Справа № 155/1626/23
Пр.№2/155/443/23
Рішення
іменем України
11 грудня 2023 року м. Горохів
Горохівський районний суд Волинської області
в складі:
головуючого судді - Яремчук С.М.;
з участю секретаря судового засідання - Задурської К.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Горохів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, -
В С Т АН О В И В:
В провадженні суду перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.
Свій позов позивач обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_3 . Останній належала земельна ділянка площею 2,4120 га для ведення особистого селянського господарства згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №137658811 від 13.09.2018. Позивач зазначає, що після померлої матері ОСОБА_3 він є спадкоємцем за заповітом, посвідченим Пустомитівським сільським головою Горохівського району Волинської області 12 грудня 2001 року, який зареєстрований в реєстрі за №42, однак, в установлений термін спадщину не прийняв. Позивач вказує, що пропустив строк для прийняття спадщини через правову необізнаність із способом прийняття спадщини, тривалий незадовільний стан здоров`я. Окрім того, тривалість пропущеного строку для подання заяви про прийняття спадщини є незначною. Враховуючи вищенаведене, просить позов задовольнити.
Ухвалою судді Горохівського районного суду Волинської області від 09.11.2023 року відкрито провадження у даній справі, вирішено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою Горохівського районного суду Волинської області від 09.11.2023 року витребувано від приватного нотаріуса Луцького районного нотаріального округу Волинської області Голодевич Г.С. витяг зі спадкового реєстру про наявність спадкових справ до майна померлого спадкодавця ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також заповітів, посвідчених від її імені, а у випадку заведення спадкової справи на ім`я спадкодавця належним чином завіреної її копії.
Протокольною ухвалою суду від 11.12.2023 підготовче провадження закрито, справу призначено до судового розгляду по суті на 11.12.2023.
Позивач в судове засідання не з`явився, у письмовій заяві просив розгляд справи проводити без його участі, позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з`явився, у заяві, яка надійшла до суду 28.11.2023 р., останній позов визнав, просив розгляд справи проводити без його участі.
Розгляд справи здійснювався за відсутності осіб, які беруть участь у справі, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає вимогам ч.2 ст.247 ЦПК України.
Дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи (частини 1 та 2 ст. 1220 ЦК України).
Судом встановлено, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.6).
Загальні положення про спадкування визначені главою 84 ЦК України.
Відповідно до ст.1216Цивільного кодексуУкраїни (далі ЦК України) спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно з ст.1217ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).
Відповідно до ч.1 ст.1223ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Як встановлено судом, ОСОБА_3 переоформлений сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ВЛ №002264, виданий Горохівською райдержадміністрацією 25.11.1996 року на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом АЕЕ №791441 заповіла синові ОСОБА_1 . Згідно запису старости Горохівської міської ради Волинської області Я.Зеленського, даний заповіт станом на 17.02.2022 р. не змінювався і не скасовувався (а.с.8).
Факт належності спадкодавцю спадкового майна стверджується Витягом зДержавного реєструречових правна нерухомемайно прореєстрацію іншогоречового права№137658811від 13.09.2018 (а.с.9).
Будучи спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_3 , позивач звернувся до приватного нотаріуса Луцького районного нотаріального округу Волинської області Голодевич Г.С. з метою оформлення спадкових прав.
Приватний нотаріус Луцького районного нотаріального округу Волинської області Голодевич Г.С. у роз`ясненнях щодо визначення додаткового строку для прийняття спадщини від 24.10.2023 за №486/01-16 зазначила, що позивач пропустив строк для прийняття спадщини, оскільки в установлений термін не подав відповідної заяви (а.с.12).
З відповіді приватного нотаріуса Луцького районного нотаріального округу Волинської області Голодевич Г.С. від 16 листопада 2023 року №01-09/532 вбачається, що спадкова справа після померлої ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , не заводилась.
Довідкою старости Мирненського старостинського округу Горохівської міської ради Луцького району Волинської області Я.Зеленського від 25.10.2023 р. №845 стверджується, що спадкодавець ОСОБА_3 до дня смерті проживала з сином ОСОБА_2 , чоловік спадкодавиці ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . Заповіти ОСОБА_3 посвідчувались Пустомитівською сільською радою по реєстрі №41 від 12.12.2001 р., по реєстру №42 від 12.12.2001 р. До спадкового майна після смерті ОСОБА_3 входить земельна ділянка площею 2,4120 га згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1628788607208, кадастровий номер 0720886400:00:001:0388. Спадкоємцями є сини: ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (а.с.10).
Отже, позивач у справі ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом, посвідченим 12.12.2001 р. Пустомитівським сільським головою Горохівського району Волинської області, який зареєстровано в реєстрі за №42.
Інших спадкоємців, які претендують на зазначене у заповіті спадкове майно після смерті ОСОБА_3 , в тому числі в порядку ст.1241 ЦК України, судом не встановлено.
Частинами 1 та 2 ст.1269ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч.1 ст.1270 ЦК України).
Наслідки пропущення строку для прийняття спадщини визначені ст. 1272 ЦК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Разом з тим ч. 3 ст.1272ЦК України передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила ч. 3 ст.1272ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.
Якщо ж у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації про смерть спадкодавця, то правові підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини відсутні.
Крім того, при розгляді справ про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини.
В пункті 24 постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни №7від 30травня 2008року «Просудову практикуу справахпро спадкування» роз`яснено, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Звертаючись до суду з цим позовом, позивач свої вимоги обґрунтовув тим, що у встановлений законом шестимісячний строк він не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 через правову необізнаність, тривалий незадовільний стан здоров`я, Окрім цього, тривалість пропущеного строку для подання заяви про прийняття спадщини є незначною.
Відповідно до ч.1 ст.81ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 цього Кодексу.
Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод (далі - Перший протокол, Конвенція) кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Предметом безпосереднього регулювання статті 1 Першого протоколу є втручання держави в право на мирне володіння майном, зокрема, й позбавлення особи права власності на майно шляхом його витребування на користь держави.
Відповідно до ч.5 ст.1268 та ч.3 ст.1296ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини, а відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Оцінюючи доводи позивача та надані ним докази в обґрунтування позовних вимог, суд вважає, що причини пропуску встановленого законом шестимісячного строку є поважними.
Окрім того, суд враховує, що визнання поважними причин пропуску позивачами строку для подання заяви про прийняття спадщини та визначення їм додаткового строку для прийняття спадщини не буде порушувати права та законні інтереси інших осіб, суперечити принципам законності, добросовісності, розумності та справедливості (ст. 3 ЦК України).
Матеріалами справи встановлено, що позивач після смерті ОСОБА_3 претендує на належне йому спадкове майно як спадкоємець за заповітом. Відповідач ОСОБА_2 , як спадкоємець першої черги спадкування, який прийняв спадщину шляхом спільного проживання зі спадкодавцем на час смерті, проти задоволення позовних вимог не заперечив.
Водночас відмова у задоволенні позову, за наявності встановлених судом обставин, була б непропорційним втручанням у право особи на мирне володіння майном.
У своєму позові ОСОБА_1 не наполягає на стягненні судових витрат, а тому розподіл судових витрат у даній справі не здійснюється.
Враховуючи вищенаведене, на підставі статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст.ст.3, 1268-1272 Цивільного кодексу України, керуючись ст.ст.12-13, 81, 141, 259, 264-265 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
У Х В А Л И В:
Позов задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) додатковий строк тривалістю 2 (два) місяці для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Початок перебігу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини рахувати з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ).
Суддя Горохівського районного суду
Волинської області С.М. Яремчук
Суд | Горохівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 11.12.2023 |
Оприлюднено | 13.12.2023 |
Номер документу | 115542755 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Горохівський районний суд Волинської області
Яремчук С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні