Справа №402/649/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" грудня 2023 р. Ульяновський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді - Ясінського Л.Ю.
секретаря судового засідання - Льошенко О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку спрощеного позовного провадження, в місті Благовіщенське, Кіровоградської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Фермерського господарства "Білоконь", третя особа ОСОБА_2 , про розірвання договору оренди земельної ділянки,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до Ульяновського районного суду з позовом до Фермерського господарства "Білоконь" про розірвання договору земельної ділянки. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що позивачу ОСОБА_1 на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 3.2113 га кадастровий номер земельної ділянки №3525584800:02:000:9016 що підтверджується державним актом на право приватної власності на землю серії КР №027930. Зазначена земельна ділянка належала ОСОБА_2 , яка 03 грудня 2021 року подарувала згідно договору дарування ОСОБА_1
04 жовтня 2019 року між ОСОБА_2 та Фермерським господарством "Білоконь" в особі Білоконь Людмили Миколаївни було укладено договір оренди зазначеної земельної ділянки терміном на десять років.
В 2021, 2022 роках за оренду зазначеної земельної ділянки Фермерським господарством "Білоконь" орендну плату ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не сплатило. Позивач неодноразово зверталася до даного Фермерського господарства щодо сплати за оренду земельної ділянки але відповідач розрахунок не провів.
Позивач ОСОБА_1 просить розірвати договір оренди земельної ділянки від 04.10.2019 року, який укладений між ОСОБА_2 та Фермерським господарством "Білоконь" в особі ОСОБА_3 на земельну ділянку, площею 3.2113 га, кадастровий номер земельної ділянки №3525584800:02:000:9016, яка розташована на території села Лозувата Голованівського району Кіровоградської області. Стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати по справі.
Позивач ОСОБА_1 , представник позивача - адвокат Забуранний Т.А. в судове засідання не з`явилася, про день і час розгляду справи були повідомлені у встановленому законом порядку, надіслали до суду заяву якою підтримують заявлені вимоги та просять розглядати справу у їх відсутності
Представник відповідача фермерського господарства "Білоконь" в судове засідання не з`явився, про дату і час розгляду справи був повідомлений у встановленому законом порядку.
Згідно з ч. 1 ст. 44 ЦПК України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.
Учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про причини неявки у судове засідання. У разі неповідомлення суду про причини неявки вважається, що учасники судового процесу не з`явилися в судове засідання без поважних причин.
Відповідач не використала наданого законом права на безпосередню участь у судовому засіданні та не з`явилася у судове засідання без повідомлення причин, заяв про відкладення судового засідання, чи розгляд справи у його відсутності до суду не надходило. Відповідачем не надано суду жодного доказу, який би мав істотне значення для вирішення справи по суті, чи спростування доводів позивача.
Враховуючи, що відповідач про дачу, час та місце розгляду справи була повідомлена шляхом розміщення оголошення на веб - сайті судової влади України про виклик в судове засідання, суд вважає, що вона була повідомлена належним чином про дату, час та місце розгляду справи.
Відповідно до вимог ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачами відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За таких обставин, з письмової згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України, на підставі наявних у справі доказів.
Суд, дослідивши докази, викладені в письмових матеріалах справи, давши їм належну оцінку, встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 на праві приватної власності належала земельна ділянка, кадастровий номер №3525584800:02:000:9016 площею 3.21 га, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території колишньої Лозуватської сільської ради Ульяновського району Кіровоградської області ( ас.13).
Відповідно договору оренди землі №б/н від 04.10.2019 року, укладеного між ОСОБА_2 та фермерським господарством "Білоконь" в особі голови Білоконь Л.М., ОСОБА_2 надала ФГ "Білоконь" у строкове платне користування земельну ділянку кадастровий номер №3525584800:02:000:9016 площею 3.21 га, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території колишньої Лозуватської сільської ради Ульяновського району Кіровоградської області, строком на 10 ( десять) років зі сплатою орендної плати в грошовій формі, яка сплачується до 31 січня року, наступного за звітним ( а.с.9-11).
Згідно з п.9 Договору оренди від 04.10.2019 року за кожен рік використання землі орендар виплачує оренду плату у грошовій формі в розмірі 2703 грн. За згодою сторін розрахунки щодо орендної плати за землю можуть здійснюватися у натуральній формі. Розрахунок у натуральній формі має відповідати грошовому еквіваленту вартості товарів за ринковими цінами на дату внесення орендної плати ( а.с.9).
Згідно п.10 Договору оренди від 04.10.2019 року обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Сплачується орендна плата один раз на рік не пізніше 31 грудня поточного року ( а.с.9)
Згідно договору дарування земельної ділянки від 03.12.2021 року посвідченого приватним нотаріусом Бердичівського районного нотаріального округу Житомирської області Струтовська Ольга Василівна подарувала ОСОБА_1 земельну ділянку кадастровий номер кадастровий номер №3525584800:02:000:9016 площею 3.21 га, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території колишньої Лозуватської сільської ради Ульяновського району Кіровоградської області ( а.с.14).
Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, номер витягу 288217696 ОСОБА_1 являється власником земельної ділянки кадастровий номер 3525584800:02:000:9016 площею 3.21 га, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території колишньої Лозуватської сільської ради Ульяновського району Кіровоградської області ( а.с. 12).
Позивач ОСОБА_1 звернулася з повідомленням до ФГ "Білоконь" про те, що вона являється новим власником земельної ділянки кадастровий номер 3525584800:02:000:9016 площею 3.21 га, яка перебуває в оренді у ФГ "Білоконь" та з пропозицією виплати їй орендну плату за користування вказаною земельною ділянкою за 2021 рік, що підтверджується листом направленим з рекомендованим повідомленням на адресу ФГ "Білоконь" ( а.с. 15, а.с. 16).
В лютому 2022 року ОСОБА_1 повторно звернулась до ФГ "Білоконь" з листом щодо виплати їй орендної плати за користування вказаною земельною ділянкою за 2021 рік, ( а.с.17 із зв.). В зв`язку з невиконанням умов договору оренди земельної ділянки фермерським господарством «Білоконь», позивач змушена була звернутись з позовом до суду про розірвання договору оренди земельної ділянки, що належить їй на праві приватної власності.
Відповідно до ч. 1 ст.792 ЦК України договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.
Пунктом 1 частини першої статті 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.
Відповідно до частин першої, другої статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
У пункті «д» частини першої статті 141 ЗК України передбачено, що підставою припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Згідно зі ст.13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст.21Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Приписами ст.24 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Відповідно до ст.31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи-орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем; набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці; припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства). Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Положеннями ст.32 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.
Згідно з частиною 3 ст.31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Відповідно до пункту 36 договору оренди землі, його дія припиняється шляхом розірвання: за взаємною згодою сторін; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також інших підстав, визначених законом.
Статтею 32 Закону України «Про оренду землі» врегульовано правовідносини щодо припинення договору оренди землі шляхом його розірвання.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.
Частинами 1,2 ст.15 ЗУ «Про оренду землі`передбачено, що істотними умовами договору оренди землі є : об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
Згідно з ч.1.2 ст.21 ЗУ «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно з ч. 1 ст.24 ЗУ «Про оренду землі`орендодавець має право вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання норм і правил; дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються; своєчасного внесення орендної плати.
Отже, розглядаючи спори про розірвання договору оренди з підстав заборгованості по орендній платі, слід мати на увазі, що згідно зі статтями 13, 15, 21Закону України «Про оренду землі`основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. У разі систематичної несплати орендної плати за користування земельною ділянкою, тобто систематичне порушення договору оренди земельної ділянки може бути підставою для розірвання такого договору.
Таким чином, наведеними положеннями закону, які регулюють спірні відносини, передбачена систематична (два і більше випадки) несплата орендної плати, передбаченої договором, як підстава для розірвання договору оренди. Разове порушення умов договору оренди у цій частині не вважається систематичним і не може бути підставою для його розірвання, але ж повторне порушення вже може свідчити про систематичність. Враховуючи, що до відносин, пов`язаних з орендою землі, застосовуються також положення ЦК України, слід дійти висновку, що при вирішенні судом питання щодо розірвання договору оренди землі за обставин систематичного невнесення орендної плати, застосуванню також підлягають положення частини другої статті 651 ЦК України.
У постанові Верховного Суду в складі Об`єднаної Палати Касаційного цивільного суду від 06 березня 2019 року в справі № 183/262/17 (провадження № 61-41932сво18) зроблено висновок, що підставою для розірвання договору оренди землі є систематична несплата орендної плати (два та більше випадки). При цьому, систематична сплата орендної плати не у повному обсязі, визначеному договором, тобто як невиконання, так і неналежне виконання умов договору, є підставою для розірвання такого договору, оскільки згідно зі статтею 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст.13 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Отже, судом встановлено, що Фермерським господарство "Білоконь" в особі ОСОБА_3 неодноразово не виплачувалася оренда плата, чим відповідач допустив невиплату орендної плати за 2021 та 2022 роки, а сплата орендної плати є істотною умовою договору оренди. Тобто позивач як власник земельної ділянки не отримала того, на що вона розраховувала при наявності діючих угод. Неналежне виконання умов договору, а саме невиконання обов`язку зі сплати орендної плати, є порушенням умов договору оренди земельної ділянки, яке, з огляду на положення статті 526 ЦК України, дає право орендодавцю вимагати розірвання такого договору, незважаючи на те, чи виплачена заборгованість у подальшому.
Таким чином, встановивши, що Фермерське господарство "Білоконь" допустило порушення виплати орендної плати, що порушило передбачене договором право орендодавця на її своєчасне отримання, суд дійшов до висновку щодо задоволення позову та розірвання оспорюваного договору оренди землі.
Відповідно до положень ст.141 ЦПК України суд стягує з відповідача на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1073 грн. 60 коп.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.12,13,76,78,95,141,258-259,263-265, 280, 354 ЦПК України суд,
У Х В А Л И В:
позов ОСОБА_1 до фермерського господарства "Білоконь", третя особа ОСОБА_2 , про розірвання договору оренди земельної ділянки задоволити.
Розірвати договір оренди землі від 04.10.2019 року, який укладений між ОСОБА_2 та фермерським господарством "Білоконь" в особі Білоконь Людмили Миколаївни щодо земельної ділянки, площею 3.2113 га., кадастровий номер 3525584800:02:000:9016, яка розташована на території села Лозувата, Голованівського району, Кіровоградської області.
Стягнути із фермерського господарства "Білоконь" на користь ОСОБА_1 1074 грн. судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його оголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Кропивницького апеляційного суду у тридцятиденний строк з дня проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення суду буде складено та підписано у п`ятиденний строк з дати проголошення рішення.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 паспорт НОМЕР_1 виданий Ульяновським РВ УМВС України в Кіровоградській області 06 липня 2012 року, місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач - Фермерське господарство "Білоконь" код ЄДРПОУ 30503628 місце знаходження: Кіровоградська область Голованівський район село Кам`яна Криниця.
Третя особа: ОСОБА_2 , інд. код НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 .
Повний текст рішення складено 13.12.2023 року.
Суддя: Л.Ю.Ясінський
Суд | Ульяновський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2023 |
Оприлюднено | 14.12.2023 |
Номер документу | 115594751 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них оренди |
Цивільне
Ульяновський районний суд Кіровоградської області
Ясінський Л. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні