м. ДніпроСправа № 904/4635/23

за позовом Публічного акціонерного товариства акціонерний банк "УКРГАЗБАНК", м. Київ

до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Гагаріна, 2 "НАША МРІЯ", м. Першотравенськ, Дніпропетровська область

про стягнення заборгованості за кредитним договором

Суддя Ярошенко В.І.

Без участі (виклику) представників сторін

ПРОЦЕДУРА

Публічне акціонерне товариство Акціонерний банк "УКРГАЗБАНК" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Гагаріна, 2 "НАША МРІЯ" в якому просить суд стягнути заборгованість за кредитним договором № 634/2019/ДнОД-МСБ від 25.06.2019 у розмірі 29 270, 52 грн, з яких: заборгованість по кредиту прострочена у розмірі 29 161, 21 грн, пеня за несвоєчасне повернення кредиту у розмірі 5, 12 грн, пеня за несвоєчасну сплату процентів у розмірі 16, 33 грн, 3% річних за несвоєчасне погашення кредиту у розмірі 3, 12 грн, 3% річних за несвоєчасну сплату процентів у розмірі 23, 84 грн, інфляційні втрати за несвоєчасне погашення кредиту у розмірі 13, 52 грн, інфляційні втрати за несвоєчасне погашення процентів у розмірі 47, 38 грн.

Ухвалою суду від 29.08.2023 позовну заяву Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "УКРГАЗБАНК"" залишено без руху. Запропоновано позивачу протягом 10 днів з дня вручення ухвали суду усунути недоліки позовної заяви та надати суду письмові пояснення щодо розбіжностей між позовними вимогами викладеними в мотивувальній та в прохальній частинах позовної заяви, а саме: щодо посилання в позовній заяві на кредитний договір № 634/2019/ДнОД-МСБ від 25.06.2019, коли відповідно до позовних вимог на кредитний договір № 944/2019/ДнОД-МСБ від 29.08.2019.

Публічне акціонерне товариство Акціонерний банк "УКРГАЗБАНК" 05.09.2023 подало заяву про усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду 13.09.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 904/4635/23. Вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Суд наголошує на тому, що зі своєї сторони ним здійснені всі необхідні заходи щодо належного повідомлення учасників справи про розгляд цієї справи.

Судом 15.11.2023 повторно направлено на адресу відповідача ухвалу про відкриття провадження у справі від 13.09.2023.

Згідно із частинами 2, 3 статті 120 Господарського процесуального суду України суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язковою; виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.

Пунктом 10 частини 2 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" встановлено, що в Єдиному держаному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) містяться відомості про юридичну особу, зокрема, щодо її місцезнаходження. Ухвала суду від 13.09.2023 була надіслана відповідачу на його адресу, вказану в ЄДР, а саме: 52800, Дніпропетровська область, м. Першотравенськ, вул. Гагаріна, буд. 2.

Відповідно до положень частини 6 статті 242 Господарського процесуального суду України днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

При цьому, частина 7 статті 120 Господарського процесуального суду України зобов`язує учасників судового процесу повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

24.10.2023 та 01.12.2023 на адресу суду повернувся направлений відповідачу конверт із копією ухвали суду від 13.09.2023, до яких відділенням поштового зв`язку додано довідку про причину невручення поштового відправлення - "за закінченням терміну зберігання" та "адресат відсутній за вказаною адресою".

Вказаний факт свідчить про належне повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі та можливість подання до суду заяв по суті справи.

Відповідно до частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України, яка кореспондується із частиною 2статті 178 цього Кодексу, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

За викладених обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

З огляду на викладене, з метою дотримання принципів господарського судочинства, суд розглянув справу в межах розумного строку.

В порядку статті 240 Господарського процесуального кодексу України судом прийнято рішення у справі.

АРГУМЕНТИ СТОРІН

Позиція позивача викладена у позовній заяві

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов кредитного договору № 634/2019/ДнОД-МСБ від 25.06.2019 в частині своєчасного погашення кредиту.

Позиція відповідача

Відповідач не скористався своїм процесуальним правом на подання відзиву на позов.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУТЬ

25.06.2019 між Публічним акціонерним товариством акціонерний банк «УКРГАЗБАНК» (далі - Банк/Позивач) та Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку Гагаріна, 2 «НАША МРІЯ» було укладено кредитний договір № 634/2019/ДнОД-МСБ (далі - кредитний договір).

Пунктом 1.1 кредитного договору визначено, що Банк відкриває Позичальнику не відновлювану відкличну кредитну лінію з загальним лімітом кредитної лінії в сумі 100 000, 00 грн, а Позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти за користування кредитними коштами в межах строку кредитування, встановленого в п. 1.3 цього договору.

Відповідно до п. 1.2 кредитного договору цільове використання (мета) Кредиту: придбання обладнання і матеріалів для проведення робіт з теплоізоляції (термомодернізації) зовнішніх стін, підвальних приміщень, горищ, покрівель та фундаментів, що відповідає підпункту 20 пункту 2 додатку 2 до Державної цільової економічної програми енергоефективності розвитку сфери виробництва енергоносіїв з відновлювальних джерел енергії та альтернативних видів палива на 2010-2020 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 2010 р № 243.

Пунктом 3.1 кредитного договору встановлено строк кредитування: Кредитна лінія відкривається з 25 червня 2019 р по 24 червня 2024 р (включно).

Позичальник у будь-якому випадку зобов`язаний повернути кредит у повному обсязі:

- у строки дії ліміту відповідного періоду та в сумі перевищений фактичної заборгованості по кредиту цього періоду над лімітом кредитної лінії наступного періоду, відповідно до Графіку зменшення ліміту кредитування (Додаток № 1 до цього Договору).

Позичальник зобов`язаний сплачувати Банку комісії у розмірі та в порядку, визначеному Тарифами, які наведені в Додатку 2 до нього Договору, (далі за текстом - «Тарифи») та проценти за користування Кредитом в наступному розмірі:

3а користування кредитними коштами в межах строку кредитування, визначеного п.1.3 цього Договору з врахуванням встановленого Графіку зменшення Ліміту кредитної лінії за ним Договором, (строкова заборгованість) базова процентна ставка (далі Базова процента ставка) встановлюється: в розмірі 20, 00 (двадцять цілій куль сотих) % річних (підпункт 1.4.1 пункту 1.4 договору).

За користування кредитними коштами, ще не повернуті в строк (прострочена заборгованість), відповідно до п.1.3 цього Договору, у т.ч, у строки визначені в Графіку зменшення Ліміту кредитної лінії за цим Договором, та/або відповідно до умов дострокового погашення Кредиту встановлених внаслідок застосування Банком вимоги дострокового повного або часткового виконання Позичальником своїх зобов`язань за цим Договором, Базова процентна ставка встановлюється в розмірі, визначеному в п. 1.4.1 Договору збільшеного на 5, 0 (п`ять цілих нуль десятих) процентних пункти (підпункт 1.4.2 пункту 1.4 договору).

Сторони укладаючи цей Договір домовилися, що Базова процентна ставка за користування кредитними коштами в межах строку кредитування на строкову заборгованість, збільшується на:

- 3, 0 (три) процентних пунктів у разі недотримання Позичальником умов п. 3.1. Договору Збільшення базового розміру процентів встановлюється з 25 числа другого місяця, наступного за звітним кварталом, у якому Позичальник не дотримувався умов п. 3.1 цього Договору. Період, протягом якого діє умова щодо збільшення базового розміру процентів, зазначена у цьому пункті, закінчується 24 числом другого місяця наступного за кварталом, в якому Позичальник виконав зазначені зобов`язання.

- 2, 0 (два) процентних пунктів у разі недотримання Позичальником умов щодо надання будь-якого документу зазначеного в п. 4.2.3 Збільшення базового розміру процентів діє встановлюється з 25-го числа другого місяця, наступного за звітним кварталом, у якому Позичальник не дотримувався умов п. 4.2.3 нього Договору або з 25-го березня, якщо Позичальник не дотримувався умов п. 4.2.3. цього Договору у четвертому кварталі календарного року до дня дотримання Позичальником зазначених зобов`язань в повному обсязі;

- 2, 0 (два) процентних пунктів у разі недотримання Позичальником умов п. 4.2.5.1. Договору. Збільшеним базового розміру процентів діє з 25-го числа другого місяця, наступного за останнім звітним кварталом, у якому Позичальник не дотримав умов, зазначених в п. 4.2.5.1. цього Договору і встановлюється на 30 (тридцять) календарних днів. За недотримання умов п. 4.2.5.1. цього Договору у четвертому кварталі календарного року, збільшення базового розміру процентів діє з 25-го березня. Збільшення базового розміру процентів встановлюється на 30 (тридцять) календарних днів.

Вищезазначені умови про збільшення базового розміру процентів за користування Кредитом застосовуються за взаємним волевиявленням та згодою Сторін, що виражено шляхом укладання цього Договору та не потребує укладання будь-яких договорів про внесення змін до цього Договору.

У випадку недотримання Позичальником одночасно двох або більше умов, базовий розмір процентів за користування Кредитом підвищується на відповідну кількість процентних пунктів за кожне недотримання умов. При наявності одночасно декількох недотримань базовий розмір процентів підвищується на суму процентних пунктів за недотримання кожної з умов Договору. Загальний розмір підвищення Базової процентної ставки згідно умов п. 1.4.3. цього Договору не повинен перевищувати 10, 0 (десять) процентних пунктів.

У випадку повторного послідовного недотримання Позичальником будь-якої з умов, визначених даним пунктом, підвищений розмір процентів за користування Кредитом повторно не застосовується у разі дії на дату застосування підвищеного розміру процентів за недотримання відповідних умов.

Згідно 2.1 кредитного договору кредитні кошти надаються Банком Позичальник, межах сум та відповідно до строків, визначених у п. 1.3 цього договору, розрахункову документів, наданих Позичальником, безпосередньо з позичкового рахунку № НОМЕР_1 відкритого в АБ «УКРГАЗБАНК», код Банку 320478.

Нарахування процентів по Кредитному договору здійснюється на суму фактичного щоденного залишку заборгованості за отриманими коштами, виходячи з процентної ставки у розмірі, визначеному в п. 1.1. договору. При розрахунку процентів за користування кредитними коштами використовується метод факт/360, виходячи із фактичної кількості днів у місяці та у році, враховуючи перший день та не враховуючи останній день користування кредитними коштами (пункт 2.3 договору).

Відповідно до пункту 2.4 Кредитного договору, проценти сплачуються Позичальником щомісячно, не пізніше 20-го числа місяця, наступного за місяцем користування кредитом, а також в день закінчення строку, на який надано кредит, у відповідності з п.1.3. цього договору, в день повного погашення заборгованості по кредиту, в день повного дострокового погашення заборгованості по кредиту, або в день дострокового розірвання договору на рахунок № НОМЕР_2 відкритий АБ УКРГАЗБАНК, код Банку 320478. У разі якщо останній день для сплати (погашення) процентів припадає на вихідний або святковий день, то така сплата здійснюється у день, що передує такому вихідному або святковому дню.

У пункті 2.7 договору сторони встановили, що за користування кредитними коштами, що не повернуті в строк/терміни, передбачені цим договором (прострочена заборгованість), процентна ставка встановлюється в розмірі встановленому в п. 1.4.2. Нарахування процентів за користування кредитними коштами, що не повернуті в строк/терміни, передбачені цим договором (прострочена заборгованість), здійснюється на суму фактичного щоденного залишку простроченої заборгованості по кредиту, виходячи з процентної ставки, зазначеної в першому абзаці цього пункту договору.

Пунктом 3.1 кредитного договору встановлено, що Позичальник зобов`язався протягом 3-х місяців з дати укладання договору забезпечити щоквартальне спрямування надходжень на свої рахунки, відкриті в Банку, в обсягах не менше 50% всіх своїх безготівкових розрахунків (з врахуванням перерахувань з інших банків). При розрахунку обсягу надходжень, що надійшли на рахунки Позичальника, відкриті в Банку, Банк не нараховується надходження кредитних коштів, отриманих в Банку (п. 3.2 кредитного договору).

У відповідності до пункту 3.3 кредитного договору ненадання Позичальником до Банку довідок про рух грошових коштів по поточних рахунках Позичальника в інших банках вважається невиконанням зобов`язань, викладених у п. 3.1 цього договору. У разі відсутності рахунків, відкритих інших Судаках і а/або зобов`язань перед іншими банками, Позичальник надає до Банку відповідну довідку.

Відповідно до п. 4.3.3 кредитного договору Банк має право вимагати дострокового повного виконання Позичальником своїх зобов`язань по договору, включаючи нараховані проценти за користування кредитними коштами та штрафні санкції, у випадках, коли, зокрема, Позичальник не виконав у строк свої зобов`язання по поверненню кредиту (його частини), та/або інші зобов`язання по сплаті грошових коштів, передбачених цим договором.

У відповідності до пункту 4.2.7 кредитного договору Позичальник зобов`язаний на вимогу Банку достроково повернути кредит, сплатити нараховані проценти, комісії та можливі штрафні санкції у випадках, передбачених цим договором.

Відповідно до пункту 5.3 кредитного договору за порушення визначених в цьому Договорі строків (термінів) повернення Кредиту та/або сплати процентів за користування кредитними коштами та/або комісій, Позичальник зобов`язаний сплатити Банку неустойку (пеню), яка обчислюється від суми простроченого платежу, у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Строк позовної давності за ним Договором встановлено у п`ять років, у т.ч. до вимог про стягнення неустойки (пені) (пункт 5.8 кредитного договору).

Договір набирає чинності з моменту його підписання Сторонами та діє до повного виконання сторонами своїх зобов`язань.

На виконаним умов кредитного договору Банком було надано Позичальнику кредит в сумі 100 000 грн, що підтверджується меморіальним ордером № TR.11745778.42223.12388 від 25.06.2019 та випискою по рахунку Позичальника.

Відповідач кредит погасив частково.

Позичальнику було направлено лист-вимогу про сплату заборгованості за кредитним договором станом на 25.04.2023 року (включно) в сумі 33 601, 60 грн, в т.ч. про дострокове погашення всієї суми кредиту (вих. № 172/15468/2023 від 26.04.2023 року).

Вимога банку щодо погашення наявного кредитного боргу в добровільному порядку залишилась відповідачем без уваги та задоволення.

Станом на 13.07.2023 заборгованість відповідача за договором складає з: заборгованість по кредиту прострочена 29 161, 21 грн, пеня за несвоєчасне повернення кредиту та несвоєчасну сплату процентів 21, 45 грн, 3 % річних за несвоєчасне повернення кредиту та несвоєчасну сплату процентів 26, 96 грн та інфляційні втрати за несвоєчасне повернення кредиту та несвоєчасну сплату процентів 60, 90 грн.

Вищевикладені обставини стали підставою для звернення позивача до суду з цим позовом.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН, ВИСНОВКИ СУДУ

Щодо правовідносин сторін

Відповідно до частини 1 статті 1054 Цивільного кодексу України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

З огляду на наявний в матеріалах справи договір, та обставини справи, між позивачем та відповідачем виникли правовідносини за кредитним договором.

Щодо стягнення пені

Відповідно до положень статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

За приписом статті 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Стаття 549 Цивільного кодексу України визначає, що неустойкою (пенею, штрафом) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно із частиною 1 статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Нормою частини 6 статті 232 Господарського кодексу України встановлено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Відповідно до пункту 5.3 кредитного договору за порушення визначених в цьому Договорі строків (термінів) повернення Кредиту та/або сплати процентів за користування кредитними коштами та/або комісій, Позичальник зобов`язаний сплатити Банку неустойку (пеню), яка обчислюється від суми простроченого платежу, у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Строк позовної давності за ним Договором встановлено у п`ять років, у т.ч. до вимог про стягнення неустойки (пені) (пункт 5.8 кредитного договору).

У зв`язку з несвоєчасною оплатою відповідачем кредиту позивач заявив вимогу про стягнення пені за несвоєчасне повернення кредиту та несвоєчасну сплату процентів 21, 45 грн.

Перевіривши наданий позивачем розрахунок штрафу судом встановлено, що позивач у відповідності до пункту 5.3-5.4 договору розрахував суму пені арифметично вірно, а тому суд задовольняє позов у цій частині.

Щодо стягнення сум за кредитним договором

За змістом статті 11 Цивільного кодексу України, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

У відповідності до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Нормами статті 626 Цивільного кодексу України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

В силу приписів ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 6 цього Кодексу, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Свобода договору полягає передусім у вільному волевиявленні волі сторін на вступ у договірні відносини. Волевиявлення учасників договору передбачає відсутність жодного тиску з боку контрагента або інших осіб (ст. 627 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 638 Цивільного кодексу України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Частиною першою статті 1054 Цивільного кодексу України встановлено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору (ч. 2 ст. 1054 Цивільного кодексу України).

Статтею 1055 Цивільного кодексу України, унормовано, що кредитний договір укладається у письмовій формі. Кредитний договір, укладений з недодержанням письмової форми, є нікчемним.

За змістом статті 1056-1 Цивільного кодексу України, розмір процентів та порядок їх сплати за договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.

Відповідно до ч. 1 ст. 1048 Цивільного кодексу України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

Згідно зі статтею 1049 згаданого Кодексу, позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.

Частиною 2 статті 1050 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позики позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.

Згідно ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

За змістом положень статті 193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором. Не допускається одностороння відмова від виконання зобов`язань. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Аналогічні положення наведено й у статтях 525, 526 Цивільного кодексу України.

Згідно вимог ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов`язковим до виконання сторонами.

Статтею 599 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Судом встановлено, що позивач належним чином виконував свої договірні зобов`язання, що підтверджується меморіальним ордером № TR.11745778.42223.12388 від 25.06.2019 та випискою по рахунку позичальника.

Згідно підписаного між сторонами графіку зменшення ліміту кредитування, кредитні кошти мали бути повернуті відповідачем до 24.06.2024.

Листом-вимогою позивач зобов`язав відповідача сплати заборгованість за кредитним договором станом на 25.04.2023 року (включно) в сумі 33 601, 60 грн, в т.ч. про дострокове погашення всієї суми кредиту (вих. № 172/15468/2023 від 26.04.2023).

Як встановлено судом, відповідачем порушено строки повернення кредиту та процентів, доказів погашення суми заборгованості суду не надано.

Позивач направив на електронну адресу відповідача лист-вимогу від 04.10.2022 № 172/23467/2022 щодо виконання порушеного зобов`язання за Кредитним договором та повернення кредитної заборгованості.

Вимога банку щодо погашення наявного кредитного боргу в добровільному порядку залишилась відповідачем без уваги та задоволення.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості по кредиту простроченої в сумі 29 161, 21 грн.

Щодо стягнення 3 % річних та інфляційних втрат

Позивачем нараховано 3% річних на суму кредиту за період з 22.07.2019 по 23.02.2022, де сума 3% річних становить 3, 12 грн, та на суму процентів за період з 23.09.2019 по 21.02.2022, де сума 3% річних становить 23, 84 грн.

Згідно ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Розрахунок 3% річних судом перевірений та визнається правильним. З відповідача на користь позивача стягується загальна сума 3% річних у розмірі 26, 96 грн.

Інфляційні втрати нараховані на суму боргу за кредитом та за процентами за загальний період з 22.07.2019 по 23.02.2022 (за кредитом) у розмірі 13, 52 грн та з 23.09.2019 по 21.02.2022 (за процентами) у розмірі 47, 38 грн.

Здійснивши перевірку наданого позивачем розрахунку збільшення заборгованості з урахуванням індексу інфляції за несвоєчасне погашення кредиту і процентів, суд зазначає наступне.

Об`єднана палата Касаційного господарського суду у справі № 910/13071/19 сформулювала позицію щодо нарахування та сплати боржником інфляційних втрат за неповний місяць.

Об`єднана палата Касаційного господарського суду роз`яснила, що сума боргу, внесена за період з 1 до 15 числа включно відповідного місяця, індексується за період з урахуванням цього місяця, а якщо суму внесено з 16 до 31 числа місяця, то розрахунок починається з наступного місяця. За аналогією, якщо погашення заборгованості відбулося з 1 по 15 число включно відповідного місяця - інфляційна складова розраховується без урахування цього місяця, а якщо з 16 до 31 числа місяця - інфляційна складова розраховується з урахуванням цього місяця.

Отже, якщо період прострочення виконання грошового зобов`язання складає неповний місяць, то інфляційна складова враховується або не враховується в залежності від математичного округлення періоду прострочення у неповному місяці.

Позивач нараховує інфляційні втрати не в цілому на місяць, а окремо на дні прострочення (3 дні, 1 день, 2 дні), що є неправомірним.

Згідно ч. 1 ст. 14 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Суд не має права на власний розсуд визначати періоди нарахування інфляційних втрат, без наявності відповідного звернення позивача.

У даному випадку, за заявлені позивачем періоди нарахування інфляційних втрат проводиться за періоди, що становлять менше 15 днів прострочення. Відтак, інфляційна складова боргу не має враховуватися.

Таким чином, у стягненні 60, 90 грн інфляційних втрат судом відмовляється у зв`язку з необґрунтованістю позову в цій частині.

СУДОВІ ВИТРАТИ

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача пропорційно задоволеним позовним вимогам у розмірі 2 678, 42 грн.

Керуючись статями 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 114, 129, 130, 233, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Гагаріна, 2 "НАША МРІЯ" (52800, Дніпропетровська область, м. Першотравенськ, вул. Гагаріна, буд. 2; ідентифікаційний код 40840237) на користь Публічного акціонерного товариства акціонерний банк "УКРГАЗБАНК" (03087, м. Київ, вул. Єреванська, буд. 1; ідентифікаційний код 23697280) заборгованість по кредиту прострочена у розмірі 29 161, 21 грн, пеню за несвоєчасне повернення кредиту у розмірі 5, 12 грн, пеню за несвоєчасну сплату процентів у розмірі 16, 33 грн, 3% річних за несвоєчасне погашення кредиту у розмірі 3, 12 грн, 3% річних за несвоєчасну сплату процентів у розмірі 23, 84 грн та витрати зі сплати судового збору в розмірі 2 678, 42 грн.

В іншій частині позову відмовити.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 07.12.2023

Суддя В.І. Ярошенко

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення07.12.2023
Оприлюднено11.12.2023
Номер документу115501137
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування

Судовий реєстр по справі —904/4635/23

Судовий наказ від 15.01.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ярошенко Вікторія Ігорівна

Рішення від 07.12.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ярошенко Вікторія Ігорівна

Ухвала від 13.09.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ярошенко Вікторія Ігорівна

Ухвала від 29.08.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ярошенко Вікторія Ігорівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні