Справа № 131/1458/23
Провадження № 2/131/498/2023
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.12.2023 м. Іллінці
Іллінецький районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Коваля А.М.,
при секретарі Чех Л.В.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні без фіксації процесуальної дії технічними засобами цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дашівської селищної ради Гайсинського району Вінницької області про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2
Після смерті ОСОБА_2 залишилось спадкове майно, що складається з земельних ділянок: площею 1,0671 га, кадастровий номер 0521284000:01:000:0082 та площею 0,7695 га, кадастровий номер 0521284000:01:000:0288, що розташовані на території Криштопівської сільської ради Іллінецького району Вінницької області.
За життя все своє майно ОСОБА_2 заповіла ОСОБА_1 , про що свідчить складений нею заповіт, посвідчений 20 червня 2011 року секретарем Криштопівської сільської ради Іллінецького району Вінницької області Колодійчук В.І.
Приватний нотаріус Вінницького районного нотаріального округу Вінницької області Манус В.В. відмовила позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 , так як він пропустив встановлений законом строк звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини.
Вказаний строк позивач вважає, що пропустив з поважної причини, так як про існування заповіту він не знав. Дізнався про нього у сільській раді вже згодом, після того, як закінчився встановлений законом строк для прийняття спадщини, тоді ж він і отримав заповіт для подальшого оформлення спадщини.
Тому позивач просить суд визначити йому додатковий строк тривалістю три місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 ., яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У судове засідання позивач ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, не з`явився, натомість його представник адвокат Діденко Н.П. подала до суду заяву про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просить їх задовільнити, судові витрати просила залишити за позивачем.
Представник відповідача Дашівської селищної ради Гайсинського району Вінницької області в судове засідання не з`явився, натомість селищний голова Сергій Тітаренко подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить розгляд справи провести у відсутність представника ради, позовні вимоги визнає у повному обсязі.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Враховуючи зазначені вище положення, а також те, що сторони скористались своїм правом, врегульованим ч. 3 ст. 211 ЦПК України, заявляти клопотання про розгляд справи за їх відсутності, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи та проводить його в даному підготовчому засіданні на підставі доказів наявних у справі.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, давши оцінку зібраним доказам, суд приходить до висновку про можливість ухвалення рішення в підготовчому судовому засіданні та задоволення позову з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.11), після смерті якої відкрилася спадщина.
Після смерті ОСОБА_2 залишилось спадкове майно, що складається з земельної ділянки 1,0671 га кадастровий номер 0521284000:01:000:0082, що підтверджується копією державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯВ №685912 (а.с.14) та земельної ділянки 0,7695 га кадастровий номер 0521284000:01:000:0288, що підтверджується копією державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ №685216 (а.с.13), що розташовані на території Криштопівської сільської ради Вінницького (Іллінецького) району Вінницької області,.
Відповідно ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За життя все своє майно ОСОБА_2 заповіла ОСОБА_1 про що свідчить складений нею заповіт, посвідчений 20 червня 2011 року секретарем Криштопівської сільської ради Іллінецького району Вінницької області Колодійчук В.І. (а.с.12).
Відповідно до ст. 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Позивач є єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 , інших спадкоємців немає.
Згідно довідки Криштопівської сільської ради Гайсинського району Вінницької області від 21 грудня 2023 року, ОСОБА_2 яка народилась в с-щі Вербівка Іллінецького району Вінницької області, на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 була зареєстрована та проживала в АДРЕСА_1 (а.с. 15).
Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Вінницького районного нотаріального округу Вінницької області Манус В.В., однак у прийнятті його заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 було відмовлено, оскільки він пропустив встановлений законом шестимісячний строк звернення з такою заявою, що підтверджується відповідним листом приватного нотаріуса (а.с.16).
Згідно статті 1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно пункту 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 р. № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.
Таким чином, враховуючи викладене вище в контексті наведених правових норм, суд вважає, що встановлений законом шестимісячний строк звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини позивач пропустив з поважної причини, так як про існування заповіту не знав, а дізнався лише тоді, коли минув встановлений законом строк для прийняття спадщини. Отже, суд вважає за необхідне визначити ОСОБА_1 додатковий строк, достатній для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини протягом трьох місяців з дня набрання рішенням суду законної сили.
Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 264 ЦПК України, під час ухвалення рішення суд вирішує, у тому числі, питання щодо розподілу між сторонами судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Так, позивач просила судові витрати залишити за нею, при цьому, не заявляла жодних клопотань про повернення половини сплаченого нею судового збору, у зв`язку з визнанням відповідачем позову.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1270, 1272 ЦК України ст.ст. 258, 259, 265 -268 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Дашівської селищної ради Гайсинського району Вінницької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовільнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк тривалістю три місяці з дня набрання рішенням законної сили для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , в селищі Вербівка Іллінецького району Вінницької області.
Рішення може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 .
Відповідач: Дашівська селищна рада Гайсинського району Вінницької області, 22740, смт. Дашів Гайсинського району Вінницької області, вул. Горького, 9, Код ЄДРПОУ: 04326081.
Суддя:
Суд | Іллінецький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 14.12.2023 |
Оприлюднено | 15.12.2023 |
Номер документу | 115644754 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Іллінецький районний суд Вінницької області
Коваль А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні