Справа № 276/2149/23
Провадження по справі №2/276/442/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 грудня 2023 року смт. Хорошів
Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Збаражського А.М., з участю:
секретаря судового засідання Дашенко Д.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Служба у справах дітей Чуднівської міської ради про визначення місця проживання малолітніх дітей з матір`ю -
в с т а н о в и в:
Позивач звернулася до суду з даним позовом вказуючи, що вона з відповідачем 19.11.2013 року уклали шлюб. Від даного шлюбу мають двоє спільних дітей : ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Зазначає, що спільне сімейне життя з відповідачем не склалося через різні погляди на життя, відсутність спільних інтересів та взаєморозуміння. Дані обставини змусили позивача 11 червня 2023 року забрати дітей та переїхати жити до матері у м. Чуднів Житомирської області. Рішенням Володарсько-Волинського районного суду Житомирської обалсті від 14.09.2023 у справі №276/1576/23, шлюб між ними було розірвано. Після фактичного припинення шлюбних відносин діти проживають разом з нею. Остання піклується їх вихованням, навчанням та розвитком, сини забезпечені всім необхідним для життя і нормального розвитку. Згоди , з ким будуть проживати діти між сторонами не досягнуто, тому вона вимушена звернутись до суду про визначення місця проживання дітей з матір`ю.
Позивач просить суд визначити місце проживання малолітніх дітей : ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; стягнути з відповідача понесені нею судові витрати по справі.
Ухвалою Володарсько Волинського районного суду Житомирської області від 20.10.2023 року відкрито провадження у даній справі та призначено розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
13.11.2023 року ухвалою Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті.
Позивач до суду надіслала заяву в якій просить справу розглядати без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач до суду надіслав заяву в якій просить справу розглядати без його участі, позовні вимоги визнає та не заперечує, щоб діти проживали з матір`ю.
Представник служби у справах дітей Чуднівської міської ради до суду надіслала заяву в якій просить справу розглядати без її участі, позовні вимоги визнає в повному обсязі.
У зв`язку із здійсненням судом розгляду справи за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, згідно з ч.2 ст.247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до положеньст. 141 СК Українимати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини, крім випадку, передбаченого частиною п`ятоюстатті 157 цього Кодексу.
Згідно ізст. 150 СК Українибатьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Відповідно до ч. ч. 1, 2ст. 155 СК Україниздійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.
Питання виховання дитини вирішується батьками спільно, крім випадку, передбаченого частиною п`ятою цієї статті (ч. 1ст. 157 СК України).
Пунктами 1, 2 статті 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої Україною 27 лютого 1991 року, передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.
Відповідно до ст. 9 цієї Конвенції держави-учасниці забезпечують те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини; таке розлучення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають роздільно і необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини; держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить найкращим інтересам дитини.
Згідност. 160 СК України, місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків. Місце проживання дитини, яка досягла десяти років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини. Якщо батьки проживають окремо, місце проживання дитини, яка досягла чотирнадцяти років, визначається нею самою.
Відповідно до ч. 1ст. 161 СК Україниякщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. Під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення. Орган опіки та піклування або суд не можуть передати дитину для проживання з тим із батьків, хто не має самостійного доходу, зловживає спиртними напоями або наркотичними засобами, своєю аморальною поведінкою може зашкодити розвиткові дитини.
Статтею 6 Декларації прав дитини, прийнятої резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 20 листопада 1959 року, проголошено, що дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові та розуміння. Вона має, якщо це можливо, зростати в піклуванні та під відповідальністю своїх батьків, у будь-якому разі в атмосфері любові та моральної і матеріальної забезпеченості.
Відповідно дост. 11 Закону України «Про охорону дитинства», сім`яє природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього. Кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків. Батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.
Визначаючи місце проживання малолітньої дитини сторін, суд також керується положеннями ст.160 Сімейного Кодексу України та роз`ясненнями п.18 Постанови Пленуму Верховного Суду України №11 від 21.12.2007 року, з яких слідує, що місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків, яка досягла десяти років - за спільною згодою батьків та самої дитини, а місце проживання дитини, яка досягла чотирнадцяти років - визначається нею самою.
Як вбачається з матеріалів справи, сторони перебували в шлюбі, зареєстрованому 19 листопада 2013 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Житомирського міського управління юстиції у Житомирській області, актовий запис №2217, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 .
Подружжя ОСОБА_5 від шлюбу мають двоє малолітніх дітей : ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що слідує з копій свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , серії НОМЕР_3 .
Рішенням Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області від 14.09.2023 у справі №276/1576/23, шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було розірвано.
Як слідує із довідок про реєстрацію місця проживання особи № № 210-211/08-26 від 28.07.2020 року, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно акту про фактичне проживання особи №276 від 11.08.2023, складеного спеціалістами відділу праці, соціального захисту населення та охорони здоров`я , довідки №1355 від 11.08.2023 ОСОБА_6 проживає разом зі своїми дітьми - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно довідки № 456 від 03.10.2023 ОСОБА_3 навчається у 4-Б класі комунального закладу «Чуднівський ліцей» Чуднівської міської ради.
Згідно довідки №18 від 03.10.2023 ОСОБА_4 відвідує Чуднівський ЗДО «Веснянка» з 18.08.2023 по даний час.
Відповідно до наявного в матеріалах справи висновку органу опіки та піклування Чуднівської міської ради щодо визначення місця проживання малолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , орган опіки та піклування, виходячи з інтересів дітей, дійшов висновку про доцільність визначення місця проживання малолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з матір`ю - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Зі змісту вказаного висновку слідує, що позивач створила належні умови для проживання дітей, спроможна виконувати обов`язки з виховання та догляду. Діти забезпечені усіма необхідними речами, засобами для проживання та розвитку. У матеріалах справи відсутні докази неналежного виконання ОСОБА_1 батьківських обов`язків чи аморальної поведінки, які унеможливлюють виховання та утримання дітей.
Судом встановлено, що шлюб між сторонами розірвано, позивач разом з малолітніми дітьми проживають окремо від відповідача. За місцем спільного проживання з дітьми є всі необхідні умови для розвитку дітей. Звертає увагу, що жодних перешкод для спілкування з батьком не чинитиме. З огляду на наведені обставини, вказує на необхідність визначення місця проживання дітей разом із матір`ю.
Враховуючи вищевикладене, зважаючи на те, що відповідач не заперечує щодо визначення місця проживання малолітніх синів разом з позивачем, зважаючи на вік дітей та умови їх проживання і виховання, виходячи з найкращих інтересів дітей, суд вважає, що позовні вимоги про визначення місця проживання малолітніх дітей з матір`ю підлягають задоволенню.
При цьому, суд звертає увагу, що у даному випадку мова йде не про розлучення дітей з батьком, а про визначення місця проживання дітей, при тому, що діти уже тривалий час та постійно проживають разом із матір`ю окремо від батька.
Згідно ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати у виді судового збору в сумі 1073,60 грн.
Керуючись статтями76-83,258,259,263-265, 268,352,354,355 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визначити місце проживання малолітніх дітей : ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1073 (одна тисяча сімдесят три) гривень 60 копійок.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_4 .
Відповідач: ОСОБА_2 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 .
Третя особа: Служба у справах дітей Чуднівської міської ради, адреса: вул. Героїв Майдану, 146 м. Чуднів Житомирського району Житомирської області, код ЄДРПОУ 42960750.
Суддя А.М. Збаражський
Суд | Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 11.12.2023 |
Оприлюднено | 13.12.2023 |
Номер документу | 115563222 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області
ЗБАРАЖСЬКИЙ А. М.
Цивільне
Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області
ЗБАРАЖСЬКИЙ А. М.
Цивільне
Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області
Збаражський А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні