Рішення
від 06.11.2023 по справі 676/6939/23
КАМ'ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 676/6939/23

Номер провадження 2-о/676/263/23

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2023 року м. Кам`янець-Подільський

Кам`янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

в складі: головуючої судді Швець О.Д.

з участю секретаря Чекашкіної О.Л.

заявника ОСОБА_1

представника заявника ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кам`янець-Подільському цивільну справу за заявою ОСОБА_1 за участю заінтересованої особи Староушицької селищної ради про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання з з спадкодавцем ОСОБА_3 на час її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Мукша Китайгородська, Кам`янець-Подільського району, Хмельницької області за адресою: АДРЕСА_1 . В обґрунтування заяви зазначає, що ОСОБА_3 її мати. Мати була зареєстрована та проживала одна за адресою: АДРЕСА_2 . У зв`язку із похилим віком мати хворіла, потребувала допомоги. У 2013 році мати переїхала на постійне місце проживання до заявниці за адресою: АДРЕСА_1 , де спільно проживали, харчувались, мали спільний бюджет, взаємні права та обов`язки, піклувалися один про одного. ІНФОРМАЦІЯ_2 мати померла. Після її смерті відкрилась спадщина на належне їй на праві власності майно, а саме: житловий будинок та земельна ділянка для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель споруд по АДРЕСА_2 (право власності посвідчено свідоцтвом про право на спадщину за законом від 21.10.2002 р.) Звернувшись до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини їй було відмовлено у прийнятті такої заяви, оскільки відповідно до витягу зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) сформованого 14.09.2023 року за № 73954261, інформація щодо спадкової справи до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 . відсутня. Відповідно до довідки, виданої ВЦНАП Староушицької селищної ради 13.09.2023 року за № 66, померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 на день смерті була зареєстрована в будинку АДРЕСА_2 одна. Роз`яснено право звернутись до суду, із заявою про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Вважає, що такий строк нею не пропущений, оскільки фактично прийняла спадщину, так як постійно проживала разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини за адресою АДРЕСА_1 . Просить встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з спадкодавцем ОСОБА_3 на час її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Мукша Китайгородська, Кам`янець-Подільського району, Хмельницької області за адресою: АДРЕСА_1 .

В суді заявник та її представник заяву підтримали, просять задовольнити.

В судове засідання представник Староушицької селищної рада не з`явився, подав заяву про слухання справи у його відсутності, не заперечує проти задоволення заяви.

Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності представника заінтересованої особи на підставі наявних у справі доказів.

Заслухавши заявника та його представника, свідків, дослідивши матеріали справи в повному обсязі, суд вважає, що заява підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 від 23.12.2019 р.

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на належнеїй майно: житловий будинок та земельна ділянка для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель споруд по АДРЕСА_2 (право власності посвідчено свідоцтвом про право на спадщину за законом від 21.10.2002 р.).

ОСОБА_4 є донькою ОСОБА_3 ,що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_2 від 05.08.2060 року, є спадкоємцем майна матері першої черги за законом в силу ст. 1261 ЦК України.

Інших спадкоємців немає.

Звернувшись до приватного нотаріуса Кам`янець-Подільського районного нотаріального округу Хмельницької області Тимофєєвої Г.В. з заявою про прийняття спадщини їй було відмовлено у прийнятті такої заяви, оскільки відповідно до витягу зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) сформованого 14.09.2023 року за № 73954261, інформація щодо спадкової справи до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 . відсутня. Відповідно до довідки виданої ВЦНАП Староушицької селищної ради 13.09.2023року за № 66, померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 на день смерті була зареєстрована в будинку АДРЕСА_2 одна. Роз`яснено право звернутись до суду, і якщо строк для прийняття спадщини було пропущено з поважних причин, суд може визначити додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, що підтверджується листом № 64/01-16 від 14.09.2023 р.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини; спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті1220,1222,1270 ЦК України).

Згідно зістаттею 1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до статті 1218 ЦК України до складу спадщини входятьусі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Статтями 1217, 1223 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу(спадкоємці за законом першої - п`ятої черг). Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Згідно з частиною першою статті 1269, частиною першою статті 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевогосамоврядування за місцем відкриття спадщини.За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (стаття 1272 ЦК України).

Аналіз вказаних норм закону дає підстави для висновку, що прийняття спадщини є вольовою дією спадкоємця, за виключенням тих випадків, коли спадщина вважається прийнятою спадкоємцем через пряму вказівку закону та за умови, що він не відмовився від її прийняття.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір проживання в Україні» реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Частинами другою та шостою статті 29 ЦК України передбачено, що фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, вільно обирає собі місце проживання, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Фізична особа може мати кілька місць проживання.

Згідно із пунктами 3.21, 3.22 глави 10 розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5 (у редакції, чинній на момент винесення постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії), спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї. У разі відсутності у паспорті такого спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійного проживання із спадкодавцем може бути: довідка органу реєстрації місця проживання спадкоємця на день смерті спадкодавця було зареєстровано за однією адресою зі спадкодавцем.

Зміст наведених норм закону свідчить про те, що під постійним місцем проживанням спадкоємця із спадкодавцем розуміється як факт безпосереднього проживання спадкоємця із спадкодавцем на момент його смерті, так і факт наявності у спадкоємця на момент смерті спадкодавця зареєстрованого у передбаченому законом порядку права на постійне проживання з останнім за однією адресою.

Частина третя статті 1268 ЦК України вимагає наявність фактичного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не саму реєстрацію місця проживання за адресою спадкодавця, що можуть бути відмінними один від одного.

Зазначене відповідає висновкам Верховного Суду, які неодноразово висловлював у постановах: від 21 жовтня 2020 року у справі № 569/15147/17, від 12 січня 2022 року у справі №446/53/16-ц, від 12 липня 2022 року у справі № 295/15914/19.

Відсутність реєстрації місця проживання позивача за місцем проживання спадкодавця не може бути доказом того, що він не проживав зі спадкодавцем, оскільки сама по собі відсутність такої реєстрації згідно зі статтею 2 Закону України «Про свободу пересування та вільнийвибірмісцяпроживання в Україні» не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо обставини, встановлені частиною третьою статті 1268 ЦК України, підтверджуються іншими належними і допустимими доказами, які були надані позивачем та оцінені судом.

Аналогічні висновки зроблені Верховним Судом у постановах від 10 січня 2019 року в справі № 484/747/17, від 07 червня 2022 року у справі № 175/4514/20.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (частина першастатті 76 ЦПК України).

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (частина першастатті 77 ЦПК України).

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (частина першастатті 81 ЦПК України).

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (частини перша-третя статті 89 ЦПК України).

За приписом статті 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив та батьки.

Як вбачається із матеріалів справи заявниця є донькою померлої ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_2 від 05.08.1960 року.

Після смерті ОСОБА_3 спадкова справа не заведена, інших спадкоємців немає.

Матеріалами справи підтверджується, ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Місце реєстрації ОСОБА_3 : АДРЕСА_2 .

Відповідно довідки КП «УК «Житловик» № 0602/384 від 18.09.2023 р. ОСОБА_3 до дня смерті проживала за адресою: АДРЕСА_1 без реєстрації разом з донькою, яка здійснювала догляд за матір`ю, вони вели спільний побут, проживали однією сім`єю.

Відповідно довідки Кам`янець-Подільської станції екстреної медичної допомоги КНП ХОЦЕМД та МК ХОР 21.12.2019 р. за адресою АДРЕСА_1 зафіксований виклик швидкою допомоги до ОСОБА_3 .

В суді свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 підтвердили, що ОСОБА_3 проживала з 2013 року з донькою в квартирі АДРЕСА_3 як одна сім`я, мали спільний бюджет, разом харчувались, вели спільне господарство, піклувались один про одного.

Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, яке визначається за правилами ст. 29, ч. 1 ст.1221 ЦК України.

За змістом пп. 3.21, 3.22 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом МЮУ від 22.02.2012 № 296/5 (в редакції чинній на час відкриття спадщини), спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 Цивільного кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Згідно з ч. 1 ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. З цієї норми випливає, що з прийняттям спадщини пов`язана можливість оформлення права власності на спадкове майно шляхом видачі нотаріусом правовстановлюючого документа - свідоцтва про право на спадщину та реєстрації, у випадках, визначених законом, прав на неї (наприклад, на нерухоме майно).

Щодо спадкоємців, які на час відкриття спадщини постійно проживали спільно із спадкодавцем, встановлюється презумпція прийняття спадщини, яка може бути спростована лише шляхом подання ними заяви про відмову від спадщини до нотаріальної контори. Для тих спадкоємців, які не проживали разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, єдиним виявом бажання прийняти спадщину є заява про це, подана до нотаріального органу (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).

Заявниця від прийняття спадщини не відмовлялася. Після смерті ОСОБА_3 спадкова права не відкривалася, що підтверджується Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру №73954261 від 14.09.2023 р.

Староушицька селищна рада не заперечує факт постійного проживання ОСОБА_3 з донькою ОСОБА_1 за місцем проживання останньої.

Встановлення даного факту заявниці необхідно для прийняття спадщини після смерті матері.

Виходячи з наведеного, суд вважає, що факт постійного проживання ОСОБА_3 на час її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 по АДРЕСА_1 з донькою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 доведеним, тому заяву слід задовольнити.

Керуючись ст.ст. 263-265, 315 ЦПК України, на підставі ст. 1261 ЦК України,-

УХВАЛИВ:

заяву ОСОБА_1 за участю заінтересованої особи Староушицької селищної ради про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з спадкодавцем ОСОБА_3 на час її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Мукша Китайгородська, Кам`янець-Подільського району, Хмельницької області за адресою: АДРЕСА_1 .

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Заінтересована особа: Староушицька селищна рада, ЄДРПОУ 44649690, юридична адреса: вул. Українська, 5, смт. Стара Ушиця, Кам`янець-Подільського району, Хмельницької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено 10 листопада 2023 року.

Суддя Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Швець О.Д.

СудКам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення06.11.2023
Оприлюднено13.12.2023
Номер документу115560361
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —676/6939/23

Рішення від 06.11.2023

Цивільне

Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

Швець О. Д.

Рішення від 06.11.2023

Цивільне

Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

Швець О. Д.

Ухвала від 06.10.2023

Цивільне

Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

Швець О. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні