Рішення
від 26.10.2023 по справі 917/327/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, тел. (0532) 61 04 21

E-mail: inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/

Код ЄДРПОУ 03500004

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.10.2023 Справа № 917/327/21

за позовною заявою Заступника керівника Полтавської обласної прокуратури, вул. 1100-річчя Полтава, 7, м. Полтава, 36000 в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, вул. Уютна, 23, м. Полтава, 36039

до 1. Білицької селищної ради, вул. Кобеляцька, 53-а, смт. Білики, Кобеляцький район, Полтавська область,39220

2. ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача 2 - Фермерське господарство "Громада", с. Жуки, Кобеляцького району, Полтавської області, 39222

про визнання незаконними та скасування рішень

Суддя Солодюк О.В.

Секретар судового засідання Олефір О.І.

Учасники справи згідно протоколу судового засідання.

Розглядається позовна заява про визнання незаконними та скасування: рішення Жуківської сільської ради Кобеляцького району № 6 від 07.05.2019р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок"; рішення Жуківської сільської ради Кобеляцького району № 1/1 від 28.05.2019р. "Про надання в оренду земельних ділянок на території Жуківської сільської ради гр. ОСОБА_1 ", визнання недійсними договорів оренди землі від 28.05.2019р.: № 12, кадастровий номер земельної ділянки 5321882000:00:004:0035 площею 239,500 га; № 13, кадастровий номер земельної ділянки 5321882000:00:004:0038 площею 7,2000 га; № 14, кадастровий номер земельної ділянки 5321882000:00:004:0037 площею 1,000 га; № 15, кадастровий номер земельної ділянки 5321882000:00:004:0036 площею 6,000 га; № 16, кадастровий номер земельної ділянки 5321882000:00:004:0031 площею 5,000 га; витребування з чужого, незаконного володіння Жуківської сільської ради Кобеляцького району спірних земельних ділянок, що розташовані в адміністративних межах Жуківської сільської ради Кобеляцького району на користь Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області та визнання права державної власності на дану земельну ділянку.

В обґрунтування позову прокурор посилається на те, що Жуківська сільська рада, не будучи власником спірних земельних ділянок, не маючи, при цьому, відповідного обсягу дієздатності, не мала права вчиняти правочини, спрямовані на набуття права власності на вказані землі, що відносяться до державної власності та розпорядження ними.

В свою чергу гр. ОСОБА_1 не набула права користування земельними ділянками у законний спосіб і при їх передачі в користування Жуківська сільська рада не дотрималась вимог земельного законодавства, зокрема, ст.ст. 12, 20, 122, 123 та 134 Земельного кодексу України, п. 3.5 наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України № 536 від 11.10.2011 «Про затвердження Порядку ведення агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки».

Прокурор зазначає, що спірні земельні ділянки відносяться до державної власності і їх розпорядником є Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області, що стало підставою для звернення прокурора з даним позовом до суду.

Ухвалою від 09.03.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 08.04.2021 на 13:00 год.

05.04.2021 (вхід. № 3666) від Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області до матеріалів справи надійшли письмові пояснення, в яких останній позов прокурора підтримує, виходячи з наступного.

Жуківська селищна рада, не будучи розпорядником земель державної власності сільськогосподарського призначення, в порушення вимог земельного законодавства передала на безконкурентних засадах земельні ділянки гр. ОСОБА_2 .

Жуківська сільська рада, не будучи власником спірних земельних ділянок, не маючи, при цьому, відповідного обсягу дієздатності, не мала права вчиняти правочини, спрямовані на набуття права власності на вказані землі, що відносяться до державної власності, та розпорядження ним. В свою чергу гр. ОСОБА_2 не набула права користування земельними ділянками у законний спосіб.

Судове засідання призначене на 08.04.2021 на 13:00 год., не відбулося в зв`язку з перебуванням судді на лікарняному. Ухвалою суду від 12.04.2021 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та призначено розгляд справи на 22.06.2021 на 11:00 год.

Ухвалою суду від 22.06.2021 відкладено розгляд справи на 27.07.2021 на 14:30 год.

12.07.2021 (вхід.№7556) від представника відповідача 2 Пуніної О.С. до матеріалів справи надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній проти позову заперечує, виходячи з наступного.

Щодо прийняттям рішення Жуківською сільською радою Кобеляцького району в межах повноважень, визначених Законом: сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (ч.1 ст. 122 ЗК України). Таким чином, Жуківською сільською радою Кобеляцького району Полтавської області у відповідності до передбачених Земельним кодексом України повноважень, визначених в статі 122 Земельного кодексу, було передано гр. ОСОБА_1 у користування землі комунальної власності шляхом укладання договорів оренди землі.

Частина 2 статті 134 Земельного кодексу України передбачає, що не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальні власності або права на них у разі: передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння випасання худоби (стаття 34 Земельного кодексу України), для городництва (стаття 36 Земельного кодексу України). Земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу.

Зазначені норми статтей 34, 36 та 121 Земельного кодексу України передбачають передачу права оренди та користування, в тому числі права приватної власності на земельні ділянки, без викупу такого права на конкретних засадах (земельних торгах, аукціонах).

Представник відповідача 2 зазначає, що передана в оренду гр. ОСОБА_1 земельна ділянка, кадастровий номер 5321882000:00:004:0035 площею 239,5 га, де склад угідь цієї всієї земельної ділянки складається із 211 га сіножатей та 28,4 га пасовища, відноситься саме до виключень, передбачених статтею 134 Земельного кодексу. На момент прийняття такого рішення 28.05.2019 Жуківською сільською радою Кобеляцького району Полтавської області була сформована земельна ділянка кадастровий номер 5321882000:00:004:0035 із цільовим призначення - 16.00 Землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) Для виробництва сільськогосподарської продукції - відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженого наказом Державного комітету України із земельних ресурсів 23.07.2010 №548, зареєстрованого в Мінюсті 01.11.2010 за №1011/18306.

Підставою для віднесення цієї земельної ділянки до земель запасу стала норма Земельного кодексу - частина 2 статті 30 ЗК України, а саме Земельні ділянки державної і комунальної власності, які перебували у користуванні сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, що ліквідуються, включаються до земель запасу або передаються у власність чи користування відповідно до цього Кодексу, оскільки до цього часу земельна ділянка перебувала в складі земельних ділянок КСП ім. Мате Залки на підставі державного акту від 06.07.1995 серія ПЛ №00007 №4 на право колективної власності на землю, яке вже було припинене (ліквідоване) (код ЄДРПОУ 03771011), запис про яке було виключено із ЄДРПОУ 01 серпня 2002 року, що підтверджується листом із ГУ статистики у Полтавській області 18.01.2019 №03.3-21/46-19.

ГУ Держгеокадастру у Полтавській області в акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки від 19.10.2020 не вказало чіткі норми Закону - частини норм статтей 122 та 134 Земельного кодексу України, які були порушені Жуківської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області. Отже, Жуківська сільська рада Кобеляцького району при прийнятті рішення про передачу воренду земельної ділянки гр. ОСОБА_1 діяла на підставі Земельного кодексу України і не зобов`язана була проводити земельні аукціони (земельні торги чи інші конкурсні чи конкретні торги) відносно сформованої земельної ділянки.

Щодо нецільового використання земельної ділянки:

договором оренди землі № 12 від 28.05.2019 передбачено, що Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для сінокосіння, у тому числі сіножаті - 239,5 га (пункт 1 і 2 договору). Додатковою угодою від 20.12.2019 до договору оренди земельної ділянки від 28.05.2019 були внесені зміни в пункті 2 договору та зазначено, що в оренду передається земельна ділянка кадастровий номер 5321882000:00:004:0035 загальною площею сільськогосподарських угідь 239,5 га з них: сіножаті - 91,1175 га, ріллі - 148,3825 га. В акті перевірки від 19.10.2020 ГУ Держгеокадастру у Полтавській області зазначило лише про перевірку 70 га землі із загальної площі 239,5 га, при цьому про перевірку решти землі із всієї земельної ділянки площею 239,5 га - не зазначено взагалі. Причини не перевірки використання всієї земельної ділянки площею 239, га, а також не встановлення осіб, які здійснили використання саме перевірених 70 га землі, ГУ Держгеокадастру не встановило та не зазначило про їх достовірність, а тому висновок ГУ Держгеокадастру у Полтавській області, викладений у акті перевірки від 19.10.2020 щодо використання 70 га землі не за цільовим призначенням, не має свого обгрунтування.

Щодо розміру орендної плати, визначеної в договорі оренди землі між Жуківською сільською радою та гр. ОСОБА_1 :

нормативно грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 5321882000:00:004:0035 площею 239,5 га цільове призначення - 16.00 Землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам), категорія земель - Землі сільськогосподарського призначення, вид використання - для виробництва сільськогосподарської продукції становить - 1 321 783,33 грн. Відповідно до рішення сесії Жуківською сільської ради про передачу в оренду цієї земельної ділянки було встановлено розмір орендної плати 6% від нормативно грошової оцінки, що розраховується наступним чином: на момент укладання договору оренди землі нормативно грошова оцінка землі становила - 694 646,83 грн. за всю земельну ділянку, відповідно 6% від нормативно-грошової оцінки становило - 41 678,81 грн.

Після затвердження проекту еколого-економічного обґрунтування сівозмін на цю ж саму земельну ділянку, розмір нормативно-грошової оцінки був змінений та становив - 1 321 783,33 грн, тому на даний час 6% від нормативно-грошової оцінки становить - 79 307, 00 грн, що було своєчасно 20.12.2019 відображено у змінах до договору оренди землі шляхом підписання додаткової угоди до договору оренди землі між Жуківською сільською радою та гр. ОСОБА_1 про збільшення розміру орендної плати.

Протягом всього строку дії договору оренди землі орендна плата вноситься повністю та своєчасно до місцевого бюджету.

Щодо прийняття рішення 12.02.2019 Про проведення інвентаризації земель Жуківської сільської ради №11:

ГУ Держгеокадастру у Полтавській області та Полтавською обласною прокуратурою не ставиться під сумнів та не оскаржується правомірність прийнятого рішення 12 лютого 2019 року двадцять першою сесією сьомого скликання Жуківської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області Про проведення інвентаризації земель Жуківської сільської ради саме земель колишньої колективної власності ліквідованого КСП ім. Мате Залки на території Жуківської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області загальною площею згідно земельно - облікових даних 805,02 га. Також позивач не оскаржує затверджений проект землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь земельної ділянки площею 239,5 га, яка надана в оренду гр. ОСОБА_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Жуківської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області 2019 року виготовлення.

Щодо неналежного відповідача відповідач 2 зазначає:

Позивачем визначено самостійно склад сторін та відповідача 1 - Жуківська сільська рада Кобеляцького району Полтавської області, 39222, Полтавська область, Кобеляцький район, село Жуки, вул. Колгоспна, 21.

Позовна заява підписана 17 лютого 2021 року за вих. №15/1-211 вих - 21, в той час як ще 06 листопада 2020 року Білицька селищна рада Полтавського району Полтавської області прийняла рішення №9 Про утворення старостинських округів та затвердження Положення про старосту Білицької селищної ради, у відповідності до якого Білицька селищна рада вирішила:

1. Утворити на території Білицької селищної ради 6 старостинських округів, серед яких

-старостинський округ №3, що складається з населених пунктів: с. Жуки, с.Рубани, с. Мирне з центром за адресою: 39222, вул. Колгоспна, 21, с. Жуки.

Також у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 17 травня 2021 року було внесено запис 1005661120008000340 щодо реорганізації Жуківської сільської ради, код ЄДРПОУ 21051757.

За таких обставин, Жуківська сільська рада, код ЄДРПОУ 22526553, вже не існує як окрема юридична особа, яка існувала до цього та відповідно вже не може нести відповідальність за вчинені нею дії і прийняті рішення, в тому числі не може виступати як сторона відповідача в господарському процесі.

Правонаступником Жуківської сільської ради, код ЄДРПОУ 22526553 є Білицька селищна рада, код ЄДРПОУ 21051585, адреса Україна, 39220, Полтавська обл., Кобеляцький р-н, селище міського типу Білики, вул. Кобеляцька, будинок 53 А, голова Скрильник Микола Володимирович.

Позивач не подав до суду клопотання про заміну неналежного відповідача належним відповідачем, а також не довів, що не знав та не міг знати до подання позову у справі про підставу залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.

Відповідач 2 вважає, що оскільки право оренди, надане гр. ОСОБА_1 , ще не закінчене та ще діє в часі на підставі діючого договору оренди землі, і сторони мають виконувати умови договору, в тому числі не всупереч чинному законодавству, всі землі належать до комунальної власності органу місцевого самоврядування та не належить до державної власності в особі ГУ Держгеокадастру у Полтавській області.

Посилаючись на п. 24 Перехідних положень Земельного кодексу України та Закон України від 28.04.2021 № 1423-ІХ, представник відповідача 2 зазначає, що всі земельні ділянки, які є предметом спору у справі № 917/327/21, належать до комунальної форми власності і належать виключно Білицькій селищній раді, котра є правонаступником Жуківської сільської ради.

Від прокуратури до матеріалів справи надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи доказів (вх.№ 7689 від 13.07.21р.), клопотання про заміну відповідача 1- Жуківської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області на її правонаступника -Білицьку селищну раду Кобеляцького району Полтавської області (вх. № 7690 від 13.07.21р.)

Ухвалою від 27.07.2021 суд задовольнив клопотання прокурора про заміну відповідача 1 - Жуківської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області на її правонаступника - Білицьку селищну раду та відклав розгляд справи на 07.10.2021 на 11:00 год.

28.07.2021 (вхід. № 8296) від прокуратури до суду надійшла відповідь на відзив відповідача 2, в якій прокурор вказує на те, що відповідачем 2 невірно застосовано норми законодавства, посилаючись на Наказ Державного комітету України по земельних ресурсах від 23.07.2010 № 548, яким затверджено класифікацію видів цільового призначення земель. Спірні земельні ділянки (окрім земельної ділянки кадастровий номер 5321882000:00:004:0031) були передані відповідачу 2 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (цільове призначення) та представлені сіножатями та пасовищами (угіддя).

Відповідно до частини 2 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Згідно з частиною 1 статті 134 Земельного кодексу України (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Частина друга зазначеної статті містить перелік виключних випадків, коли передача у користування земельних ділянок державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів. Так, не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі, зокрема, передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння та випасання худоби, для городництва.

Положення вказаної частини статті кореспондують положенню частини 3 статті 134 Земельного кодексу України, де повторно вказується, що земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34 та 36 Земельного кодексу України.

Визначена законодавством можливість отримання у користування земельних ділянок на позаконкурентних засадах, як зазначає прокурор, ставиться в залежність від виду цільового призначення земельних ділянок, а не від виду угідь, якими вони представлені.

Спірні земельні ділянки (окрім земельної ділянки кадастровий номер 5321882000:00:004:0031) за своїм цільовим призначенням не відносяться до земель для сінокосіння та випасання худоби, а також для городництва (вказане підтверджується договорами оренди землі, в яких вказано, що земельні ділянки передаються для ведення товарного сільськогосподарського виробництва), а отже при їх передачі в оренду не могли застосовуватися вимоги частини 2 статті 134 Земельного кодексу України.

13.09.2021 (вхід. № 10217) від відповідача 1 - Білицької селищної ради Полтавського району Полтавської області надійшов до матеріалів справи відзив на позовну заяву, в якому останній проти позову заперечує, посилаючись на те, що 12.02.2019 року Жуківською сільською радою було прийнято рішення № 11 щодо проведення інвентаризації земель колишньої колективної власності ліквідованого КСП ім. Мате Залки загальною площею 805, 02 га.

ГУ Держгеокадастру у Полтавській області та Полтавською обласною прокуратурою не ставиться під сумнів та не оскаржується правомірність прийнятого рішення 12 лютого 2019 року двадцять першою сесією сьомого скликання Жуківської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області Про проведення інвентаризації земель Жуківської сільської ради саме земель колишньої колективної власності ліквідованого КСП ім. Мате Залки на території Жуківської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області загальною площею згідно земельно-облікових даних 805,02 га. Також позивач не оскаржує затверджений проект землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь земельної ділянки площею 239,5 га, яка надана в оренду гр. ОСОБА_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Жуківської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області 2019 року виготовлення.

На підставі рішення Жуківської сільської ради від 12.02.2019 року № 11 ПП АЛАН - ЗЕМ було направлено клопотання до Головного управління Держгеокадатру у Полтавській області (відділ у Кобеляцькому районі) про розгляд Технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок, площею 253, 70 га колишньої колективної власності ліквідованого КСП ім. Мате Залки на території Жуківської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області за межами населених пунктів, в результаті чого представлена до розгляду документація із землеустрою була погоджена.

Рішенням Жуківської сільської ради від 07.05.2019 року № 6 було затверджено технічну документацію та прийнято до комунальної власності вищезазначені земельні ділянки, та зареєстровано 24.05.2019 року право комунальної власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

28.05.2019 Жуківською сільською радою Кобеляцького району Полтавської області була сформована земельна ділянка кадастровий номер 5321882000:00:004:0035 із цільовим призначення - 16.00 Землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) для виробництва сільськогосподарської продукції - відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженого наказом Державного комітету України із земельних ресурсів 23.07.2010 №548, зареєстрованого в Мінюсті 01.11.2010 за №1011/18306.

Підставою для віднесення цієї земельної ділянки до земель запасу стала норма Земельного кодексу - частина 2 статті 30 ЗК України, а саме Земельні ділянки державної і комунальної власності, які перебували у користуванні сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, що ліквідуються, включаються до земель запасу або передаються у власність чи користування відповідно до цього Кодексу, оскільки до цього часу земельна ділянка перебувала в складі земельних ділянок КСП ім. Мате Залки на підставі державного акту від 06.07.1995 серія ПЛ №00007 №4 на право колективної власності на землю, яке вже було припинене (ліквідоване) (код ЄДРПОУ 03771011), запис про яке було виключено із ЄДРПОУ 01 серпня 2002 року, що підтверджуєтеся листом із ГУ статистики у Полтавській області 18.01.2019 №03.3-21/46-19.

Передана в оренду гр. ОСОБА_1 земельна ділянка, кадастровий номер 5321882000:00:004:0035 площею 239,5 га, де склад угідь цієї всієї земельної ділянки складається із 211 га сіножатей та 28,4 га пасовища, відноситься до виключень, передбачених статтею 134 Земельного кодексу.

ГУ Держгеокадастру у Полтавській області в акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки від 19.10.2020 не вказало чіткі норми Закону - частини норм статтей 122 та 134 Земельного кодексу України, які були порушені Жуківською сільською радою Кобеляцького району Полтавської області.

Жуківська сільська рада Кобеляцького району при прийнятті рішення про передачу в оренду земельної ділянки гр. ОСОБА_1 діяла на підставі Земельного кодексу України та не зобов`язана була проводити земельні аукціони (земельні торги чи інші конкурсні чи конкретні торги) відносно сформованої земельної ділянки.

Посилаючись на п. 24 Перехідних положень ЗК України та Закон України від 28.04.2021 №1423-ІХ, відповідач 1 зазначає, що всі земельні ділянки, які є предметом спору, належать до комунальної форми власності і належать виключно Білицькій селищній громаді, яка є правонаступником Жуківської сільської ради.

Ухвалою суду від 07.10.2021 відкладено розгляд справи на 30.11.2021 на 15:00 год.

13.10.2021 (вхід. №11384) від прокуратури надійшла заява про зміну позовних вимог, в якій прокурор просить суд визнати незаконними та скасувати: рішення Жуківської сільської ради № 6 від 07.05.2019р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок"; рішення Жуківської сільської ради № 1/1 від 28.05.2019р. "Про надання в оренду земельних ділянок на території Жуківської сільської ради гр. ОСОБА_1 "; визнати недійсними договори оренди землі від 28.05.2019р.: № 12, земельна ділянка, кадастровий номер 5321882000:00:004:0035 площею 239,500 га; № 13, земельна ділянка, кадастровий номер 5321882000:00:004:0038 площею 7,2000 га; № 14, земельна ділянка, кадастровий номер 5321882000:00:004:0037 площею 1,000 га; № 15, земельна ділянка, кадастровий номер 5321882000:00:004:0036 площею 6,000 га; № 16, земельна ділянка, кадастровий номер 5321882000:00:004:0031 площею 5,000 га та витребувати з чужого, незаконного володіння Жуківської сільської ради Кобеляцького району спірні земельні ділянки, що розташовані в адміністративних межах Жуківської сільської ради Кобеляцького району на користь Білицької селищної ради Полтавського району Полтавської області.

Від представника відповідача 1- Білицької селищної ради надійшло клопотання про проведення судового засідання без участі представника (вх.№ 12064 від 02.11.21р.), в якому з урахуванням заяви прокуратури про зміну позовних вимог, відповідач 1 проти задоволення позовних вимог не заперечує.

Від представника позивача до суду надійшло клопотання про проведення судового засідання без його участі (вх.№ 12825 від 22.11.21р.-електронна пошта).

Від Фермерського господарства "Громада" надійшло клопотання в порядку ст.99 ГПК України (вх. № 13209 від 29.11.2021) про призначення у справі комплексної судової земельно-технічної експертизи та експертизи з питань землеустрою.

Ухвалою від 30.11.2021 суд залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача 2 - Фермерське господарство "Громада", прийняв до розгляду заяву прокурора про зміну позовних вимг (вх.№ 11384 від 13.10.2021), відклав розгляд справи на 01.02.2022 на 10:00 год.

В судовому засіданні 01.02.2022 оголошено перерву до 16.02.2022 до 11:00 год.

02.02.2022 (вхід. №1205) від третьої особи - Фермерського господарства Громада надійшли письмові пояснення, в яких остання посилається на те, що уповноваженим органом здійснювати функції держави у спірних правовідносинах є Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр), яка наділена повноваженнями щодо розпорядження спірними земельними ділянками, є самостійною юридичною особою з відповідною процесуальною дієздатністю, відтак самостійно має право звертатися до суду з метою здійснення захисту прав та охоронюваних законом інтересів держави. Прокурор був зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це Держгеокадастр, однак до позовної заяви не додано доказів попереднього повідомлення цього органу про зазначене порушення, що є самостійною підставою для відмови в позові.

Також вказує на те, що позовну заяву пред`явлено прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, в той час, вимога про витребування з чужого незаконного володіння земельних ділянок, що є предметом позову заявлена на користь відповідача 1 - Білицької селищної ради Полтавського району Полтавської області. У випадку встановлення судом процесуального випадку, за якого позивача і відповідача у справі фактично поєднано, розгляд заявленого позову у цій частині є неможливим за відсутністю спору, як такого (постанова Верховного Суду від 27.08.2020 по справі № 917/1461/17).

16.02.2022 від представника третьої особи надійшло до суду клопотання (вхід. № 1783) про залишення без розгляду клопотання (вх. № 13209 від 29.11.2021) про призначення у справі комплексної судової земельно-технічної експертизи та експертизи з питань землеустрою та клопотання в порядку ст. 99 ГПК України про призначення у справі судової земельно-технічної експертизи (вх. № 1782).

Ухвалою від 16.02.2022 судом залишено без розгляду клопотання третьої особи про призначення у справі комплексної експертизи (вх. № 13209 від 29.11.2021р.), відкладено розгляд справи на 16.03.2022 на 10:00 год.

Судове засідання, призначене на 16.03.2022 на 10:00 год. не відбулося у зв`язку з перебуванням судді у відпустці. Ухвалою суду від 29.03.2022 (з урахуванням ухвали від 12.04.2022 про виправлення описки), призначено розгляд справи на 07.07.2023 на 11:30 год.

Судове засідання, призначене на 07.07.2022 на 11:30 год., не відбулося у зв`язку з перебуванням судді у відпустці. Ухвалою суду від 11.07.2022 призначено розгляд справи на 27.09.2022 на 10:00 год.

Судове засідання, призначене на 27.09.2022 на 10:00 год., не відбулося у зв`язку з участю судді у навчанні з підвищення кваліфікації суддів місцевих господарських судів. Ухвалою суду від 27.09.2022 призначено розгляд справи на 03.11.2022 на 11:00 год.

Ухвалою суду від 03.11.2022 відкладено розгляд справи на 13.12.2022 на 11:30 год.

13.12.2022 (вхід. № 9819) від прокуратури надійшло заперечення (з додатком) на клопотання відповідача про призначення експертизи, в якому прокурор посилається на те, що у даному клопотанні не обґрунтовано дійсну потребу у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмету доказування, не надано належних письмових доказів, які б свідчили про недостовірність, суперечливість доказів, наданих прокурором на обгрунтування позовних вимог.

Ухвалою суду від 13.12.2022 відкладено розгляд справи на 09.02.2023 на 11:00 год.

09.02.2023 (вхід. № 1750) від представника третьої особи - Фермерського господарства Громада до суду надійшла заява про залишення без розгляду клопотання про призначення у справі судової земельно-технічної експертизи (вх. № 1782 від 16.02.2022).

Ухвалою суду від 09.02.2023 суд задовольнив заяву третьої особи та залишив без розгляду заяву про призначення судової експертизи, закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 13.04.2023 на 10:00 год.

Ухвалою суду від 13.04.2023 відкладено розгляд справи на 06.06.2023 на 11:00 год.

Судове засідання, призначене на 06.06.2023 на 11:00 год., не відбулося у зв`язку з перебуванням судді у відпустці. Ухвалою суду від 12.06.2023 призначено розгляд справи на 17.08.2023 на 10:00 год.

17.08.2023 (вхід. № 10118) від представника третьої особи до суду надійшла заява про залишення позову без розгляду з посиланням на те, що заступник керівника Полтавської обласної прокуратури при поданні позовної заяви не обґрунтував неналежне здійснення захисту інтересів держави Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області, яка за його твердженнями, усвідомлювала порушення інтересів держави та територіальної громади, однак відмовилась вживати заходи, спрямовані на визнання незаконними та скасування спірних рішень Жуківської сільської ради, визнання недійсними договорів оренди землі від 28.05.2019р. на спірні земельні ділянки та витребування з чужого, незаконного володіння спірних земельних ділянок у судовому порядку; зазначив, що цей позов спрямований на задоволення потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання, при цьому не зазначив причини незвернення Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області до суду, що є підставою вважати звернення прокурора необгрунтованим, що підтверджує відсутність підстав для представництва прокурором інтересів держави в суді та є підставою для залишення позовної заяву, подану прокурором в інтересах держави в особі компетентного органу, без розгляду відповідно до положень пункту 2 частини першої статті 226 ГПК України.

Ухвалою суду від 17.08.2023 відкладено розгляд справи на 19.09.2023 на 13:00 год.

Ухвалою суду від 19.09.2023 відкладено розгляд справи на 26.10.2023 на 13:30 год.

26.10.2023 до суду від представника прокуратури надійшов лист про долучення до матеріалів справи інформації про земельні ділянки (дані з вільного доступу) щодо розмежування земель на місцевості (вх. № 13726). Інформація долучена судом до матеріалів справи.

В судовому засіданні 26.10.2023 представник третьої особи клопотання про залишення позову без розгляду підтримує та просить його задовольнити.

Представник відповідача 2 просить суд залишити позов без розгляду.

Прокурор проти задоволення вищезазначеного клопотання заперечує, посилаючись на його безпідставність.

Представник позивача в судове засідання не з`явився. Надіслав до суду заяву (вх.№ 13416 від 20.10.2023) про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача 1 в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений.

Щодо заяви третьої особи про залишення позову без розгляду, суд зазначає наступне.

Законодавець чітко встановлює певні строки для вчинення певних процесуальних дій, визначаючи їх, в т.ч., і певними стадіями судового процесу.

Зі змісту ст. 207 ГПК України вбачається, що головуючий з`ясовує, чи мають учасники справи заяви чи клопотання, пов`язані з розглядом справи, які не були заявлені з поважних причин в підготовчому провадженні або в інший строк, визначений судом, та вирішує їх після заслуховування думки інших присутніх у судовому засіданні учасників справи.

Суд залишає без розгляду заяви та клопотання, які без поважних причин не були заявлені в підготовчому провадженні або в інший строк, визначений судом.

Враховуючи те, що заява про залишення позову без розгляду подана третьою особою після закриття підготовчого провадження без зазначення причин неподання такої заяви в підготовчому провадженні, суд залишає зазначену заяву без розгляду.

Щодо підстав представництва прокурора в суді, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 131-1 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Відповідно до частини 3 статті 23 Закону України Про прокуратуру, прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті. Частиною 6 зазначеної статті визначено, що під час здійснення представництва інтересів громадянина або держави у суді прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом та законом, що регулює виконавче провадження, зокрема, звертатися до суду з позовом (заявою, поданням).

Бездіяльність компетентного органу (нездійснення захисту інтересів держави) означає, що компетентний орган знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, мав повноваження для захисту, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Прокурор, звертаючись до суду з позовом, повинен обґрунтувати та довести бездіяльність компетентного органу.

Звертаючись до компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України Про прокуратуру, прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню тощо.

У відповідності до частини 4 статті 23 Закону України Про прокуратуру прокурором, попередньо, повідомлено ГУ Держгеокадастру у Полтавській області про здійснення представництва її інтересів у суді шляхом подання позову.

Вищевикладене свідчить про беззаперечну наявність інтересу держави по відношенню до законності передачі в користування та безпосереднього використання землі. Недотримання ж встановленої процедури набуття права користування на землю суперечить державному, а як наслідок і суспільному інтересу.

Прокурори та їх заступники подають до суду позови саме в інтересах держави, а не в інтересах підприємств, установ і організації незалежно від їх підпорядкування і форм власності. Під поняттям орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

Зважаючи на вищевикладене, обласною прокуратурою 22.12.2020 направлено лист № 15/1-470вих-20 та лист від 14.01.2021 № 15/1-48вих-21 до ГУ Держгеокадастру у Полтавській області, в яких зазначено про наявність порушень земельного законодавства при розпорядженні земельними ділянками та запропоновано вказати щодо наявності намірів та можливості здійснення ГУ Держгеокадастру у Полтавській області заходів, спрямованих на захист інтересів держави у даних правовідносинах, у тому числі шляхом звернення до суду.Відповідно до листів ГУ Держгеокадастру у Полтавській області від 28.12.2020 № 7-16-0.6-7197/2-20 та від 22.01.2021 № 7-16-0.62-705/2-21, можливості забезпечити захист своїх прав та інтересів в управління немає через відсутність коштів на сплату судового збору.

Враховуючи викладене, зважаючи на те, що орган державної влади не здійснює належний захист порушених інтересів держави, заступником керівника Полтавської обласної прокуратури подано даний позов в інтересах ГУ Держгеокадастру у Полтавській області.

Звернення прокурора до суду у цій справі спрямовано на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання про повернення земельних ділянок, які незаконно вибули із власності держави.

В судовому засіданні 26.10.2023 представник прокуратури позов підтримує та просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представники відповідача 2 та третьої особи проти позову заперечують та просять суд відмовити в позові повністю.

Після виходу суду з нарадчої кімнати, у судовому засідання 26.10.2023 судом проголошено вступну та резолютивну частину рішення згідно ст. 240 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив:

Полтавською обласною прокуратурою під час вивчення питання законності розпорядження землями сільськогосподарського призначення установлено, що Жуківською сільською радою прийнято рішення від 12.02.2019 № 11 щодо проведення інвентаризації земель колишньої колективної власності ліквідованого КСП ім. Мате Залки загальною площею 805,02 га, з яких: с. Жуки - 38,42 га, с. Рубани - 11,6 га, с. Мирне - 9,9 га та за межами населених пунктів - 745,10 га.

На підставі рішення Жуківської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області від 12.02.2019 № 11 розроблено технічну документацію з інвентаризації земель колишньої колективної власності КСП ім. Мате Залки, у результаті чого до Державного земельного кадастру внесено відомості про наступні земельні ділянки: площею 5,0000 га, кадастровий номер 5321882000:00:004:0031, площею 6,0000 га, кадастровий номер 5321882000:00:004:0036, площею 1,0000 га, кадастровий номер 5321882000:00:004:0037, площею 239,5, кадастровий номер 5321882000:00:004:0035 та площею 7,2000 га, кадастровий номер 5321882000:00:004:0038. Дані земельні ділянки віднесено до земель запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам, код згідно з КВЦПЗ - 16.00), окрім земельної ділянки площею 5,0000 га, кадастровий номер 5321882000:00:004:0031, яку віднесено до земель для сінокосіння та випасання худоби (код згідно з КВЦПЗ - 01.08). Угіддя, якими представлені земельні ділянки - сіножаті.

Рішенням Жуківської сільської ради від 07.05.2019 № 6 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок площею 253, 700 га колишньої колективної власності ліквідованого КСП ім. Мате Залки на території Жуківської сільської ради Кобеляцького район Полтавської області за межами населених пунктів.

Вищезазначені земельні ділянки прийнято до комунальної власності Жуківської міської ради. Право комунальної власності зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 24.05.2019.

28.05.2019 Жуківською сільською радою прийнято рішення № 1/1, яким вирішено заключити договори оренди з гр. ОСОБА_1 на земельні ділянки сільськогосподарського призначення: площею 5,0000 га, кадастровий номер 5321882000:00:004:0031; площею 6,0000 га, кадастровий номер 5321882000:00:004:0036; площею 1,0000 га, кадастровий номер 5321882000:00:004:0037; площею 239,5 га, кадастровий номер 5321882000:00:004:0035 та площею 7,2000 га, кадастровий номер 5321882000:00:004:0038.

Так, 28.05.2019 року між Жуківською сільською радою та гр. ОСОБА_1 були заключні договори оренди № 12 (з урахуванням додаткової угоди від 20.12.2019), № 13, № 14, № 15 та № 16 щодо зазначених земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком на 30 років, починаючи з 28.05.2019 по 28.05.2049, та з орендною платою у розмірі 6% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Право оренди на підставі договорів, укладених між Жуківською сільською радою та гр. ОСОБА_1 , зареєстровано 20.06.2019 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

17.02.2020 між гр. ОСОБА_1 та Фермерським господарством Громада укладено договір суборенди № 17/02/2020 щодо земельної ділянки площею 239,5 га, кадастровий номер 5321882000:00:004:0035, строком на 7 років, з орендною платою у розмірі 6% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Право суборенди зареєстровано 13.04.2020 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Судом встановлено, що спірні земельні ділянки не відносяться до земельних ділянок колективної власності, виданого КСП ім. Мате Залки с. Жуки згідно Державного акту на право колективної власності на землю серія ПЛ №00007 від 06.07.1995, і знаходяться за межами населених пунктів.

При затвердженні технічної документації рішенням від 07.05.2019 № 6 Жуківською сільською радою не визначено жодної категорії земель до якихвідносяться вищевказані землі. Дані земельні ділянки зазначені як землі запасу, які згідно з Класифікацією цільового призначення земель (далі - КВЦПЗ), затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548, є земельними ділянками кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам.

Отже, спірні земельні ділянки, при розробленні та затверджені технічної документації Жуківською сільською радою, не були віднесені до жодної з категорій земель.

В позові прокурор посилається на те, що Жуківська сільська рада, не будучи власником спірних земельних ділянок, не маючи, при цьому, відповідного обсягу дієздатності, не мала права вчиняти правочини, спрямовані на набуття права власності на вказані землі, що відносяться до державної власності та розпоряджатися ними.

В свою чергу гр. ОСОБА_1 не набула права користування земельними ділянками у законний спосіб і при їх передачі в користування, Жуківська сільська рада не дотрималась вимог земельного законодавства, зокрема, ст.ст. 12, 20, 122, 123 та 134 Земельного кодексу України, п. 3.5 наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України № 536 від 11.10.2011 «Про затвердження Порядку ведення агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки».

В рішенні від 28.05.2019 № 1/1 щодо передачі в користування гр. ОСОБА_1 земельних ділянок, було зазначено, що передаються земельні ділянки з кадастровими номерами 5321882000:00:004:0031, 5321882000:00:004:0036, 5321882000:00:004:0037, 5321882000:00:004:0035 та 5321882000:00:004:0038 віднесені до категорії (цільового призначення) землі сільськогосподарського призначення, вид використання в межах даної категорії - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Будь-яка документація, на підставі якої встановлювалося або змінювалося цільове призначення земельних ділянок, відсутня.

Крім того, прокурор зазначає, що Жуківська сільська рада всупереч статті 134 ЗК України передала спірні земельні ділянки гр. ОСОБА_1 в оренду без проведення торгів.

Вищезазначене стало підставою для звернення прокурора з даним позовом до суду в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, як розпорядника земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності згідно ч. 4 ст. 122 ГПК України.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши та оцінивши додані докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому їх дослідженні, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 84 Земельного кодексу України (в редакції станом на 07.05.2019) у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

Згідно ч.1, 2 ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.

У комунальній власності перебувають:

а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності;

б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.

Частиною 1 статті 122 Земельного кодексу України регламентовано, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Згідно з пунктом 21 Перехідних положень Земельного кодексу України з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені (крім земельних ділянок, які на день набрання чинності зазначеним Законом перебували у приватній власності), вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані. Зазначений Закон є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки, сформовані за рахунок земель, які в силу зазначеного Закону переходять до комунальної власності.

Відповідно до Порядку проведення інвентаризації земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2012 № 513, який був чинний на час прийняття Жуківською сільською радою рішення від 12.02.2019 № 11 (далі Порядок), інвентаризація земель проводиться з метою забезпечення ведення Державного земельного кадастру, здійснення контролю за використанням і охороною земель; визначення якісного стану земельних ділянок, їх меж, розміру, складу угідь; узгодження даних, отриманих у результаті проведення інвентаризації земель з інформацією, що міститься у документах, які посвідчують право на земельну ділянку, та у Державному земельному кадастрі; прийняття за результатами інвентаризації земель Кабінетом Міністрів України, Радою міністрів АРК, місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідних рішень; здійснення землеустрою.

Пунктом 8 вказаного Порядку визначено, що підставою для проведення інвентаризації земель є рішення відповідного органу виконавчої влади, Ради міністрів АРК чи органу місцевого самоврядування щодо виконання відповідних робіт, договори, укладені між юридичним чи фізичним особами (землевласниками та землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою, судові рішення.

Жуківська сільська рада, як суб`єкт, який відповідно до частини 13 статті 186 Земельного кодексу України, затверджує технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель, мала перевірити її зміст та склад на відповідність вимогам законодавства, проте, з огляду на прийняте позитивне рішення, не зробила цього.

Відповідно до пункту 3 Порядку, інвентаризація земель проводиться виходячи з принципів плановості, достовірності та повноти даних, послідовності і стандартності процедур, доступності використання інформаційної бази, узагальнення даних з додержанням єдиних засад та технології їх оброблення.

Згідно з пунктом 7 Порядку, вихідними даними для проведення інвентаризації земель є: матеріали з Державного фонду документації із землеустрою; відомості з Державного земельного кадастру в паперовій та електронній формі, у тому числі Поземельної книги; книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі; файлів обміну даним про результати робіт із землеустрою; містобудівна документація, затверджена в установленому законодавством порядку; планово-картографічні матеріали, в тому числі ортофотоплани, складені за результатами виконання робіт відповідно до Угоди про позику між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку; відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень; копії документів, що посвідчують право на земельну ділянку або підтверджують сплату земельного податку; матеріали, підготовлені за результатами обстеження земельних ділянок щодо якісного стану.

Таким чином, оскільки інвентаризації, згідно рішення сільської ради, підлягали землі колишньої колективної власності КСП ім. Мате Залки, то вихідними даним для розроблення документації мали, зокрема, бути (як зазначає прокурор в позові): Державний акт на право колективної власності КСП ім. Мате Залки від 06.07.1995 серії ПЛ № 00007, який зареєстровано в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 4; план земель, переданих у колективну власність та постійне користування від 1995 року; план земель в межах адміністративного підпорядкування від 21.12.1993 № 1-1175; проект поділу на земельні частки (паї) в межах розпайованих земель колишнього КСП ім. Мате Залки Кобеляцького району Полтавської області.

З матеріалів справи вбачається, що земельні ділянки: площею 5,0000 га, кадастровий номер 5321882000:00:004:0031; площею 6,0000 га, кадастровий номер 5321882000:00:004:0036; площею 1,0000 га, кадастровий номер 5321882000:00:004:0037; площею 239,5, га кадастровий номер 5321882000:00:004:0035 та площею 7,2000 га, кадастровий номер 5321882000:00:004:0038 не перебували в колективній власності КСП ім. Мате Залки, а отже в подальшому не могли бути сформовані як землі комунальної власності Жуківської сільської ради.

Вищевикладене підтверджується також актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 19.10.2020 № 958-ДК/842/АП/09/01/-20, складеного державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області.

Отже, враховуючи зазначене, сільською радою зроблено необгрунтований висновок щодо належності даних земель до колективної форми власності. Також викладене вказує на те, що сільською радою були неналежно виконані свої обов`язки щодо встановлення та підтвердження відповідності технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель вимогам закону, через що було прийнято незаконне рішення про її затвердження.

Таким чином безпідставне віднесення земельних ділянок до земель колективної форми власності призвело до їх подальшого незаконного вибуття з державної власності у комунальну власність.

З урахуванням характеристик земельних ділянок, які були передані Жуківською сільською радою в комунальну власність, вбачається, що ці землі відносяться до земель сільськогосподарського призначення державної форми власності, виходячи з наступного.

Відповідно до частини 1 статті 22 Земельного кодексу України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково - дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

Пунктом а частини 2 статті 22 Земельного кодексу України регламентовано, що до земель сільськогосподарського призначення належать: сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги).

Згідно з Додатком 4 Перелік угідь згідно з Класифікацією видів земельних угідь до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051, підгрупа сіножаті включає сільськогосподарські угіддя, які систематично використовуються для сінокосіння (ТОСТ 26640-85), до яких потрібно включати рівномірно вкриті деревинною та чагарниковою рослинністю площею до 20 відсотків ділянки. Угіддя спірних земельних ділянок на час виникнення спірних правовідносин були представлені сіножатями.

Також, відповідно до інформації, наданої ГУ Держгеокадастру у Полтавській області, земельні ділянки розташовані за межами населених пунктів.

Так, згідно з пунктом г частини 4 Перехідних положень Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності у державній власності залишаються усі інші землі, розташовані за межами населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпункті "а" пункту 3 цього розділу.

Системний аналіз вищевказаних норм права дає підстави стверджувати, що спірні земельні ділянки відносилися до земель сільськогосподарського призначення, з огляду на угіддя, якими вони представлені та до земель державної форми власності, з огляду на їх місце розташування - за межами населених пунктів.

Отже, розпорядником вищезазначених земельних ділянок станом на 07.05.2019 (дату прийняття спірного розпорядження) відповідно до ч. 4 ст. 122 ЗК України є ГУ Держгеокадастру у Полтавській області.

В листах ГУ Держгеокадастру у Полтавській області зазначено також, що дані землі не передавалися з державної власності у комунальну власність.

Відповідно до частини 1 статті 18 Земельного кодексу України до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об`єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії.

Перелік категорій земель містить стаття 19 Земельного кодексу України.

Абзац 15 статті 1 Закону України Про землеустрій розкриває зміст поняття цільове призначення земельної ділянки, так цільове призначення земельної ділянки - це використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.

Згідно з частиною 1 статті 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Частиною 1 статті 79-1 Земельного кодексу України визначено, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Відомості до Державного земельного кадастру про земельні ділянки з наступними кадастровими номерами: 5321882000:00:004:0036, 5321882000:00:004:0037,

5321882000:00:004:0031, 5321882000:00:004:0035 та 5321882000:00:004:0038 були внесені на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель.

При затвердженні даної документації рішенням від 07.05.2019 № 6 Жуківською сільською радою не визначено жодної категорії земель до якихвідносяться вищевказані землі. Дані земельні ділянки зазначені як землі запасу, які згідно з Класифікацією цільового призначення земель (далі - КВЦПЗ), затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548, є земельними ділянками кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам.

Частиною 2 статті 35 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що у разі виявлення при проведенні інвентаризації земель державної та комунальної власності земель, не віднесених до тієї чи іншої категорії, віднесення таких земель до відповідної категорії здійснюється органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування на підставі відповідної документації із землеустрою, погодженої та затвердженої в установленому законом порядку.

В порушення вищевказаної норми спірні земельні ділянки, при розробленні та затвердженні технічної документації, Жуківською сільською радою не були віднесені до жодної, з передбачених законодавством, категорій земель.

Вказані обставини в сукупності свідчать про те, що Жуківська сільська рада всупереч статтям 12, 20, 122 Земельного кодексу України, прийняла незаконне рішення «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок.»

Статтею 21 Цивільного кодексу України передбачено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Статтею 152 Земельного кодексу України встановлено, що держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.

Оскільки дані землі незаконно, без будь-яких обґрунтованих на те підстав вибули з державної власності та перейшли до комунальної власності, Жуківська сільська рада незаконно володіла земельними ділянками, а належний власник - держава, в особі ГУ Держгеокадастру у Полтавській області, був позбавлений відповідного права.

Згідно з частиною 1 статті 316 Цивільного кодексу України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Відповідно до частини 1 статті 317 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Частиною 1 статті 92 Цивільного кодексу України визначено, що юридична особа набуває цивільних прав та обов`язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону.

Враховуючи викладене, Жуківська сільська рада, достовірно знаючи про те, що вказані землі не відносилися до земель колективної форми власності, прийняла рішення від 07.05.2019 №6 Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок, а також про прийняття земельних ділянок до комунальної власності Жуківської сільської ради та реєстрації права комунальної власності на спірні земельні ділянки.

Статтею 14 Конституції України встановлено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Згідно зі статтею 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Конституція України (статті 13, 14) визначає, що земля є об`єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право користування землею набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

За правилами статей 4, 5 Земельного кодексу України завданням земельного законодавства, яке включає в себе цей Кодекс та інші нормативно - правові акти у галузі земельних відносин, є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель, а основними принципами земельного законодавства є, зокрема, поєднання особливостей використання землі як територіального базису, природного ресурсу і основного засобу виробництва; забезпечення рівності права власності на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави; невтручання держави в здійснення громадянами, юридичними особами та територіальними громадами своїх прав щодо володіння, користування і розпорядження землею, крім випадків, передбачених законом.

У сфері земельних правовідносин важливу роль відіграє конституційний принцип законності набуття та реалізації права на землю в поєднанні з додержанням засад правового порядку в Україні, відповідно до яких органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (статті 14, 19 Конституції України).

За таких обставин суспільним, публічним інтересом звернення прокуратури до суду є задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно важливого та соціально значущого питання - незаконної інвентаризації земель державної власності та реєстрації права комунальної власності на спірні земельні ділянки, а також захист суспільних інтересів загалом, права власності на землю Українського народу, землі - національного багатства України.

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині визнання незаконним та скасувати рішення Жуківської сільської ради Кобеляцького району від 07.05.2019 №6 Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо вимог в частинах про: визнання незаконним та скасування рішення Жуківської сільської ради Кобеляцького району від 28.05.2019 №1/1 "Про надання в оренду земельних ділянок на території Жуківської сільської ради гр. ОСОБА_1 "; визнання недійсними договорів оренди землі:

- від 28.05.2019 №12, укладеного між Жуківською сільською радою Кобеляцького району та гр. ОСОБА_1 щодо земельної ділянки кадастровий номер 5321882000:00:004:0035 площею 239,5000 га, що розташована в адміністративних межах Жуківської сільської ради Кобеляцького району;

- від 28.05.2019 №13, укладеного між Жуківською сільською радою Кобеляцького району та гр. ОСОБА_1 щодо земельної ділянки кадастровий номер 5321882000:00:004:0038 площею 7,2000 га, що розташована в адміністративних межах Жуківської сільської ради Кобеляцького району;

- від 28.05.2019 №14, укладеного між Жуківською сільською радою Кобеляцького району та гр. ОСОБА_1 щодо земельної ділянки кадастровий номер 5321882000:00:004:0037 площею 1,0000 га, що розташована в адміністративних межах Жуківської сільської ради Кобеляцького району;

- від 28.05.2019 №15, укладеного між Жуківською сільською радою Кобеляцького району та гр. ОСОБА_1 щодо земельної ділянки кадастровий номер 5321882000:00:004:0036 площею 6,0000 га, що розташована в адміністративних межах Жуківської сільської ради Кобеляцького району;

- від 28.05.2019 №16, укладеного між Жуківською сільською радою Кобеляцького району та гр. ОСОБА_1 щодо земельної ділянки кадастровий номер 5321882000:00:004:0031 площею 5,0000 га, що розташована в адміністративних межах Жуківської сільської ради Кобеляцького району, суд дійшов висновку про закриття провадження, виходячи з наступного.

Критеріями розмежування судової юрисдикції є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.

Відповідно до ст. 4 ГПК України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.

Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Предметна та суб`єкта юрисдикція господарських судів, тобто сукупність повноважень господарських судів щодо розгляду справ, віднесених до їх компетенції, визначена ст. 20 ГПК України.

Справи, що відносяться до юрисдикції господарських судів, передбачені ст.20 Господарського процесуального кодексу України. Так, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи підприємці.

Згідно із положенням статті 45 ГПК України сторонами в судовому процесі позивачами і відповідачами можуть бути особи, зазначені в статті 4 цього Кодексу, тобто, і фізичні особи, які не є підприємцями, а винятки, коли спори, стороною яких є фізична особа, що не є підприємцем, не підлягають розгляду у господарських судах, чітко визначені положеннями статті 20 цього Кодексу (як приклад, пункти 5, 10, 14 цієї статті).

Прокурор просить суд визнати незаконним та скасувати рішення Жуківської сільської ради Кобеляцького району від 28.05.2019 №1/1 "Про надання в оренду земельних ділянок на території Жуківської сільської ради громадянці ОСОБА_1 ".

Згідно п. 6 ч. 1 ст. 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.

Відповідно до п.10 ч. 1 ст. 20 Господарського процесуального кодексу України, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах щодо оскарження актів (рішень) суб`єктів господарювання та їх органів, посадових та службових осіб у сфері організації та здійснення господарської діяльності, крім актів (рішень) суб`єктів владних повноважень, прийнятих на виконання їхніх владних управлінських функцій, та спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем.

Суд зазначає, що з дати набрання чинності ГПК України в редакції Закону України від 03.10.2017 Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів одним із критеріїв віднесення справ до господарської юрисдикції визначено наявність між сторонами саме господарських правовідносин, а також впроваджено підхід щодо розмежування юрисдикції залежно від предмета правовідносин, а не лише від суб`єктного складу сторін.

Отже, ознаками спору, на який поширюється юрисдикція господарського суду, є наявність між сторонами господарських відносин, врегульованих ЦК України, ГК України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, і спору про право, що виникає з відповідних відносин, наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом, відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.

З огляду на положення частини першої статті 20 ГПК України, а також статей 4, 45 цього Кодексу для визначення юрисдикції господарського суду щодо розгляду конкретної справи має значення суб`єктний склад саме сторін правочину та наявність спору, що виник у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності.

Відповідно до статті 3 ГК України під господарською діяльністю розуміється діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб`єкти підприємництва підприємцями.

Згідно із частиною першою статті 128 ГК України громадянин визнається суб`єктом господарювання у разі здійснення ним підприємницької діяльності за умови державної реєстрації його як підприємця без статусу юридичної особи відповідно до статті 58 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 173 ГК України зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або відмовитися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку, є господарським зобов`язанням.

У відповідності до ч. 1 ст. 58 Господарського кодексу України суб`єкт господарювання підлягає державній реєстрації як юридична особа чи фізична особа-підприємець у порядку, визначеному законом.

Фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом. Інформація про державну реєстрацію фізичних осіб-підприємців є відкритою (ч.2 ст.50 Цивільного кодексу України).

Відповідно до п.15 ч. 1 ст. 20 Господарського процесуального кодексу України, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, інші справи у спорах між суб`єктами господарювання.

Прокурор звернувся до суду в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області до відповідачів, в т.ч. і до відповідача 2 - громадянки ОСОБА_1 фізичної особи, яка не є фізичною особою - підприємцем (суб`єктом господарювання) і просить суд визнати недійсними договори оренди землі:

- від 28.05.2019 №12, укладеного між Жуківською сільською радою Кобеляцького району та громадянкою ОСОБА_1 щодо земельної ділянки кадастровий номер 5321882000:00:004:0035 площею 239,5000 га, що розташована в адміністративних межах Жуківської сільської ради Кобеляцького району;

- від 28.05.2019 №13, укладеного між Жуківською сільською радою Кобеляцького району та громадянкою ОСОБА_1 щодо земельної ділянки кадастровий номер 5321882000:00:004:0038 площею 7,2000 га, що розташована в адміністративних межах Жуківської сільської ради Кобеляцького району;

- від 28.05.2019 №14, укладеного між Жуківською сільською радою Кобеляцького району та громадянкою ОСОБА_1 щодо земельної ділянки кадастровий номер 5321882000:00:004:0037 площею 1,0000 га, що розташована в адміністративних межах Жуківської сільської ради Кобеляцького району;

- від 28.05.2019 №15, укладеного між Жуківською сільською радою Кобеляцького району та громадянкою ОСОБА_1 щодо земельної ділянки кадастровий номер 5321882000:00:004:0036 площею 6,0000 га, що розташована в адміністративних межах Жуківської сільської ради Кобеляцького району;

- від 28.05.2019 №16, укладеного між Жуківською сільською радою Кобеляцького району та громадянкою ОСОБА_1 щодо земельної ділянки кадастровий номер 5321882000:00:004:0031 площею 5,0000 га, що розташована в адміністративних межах Жуківської сільської ради Кобеляцького району.

Отже, вищезазначені вимоги не підлягають вирішенню в порядку господарського судочинства.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 231 ГПК України, господарський суд закриває провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.

Згідно ст. 19 ЦПК України загальні суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Враховуючи вищезазначене, провадження в частині вимог про: визнання незаконним та скасування рішення Жуківської сільської ради Кобеляцького району від 28.05.2019 №1/1 "Про надання в оренду земельних ділянок на території Жуківської сільської ради громадянці ОСОБА_1 "; визнання недійсними договорів оренди землі:

- від 28.05.2019 №12, укладеного між Жуківською сільською радою Кобеляцького району та гр. ОСОБА_1 щодо земельної ділянки кадастровий номер 5321882000:00:004:0035 площею 239,5000 га, що розташована в адміністративних межах Жуківської сільської ради Кобеляцького району;

- від 28.05.2019 №13, укладеного між Жуківською сільською радою Кобеляцького району та гр. ОСОБА_1 щодо земельної ділянки кадастровий номер 5321882000:00:004:0038 площею 7,2000 га, що розташована в адміністративних межах Жуківської сільської ради Кобеляцького району;

- від 28.05.2019 №14, укладеного між Жуківською сільською радою Кобеляцького району та гр. ОСОБА_1 щодо земельної ділянки кадастровий номер 5321882000:00:004:0037 площею 1,0000 га, що розташована в адміністративних межах Жуківської сільської ради Кобеляцького району;

- від 28.05.2019 №15, укладеного між Жуківською сільською радою Кобеляцького району та гр. ОСОБА_1 щодо земельної ділянки кадастровий номер 5321882000:00:004:0036 площею 6,0000 га, що розташована в адміністративних межах Жуківської сільської ради Кобеляцького району;

- від 28.05.2019 №16, укладеного між Жуківською сільською радою Кобеляцького району та гр. ОСОБА_1 щодо земельної ділянки кадастровий номер 5321882000:00:004:0031 площею 5,0000 га, що розташована в адміністративних межах Жуківської сільської ради Кобеляцького району, слід закрити у зв`язку із тим, що спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства, а підлягає розгляду загальним судом у порядку цивільного судочинства.

Щодо позовних вимог про витребування з чужого, незаконного володіння Жуківської сільської ради Кобеляцького району спірних земельних ділянки, що розташовані в адміністративних межах Жуківської сільської ради Кобеляцького району на користь Білицької селищної ради Полтавського району Полтавської області, суд зазначає наступне.

В позові прокурор просив суд витребувати з чужого, незаконного володіння Жуківської сільської ради Кобеляцького району спірні земельні ділянки, що розташовані в адміністративних межах Жуківської сільської ради Кобеляцького району на користь Головного управління Держгеокадастру в Полтавській області (позивача).

Відповідно до відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Жуківська сільська рада Кобеляцького району ( код ЄДРПОУ 21051757) 17.05.2021 припинена як юридична особа на підставі рішення про реорганізацію.

Правонаступником Жуківської сільської ради Кобеляцького району є Білицька селищна рада (код ЄДРПОУ 21051757).

Ухвалою від 27.07.2021 відповідно до ст. 52 ГПК України суд замінив відповідача 1 - Жуківську сільську раду Кобеляцького району Полтавської області на її правонаступника - Білицьку селищну раду.

13.10.2021 (вхід. №11384) від прокуратури надійшла заява про зміну позовних вимог, в якій прокурор просить суд визнати незаконними та скасувати: рішення Жуківської сільської ради № 6 від 07.05.2019р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок"; рішення Жуківської сільської ради № 1/1 від 28.05.2019р. "Про надання в оренду земельних ділянок на території Жуківської сільської ради гр. ОСОБА_1 "; визнати недійсними договори оренди землі від 28.05.2019р.: № 12, земельна ділянка, кадастровий номер 5321882000:00:004:0035 площею 239,500 га; № 13, земельна ділянка, кадастровий номер 5321882000:00:004:0038 площею 7,2000 га; № 14, земельна ділянка, кадастровий номер 5321882000:00:004:0037 площею 1,000 га; № 15, земельна ділянка, кадастровий номер 5321882000:00:004:0036 площею 6,000 га; № 16, земельна ділянка, кадастровий номер 5321882000:00:004:0031 площею 5,000 га та витребувати з чужого, незаконного володіння Жуківської сільської ради Кобеляцького району спірні земельні ділянки, що розташовані в адміністративних межах Жуківської сільської ради Кобеляцького з району на користь Білицької селищної ради Полтавського району Полтавської області.

В обгрунтування вищезазначеної заяви прокурор посилається на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», який набув чинності 27.05.2021 та зазначає, що з 27.05.2021 всі земельні ділянки, які розташовані на території Жуківської сільської ради Кобеляцького району відносяться до земель комунальної власності в силу закону, а також зазначає, що відповідно до відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно власником земельних ділянок значиться Жуківська сільська рада.

Як зазначено судом вище, Жуківська сільська рада Кобеляцького району припинена 17.05.2021. Правонаступником Жуківської сільської ради Кобеляцького району є Білицька селищна рада.

Ухвалою від 27.07.2021 суд замінив відповідача 1 - Жуківську сільську раду Кобеляцького району Полтавської області на її правонаступника - Білицьку селищну раду.

Тобто, відповідачем 1 за вимогою про витребування спірних земельних ділянок з чужого незаконного володіння є Білицька селищна рада, на користь якої прокурор просить витребувати спірні земельні ділянки, посилаючись на те, що в силу закону спірні земельні ділянки належать до комунальної власності Білицької селищної ради.

Оскільки дані земельні ділянки перебувають у комунальній власності Білицької селищної ради, відсутні підстави для задоволення позовних вимог в частині витребування з чужого, незаконного володіння Жуківської селищної ради Кобеляцького району (Білицької селищної ради) спірних земельних ділянок на користь Білицької селищної ради Полтавського району Полтавської області.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У відповідності до ст. 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частинами 1, 2, 3 ст. 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Згідно п. 3 ч. 4 статті 129 ГПК України судові витрати у разі часткового задоволення позову покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Отже, з відповідача 1 на користь Полтавської обласної прокуратури підлягає стягненню судовий збір в сумі 2 270,00 грн.

У зв`язку із закриттям провадження в частинах позову про:

визнання незаконним та скасування рішення Жуківської сільської ради Кобеляцького району від 28.05.2019 №1/1 "Про надання в оренду земельних ділянок на території Жуківської сільської ради гр. ОСОБА_1 ";

визнання недійсними договорів оренди землі:

- від 28.05.2019 №12, укладеного між Жуківською сільською радою Кобеляцького району та гр. ОСОБА_1 щодо земельної ділянки, кадастровий номер 5321882000:00:004:0035 площею 239,5000 га, що розташована в адміністративних межах Жуківської сільської ради Кобеляцького району;

- від 28.05.2019 №13, укладеного між Жуківською сільською радою Кобеляцького району та гр. ОСОБА_1 щодо земельної ділянки, кадастровий номер 5321882000:00:004:0038 площею 7,2000 га, що розташована в адміністративних межах Жуківської сільської ради Кобеляцького району;

- від 28.05.2019 №14, укладеного між Жуківською сільською радою Кобеляцького району та гр. ОСОБА_1 щодо земельної ділянки, кадастровий номер 5321882000:00:004:0037 площею 1,0000 га, що розташована в адміністративних межах Жуківської сільської ради Кобеляцького району;

- від 28.05.2019 №15, укладеного між Жуківською сільською радою Кобеляцького району та гр. ОСОБА_1 щодо земельної ділянки, кадастровий номер 5321882000:00:004:0036 площею 6,0000 га, що розташована в адміністративних межах Жуківської сільської ради Кобеляцького району;

- від 28.05.2019 №16, укладеного між Жуківською сільською радою Кобеляцького району та гр. ОСОБА_1 щодо земельної ділянки, кадастровий номер 5321882000:00:004:0031 площею 5,0000 га, що розташована в адміністративних межах Жуківської сільської ради Кобеляцького району, судовий збір в сумі 13 620,00 грн підлягає поверненню Полтавській обласній прокуратурі за її клопотанням з Державного бюджету України згідно ч. 7 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись п.6, п.10 ч.1 ст. 20, статтями 123, 129, 210, п.1 ч.1 ст.231, 232, 233, 236, 238, 240, 241 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ :

1 . Позов задовольнити частково.

2. Визнати незаконним та скасувати рішення Жуківської сільської ради Кобеляцького району від 07.05.2019 №6 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок".

3. В частинах вимог про:

визнання незаконним та скасування рішення Жуківської сільської ради Кобеляцького району від 28.05.2019 №1/1 "Про надання в оренду земельних ділянок на території Жуківської сільської ради гр. ОСОБА_1 ";

визнання недійсними договорів оренди землі:

- від 28.05.2019 №12, укладеного між Жуківською сільською радою Кобеляцького району та гр. ОСОБА_1 щодо земельної ділянки, кадастровий номер 5321882000:00:004:0035 площею 239,5000 га, що розташована в адміністративних межах Жуківської сільської ради Кобеляцького району;

- від 28.05.2019 №13, укладеного між Жуківською сільською радою Кобеляцького району та гр. ОСОБА_1 щодо земельної ділянки, кадастровий номер 5321882000:00:004:0038 площею 7,2000 га, що розташована в адміністративних межах Жуківської сільської ради Кобеляцького району;

- від 28.05.2019 №14, укладеного між Жуківською сільською радою Кобеляцького району та гр. ОСОБА_1 щодо земельної ділянки, кадастровий номер 5321882000:00:004:0037 площею 1,0000 га, що розташована в адміністративних межах Жуківської сільської ради Кобеляцького району;

- від 28.05.2019 №15, укладеного між Жуківською сільською радою Кобеляцького району та гр. ОСОБА_1 щодо земельної ділянки, кадастровий номер 5321882000:00:004:0036 площею 6,0000 га, що розташована в адміністративних межах Жуківської сільської ради Кобеляцького району;

- від 28.05.2019 №16, укладеного між Жуківською сільською радою Кобеляцького району та гр. ОСОБА_1 щодо земельної ділянки, кадастровий номер 5321882000:00:004:0031 площею 5,0000 га, що розташована в адміністративних межах Жуківської сільської ради Кобеляцького району - закрити провадження.

4. Стягнути з Білицької селищної ради (вул. Кобеляцька, 53-а, смт. Білики, Кобеляцького району, Полтавської області, 39222) на користь Полтавської обласної прокуратури (1100 річчя Полтави, 7, м. Полтава, код ЄДРПОУ 02910060, р/р № UA 118201720343130001000006160 банк ДКСУ м. Київ, код класифікації видатків бюджету - 2800) судовий збір у сумі 2 270,00 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

5. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Згідно з частинами 1, 2 статті 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно статті 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Згідно ст. 257 ГПК України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Солодюк О.В.

СудГосподарський суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення26.10.2023
Оприлюднено18.12.2023
Номер документу115653117
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди