номер провадження справи 33/206/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.12.2023 Справа № 908/3026/23
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Мірошниченка М.В.
при секретарі судового засідання Драковцевій В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в загальному позовному провадженні матеріали справи № 908/3026/23
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю МІСТО ДЛЯ ЛЮДЕЙ ЗАПОРІЖЖЯ (вул. Перемоги, б.131-В, м. Запоріжжя, 69035, ідентифікаційний код юридичної особи 41279924)
про зобов`язання передати технічну документацію на будинок
СУТЬ СПОРУ:
До Господарського суду Запорізької області звернулося Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку МОЛОДІЖНИЙ-32 з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю МІСТО ДЛЯ ЛЮДЕЙ ЗАПОРІЖЖЯ про зобов`язання передати наступну документацію на багатоквартирний будинок АДРЕСА_1 : технічний паспорт на багатоквартирний будинок; паспорт об`єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об`єктів будівництва; енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем; проектна документація зі схемами влаштування внутрішньо-будинкових систем; документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів; технічна документація обладнання котелень; технічна документація на ліфти; план земельної ділянки; акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок; паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку.
Позов обґрунтовано відмовою відповідача передати на вимогу позивача технічну та іншу документацію на багатоквартирний будинок зв`язку зі зміною форми управління багатоквартирним будинком.
Позов заявлено на підставі ст. ст. 13-16, 385, 526, 530 Цивільного кодексу України ст. ст. 1, 5, 9, 10, 13 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, ст. 6 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.09.2023 позовну заяву передано на розгляд судді Мірошниченку М.В.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 09.10.2023 відкрито провадження у справі №908/3026/23, присвоєно справі номер провадження 33/206/23. Ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами без проведення судового засідання. Встановлено відповідачам строк для надання відзиву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі; для надання заперечень на відповідь на відзив - протягом 5 днів з дня отримання відповіді на відзив. Встановлено позивачу строк для надання суду відповіді на відзив - протягом 5 днів з дня отримання відзиву на позов. Повідомлено сторін, що додаткові письмові докази, клопотання, заяви, пояснення необхідно подати у строк до 08.11.2023.
Позивач отримав копію ухвали суду в електронному кабінеті та електронною поштою 09.10.2023, що підтверджується довідками про доставку електронного листа.
Відповідач отримав копію ухвали суду в електронному кабінеті 10.10.2023, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Отримання відповідачем копії ухвали суду також підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення від 17.10.2023.
02.11.2023 від відповідача надійшов відзив на позов, відповідно до якого відповідач просить суд поновити строк на подачу відзиву, відмовити позивачу в позові.
Суд ухвалив прийняти відзив до розгляду.
06.11.2023 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивач заперечив проти доводів відповідача. Суд ухвалив прийняти відповідь на відзив до розгляду.
Станом на 07.12.2023 від відповідача не надійшло заперечень на відповідь на відзив.
Суд дійшов висновку, що наявних у справі матеріалів достатньо для вирішення спору по суті.
Розгляд справи здійснювався без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами. У зв`язку з цим відповідно до ч. 3 ст. 222 ГПК України фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснювалось.
Розглянувши матеріали справи, суд
ВСТАНОВИВ:
30.04.2021 установчими зборами співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , прийнято рішення, яке оформлено протоколом установчих зборів №1 від 30.04.2021, про створення Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку МОЛОДІЖНИЙ-32, затвердження його статуту, обрання правління.
27.05.2021 проведено державну реєстрацію Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку МОЛОДІЖНИЙ-32 (позивач).
01.06.2021 загальними зборами Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку МОЛОДІЖНИЙ-32 прийнято рішення, яке оформлено протоколом №2 від 01.06.2021, про прийняття будинку АДРЕСА_1 в управління Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку МОЛОДІЖНИЙ-32, відмову від послуг управителя ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» та розірвання договору на управління багатоквартирним будинком.
02.05.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою вих. №1 від 01.06.2021 про розірвання договору на управління багатоквартирним будинком, у якій повідомив про створення Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку МОЛОДІЖНИЙ-32, вимагав припинити надання послуг з 01.07.2021 та передати технічну документацію на будинок.
На цю заяву відповідач надав відповідь листом вих. №21/422 від 11.06.2021, яким відмовив позивачу в наданні технічної документації з посиланням на те, що загальними зборами ОСББ не прийнято рішення про задоволення потреб самостійно шляхом самозабезпечення з 01.07.2021 та не визначено особу від імені співвласників, якій управитель має передати технічну документацію на будинок.
28.07.2021 позивач повторно звернувся до відповідача з листом вих. №004/07-21 від 28.07.2021 про розірвання договору та передачу технічної документації на будинок. До листа додано копії статуту, протоколу загальних зборів №2 з листками письмового опитування, протоколу правління про обрання голови правління.
У відповідь на даний лист відповідач листом вих. №21/540 від 10.08.2021 повідомив про відсутність у нього законних підстав для задоволення вимог позивача, оскільки у загальних зборах 01.06.2021 прийняло участь тільки 7 осіб, а листків письмового опитування не надано.
18.08.2021 позивач надав відповідачу листи голосування порядку денного загальних зборів, які отримано відповідачем 18.08.2021, що підтверджується штампом вхідної кореспонденції відповідача за вхідним №1541/21.
Оскільки відповідач не задовольнив вимогу позивача про передачу технічної документації на будинок, Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку МОЛОДІЖНИЙ-32 звернулося до господарського суду з позовом про зобов`язання Товариства з обмеженою відповідальністю МІСТО ДЛЯ ЛЮДЕЙ ЗАПОРІЖЖЯ передати наступну документацію на багатоквартирний будинок АДРЕСА_1 : технічний паспорт на багатоквартирний будинок; паспорт об`єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об`єктів будівництва; енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем; проектна документація зі схемами влаштування внутрішньо-будинкових систем; документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів; технічна документація обладнання котелень; технічна документація на ліфти; план земельної ділянки; акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок; паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку.
Спірні правовідносини є господарськими.
Відповідно до ст. 385 Цивільного кодексу України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.
Відповідно до ч. ч. 1, 7, 8 ст. 1 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири; управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб; управління багатоквартирним будинком - вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов`язків співвласників, пов`язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку (тут і надалі Закон застосовано у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Статтею 9 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку передбачено, що управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об`єднань співвласників багатоквартирного будинку). Наймачі, орендарі та інші користувачі квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку можуть брати участь в управлінні багатоквартирним будинком виключно за дорученням власників таких квартир та приміщень.
Частиною 1 ст. 10 цього Закону визначено, що співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об`єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об`єднань співвласників багатоквартирних будинків.
Спеціальним Законом, що регулює діяльність об`єднань співвласників багатоквартирних будинків, визначено правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку, є Закон України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку від 29.11.2001 № 2866-III (тут і надалі Закон застосовано у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ст. 1 вказаного Закону, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Об`єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках). Державна реєстрація об`єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об`єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації (ч.ч. 1, 14 ст. 6 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку).
Згідно з вимогами ч. ч. 5, 6 ст. 5 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку замовник будівництва або попередній власник будинку зобов`язаний передати паспорт об`єкта будівництва та один примірник технічної документації на будинок згідно з переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, співвласникам в особі їх об`єднання або особі, уповноваженій співвласниками у передбаченому цим Законом порядку. У разі якщо об`єднання співвласників багатоквартирного будинку не створено та уповноважену особу не визначено, паспорт об`єкта будівництва та примірник технічної документації на будинок передаються управителю, якщо його обрано відповідно до закону. У разі зміни форми управління багатоквартирним будинком особа, яка здійснювала управління, повинна передати наявну в неї технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок особі, визначеній співвласниками такого будинку. У разі зміни управителя попередній управитель повинен передати наявну в нього технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок новому управителю.
У зв`язку зі зміною форми управління будинком з управителя ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» на Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «МОЛОДІЖНИЙ-32», прийняттям 01.06.2021 загальними зборами Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку МОЛОДІЖНИЙ-32 рішення, яке оформлено протоколом №2 від 01.06.2021, про прийняття будинку АДРЕСА_1 в управління Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку МОЛОДІЖНИЙ-32, наявні підстави для передачі відповідачем технічної документації на будинок позивачу.
Згідно з Переліком технічної документації на багатоквартирний будинок, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 17.07.2018 № 176, визначена така технічна документація на багатоквартирний будинок:
- технічний паспорт на багатоквартирний будинок;
-паспорт об`єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об`єктів будівництва;
-енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем;
-проектна документація зі схемами влаштування внутрішньо-будинкових систем;
-документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів;
-технічна документація обладнання котелень;
-технічна документація на ліфти;
-план земельної ділянки;
-акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок;
- паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що у відповідача відсутня технічна документація на будинок, перелік якої затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 17.07.2018 № 176, оскільки передача технічної документації на будинок відбулася 31.10.2017, тобто раніше набрання чинності вказаним наказом.
Крім того, відповідач вважає необхідною умовою для передачі технічної документації на багатоквартирний будинок є вжиття сторонами певних заходів, зокрема, утворення відповідної комісії, визначення комісією технічного стану об`єкта відповідно до вимог законодавства та складення акту приймання-передачі об`єкта в управління. Вказує, що позивачем не надано доказів на підтвердження вчинення таких заходів.
Також відповідач зазначає, що позовна вимога про передачу позивачу енергетичного сертифікату і звіту про обстеження інженерних систем не відповідає закону, оскільки згідно з ч. 1 ст. 7 Закону України «Про енергетичну ефективність будівель» сертифікація енергетичної ефективності багатоквартирного будинку є необов`язковою. Крім того, посилається на те, що пунктом 20 договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком передбачено, що в разі відсутності при передачі об`єкта в управління документів, передбачених правилами управління будинком, такі документи поновлюються або складаються за рахунок замовника, тобто співвласників будинку.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідач не надав доказів передачі позивачу технічної документації на будинок.
Заперечення відповідача щодо відсутності у відповідача технічних документів на будинок не звільняють відповідача від обов`язку передати вказану документацію позивачу в силу норми ч. 19 ст. 6 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», яка набрала чинності 01.07.2016 та покладає на колишнього балансоутримувача або особу, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об`єднання, у разі відсутності документації на багатоквартирний будинок протягом півроку з дня державної реєстрації об`єднання відновити її за власний рахунок.
У п. 8.2.5 постанови Верховного Суду у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду в постанові від 05.07.2019 у справі №910/6167/18 викладено висновок про те, що правовий аналіз положень частини вісімнадцятої статті 6 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» дозволяє дійти висновку про те, що передбачений зазначеною нормою обов`язок попереднього балансоутримувача будинку з передачі документації на будинок об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку виникає у нього з дня державної реєстрації об`єднання та не залежить від прийняття об`єднанням рішення про передачу йому функцій з управління будинком та про прийняття будинку на баланс, оскільки будь-яких інших умов, крім державної реєстрації об`єднання, для передачі документації від попереднього балансоутримувача Законом не визначено.
У п. п. 18, 19 постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду №917/1208/18 від 13.11.2019 також зауважено, що передбачений зазначеною нормою обов`язок попереднього балансоутримувача будинку з передачі документації на будинок об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку виникає у нього з дня державної реєстрації об`єднання та підлягає виконанню без будь-яких інших додаткових умов, оскільки жодних інших підстав, крім державної реєстрації об`єднання, для передачі документації від попереднього балансоутримувача Законом не визначено. При цьому обставини фактичної наявності або відсутності такої документації у відповідача не мають істотного значення для вирішення даної категорії спорів, оскільки відповідно до частини 5 статті 5 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" така документація повинна була бути передана замовником будівництва або попереднім власником будинку Відповідачу, а у випадку відсутності документації на багатоквартирний будинок він відповідно до вимог частини 19 статті 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" зобов`язаний відновити її за власний рахунок. Суд звертається до правової позиції Верховного Суду у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду в постанові від 05.07.2019 у справі №910/6167/18.
Згідно з ч. 1 ст. 36 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" Верховний Суд є найвищим судом у системі судоустрою України, який забезпечує сталість та єдність судової практики у порядку та спосіб, визначені процесуальним законом.
За приписами ч. ч. 5, 6 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Відповідно до ч. 4 ст. 236 ГПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Доводи відповідача про те, що необхідною умовою для передачі технічної документації на багатоквартирний будинок є утворення відповідної комісії, визначення комісією технічного стану об`єкта відповідно до вимог законодавства та складення акту приймання-передачі об`єкта в управління не ґрунтуються на нормах законодавства та є безпідставними.
Доводи відповідача про те, що передача позивачу енергетичного сертифікату і звіту про обстеження інженерних систем не відповідає закону, оскільки згідно з ч. 1 ст. 7 Закону України «Про енергетичну ефективність будівель» сертифікація енергетичної ефективності багатоквартирного будинку є необов`язковою, не звільняють відповідача від обов`язку, визначеного ч. 19 ст. 6 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», у разі відсутності документації на багатоквартирний будинок відновити її за власний рахунок
Доводи відповідача про те, що умовами договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком передбачено виготовлення документів на будинок за рахунок співвласників будинку не підтверджені відповідними доказами, зокрема, відповідачем не надано суду копії цього договору, тому суд не може перевірити ці доводи.
Доводи відповідача про те, що позивач не звертався до відповідача з вимогою про передачу технічної документації на будинок спростовуються матеріалами справи, зокрема заявою позивача вих. №1 від 01.06.2021, на якій міститься вхідний штамп відповідача за №1023/21 від 02.05.2021, а такою заявою позивача вих. №004/07-21 від 28.07.2021, на якій міститься вхідний штамп відповідача за №72/07-21 від 28.07.2021.
Враховуючи викладене, суд визнав законною та обґрунтованою вимогу позивача про зобов`язання відповідача передати позивачу документацію на багатоквартирний будинок АДРЕСА_1 згідно з наведеним у позовній заяві переліком.
Таким чином, позов судом задоволено.
За розгляд позовних вимог позивачем сплачено судовий збір в сумі 2684,00 грн. платіжною інструкцією №67 від 27.09.2023.
Відповідно до ч. 1 ст. 129 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати зі сплати судового збору за розгляд позовної заяви в сумі 2684,00 грн.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236 - 238, 240, 241, 256 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю МІСТО ДЛЯ ЛЮДЕЙ ЗАПОРІЖЖЯ (вул. Перемоги, буд.131-В, м. Запоріжжя, 69035, ідентифікаційний код 41279924) передати Об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку МОЛОДІЖНИЙ-32 (69041, м. Запоріжжя, вул. Кияшка, буд. 32, ідентифікаційний код 44257615) наступну документацію щодо багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 :
-технічний паспорт на багатоквартирний будинок;
-паспорт об`єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об`єктів будівництва;
-енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем;
-проектна документація зі схемами влаштування внутрішньо-будинкових систем;
-документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів;
-технічна документація обладнання котелень;
-технічна документація на ліфти;
-план земельної ділянки;
-акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок;
- паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю МІСТО ДЛЯ ЛЮДЕЙ ЗАПОРІЖЖЯ (вул. Перемоги, буд.131-В, м. Запоріжжя, 69035, ідентифікаційний код 41279924) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку МОЛОДІЖНИЙ-32 (69041, м. Запоріжжя, вул. Кияшка, буд. 32, ідентифікаційний код 44257615) витрати зі сплати судового збору за розгляд позовної заяви в сумі 2684,00 грн. (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири грн. 00 коп.).
Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення. Повне судове рішення складено 08.12.2023.
СуддяМ.В. Мірошниченко
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 08.12.2023 |
Оприлюднено | 11.12.2023 |
Номер документу | 115501383 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань спонукання виконати або припинити певні дії |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Мірошниченко М.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні