Ухвала
від 08.12.2023 по справі 766/2999/22
ХЕРСОНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 766/2999/22 н/п 2/766/1859/23

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження

08.12.2023р. суддя Херсонського міського суду Херсонської області Зуб І.Ю., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (представник адвокат Васильєва Маргарита Володимирівна) до Садівничого товариства «Платан» про визнання недійсним рішення зборів, -

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся до Херсонського міського суду Херсонської області із даним позовом 18.02.2022 року.

Відповідно до реєстру передачі справ та матеріалів, судді передано даний позов 22.02.2022 року.

У зв`язку із повномасштабною агресією рф, діяльність суду було припинено.

Після відновлення процесуальної роботи Херсонського міського суду Херсонської області з 12.06.2023 року, наявність даної справи було підтверджено в грудні 2023 року.

Вивчивши матеріали позовної заяви, роблю висновок, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, враховуючи нижчезазначене.

У відповідності дост.186 ЦПК Українидо відкриття провадження у справі суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. 186 ЦПК України, чи підсудна справа даному суду, чи немає інших підстав для повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в цивільній справі, встановлених цим Кодексом.

Вирішуючи питання про наявність підстав для відкриття провадження в справі суддя має з`ясувати чи належить справа до юрисдикції суду загальної юрисдикції згідност. 19 ЦПК України.

За змістом ч. 1ст.19ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Відповідно п.3 ч.1ст.20ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.

За роз`ясненнями, викладеними у п. 2Постанови Пленуму Верховного Суду України №13 від 24жовтня 2008року «Про практику розгляду судами корпоративних спорів»до підвідомчості господарських судів віднесено справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів.

При визначенні підвідомчості (підсудності) справ цієї категорії судам необхідно керуватися поняттям корпоративних прав, визначеним частиною першоюстатті 167 ГК, згідно з якою корпоративними є права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Згідно правової позиції Верховного Суду України від 31.052017 у справі № 6-703цс17 корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами (частина першастатті 167 ГК України). Таким чином, під корпоративними відносинами розуміють відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.

Згідност.1 ГК Українипредметом регулювання цьогокодексує визначення основних засад господарювання в Україні, регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб`єктами господарювання, а також між цими суб`єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання.

Заст. 3 ГК Українисферу господарських відносин становлять господарсько-виробничі, організаційно-господарські та внутрішньогосподарські відносини. При цьому господарсько-виробничими є майнові та інші відносини, що виникають між суб`єктами господарювання при безпосередньому здійсненні господарської діяльності. Під організаційно-господарськими відносинами у цьому Кодексі розуміються відносини, що складаються між суб`єктами господарювання та суб`єктами організаційно-господарських повноважень у процесі управління господарською діяльністю.

Позовні вимоги позивача ґрунтуються саме на його корпоративному праві як учасника (члена) Садівничого товариства «Платан».

Реалізація учасником господарського товариства передбачених законом прав учасника господарського товариства відбувається в межах корпоративних відносин. По своїй суті позов, з яким звернувся позивач, і правовідносини, які виникли між позивачем та відповідачем, є не цивільно-правовими, а господарсько-правовими.

Із системного аналізу положень ст. ст. 88, 143 ЦК України, ст. ст.1, 3, 88, 167, 224, 225 ГК України, ст. 10 Закону України від 19 вересня 1991 року № 1576-XII «Про господарські товариства»,ст. 19 ЦПК Українитаст. 20 ГПК Українивбачається, що корпоративні права учасників господарського товариства визначаються законом і статутними (установчими) документами. Корпоративні відносини виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав із моменту державної реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю, а за своїм суб`єктним складом є такими, що виникають між господарським товариством та його учасником (засновником), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками) господарських товариств, що пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства (крім трудових).

Таким чином, враховуючи, що у вказаній справі спір виник з корпоративних відносин, що мають місце між учасником (членом) Садівничого товариства «Платан» та самим товариством, цей спір має розглядатись за правилами господарського, а не цивільного судочинства.

Згідно п. 1 ч. 1ст.186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Таким чином, вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1ст.186 ЦПК України.

Керуючись ст.ст.19,186 ЦПК України,-

п о с т а н о в и в:

У відкритті провадження по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 (представник адвокат Васильєва Маргарита Володимирівна) до Садівничого товариства «Платан» про визнання недійсним рішення зборів - відмовити.

Роз`яснити позивачу право на звернення до суду в порядку господарського судочинства до Господарського суд Одеської області, оскільки відповідно до частини сьомої статті 147Закону України"Просудоустрій істатус суддів", враховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану, Верховний суд розпорядженнямвід 18.03.2022 № 11/0/9-22змінив територіальну підсудність судових справ Херсонського господарського суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її отримання безпосередньо до Херсонського апеляційного суду.

СуддяІ. Ю. Зуб

СудХерсонський міський суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення08.12.2023
Оприлюднено11.12.2023
Номер документу115506842
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії

Судовий реєстр по справі —766/2999/22

Ухвала від 08.12.2023

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Зуб І. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні