233 № 233/4837/23
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2023 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Мартишева Т. О.
за участю секретаря судового засідання Любач Н.О.,
представника позивача Ульянич Н.В.,
відповідача ОСОБА_1 ,
представника третьої особи Фісенко Л.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги»до ОСОБА_1 , треті особи - ТОВ «ІНТЕРСПЛАВ», Міністерство оборони України, про стягнення заборгованості за договором про надання послуг, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ТОВ «ДЕП» звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором про надання послуг, вказуючи, з урахуванням уточнень, В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач послався на те, відповідач шляхом споживанняелектроенергії,що підтверджуєтьсяактом приймання-передаваннятоварної продукції,та оплатирахунку всічні 2019року приєднавсядо умовДоговору пропостачання електричноїенергії постачальникомуніверсальних послуг,опублікованого навеб-сайтіпостачальника.Для проведеннярозрахунків позивачембуло відкритовідповідачу особовийрахунок № НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 . Такимчином,між позивачемта відповідачеміснують зобов`язання.На підставі отриманих даних про спожиті відповідачем обсяги електроенергії позивачем сформовано та видано рахунок за розрахунковий період «листопад 2022 р.», на загальну суму 19 965,53 грн. Акт прийняття-передавання товарної продукції та рахунок на оплату фактично спожитої електричної енергії за розрахунковий період «листопад 2022» підписані представниками обох сторін в тому числі і за допомогою електронного цифрового підпису. В рахунок погашення нарахувань за розрахунковий період «листопад 2022р.» відповідачем здійснено оплату від 18 листопада 2022 року в розмірі 599,15 грн., таким чином, за розрахунковий період листопад 2022 року відповідачу нараховано 19 965,53 грн, а сплачено 599,15 грн, що відображено в розрахунку ціни позову за спожиту електроенергію. Станом на дату подачі позову заборгованість за договором за вказаний період становить 19 366,38 грн. Отже, в порушення своїх обов`язків відповідач не виконав свої зобов`язання зі сплати вартості спожитої електричної енергії, в зв`язку з чим у нього утворилась заборгованість за спожиту електроенергію у розмірі 19 366,38 грн., за розрахунковий період листопад 2022 року, що свідчить про порушення відповідачем умов договору, а також цивільного законодавства України. Крім того, позивачем було здійснене нарахування пені, 3% річних та інфляційних втрат за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань по сплаті електроенергії спожитої за листопад 2022 року у розмірі: 3% річних за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань по сплаті спожитої електроенергії - 345,39 грн.; інфляційні втрати за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань по сплаті спожитої електроенергії - 1 028,83 грн.; пеня за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань по сплаті спожитої електроенергії 4 828,34 грн. На момент подачі даної заяви до суду сума заборгованості відповідачем не сплачена.
Враховуючи викладене, позивач просив суд стягнути з відповідача на його користь суму боргу за спожиту електроенергію у розмірі 19 366, 38 грн. за листопад 2022 року, суму 3% річних у розмірі 345,39 грн. за невиконання грошових зобов`язань по сплаті спожитої електроенергії за листопад 2022 року, суму інфляційних у розмірі 1 028,83 грн. за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань по сплаті спожитої електроенергії за листопад 2022 року, суму пені у розмірі 4 828,34 грн. за невиконання грошових зобов`язань по сплаті спожитої електроенергії за листопад 2022 року, а також судовий збір у розмірі 2 147,20 грн.
У зв`язку зі сплатою суми основного боргу під час розгляду справи судом представником позивача зазначено у письмовій заяві про відсутність станом на 16 листопада 2023 року заборгованості відповідача за спожиту електроенергію в розмірі 19 366, 38 грн. та про підтримання позовних вимог в частині: - суми 3% річних у розмірі 345,39 грн. за невиконання грошових зобов`язань по сплаті спожитої електроенергії за листопад 2022 року; - суми інфляційних у розмірі 1 028,83 грн за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань по сплаті спожитої електроенергії за листопад 2022 року; - суми пені у розмірі 4 828,34 грн за невиконання грошових зобов`язань по сплаті спожитої електроенергії за листопад 2022 року, а також судового збору у розмірі 2 147,20 грн.
Ухвалою судді Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 11 вересня 2023 року відкрито спрощене позовне провадження у справі, справу призначено до судового розгляду з повідомленням учасників справи, сторонам встановлені строки на подання заяв по суті.
Ухвалою Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 01 листопада 2023 року до участі у розгляді цивільної справи в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимогщодо предметаспору, на стороні відповідача залучено ТОВ «ІНТЕРСПЛАВ», Міністерство оборони України.
Представник позивача Ульянич Н.В. в судовому засіданні підтримала позовні вимоги, посилаючись на викладені у позовні заяві та відповіді на відзив обставини, пояснила, що факт укладення між сторонами договору про постачання електричної енергії не оспорюється та не спростовується відповідачем, доказів подання заяв про припинення (розірвання) дії договору не надано, а отже він є діючим. Вартість спожитої електроенергії визначено на підставі обсягів споживання, визначених ОСР. Відповідачу в електронному кабінеті було надіслано акт спожитої продукції, з яким він погодився, підписав електронним цифровим підписом. Зобов`язання за Договором про постачання електричної енергії щодо оплати за спожиту електричну енергію здійснюється ОСОБА_1 особисто. За тристороннім договором, що наданий відповідачем до суду, квартирно-експлуатаційний відділ зобов`язався погасити заборгованість не на користь позивача, а на користь орендодавця приміщення, який у такому випадку має право зворотньої вимоги. Просила позовні вимоги задовільнити.
У подальшому представник позивача ОСОБА_2 звернулася до суду з заявою про розгляд справи у відсутність представника та підтримання позовних вимог в частині суми 3% річних, інфляційних втрат, пені, а також судового збору.
Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, підтримуючи доводи письмового відзиву, у якому зазначено, що приміщення підземного гаражу по АДРЕСА_1 з травня 2022 року використовується для потреб ЗСУ, з 10 травня 2022 року по теперішній час немає доступу до території. Наведене підтверджується довідкою Костянтинівської міської військової адміністрації, договором оренди нерухомого майна, актом-приймання-передачі майна, договором про відшкодування витрат за спожиту електроенергію №866 від 28 серпня 2023 року, гарантійним листом, тощо.
Відповідач пояснив, що у березні 2022 року до нього звернулись люди з проханням облаштувати в приміщенні гаражу укриття, знесли туди піддони, воду та інше, згодом прийшли військові та сказали звільнити приміщення, з 10 травня 2023 року електроенергія споживається ЗСУ. Військові змінювались по ротації, одна з військових частин з ним уклала договір та йому пообіцяли сплатити за використану електроенергію, але досі не сплатили, видали гарантійний лист.
У подальшому відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, звернувся до суду із заявою про закінчення розгляду справи у його відсутність з урахуванням поданого відзиву (а.с. 75).
Представник третьої особи ТОВ «ІНТЕРСПЛАВ» - Фісенко Л.О. в судовому засіданні пояснила, що заборгованість по оплаті за спожиту електроенергію утворилася не з вини орендодавця чи орендаря приміщення, вони не користуються приміщенням гаражу та не мають туди доступу у зв`язку з розміщенням в ньому військових. На початку листопада 2023 року на рахунок підприємства від військової частини надійшли кошти на відшкодування вартості спожитої електроенергії, якими одразу було погашено заборгованість на користь позивача. Кошти на оплату пені, індексації та 3% річних відсутні, просила суд відмовити в задоволенні цієї частини позовних вимог.
Представник третьої особи Міністерства оборони України, в судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомленим про дату та час розгляду справи, причину неявки не повідомив, письмові пояснення від третьої особи на адресу суду не надходили.
З`ясувавши позицію учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Правовідносини з постачання фізичним особам електричної енергії регулюютьсяст. 714 ЦК України,Законом України «Про ринок електричної енергії», Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14 березня 2018 року «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» (далі ПРРЕЕ).
Предметом спору (зміст спірних правовідносин) у справі є стягнення заборгованості за послугами електропостачання.
Згідност. ст. 56, 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Умови постачання електричної енергії, права та обов`язки електропостачальника і споживача визначаються договором постачання електричної енергії споживачу.
Побутові споживачі мають право на отримання універсальних послуг відповідно до цьогоЗакону. Споживач зобов`язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.
Відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії»постачальник універсальної послуги - це визначений відповідно вказаногозаконуектропостачальник, який виконує зобов`язання щодо надання універсальної послуги; універсальна послуга - це постачання електричної енергії побутовим та малим непобутовим споживачам, що гарантує їхні права бути забезпеченими електричною енергією визначеної якості на умовах, визначених відповідно до цьогоЗакону, на всій території України (п.п. 93 п.1 ст.1); споживач - це фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання (п.п. 84 п.1 ст.1); побутовий споживач - це індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність), яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність).
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про ринок електричної енергії» постачальник універсальних послуг не може відмовити побутовому та малому непобутовому споживачу, які знаходяться на території здійснення його діяльності, в укладенні договору постачання електричної енергії. Визначення постачальника універсальних послуг здійснюється рішенням Кабінету Міністрів України за результатами конкурсу, проведеного у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абзацу четвертого пункту 13 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії» вбачається, що з метою забезпечення надійного та безперервного постачання електричної енергії побутовим та малим непобутовим споживачам відокремлення оператора системи розподілу, кількість приєднаних споживачів до системи розподілу якого перевищує 100 тисяч, здійснюється з урахуванням вимог цього пункту, а саме: суб`єкт господарювання, створений у результаті здійснення заходів з відокремлення з метою забезпечення постачання електричної енергії споживачам, у строк не пізніше ніж 12 місяців з дня набрання чинності цим Законом зобов`язаний в установленому порядку отримати ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії; упродовж чотирьох років з 1 січня 2019 року такий електропостачальник, який отримав ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії, виконує функції постачальника універсальних послуг на закріпленій території, яка визначається як область, міста Київ та Севастополь, Автономна Республіка Крим, на якій до відокремлення провадив свою діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом вертикально інтегрований суб`єкт господарювання; фактом приєднання споживача до умов договору постачання універсальних послуг (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, що засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної заяви про приєднання, оплата рахунка постачальника універсальної послуги та/або факт споживання електричної енергії.
У зв`язку з реформою ринку електричної енергії та у відповідності доЗакону України «Про ринок електричної енергії»розрахунки за спожиту електроенергію, починаючи з 01.01.2019 року, проводяться з компанією-постачальником - ТОВ «Донецькі енергетичні послуги».
У відповідності до п. 3.1.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року № 312 (далі - ПРРЕЕ), електропостачальник розміщує у відкритому доступі форму відповідного договору, який пропонується споживачам до укладення. До договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг відповідний електропостачальник має розробити з урахуванням вимог законодавства публічні комерційні пропозиції та розмістити їх на своїх офіційних веб-сайтах. Вищезазначений договір є публічним договором приєднання та укладається сторонами з урахуванням ст. ст.633,634,641,642 Цивільного кодексу України(далі -ЦК України).
Встатті 633 ЦК Українивизначено, що публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться.
Публічний договір розміщується на відповідному сайті або іншим шляхом, доступним до будь-якого покупця товарів і споживача послуг. Він містить загальні умови купівлі-продажу товару, робіт, послуг, які є однаковими для всіх покупців і споживачів. Безпосередньо предмет договору, сам вид товару (послуг), їх кількість можуть оформлюватися шляхом подання відповідної заяви - приєднання. Прийняття та підтвердження такої заяви є невід`ємною частиною (обов`язковою умовою) публічного договору. Роблячи відповідну заявку на купівлю товару (послуги) і здійснюючи відповідну оплату в спосіб, передбачений публічним договором, покупець (споживач послуги) фактично акцептує умови публічного договору. Таким чином, укладення договору відбувається шляхом загальнодоступної публікації публічного договору (оферти) з боку продавця товару (послуг) і згоди на такі умови з боку покупця через вибір товару (послуг) та оплати.
Відповідно до п.7 Постанови НКРЕКП від 14.03.2018 року № 312 договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг укладається шляхом приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, опублікованого в засобах масової інформації та на веб-сайті постачальника, шляхом оплати рахунка, отриманого від постачальника універсальної послуги, або фактичного споживання будь - яких обсягів електричної енергії, або підписання заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.
Відповідно до копії договору купівлі-продажу, посвідченого 19 жовтня 2005 року приватним нотаріусом Костянтинівського МНО Щербініною Н.П. за р/№ 5423, ОСОБА_1 купив підземний гараж, розташований по АДРЕСА_1 . Право власності ОСОБА_1 зареєстроване у Державному реєстрі права власності на нерухоме майно 25 жовтня 2005 року, кн. 2, р/№ 253 (а.с. 42-46).
Для проведення розрахунків позивачем було відкрито відповідачу особовий рахунок № НОМЕР_1 (а.с. 11 зворот).
Споживач ОСОБА_1 приєднався до умов публічного Договору шляхом споживання електроенергії та оплати згідно рахунку № 645 за січень 2019 року, що підтверджується випискою по рахунку ТОВ «Донецькі енергетичні послуги» (а.с. 4 зворот 5, 6).
Відповідно до п. 2.1 Договору Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами Договору.
У відповідності до п.5.1. Договору Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією.
Пункт 5.8 Договору визначає, що розрахунковим періодом за Договором є календарний місяць.
Відповідно до п.5 Комерційної пропозиції до Договору розрахунок (оплата) за фактично спожиту електричну енергію має здійснюватися Споживачем у строк не більше 5 робочих днів після закінчення розрахункового періоду, незалежно від отримання рахунку. Рахунок за фактичне споживання формується Споживачем самостійно в сервісі «Особистий кабінет». В інших випадках рахунок надається Постачальником Споживачу на підставі отриманих від Споживача/оператора розподілу/адміністратора комерційного обліку даних та може бути отриманий Споживачем у відповідному енергоофісі Постачальника. У разі не отримання Споживачем рахунку, Споживач здійснює оплату за спожиту електричну енергію, в установлені даним розділом строки, за платіжним документом, самостійно оформленим Споживачем.
Порядок розрахунків на роздрібному ринку електричної енергії визначений розділом IV Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312.
Відповідно дост. 525 ЦК Україниодностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
За приписамист. 526 ЦК Українизобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства.
Відповідно до ч. 1ст. 530 ЦК Україниякщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
На підставі отриманих даних про спожиті відповідачем обсяги електроенергії позивачем сформовано та видано рахунок за розрахунковий період «листопад 2022 р.» на загальну суму 19 965,53 грн. Відповідачем здійснено оплату від 18 листопада 2022 року в розмірі 599,15 грн., що вбачається з копії банківської виписки. Станом на дату звернення до суду сума заборгованості за договором за вказаний період складала 19 366,38 грн (а.с. 6 зворот 7, 12-14).
18 липня 2023 року за вих. № 24/5953 позивачем на адресу споживача ОСОБА_1 направлено претензію щодо необхідності сплати суми заборгованості за спожиту електричну енергію за листопад 2022 року в сумі 19 366, 38 грн.
З доданих відповідачем до відзиву доказів вбачається, що 04 січня 2022 року між ОСОБА_1 та ТОВ «ІНТЕРСПЛАВ» в особі директора Фісенко Л.О. було укладено договір оренди № 1 приміщення підземного гаражу за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 47-49). Згідно із п.п. 3.1, 3.2 Договору оренди №1, строк оренди об`єкта становить з 04 січня 2022 року по 03 січня 2023 року. Якщо орендар продовжує користуватися об`єктами після закінчення строку, зазначеного в п. 3.1 цього договору, то при відсутності заперечень орендодавця на протязі одного місяця з моменту закінчення строку дії цього договору, договір оренди вважається поновленим на 12-місячний строк.
04 січня 2022 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 підписано акт прийому-передачі в оренду зазначеного орендованого майна (а.с. 50).
09листопада 2022року міжТОВ «ІНТЕРСПЛАВ»(Сторона1) в особі ОСОБА_3 , військовою частиною НОМЕР_2 (Сторона 2), Квартирно-експлуатаційним відділом міста Луганськ (Сторона3) укладено договір № 124/2022, згідно із яким Сторона 1 надає Стороні 2 можливість на спільне безоплатне користування нерухомим майном: комплекс будівель, площею 2000 кв.м, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 (п.1.1). Згідно із п.2.1 Договору, Сторона 2 вступає у спільне використання майна у термін, указаний у Договорі, та у акті приймання-передачі майна. Відповідно до п.п. 3.2, 3.3 Сторона 3 зобов`язана відшкодувати Стороні 1 всі витрати за комунальні послуги, які були отримані Стороною 2 за час дії цього Договору (а.с. 31-34).
Додатком до укладеного договору є акт приймання-передачі майна від 09 листопада 2022 року за підписами представників Військової частини НОМЕР_2 та ТОВ «ІНТЕРСПЛАВ».
З довідки № 376/27-вх.27-688 від 21 липня 2022 року, виданої Ігорю Шкроб Костянтинівської міської військовою адміністрацією Краматорського району Донецької області, вбачається, що з 10 травня 2022 року електроенергія від гаражу за адресою: АДРЕСА_1 , використовується для потреб Збройних сил України (а.с. 30).
28 серпня 2023 року між Квартирно-експлуатаційним відділом міста Луганськ (Сторона 1), ТОВ «ІНТЕРСПЛАВ» в особі Фісенко Л.О. (Сторона 2), та військовою частиною НОМЕР_3 (Сторона 3) було укладенодоговір №866про відшкодуваннявитрат заспожиту електричнуенергію,згідно ізяким Сторона1відшкодовує витрати,понесені Стороною2з оплатиелектричної енергії,яка буласпожита Стороною3тимчасово розміщеноюза адресою:м.Костянтинівка,вул.Шмідта,20(п.1.1)(а.с.36-40).
28 вересня 2023 року за № 524/2160 за підписом начальником Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ ТОВ «ІНТЕРСПЛАВ» видано гарантійний лист щодо оплати виниклої заборгованості за спожиту електричну енергію, відповідно до умов договору про відшкодування витрат за спожиту електричну енергію № 866 від 28 серпня 2023 року після надходження додаткових кошторисних призначень та відповідного фінансування за вказаним напрямком (а.с. 41).
Відповідно до копії платіжної інструкції № 479 від 15 листопада 2023 року (а.с. 76 зворот) на користь ТОВ «Донецькі енергетичні послуги» сплачено 19 366, 38 грн за спожиту електричну енергію згідно рахунка № 645, що також підтверджується наданою стороною позивача випискою по особовому рахунку ТОВ «Донецькі енергетичні послуги» станом на 15 листопада 2023 року.
За таких обставин стороною позивача зазначено у письмовій заяві про відсутність станом на 16 листопада 2023 року заборгованості відповідача за спожиту електроенергію в розмірі 19 366, 38 грн. та про підтримання позовних вимог в іншій частині: - суми 3% річних у розмірі 345,39 грн. за невиконання грошових зобов`язань по сплаті спожитої електроенергії за листопад 2022 року; - суми інфляційних у розмірі 1 028,83 грн за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань по сплаті спожитої електроенергії за листопад 2022 року; - суми пені у розмірі 4 828,34 грн за невиконання грошових зобов`язань по сплаті спожитої електроенергії за листопад 2022 року, а також судового збору у розмірі 2 147,20 грн.
Приймаючи до уваги викладене, у зв`язку із відсутністю на час розгляду справи предмету спору в частині суми заборгованості за спожиту електроенергію в розмірі 19 366, 38 грн., позовні вимоги ТОВ «Донецькі енергетичні послуги»до ОСОБА_1 в цій частині до задоволення не підлягають.
Відповідно до ч. 2ст. 625 ЦК Україниборжник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
З наданого позивачем розрахунку пені, інфляційних втрат та 3% річних вбачається, що такі вимоги позивачем заявлені за розрахунковий період за листопад 2022 року (а.с. 15 зворот 16).
Позовні вимоги позивачем заявлено до відповідача фізичної особи ОСОБА_1 , який не має статусу фізичної особи-підприємця, на підтвердження чого позивачем додано витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань (а.с. 15).
Відповідно до ч. 1ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку; 2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
При цьому, відповідно до п. 1Постанови Кабінету Міністрів України від 05 березня 2022 року № 206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану»визначено установити, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється: нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги; припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі.
Пунктом 2 зазначеної вище постанови визначено, що постанова набирає чинності з дня її опублікування і застосовується з 24 лютого 2022 року.
Указом Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні»у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першоїстатті 106 Конституції України,Закону України «Про правовий режим воєнного стану»постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який у подальшому продовжено, Указом Президента України від 12 серпня 2022 року №573/2022 «Про Продовження строку дії воєнного стану в Україні» щодо продовження строку дії воєнного стану в Україні з 05 год. 30 хв. 23 серпня 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 07 листопада 2022 року №757/2022 «Про Продовження строку дії воєнного стану в Україні» щодо продовження строку дії воєнного стану в Україні з 05 год. 30 хв. 21 листопада 2022 року строком на 90 діб (на час виникнення спірних правовідносин).
Враховуючи вищевикладене, нарахування позивачем трьох відсотків річних та інфляційних втрат за період після 24 лютого 2022 року не відповідає вимогам вищевикладених нормативно-правових актів.
За таких обставин, у задоволенні позовних вимог про стягнення з відповідача суми 3% річних у розмірі 345,39 грн. за невиконання грошових зобов`язань по сплаті спожитої електроенергії за листопад 2022 року, суми інфляційних у розмірі 1 028,83 грн за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань по сплаті спожитої електроенергії за листопад 2022 року, суми пені у розмірі 4 828,34 грн за невиконання грошових зобов`язань по сплаті спожитої електроенергії за листопад 2022 року слід відмовити.
Таким чином, позовні вимоги ТОВ «Донецькі енергетичні послуги» до ОСОБА_1 не підлягають до задоволення у повному обсязі.
У відповідності до положень ст. 141 ЦПК України, пропорційно до розміру основної заборгованості за спожиту електроенергію в розмірі 19 366, 38 грн. з відповідача на користь позивача слід стягнути витрати, пов`язані зі сплатою судового збору, у розмірі 1626,17 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 19, 81, 89, 141, 259, 263, 264, 265 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовних вимог Товариства зобмеженою відповідальністю«Донецькі енергетичніпослуги» (адресамісцезнаходження:вул.Моссаковського Володимира,буд.7,м.Дніпро;код ЄДРПОУ42086719)до ОСОБА_1 (зареєстрованемісце проживання: АДРЕСА_2 ;РНОКПП НОМЕР_4 ), треті особи - ТОВ «ІНТЕРСПЛАВ» (адреса місцезнаходження: вул.Машинобудівників, 60-24, м.Дружківка, Донецька область; код ЄДРПОУ 25338384), Міністерство оборони України (адреса місцезнаходження: Повітрофлотський проспект, 6, Київ; код ЄДРПОУ 00034022), про стягнення заборгованості за договором про надання послуг - відмовити.
Стягнути зі ОСОБА_1 на користь Товариства зобмеженою відповідальністю«Донецькі енергетичніпослуги» витрати, пов`язані зі сплатою судового збору, у розмірі 1626 (одна тисяча шістсот двадцять шість) гривень 17 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Вступна та резолютивна частини рішення прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 12 грудня 2023 року. Повний текст рішення виготовлений 13 грудня 2023 року.
Суддя :
Суд | Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2023 |
Оприлюднено | 15.12.2023 |
Номер документу | 115609390 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області
Мартишева Т. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні