ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
06.12.2023р. Справа №905/1425/23
Господарський суд Донецької області у складі судді Величко Н.В.
при секретарі судового засідання Кравець А.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОНЕЦЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ» (код ЄДРПОУ 42086719, адреса: 49044, м. Дніпро, вул. Моссаковського Володимира, 7)
до відповідача: Колективного підприємства «Мисливсько-риболовецького господарства Українського товариства мисливців та рибалок» Добропільського району (код ЄДРПОУ 24655556, адреса: 85032, Донецька область, Добропільській район, село Добропілля, вул. Центральна, 35а)
про стягнення 355164,06 грн
представники учасників справи не з?явились
СУТЬ СПОРУ:
До Господарського суду Донецької області через підсистему "Електронний суд" від Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОНЕЦЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ» надійшла позовна заява про стягнення з Колективного підприємства "Мисливсько-риболовецького господарства Українського товариства мисливців та рибалок" Добропільського району суми боргу за спожиту електроенергію у розмірі 351960,31 грн. за період червень та липень 2023 року, 3% річних за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань по сплаті спожитої електроенергії 3203,75 грн. та судовий збір за розгляд справи у сумі 4261,97 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням з боку відповідача умов укладеного між сторонами публічного договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг в частині оплати спожитої електричної енергії.
На підтвердження заявлених позовних вимог позивачем надано наступні документи: розрахунок ціни позову; роздруковані з сайту dn.yasno.com.ua договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та комерційна пропозиція; копії актів прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії) та рахунків за спожиту електроенергію за період червень-липень 2023 з доказами їх направлення на електронну пошту відповідача; копію банківської виписки по рахунку позивача від 26.12.2018; копію банківської виписки по рахунку позивача станом на 22.02.2022; копію запиту № 24/7147 від 07.09.2023; лист АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» № 67/14691 від 28.09.2023 з додатком; копію заяви відповідача від 30.03.2023 про зміну електронної пошти; копії витягу з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо позивача та відповідача; копія статуту позивача; копії документів на підтвердження повноважень представників позивача; докази відправки позову відповідачу; докази сплати судового збору.
Відповідач не скористався правом на подачу відзиву на позовну заяву, про причини та/або намір вчинити відповідні дії суд не повідомив.
ХІД СПРАВИ:
Матеріалам присвоєно єдиний унікальний номер справи 905/1425/23. За наслідками автоматизованого розподілу справ між суддями Господарського суду Донецької області, для розгляду справи № 905/1425/23 визначено суддю Величко Н.В.
Ухвалою суду від 31.10.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі 905/1425/23; справу вирішено розглядати у порядку спрощеного провадження; судове засідання призначено на 06.12.2023, встановлено сторонам строки для вчинення дій процесуального характеру, визнано явку уповноважених представників сторін у судове засідання не обов`язковою.
Ухвала суду від 31.10.2023 направлена засобами поштового зв?язку на юридичні адреси учасників справи та отримана позивачем 06.11.2023, відповідачем 07.11.2023, про що свідчать наявні в матеріалах справи рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення.
Також, процесуальний акт суду у цій справі оприлюднений у Єдиному державному реєстрі судових рішень офіційного веб-порталу Судова влада України в мережі Інтернет, відомості якого є відкритими для безоплатного цілодобового доступу відповідно до Закону України "Про доступ до судових рішень".
Відтак, учасники даної справи вважаються повідомленими належним чином про судове засідання та необхідність вчинення ними процесуальних дій.
З урахуванням змісту резолютивної частини ухвали від 31.10.2023 у справі 905/1425/23 та вимог п. 8 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, а також отримання відповідачем 07.11.2023 ухвали суду про відкриття провадження у справі, строк на подачу відзиву Колективним підприємством «Мисливсько-риболовецького господарства Українського товариства мисливців та рибалок» Добропільського району тривав до 22.11.2023 включно.
Згідно ст. 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи (ч.2, ч.5, ч.8 ст. 252 ГПК України)
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (ч. 4 ст. 13 ГПК України).
Матеріали справи свідчать, що судом було створено всім учасникам судового процесу належні умови для доведення останніми своїх правових позицій та надано достатньо часу для надання ними доказів, які, на їх думку, є достатніми для обґрунтування своїх вимог та заперечень. Окрім того, судом було дотримано всіх необхідних вимог щодо повідомлення учасників справи про здійснення її розгляду у порядку спрощеного провадження з викликом (повідомленням) сторін.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 9 ст. 165 ГПК України).
Оскільки відповідачем не подано відзив на позовну заяву у встановлений судом строк та не зазначено й не обґрунтовано поважних причин пропуску цього строку, суд розглядає справу за наявними в ній матеріалами.
Згідно з ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
ВСТАНОВЛЕНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 429 від 14.06.2018, Товариству з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» видано ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу.
Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» (постачальник, позивач) розміщено на офіційному веб сайті https://www.dn.yasno.com.ua публічний договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та комерційна пропозиція до нього.
Цей договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (Договір) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії виключно побутовим та малим непобутовим споживачам (Споживач) постачальником універсальних послуг (Постачальник) та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до цього договору, згідно із заявою-приєднання яка є додатком до цього договору (п. 1.1 договору).
За цим договором постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору (п. 2.1 договору).
Споживач розраховується з постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої регулятором, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком до цього договору (п. 5.1 договору).
Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць (п. 5.8 договору).
Розрахунки споживача за цим договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника (спецрахунок). При цьому, споживач не обмежується у праві здійснювати оплату за цим договором через банківську платіжну систему, он-лайн переказ, поштовий переказ, внесення готівки через касу постачальника (за наявності), та в інший не заборонений чинним законодавством спосіб. Оплата вартості електричної енергії за цим договором здійснюється споживачем виключно шляхом перерахування коштів на спецрахунок постачальника. Оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок постачальника надійшла вся сума коштів. Спецрахунок постачальника зазначається у платіжних документах постачальника, у тому числі уразі його зміни. (п. 5.9 договору).
Оплата рахунка постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої споживачем (п. 5.10 договору).
Цей договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав споживач, та набуває чинності з дати подання споживачем заяви-приєднання. Умови цього договору починають виконуватись з дати початку постачання електричної енергії, зазначеної споживачем у заяві-приєднанні (п. 13.1 договору).
Відповідно до розділу 5 комерційної пропозиції, яка є додатком №2 до договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, розрахунок (оплата) за фактично спожиту електричну енергію має здійснюватися споживачем у строк не більше 5 робочих днів після закінчення розрахункового періоду, не залежно від отримання рахунку (п. 5.4). Виставлення рахунків за спожиту електричну енергію здійснюється не пізніше 20-го числа місяця наступного за розрахунковим за умови отримання даних про обсяги споживання від споживача/оператора системи/адміністратора комерційного обліку. Виставлення рахунку здійснюється шляхом його формування в програмному комплексі постачальника з можливістю перегляду споживачем в сервісі «Особистий кабінет». За умовами цієї комерційної пропозиції споживач має обов?язок зареєструватись в сервісі «Особистий кабінет» та користуватись відповідним сервісом (п. 5.5). Рахунок за фактичне споживання формується споживачем самостійно в сервісі «Особистий кабінет» не пізніше 24 годин після закінчення розрахункового періоду. В інших випадках рахунок надається постачальником споживачу на підставі отриманих від споживача/оператора розподілу/адміністратора комерційного обліку даних та може бути отриманий споживачем у відповідному енергоофісі постачальника (п. 5.6). У разі не отримання споживачем рахунку, споживач здійснює оплату за спожиту електричну енергію, в установлені даним розділом строки, за платіжним документом, самостійно оформленим споживачем (п. 5.7).
Згідно з розділом 10 комерційної пропозиції зокрема договір на умовах цієї комерційної пропозиції укладається на строк до кінця календарного року. Договір вважається щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо не пізніше ніж за 21 календарний день до закінчення терміну дії договору жодна зі сторін не заявить про припинення його дії або розірвання (п. 10.3).
Як зазначає позивач за текстом позовної заяви, для проведення розрахунків з відповідачем, як споживачем електричної енергії, відкрив останньому особовий рахунок № 69.
Відповідач в свою чергу здійснював оплати за отриману від позивача електричну енергію, зокрема була здійснена попередня оплата на суму 424,75 грн. з призначенням платежу «Попередня оплата за ел.енергію згідно рахунку № 05/69 від 20.12.2018 у т.ч. ПДВ 20.00% - 70,79». Ця обставина підтверджується банківською випискою, що містяться в матеріалах справи, та свідчить про те, що шляхом споживання обсягів електричної енергії відповідач приєднався до умов публічного договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, опублікованого на веб-сайті позивача як постачальника електричної енергії.
Заперечень проти приєднання до умов публічного договору про постачання електричної енергії та фактичного споживання електричної енергії відповідач до матеріалів справи не надав.
Також матеріали справи не містять доказів повідомлення жодною із сторін про відмову від договору, доказів визнання його недійсним повністю чи частково у судовому порядку, відтак суд виходить з принципу правомірності цього правочину згідно ст. 204 Цивільного кодексу України.
Позивач в період червня-липня 2023 року поставив відповідачу, а той в свою чергу прийняв 59652 кВт*год електричної енергії, що підтверджується відомостями листа АТ "ДТЕК ДОНЕЦЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" № 67/14691-вих від 28.09.2023 (далі - оператор системи розподілу) про фактичний (звітний) обсяг споживання по точках комерційного обліку споживача.
Позивачем сформовано відповідні акти прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії), а саме:
б/н від 29.06.2023 за спожиту електроенергію у червні 2023 року в кількості 59115 кВт*год. на суму 352109,99 грн.;
б/н від 29.07.2023 за спожиту електроенергію у липні 2023 року в розмірі 537 кВт*год. на суму 3289,03 грн.
Також позивачем були сформовані рахунки за спожиту електроенергію, а саме:
№ 69 від 05.07.2023 на суму 352109,99 грн. Кінцева дата сплати - 12.07.2023;
№ 69 від 01.08.2023 на суму 3289,03 грн. Кінцева дата сплати - 08.08.2023.
Як зазначає позивач, при формуванні рахунку за спожиту електричну енергію у червні 2023 року ним враховано залишок переплати, наявний на особовому рахунку відповідача, в розмірі 3438,71 грн., на підтвердження чого позивачем надано банківську виписку, з якої вбачається, що відповідачем 22.02.2022 було здійснено платіж на суму 5654,40 грн. без зазначення конкретного рахунку, за який зроблено оплату (призначення платежу: «ЗА АКТИВНУ Е/Е ЗГ ДОГ № 69…»). Даний факт відповідачем не заперечувався.
З матеріалів справи вбачається, що акти та рахунки за спожиту у червні-липні 2023 року електроенергію направлялись позивачем 05.07.2023 та 01.08.2023 за відповідний період засобами електронного зв?язку на електронну пошту відповідача - dobromislivets@ukr.net, вказану у заяві споживача від 30.03.2023 як засіб комунікації по договору № 69.
Відомостей щодо підписання актів прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії) з боку відповідача або його обґрунтованої відмови від їх підписання матеріали справи не містять.
Не отримавши від відповідача оплати поставленої у червні-липні 2023 року електричної енергії та вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до господарського суду з цим позовом та просить стягнути з відповідача 351960,31 грн. основного боргу та 3% річних за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань по сплаті спожитої електроенергії у сумі 3203,75 грн., крім того судові витрати за розгляд справи.
КВАЛІФІКАЦІЯ ПРАВОВІДНОСИН ТА ЇХ ОЦІНКА СУДОМ:
Регулювання відносин, що виникають у зв`язку із продажем електричної енергії, здійснюється Господарським кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про ринок електричної енергії», Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018 і безпосередньо договором.
Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), цивільні права та обов`язки виникають з дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та правочини.
Згідно зі статтею 509 ЦК України, статтею 173 Господарського кодексу України (далі - ГК України) зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
За приписами статей 11, 509 ЦК України, статті 174 ГК України зобов`язання виникають, зокрема, з договору.
Згідно частини 1 статті 633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо).
Актами цивільного законодавства можуть бути встановлені правила, обов`язкові для сторін при укладенні і виконанні публічного договору.
Згідно з ч. 1 ст. 634 ЦК України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Відповідно до ч. 1 ст. 641 ЦК України пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов`язаною у разі її прийняття.
Як визначено у ч.ч. 1, 2 ст. 642 ЦК України відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною. Якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (відвантажила товари, надала послуги, виконала роботи, сплатила відповідну суму грошей тощо), яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом.
Закон України «Про ринок електричної енергії» визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» електропостачальник - це суб`єкт господарювання, який здійснює продаж електричної енергії за договором постачання електричної енергії споживачу; оператор системи розподілу - юридична особа, відповідальна за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності.
Згідно ч. 2 ст. 56 Закону договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.
В той же час ч. 3 ст. 56 зазначеного вище Закону визначено, що у разі покладення на електропостачальника зобов`язань з надання універсальних послуг або виконання функцій постачальника "останньої надії" ціни (тарифи) на послуги постачальника універсальних послуг, постачальника "останньої надії" визначаються відповідно до цього Закону.
Поряд з цим, взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником та споживачем, а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018.
Так, п. 1.2.7 Правил роздрібного ринку електричної енергії встановлено, що постачання електричної енергії здійснюється електропостачальником на підставі договору про постачання електричної енергії споживачу, який розробляється електропостачальником на основі Примірного договору про постачання електричної енергії споживачу (додаток 5 до цих Правил) та укладається в установленому цими Правилами порядку.
За приписами п. 1.2.15 Правил роздрібного ринку електричної енергії укладення, внесення змін, продовження строку дії чи розірвання будь-якого із договорів, передбаченого цими Правилами, здійснюється відповідно до вимог законодавства та цих Правил. Для договорів, які укладаються шляхом приєднання до умов договору, укладення договору можливе шляхом підписання заяв-приєднань, оплати виставленого рахунку, споживання будь-якого обсягу електричної енергії (за умови відсутності направлених заперечень щодо договірних умов в цілому чи частково) через особистий кабінет в електронній формі (в установленому законодавством порядку). На роздрібному ринку не допускається споживання (використання) електричної енергії споживачем без укладення відповідно до цих Правил договору з електропостачальником та інших договорів, передбачених цими Правилами.
Відповідно до п. 3.1.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії електропостачальник розміщує у відкритому доступі форму відповідного договору, який пропонується споживачам до укладення. До договору про постачання електричної енергії споживачу або договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг відповідний електропостачальник має розробити з урахуванням вимог законодавства публічні комерційні пропозиції та розмістити їх на своїх офіційних веб-сайтах та на сайті Регулятора.
Згідно з п. 3.1.7 зазначених правил договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником. У разі офіційного оприлюднення комерційної пропозиції електропостачальник не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору на умовах цієї комерційної пропозиції, якщо технічні засоби вимірювання та обліку електричної енергії забезпечують виконання сторонами умов комерційної пропозиції. На вимогу споживача електропостачальник має надати письмовий примірник договору, підписаний з його боку.
Як визначено у абз. 5 п. 13 розділу XVII Закону України «Про ринок електричної енергії» фактом приєднання споживача до умов договору постачання універсальних послуг (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, що засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної заяви про приєднання, оплата рахунка постачальника універсальної послуги та/або факт споживання електричної енергії.
Для проведення розрахунків позивачем було відкрито відповідачу особовий рахунок № 69.
Матеріалами справи підтверджується здійснення відповідачем оплати першого рахунку на попередню оплату на суму 424,75 грн. з призначенням платежу «Попередня оплата за ел.енергію згідно рахунку № 05/69 від 20.12.2018 у т.ч. ПДВ 20.00% - 70,79», про що свідчать відомості банківської виписки.
Отже укладання договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг відбулось між позивачем та відповідачем шляхом вчинення останнім дій, а саме здійснення оплати рахунку на попередню оплату та споживання електричної енергії. Вказані обставини відповідачем не заперечуються.
Відповідно до ст. 275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України «Про ринок електричної енергії».
Згідно з ч. 1 ст. 174 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Відповідно до ч.ч. 6, 7 ст. 276 ГК України встановлено, що розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених/визначених відповідно до вимог закону. Оплата енергії, що відпускається, здійснюється відповідно до умов договору. Договір може передбачати попередню оплату, планові платежі з наступним перерахунком або оплату, що проводиться за вартість прийнятих ресурсів.
Згідно з п.п. 4.1, 4.2 гл. 4 ПРРЕЕ розрахунки за електричну енергію та послуги, що надаються на роздрібному ринку, між учасниками цього ринку здійснюється у грошовій формі відповідно до укладених договорів. Послуги з розподілу та електричної енергії оплачуються відповідно до умов договору споживача з електропостачальником або споживачем, або електропостачальником на зазначений у відповідних договорах поточний рахунок оператора системи.
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. В силу ч. 1 ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічні вимоги щодо виконання зобов`язань містяться і у ч.ч. 1, 7 ст. 193 ГК України.
Розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії (п. 4.12. ПРРЕЕ).
Для здійснення розрахунків за фактично спожиту електричну енергію електропостачальник має сформувати та виставити споживачу платіжний документ у паперовій або електронній формі (у випадку згоди споживача на отримання електронного платіжного документа), на підставі даних комерційного обліку, отриманих у порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку (п. 4.13. ПРРЕЕ).
Відповідно до п. 2.1.1 Кодексу комерційного обліку, комерційний облік електричної енергії на ринку електричної енергії організовується АКО (адміністратором комерційного обліку) та здійснюється ППКО (постачальником послуг комерційного обліку електричної енергії) відповідно до вимог Закону, цього Кодексу, Правил роздрібного ринку та Правил ринку.
Згідно п. 2.2.2 Кодексу комерційного обліку АКО виконує функції, зокрема, щодо надання сертифікованих даних комерційного обліку електричної енергії адміністратору розрахунків, а також учасникам ринку та іншим заінтересованим сторонам, які пов`язані з певною ТКО (точкою комерційного обліку).
Згідно відомостей адміністратора комерційного обліку - АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" (лист № 67/14691-вих від 28.09.2023) споживач Колективне підприємство "Мисливсько-риболовецького господарства Українського товариства мисливців та рибалок" Добропільського району (код ЄДРПОУ 24655556) спожив наступний обсяг розподіленої електричної енергії по ЕІС-коду 62Х8476303945057 точок комерційного обліку споживача: у червні 2023 року - 59115 кВт/год, у липні 2023 року - 537 кВт/год.
Судом встановлено, що на виконання умов договору позивач поставив (продав) відповідачу електричну енергію, а відповідач в свою чергу в період червень-липень 2023 року спожив (прийняв) цю електричну енергію у обсязі 59652 кВ/год на загальну суму 355399,02 грн., що підтверджується належними доказами.
Позивач сформував та направив відповідачу відповідні платіжні документи, у тому числі рахунки:
№ 69 від 05.07.2023 на суму 352109,99 грн. Кінцева дата сплати - 12.07.2023;
№ 69 від 01.08.2023 на суму 3289,03 грн. Кінцева дата сплати - 08.08.2023.
При формуванні та виставленні рахунку позивач виходив із обсягів спожитої електричної енергії, дані про які отримав від оператора системи розподілу.
Матеріалами справи підтверджується, а відповідачем не оспорюється та не спростовується факт надсилання позивачем на електронну пошту вказану відповідачем відповідних актів приймання-передачі та рахунків на оплату спожитої у спірний період електричної енергії, а також отримання їх відповідачем. Відсутність мотивованої відмови відповідача від підписання актів за договором зумовлює висновок суду про їх прийняття.
До матеріалів справи відповідачем не надавались ані разом з відзивом на позовну заяву, ані окремим документом докази на спростування доводів позивача, матеріали справи не містять доказів, що в спірний період відповідач не мав можливість споживати електричну енергію, рівно як і доказів здійснення відповідачем розрахунків у порядку і строки обумовлені у договорі № 69.
Відповідно до ст. 129 Конституції України та ст. 13 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. За правилами статей 73, 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність та взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
При виставленні рахунку за червень 2023 року позивачем враховано надлишок оплати за попередні періоди в розмірі 3438,71 грн., на підтвердження чого надано виписку по особовому банківському рахунку позивача.
Невиконання відповідачем прийнятих на себе зобов`язань з оплати вартості поставленої електроенергії є порушенням зобов`язання (неналежним виконанням) в розумінні ст. 610 ЦК України, з огляду на що відповідач згідно з ч. 1 ст. 612 ЦК України є боржником, який прострочив виконання зобов`язання.
Враховуючи відсутність доказів сплати заборгованості у розмірі 351960,31 грн., суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині стягнення з відповідача заборгованості за спожиту електричну енергію в період червень-липень 2023 року, отже, позов в цій частині підлягає задоволенню.
Щодо заявленої позивачем вимоги про стягнення з відповідача 3% річних в розмірі 3203,75 грн. суд зазначає таке.
Відповідно до ч.2 ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Вказані проценти річних за своїми ознаками є платою за користування чужими коштами в цей період прострочки виконання відповідачем його договірного зобов`язання, і за своєю правовою природою є самостійним способом захисту цивільних прав, відмінним від неустойки.
За умовами укладеного між сторонами договору оплата рахунка постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строк, визначений у рахунку, який не може бути меншим 5 робочих днів з моменту отримання його споживачем, або протягом 5 робочих днів від дати, зазначеної у комерційній пропозиції, щодо оплати рахунку, оформленого споживачем (п. 5.10 договору).
Як вже було встановлено судом, позивачем були сформовані рахунки за спожиту електроенергію, а саме: № 69 від 05.07.2023 на суму 352109,99 грн., кінцева дата сплати - 12.07.2023; № 69 від 01.08.2023 на суму 3289,03 грн., кінцева дата сплати - 08.08.2023.
Отже, прострочення виконання зобов?язання відповідача починається:
за рахунком № 69 від 05.07.2023 - з 13.07.2023;
за рахунком № 69 від 01.08.2023 - з 09.08.2023.
Позивач розрахував 3 % річних по зобов`язанням червня 2023 року (за період з 13.07.2023 по 31.10.2023) у розмірі 3181,04 грн.; по зобов`язанням липня 2023 року (за період з 09.08.2023 по 31.10.2023) у розмірі 22,71 грн., що разом становить 3203,75 грн.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок за допомогою калькулятору підрахунку заборгованості та штрафних санкцій програмного комплексу «Ліга.Закон» суд визнає його вірним, а вимоги такими що підлягають задоволенню в пред`явленому розмірі.
Судовий збір, у відповідності до ст.129 Господарського процесуального кодексу України, покладається на сторони пропорційно задоволеним вимогам.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 74, 76, 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з Колективного підприємства "Мисливсько-риболовецького господарства Українського товариства мисливців та рибалок" Добропільського району (код ЄДРПОУ 24655556, адреса: 85032, Донецька область, Добропільській район, село Добропілля, вул. Центральна, 35а) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ДОНЕЦЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ" (код ЄДРПОУ 42086719, адреса: 49044, м. Дніпро, вул. Моссаковського Володимира, 7) суму боргу за спожиту електричну енергію в розмірі 351960,31 грн., 3% річних в розмірі 3203,75 грн., а також судовий збір в розмірі 4261,97 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з ч.1 ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 11.12.2023.
Суддя Н.В. Величко
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 06.12.2023 |
Оприлюднено | 13.12.2023 |
Номер документу | 115540167 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Величко Наталія Вікторівна
Господарське
Господарський суд Донецької області
Величко Наталія Вікторівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні