Справа № 577/6365/23
Провадження № 2-о/577/360/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 грудня 2023 року Конотопський міськрайонний суд Сумської області
в складі:
головуючого-судді Гетьмана В.В.,
при секретарі Лиховоз Л.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Конотопа цивільну справу за заявою відділу комунального майна Конотопської міської ради Сумської області, заінтересована особа Конотопська міська рада Сумської області про визнання спадщини відумерлою,-
В С Т А Н О В И В :
Відділ комунального майна Конотопської міськради звернувся до суду із зазначеною заявою та просить визнати спадщину ОСОБА_1 , що складається з житлового будинку з господарчо-побутовими будівлями за адресою АДРЕСА_1 , відумерлою, передати її у власність Конотопської міської територіальної громади в особі Конотопської міськради. Вимоги обгрунтовує тим, що за адресою АДРЕСА_1 є житловий будинок з господарчо-побутовими будівлями належний на праві власності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлій ІНФОРМАЦІЯ_2 . За вищевказаною адресою ніхто незареєстрований. Інформація у спадковому реєстрі щодо померлої відсутня, що і змусило звернутися з заявою до суду.
Представник заявника ОСОБА_2 заявлені вимоги підтримує в повному обсязі та просить задовольнити.
Представник Конотопської міськради в судове засідання не з`явився, надали заяву про розгляд справи без їх участі, не заперечують заявленим вимогам.
Встановлено судом, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_1 , яка є власником буд. АДРЕСА_1 (а.с. 12, 15-16, 18-24). Після смерті останньої спадщину ніхто не прийняв (а.с.13-14).
Європейський суд з прав людини зауважує, що національні суди мають вибирати способи такого тлумачення, які зазвичай можуть включати акти законодавства, відповідну практику, наукові дослідження тощо (VOLOVIK v. UKRAINE, № 15123/03, § 45, ЄСПЛ, 06 грудня 2007 року).
У постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 20.06.2019 р. у справі № 632/580/17 (провадження № 61-51сво18)зроблено висновок, що «юридичними фактами є певні факти реальної дійсності, з якими нормою права пов`язується настання правових наслідків, зокрема виникнення, зміна або припинення цивільних прав та обов`язків».
Усталеним в судовій практиці та цивілістичній доктрині є розуміння відкриття спадщини як настання певних юридичних фактів, зумовлюють виникнення спадкових правовідносин. При цьому як юридичний факт відкриття спадщини характеризується двома параметрами: (1) часом відкриття; (2) місцем відкриття. Час відкриття спадщини має важливе значення, оскільки на час відкриття спадщини визначаються, зокрема: склад спадщини; коло спадкоємців;матеріальний закон, який буде застосовуватись до спадкових відносин.
Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов`язків, що виникли з моменту набрання ним чинності (ч.3 ст. 5 ЦК України).
Правиласт. 1277 ЦК Українипро відумерле майно застосовуються також до спадщини, від дня відкриття якої до набрання чинності цим Кодексом спливло не менше 01 р. (абц. 2 п. 5Прикінцевих та перехідних положень ЦК України).
Тлумачення ст.5та абз.2 п.5Прикінцевих та перехідних положень ЦК Українисвідчить, що за загальним правилом, дія актів цивільного законодавства в часі має футороспективний характер, тобто спрямована на майбутнє. У зв`язку з чим законодавець передбачає, що акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Проте із загального правила про застосування актів цивільного законодавства до прав та обов`язків, що виникли з моменту набрання ними чинностіабц.2 п.5 Прикінцевихпунктом передбачається виняток і допускається застосуванняЦК Українидо прав та обов`язків, які продовжують існувати після набрання ним чинності.
У разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняттяорган місцевого самоврядуванняза місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням,зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу 01 р. з часу відкриття спадщини(ч.ч. 1-2ст.1277 ЦК України).
Для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини (ч.1, ч.2 ст. 548 ЦК УРСР).
Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті діїповинні бути вчинені протягом 06 міс. з дня відкриття спадщини(ч.1 ч.2 ст. 549 ЦК УРСР).
Аналіз змісту ст.ст. 548,549 ЦК УРСРсвідчить, що для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Діями спадкоємця, що свідчать про прийняття ним спадщини є: 1) фактичний вступ в управління або володіння спадковим майном; 2) подача державну нотаріальну контору за місцем відкриття спадщини заяви про прийняття спадщини.
Спадкове майно за правом спадкоємствапереходитьдо держави: 1) якщо спадкодавець все майно або частину його заповідав державі; 2) якщо у спадкодавцянемаєспадкоємців ні за законом, ні за заповітом; 3) якщо всі спадкоємці відмовились від спадщини; 4) якщо всі спадкоємці позбавлені права спадкування (ст.ст.528і534цьогоКодексу); 5) якщо ні один із спадкоємців не прийняв спадщини.Якщо хто-небудь з спадкоємців відмовився від спадщини на користь держави, до держави переходить частка спадкового майна, належна цьому спадкоємцеві. Якщо при відсутності спадкоємців за законом заповідана тільки частина майна спадкодавця, решта майна переходить до держави (ч.ч.1-3 ст. 555 ЦК УРСР).
Системне тлумачення ч.2 ст.549, ч.1 ст.555 ЦК УРСРта абз.2 п. 5Прикінцевих та перехідних положень ЦК Українисвідчить, що:
вЦК УРСРзаконодавець, на відмінувід ЦК Українита існування конструкції «відумерлої спадщини», передбачав автоматичний перехід спадщини за правом спадкоємства до держави. Будь-яких дій щодо прийняття спадщини держава не здійснювала. Держава при існуванні юридичних фактів, визначених п.п.1-5 ч.1 ст.555 ЦК УРСР, завжди приймала спадщину і не могла від неї відмовитися;
оскільки держава не мала права відмовитися від прийняття спадщини, то у випадку, коли спадкоємці за законом або за заповітом не прийняли спадщину або відмовилися від спадщини, спадщина вважалася прийнятою державою;
з урахуванням того, що в ч.1 ст.555 ЦК УРСРзакріплювався автоматичний перехід спадщини до держави, та існував строк06 міс. для прийняття спадщини іншими спадкоємцями,то абц.2 п.5Прикінцевих та перехідних положень ЦК Україниможе застосовуватися тільки, якщо спадщина відкрилась після 01.07.2003 р., проте не була прийнята ніким зі спадкоємців, що мали право спадкування відповідно до нормЦК УРСР. Тому однорічний строк, який встановлений ч.2ст.1277 ЦК Українита в абц. 2 п. 5Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, може підлягати обчисленню, починаючи не раніше 01.07.2003 р..
ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , спадщина після її смерті відкрилася у 1999 р.
За таких обставин, суд робить висновок, що до спірних відносин підлягають застосуванню норми матеріального закону, чинного на час відкриття спадщини, а самеЦК УРСР, яким не передбачалась можливість визнання спадщини відумерлою, оскільки після смерті спадкодавця протягом шестимісячного строку для прийняття спадщини ніхто спадщину не прийняв, тому, відповідно дост.555 ЦК УРСР,спадкове майно за правом спадкоємства перейшло до держави.
Отже, за таких обставин у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 548, 549, 555 ЦК УРСР, ст.1277, Прикінцеві та перехідні положення ЦК України, ст. 1, 3, 5, 7, 9-13, 81, 89, 141, 263-265, 273, 354-355 ЦПК України,-
У Х В А Л И В :
В задоволенні заявлених вимог відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Сумського апеляційного суду. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник: відділ комунального майна Конотопської міської ради Сумської області, юридична адреса м.Конотоп Сумської області пр.Миру, 8, код ЄДРПОУ 23051879.
Представник заявника ОСОБА_2 , адреса АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа: Конотопська міська рада Сумської області, юридична адреса м.Конотоп Сумської області пр.Миру, 8, код ЄДРПОУ 24006881
Повний текст рішення суду складено 12 грудня 2023 року.
Суддя Гетьман В. В.
Суд | Конотопський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 11.12.2023 |
Оприлюднено | 13.12.2023 |
Номер документу | 115559924 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою |
Цивільне
Конотопський міськрайонний суд Сумської області
Гетьман В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні