Справа № 646/4290/23
№ провадження 2/646/1788/2023
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
/повне/
29.11.23 м.Харків
Червонозаводський районний суд м. Харкова у складі: головуючого судді Барабанової В.В., за участю секретаря судового засідання Хілінського М.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 ), представник позивача адвокат Бітюра Анатолій Анатолійович (адреса: м. Хуст, вул. І.Франка, 6) до Курилівської сільської ради Куп`янського району Харківської області (місцезнаходження за адресою: Харківська обл., с. Курилівка, вул. Лозова, буд. 1) про визначення додаткового строку для подачі про прийняття спадщини, -
встановив:
ОСОБА_1 , через свого представника адвоката Бітюру А.А. звернулась до Червонозаводського районного суду м. Харкова з позовом до Курилівської сільської ради Куп`янського району Харківської області, в якому просила визначити їй додатковий строк три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що позивач є донькою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у селі Курилівка, Куп`янського району, Харківської області.
На момент смерті ОСОБА_2 була зареєстрована та постійно проживала за адресою: АДРЕСА_2 .
02.06.2023 позивачка, після отримання документів, які підтверджують факт смерті матері, звернулась до Хустського районного суду Закарпатської області для встановлення факту смерті матері ОСОБА_2 на тимчасово окуповані території.
Рішенням Хустського районного суду Закарпатської області від 06.06.2023 встановлено факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 , після чого 27.07.2023 у відділі РАЦСу було отримано свідоцтво про її смерть та 28.07.2022 позивачка звернулась до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.
Але, 28.07.2023 завідувачем Хустської державної нотаріальної контори Турчин В.Ф. позивачці відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, у зв`язку з пропущенням встановленого законом строку для подачі заяви про прийняття спадщини.
Позивачка зазначає, що строк для прийняття спадщини нею пропущений з поважних причин, в результаті військового вторгнення російської федерації на територію України 24 лютого 2022 року, проведенням активних бойових дій на території Харківської області та встановленням обмежувальних заходів у зв`язку з цим, що унеможливлювало своєчасне звернення із завою про прийняття спадщини. Також, перешкодами для подання заяви про прийняття спадщини, була тимчасова окупація населеного пункту, в якому проживала та померла мати та звернення до суду щодо встановлення факту смерті матері на тимчасово окуповані території.
Ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харкова від 15.08.2023 відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідачу був наданий строк для надання відзиву.
На день ухвалення рішення відповідач своїм правом не скористався, відзив на позов не подав.
У судове засідання сторони не з`явилися, про розгляд справи повідомлялися належним чином.
Позивачка подала заяву, в якій просить розглядати справу за її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить задовольнити..
Відповідач у судові засідання неодноразово не з`являвся, про причини неявки суд не повідомив.
При цьому, як зазначено вище, відзив на позов не подав, будь-яких доказів, які б спростовували вимоги позивача, не надав, розрахунку заборгованості за умовами договору не спростовував, свого розрахунку не надав.
Виходячи з цього, на підставі ч.1 ст.223 ЦПК України, суд вважає за можливе розглядати справу в відсутності сторін.
Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положеннямст. 280 ЦПК України.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановивши відповідні обставини і визначивши відповідні до них правовідносини, вважає,що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 у селі Курилівка, Куп`янського району, харківської області померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть Серії НОМЕР_1 від27 липня 2023 року, виданим Хустським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Хустському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Рішенням Хустського районного суду Закарпатської області від 06 червня 2023 року у справі №309/2617/23, провадження №2-о/309/249/23 заяву ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Бітюра Анатолій Анатолійович про встановлення факту смерті особи, заінтересована особа Хустський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хустському районі Закарпатської області Південно-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) задоволено. Встановлено факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Курилівка, Куп`янського району, Харківської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Позивач ОСОБА_1 , є донькою померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 03 листопада 1979 року, виданим Горінчевською сільською радою Хустського району Закарпатської області.
Після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , залишилось спадкове майно: житловий будинок АДРЕСА_2 , що підтверджується договором купівлі продажу житлового будинку від 08.01.2022 та земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 6321885000:04:000:0079 площею 5,9669 га, яка розташована на території Рідкодубівської сільської ради, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №076759, виданим 07.12.2007 Дворічанською райдержадміністрацією.
Листом від 28.07.2023 №313/01-16 завідуючою Хустської державної нотаріальної контори Турчин В.Ф. позивачці роз`яснено її право на звернення до суду для встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Згідно ст.1270 ЦК Українидля прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Згідно ч.3ст.1272вказаного Кодексу за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Як вбачається із положень ч.1ст.1270ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно дост. 1272 ЦК Українивизначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Позивач пропустив встановлений строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини.
Згідно п. 24Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року, «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст.80ЦПК України докази в їх сукупності, оскільки позивач пропустив строк прийняття спадщини, то суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задовольнити і визначити йому додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.
Задовольняючи позов суд враховує, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними.
Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, оскільки позивач надав належні та допустимі докази поважності пропущеного строку для прийняття спадщини.
Оскільки спадщина за померлою матір`ю позивача ніким не прийнята, в матеріалах справи відсутні докази про наявність інших спадкоємців, які претендують на спадщину, заяв про відмову від спадщини позивач не подавав, спадщина не визнана судом відумерлою, позивач в інший спосіб, крім як звернутися з позовом до суду про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини, захистити своє порушене право не може, тому суд дійшов висновку, визначити позивачу додатковий строк для прийняття спадщини.
Керуючись ст.ст. 1221, 1265, 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 2, 12, 13, 19, 76, 77, 81, 82, 133, 141, 258, 259, 263, 265, 273, 353, 354ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 , представник позивача адвокат Бітюра Анатолій Анатолійович до Курилівської сільської ради Куп`янського району Харківської області про визначення додаткового строку для подачі про прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , додатковий строк три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому ЦПК України.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ;
представник позивача: адвокат Бітюра Анатолій Анатолійович, адреса: м. Хуст, вул. І.Франка, 6, РНОКПП НОМЕР_4 ;
відповідач:Курилівська сільська рада Куп`янського району Харківської області, місцезнаходження за адресою: Харківська обл., с. Курилівка, вул. Лозова, буд. 1, ЄДРПОУ 04399170.
Повний текст рішення складено 07.12.2023.
Головуючий: В.В. Барабанова
Суд | Червонозаводський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2023 |
Оприлюднено | 12.12.2023 |
Номер документу | 115535477 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Червонозаводський районний суд м.Харкова
Барабанова В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні