Рішення
від 14.12.2023 по справі 760/134/23
ГОЛОСІЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 760/134/23

Провадження № 2/752/4849/23

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

14 грудня 2023 року Голосіївський районний суд м. Києва у складі

головуючого судді Машкевич К.В.,

з участю секретаря Гненик К.П.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЕФМЕД», фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про захист прав споживачів, -

в с т а н о в и в:

Позивач звернулась до суду з позовом до відповідачів обґрунтовуючи свої вимоги тим, що 22 лютого 2022 року між ОСОБА_1 та ТОВ «АЛЕФМЕД» в особі керівника товариства - Ю.О. Багаліка було укладено Договір про надання медичних послуг №7719 за умовами якого позивачу мала надаватись послуга із мамопластики грудних імплантів, які мали бути поставлені для здійснення операції у клініці ТОВ «АЛЕФМЕД» акредитованим поставником імплантів для клініки - Фізичною особою підприємцем ОСОБА_2 , у зв`язку з чим між позивачем та ФОП ОСОБА_2 був укладений Договір № 22-02/22/9 за умовами якого позивач повністю розрахувалась із нею, після чого на протязі трьох днів, тобто не пізніше 25 лютого 2022 року позивачу мала бути проведена мамопластика ТОВ «АЛЕФМЕД» із використанням імпланту придбаного у ФОП ОСОБА_2 .

Проте, в зазначений день позивачу послуга надана не була, куплені позивачем імпланти до клініки поставлені не були.

На протязі більше як 242 днів позивач безуспішно намагалась зв`язатися із представниками відповідачів, для уточнення коли і як їй буде надана послуга та переданий товар за які позивач повністю розрахувалась.

У середині жовтня 2022 року проходячи повз приміщення клініки ТОВ «АЛЕФМЕД», що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 позивач побачила, що клініка за цією адресою більше не знаходиться, вивіски зняті, натомість виставлений рекламний банер про те, що приміщення, в якому раніше знаходилась клініка - здається в оренду. На телефонні дзвінки Позивача також ніхто не відповідав.

Таким чином, оскільки відповідачі не виконали взяті на себе договірні зобов`язання, без пояснень причин невиконання взятих на себе договірних зобов`язань позивач має право відмовитись від укладеного договору про надання медичних послуг та договору купівлі-продажу, та вимагати стягнення сплачених нею коштів.

Позивач просить стягнути з ТОВ «АЛЕФМЕД» сплачені нею на виконання Договору про надання медичних послуг №7719 кошти у розмірі 20150,00 грн., а також пеню за кожен день прострочення взятих на себе зобов`язань відповідно до умов Договору та Закону в сумі 180745,50 грн.

Також, позивач просить стягнути з ФОП ОСОБА_2 сплачені нею на виконання Договору № 22-02/22/9 кошти у розмірі 65867,40 гривень, а також неустойку за кожен день прострочення взятих на себе зобов`язань відповідно до умов Договору в сумі 11026,03 грн., інфляційні втрати 14 593,10 грн. та 3% річних в сумі 1 618,71 грн.

Ухвалою Солом`янського районного суду м. Києва від 12.01.2023 року позовну заяву ОСОБА_1 направлено за підсудністю.

Ухвалою судді Голосіївського районного суду м. Києва від 08.05.2023 року відкрито спрощене позовне провадження.

У встановлений строк відзив від відповідачів не надійшов.

Оскільки розгляд справи відбувається в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи, особи, які беруть участь у справі, не викликались.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд приходить до наступного.

Встановлено, що 22 лютого 2022 року між ОСОБА_1 та ТОВ «АЛЕФМЕД» в особі керівника товариства - Ю.О. Багаліка було укладено Договір про надання медичних послуг №7719 за умовами якого позивачу мала надаватись послуга із мамопластики грудних імплантів, які мали бути поставлені для здійснення операції у клініці ТОВ «АЛЕФМЕД» акредитованим поставником імплантів для клініки - ФОП ОСОБА_2 , у зв`язку з чим між позивачем та ФОП ОСОБА_2 був укладений Договір № 22-02/22/9 за умовами якого позивач повністю розрахувалась із ФОП ОСОБА_2 , після чого на протязі трьох днів, тобто не пізніше 25 лютого 2022 року позивачу мала бути проведена мамопластика ТОВ «АЛЕФМЕД» із використанням імпланту придбаного у ФОП ОСОБА_2 ..

Проте, в зазначений день позивачу послуга надана не була, куплені позивачем імпланти до клініки поставлені не були.

Протягом тривалого часу відповідачі не відповідають на телефонні дзвінки, приміщення де знаходилась клініка зачинено.

Відповідно до статті 42 Конституції України держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організацій споживачів.

Закон України «Про захист прав споживачів» регулює відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлює права споживачів, а також визначає механізм їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів.

Положення Закону України «Про захист прав споживачів» встановлюють, що:

Пунктом 22 частини першої статті 1 Закону України «Про захист прав споживачів» визначено, що споживач - фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов`язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов`язків найманого працівника.

Статтею 10 Закону України «Про захист прав споживачів» визначені права споживача у разі порушення умов договору про виконання робіт (надання послуг).

Так, споживач має право відмовитися від договору про виконання робіт (надання послуг) і вимагати відшкодування збитків, якщо виконавець своєчасно не приступив до виконання зобов`язань за договором або виконує роботу так повільно, що закінчити її у визначений строк стає неможливим. Якщо значну частину обсягу послуги чи робіт (понад сімдесят відсотків загального обсягу) вже було виконано, споживач має право розірвати договір лише стосовно частини послуги або робіт, що залишилася. Якщо під час виконання робіт (надання послуг) стане очевидним, що їх не буде виконано з вини виконавця, згідно з умовами договору споживач має право призначити виконавцю відповідний строк для усунення недоліків, а в разі невиконання цієї вимоги у визначений строк - розірвати договір і вимагати відшкодування збитків або доручити виправлення недоліків третій особі за рахунок виконавця.

Отже, законодавством про захист прав споживачів закріплено право споживача на розірвання договору про виконання робіт (надання послуг), якщо виконавець не виконує взяті на себе обов`язки, відповідно до умов укладеного договору.

Водночас, споживач має право розірвати договір купівлі-продажу товару, якщо продавець не виконує взятих на себе договірних зобов`язань.

Так, договір купівлі-продажу - це договір, за яким одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму (ст. 655 Цивільного кодексу України).

За договором роздрібної купівлі-продажу продавець, який здійснює підприємницьку діяльність із продажу товару, зобов`язується передати покупцеві товар, що звичайно призначається для особистого, домашнього або іншого використання, не пов`язаного з підприємницькою діяльністю, а покупець зобов`язується прийняти товар і оплатити його (ст. 698 Цивільного кодексу України).

Водночас за приписами статті 665 Цивільного кодексу України, у разі відмови продавця передати проданий товар покупець має право відмовитися від договору купівлі-продажу.

Загальний строк позовної давності 3 роки, відповідно до ч. 1 ст. 257 ЦК України. Позовна давність, встановлена законом, може бути збільшена за домовленістю сторін. Договір про збільшення позовної давності укладається у письмовій формі (ч. 1 ст. 259 ЦК України.

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення. Відповідні індекси розраховуються Державним комітетом статистики України (раніше - Міністерство статистики України), починаючи з серпня 1991 року щомісяця і публікуються, зокрема, в газеті "Урядовий кур`єр". Опубліковані друкованими засобами масової інформації з посиланням на Державний комітет статистики України ці показники відповідно до статей 19, 21 і 22 Закону України "Про інформацію" є офіційними.

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відповідно до статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Таким чином, оскільки відповідачі не виконали взяті на себе договірні зобов`язання, без пояснень причин невиконання взятих на себе договірних зобов`язань, суд вважає, що позивач має право відмовитись від укладеного договору про надання медичних послуг та договору купівлі-продажу, та вимагати стягнення сплачених нею коштів.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Позивач просить стягнути з ТОВ «АЛЕФМЕД» сплачені нею на виконання Договору про надання медичних послуг №7719 кошти у розмірі 20150,00 грн., а також пеню за кожен день прострочення взятих на себе зобов`язань відповідно до умов Договору та Закону.

Так, пунктом 5.1. передбачено, що за невиконання або неналежне виконання зобов`язань за цим договором Сторони несуть відповідальність згідно із чинним законодавством України та умовами цього Договору.

Згідно ч.5 ст. 10 Закону України "Про захист прав споживачів" передбачає, що в разі якщо виконавець прострочує виконання роботи (надання послуги) згідно з договором, він за кожний день прострочення сплачує споживачеві пеню у розмірі трьох відсотків вартості роботи (послуги), якщо інше не передбачено законодавством. У разі коли вартість роботи (послуги) не визначено, виконавець сплачує споживачеві неустойку в розмірі трьох відсотків загальної вартості замовлення. Сплата виконавцем неустойки (пені), встановленої в разі прострочення або іншого неналежного виконання зобов`язання, не звільняє його від виконання зобов`язання в натурі.

Вартість послуг передбачена у Додатку №1 до договору і становить 20150,00 гривень, яка підлягає стягненню на користь позивача.

Ставка пені у процентах за кожний день прострочення розраховується за наступною формулою:

[Сума боргу] х [Ставка пені у день (%)] / 100% х [Кількість днів[= [Пеня]

де:

Сума боргу: 20150,00 гривень Ставка пені на день (%): 3%

Кількість днів: 25.02.2022 - 20.12.2022 = 299 днів

таким чином розмір пені становить:

20150,00 гривень х 3% х 299 днів = 180745,50 гривень, яка підлягає стягненню з ТОВ «АЛЕФМЕД» на користь позивача.

Позивач також просила стягнути з ФОП ОСОБА_2 сплачені нею на виконання Договору № 22-02/22/9 кошти у розмірі 65867,40 гривень, а також неустойку за кожен день прострочення взятих на себе зобов`язань відповідно до умов Договору, на що слід зазначити наступне.

Пунктом 6.2.1 Договору № 22-02/22/9, за порушення строків поставки сплачує Покупцю неустойку в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діяла в період, за який сплачується пеня, від вартості непоставленого у строк Товару за кожний день прострочки.

Неустойка розраховується за наступною формулою:

[Сума боргу] х [Розрахункова ставка (%)] / 100% х [Кількість днів] / [Кількість днів у році]= [Неустойка]

де:

Розрахункова ставка (%): Подвійна облікова ставка НБУ Сума боргу: 65867,40 гривень

Кількість днів: 25.02.2022 - 20.12.2022 = 299 днів Кількість днів у році: 365 днів

таким чином розмір неустойки становить:

За період розрахунку: з 25.02.2022 року по 03.03.2022 року - 7 днів [Розрахункова ставка] = 10,000% (облікова ставка НБУ) х 2 = 20,000%

[Пеня] = 65 867,40 грн. (сума боргу) х 20,000% (розрахункова ставка) / 100% х 7 (кількість днів) /365 (днів у році) = 252,64 грн.

За період розрахунку: з 04.03.2022 року по 02.06.2022 року - 91 день [Розрахункова ставка] = 10,000% (облікова ставка НБУ) х 2 = 20,000%

[Пеня] = 65 867,40 грн. (сума боргу) х 20,000% (розрахункова ставка) / 100% х 91 (кількість днів) / 365 (днів у році) = 3 284,35 грн.

За період розрахунку: з 03.06.2022 року по 21.07.2022 року - 49 днів [Розрахункова ставка] = 25,000% (облікова ставка НБУ) х 2 = 50,000%

[Пеня] = 65 867,40 грн. (сума боргу) х 50,000% (розрахункова ставка) / 100% х 49 (кількість днів) / 365 (днів у році) = 4 421,24 грн.

За період розрахунку: з 22.07.2022 року по 24.08.2022 року - 34 дні [Розрахункова ставка] = 25,000% (облікова ставка НБУ) х 2 = 50,000%

[Пеня] = 65 867,40 грн. (сума боргу) х 50,000% (розрахункова ставка) і 100% х 34 (кількість днів) / 365 (днів у році) = 3 067,80 грн.

Отже, розмір неустойки становить: 11026,03 грн.

З урахуванням викладеного суд приходить до висновку про стягнення з ФОП ОСОБА_2 на користь позивача кошти у розмірі 65867,40 гривень та неустойку в розмірі 11026,03 грн.

Позивач також просила стягнути з ФОП ОСОБА_2 інфляційні втрати в сумі 14593,10 грн. та 3% річних в сумі 1618,71 грн., на що слід зазначити наступне.

Дія положень статті 625 ЦК України поширюється на усі грошові правовідносини, якими є зобов`язання виражене у грошових одиницях (ст.524, 533-535, 625 ЦК України). Водночас згідно судової практики (постанова ВП ВС від 15.05.2019 року №331/5054/15) у випадку не передачі товару та неповернення коштів виникає грошове зобов`язання з повернення сплачених за товар коштів.

У період з 01.03.2022 року по 30.11.2022 року індексація на суму 65867,40 грн.

[Сукупний індекс інфляції] = 104,50% х 103,10% х 102,70% х 103,10% х 100,70% х 101,10% х 101,90% х 102,50% х 100,70% = 122,155% (за період Березень 2022 - Листопад 2022) [Інфляційні нарахування] = 65 867,40 грн. (сума боргу) х 122,155% (сукупний індекс інфляції) / 100% - 65 867,40 грн. (сума боргу) = 14 593,10 грн.

Таким чином, сукупний індекс інфляції становить: 122,155%, а інфляційні нарахування становлять: 14593,10 грн.

Процентна ставка: 3% річних, згідно ст. 625 ЦК України.

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора, зобов`язаний сплатити три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

3% розраховується за формулою: [Проценти] = [Сума боргу] * [Процентна ставка (%)] / 100% х [Кількість днів] / [Кількість днів у році]

Де:

[Сума боргу] - сума простроченого боргу;

[Процентна ставка (%)] - проценти річних;

[Кількість днів] - кількість днів прострочення зобов`язання;

[Кількість днів у році] - кількість днів у календарному році.

Таким чином, період розрахунку: з 25.02.2022 року по 20.12.2022 року - 299 днів

[Проценти] = 65 867,40 грн. (сума боргу) х 3,000% (процентна ставка) / 100% х 299 (кількість днів) / 365 (днів у році) = 1 618,71 грн.

Сума 3% річних становить 1618,71 грн.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про стягнення з ФОП ОСОБА_2 на користь позивача інфляційні втрати в сумі 14593,10 грн., 3% річних в сумі 1618,71 грн.

Згідно вимог ст. ст. 76, 77, 79, 80 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.

Таким чином, виходячи із вищенаведеного, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.

З урахуванням задоволення позову з відповідача ТОВ «АЛЕФМЕД» на користь держави підлягає стягненню судовий збір в сумі 2008,95 грн. та з ФОП ОСОБА_2 підлягає стягненню судовий збір на користь держави в сумі 931,05 грн. відповідно до ст. 141 ЦПК України.

Керуючись Законом України «Про захист прав споживачів», ст.ст. 16, 549, 625 ЦК України, статтями 3, 4, 10, 13, 76-82, 89, 141, 223, 259, 263-265, 268, 272 ЦПК України, суд,

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЕФМЕД», фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про захист прав споживачів задовольнити.

Стягнути з ТОВ «АЛЕФМЕД», код ЄДРПОУ 43455029, що зареєстроване за адресою: 03150, м. Київ, вул. Каземира Малевича, 83 на користь ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 кошти сплачених за договором про надання медичних послуг №7719 від 22.02.2022 року в сумі 20150,00 грн. та пеню за прострочення надання послуги в сумі 180745,50 грн.

Стягнути з ФОП ОСОБА_2 , ІПН НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_3 на користь ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 кошти сплачені за договором купівлі-продажу №22-02/22/9 від 22.02.2022 року в сумі 65867,40 грн., неустойку в розмірі 11026,03 грн., інфляційні втрати в сумі 14593,10 грн. та 3% річних в сумі 1618,71 грн.

Стягнути з ТОВ «АЛЕФМЕД», код ЄДРПОУ 43455029, що зареєстроване за адресою: 03150, м. Київ, вул. Каземира Малевича, 83 на користь держави судовий збір в сумі 2008,95 грн.

Стягнути з ФОП ОСОБА_2 , ІПН НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_3 на користь держави в сумі 931,05 грн.

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя

СудГолосіївський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення14.12.2023
Оприлюднено19.12.2023
Номер документу115657264
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів»

Судовий реєстр по справі —760/134/23

Рішення від 14.12.2023

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Машкевич К. В.

Ухвала від 08.05.2023

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Машкевич К. В.

Ухвала від 12.01.2023

Цивільне

Солом'янський районний суд міста Києва

Ішуніна Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні