Рішення
від 13.12.2023 по справі 615/1768/23
ВАЛКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 615/1768/23

Провадження № 2/615/295/23

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2023 року м. Валки

Валківський районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді Токмакової А.П.,

секретаря судового засідання Клименко Н.В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду м. Валки Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Валківська міська рада Харківської області про поділ житлового будинку,

встановив:

08.09.2023 представник позивача ОСОБА_3 звернулася до суду з позовною заявою, в якій просить:

- виділити позивачу в натурі в окрему інвентарну одиницю та визнати за ним право власності на частину житлового будинку «А-1» у складі приміщень: кімната 1-1, площею 8,2 кв.м., кімната 1-2 10,0 кв.м., кімната 1-3 8,9 кв.м., кімната 1-4 3,0 кв.м., кімната 1-5 15,2 кв.м., кімната 1-6 15,2 кв.м., загальною площею 60,5 кв.м., житловою 39,3 кв.м., господарські будівлі та споруди веранда літ. «а», ганок, гараж літ. «В», сарай літ. «В1», сарай літ. «в», літня кухня літ. «Д», літній душ літ. «Г», вбиральня літ. «Е», погріб «№», огорожа «1,2» , що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 ;

- припинити право спільної часткової власності на 1/2 частину житлового будинку з господарськими будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстроване позивачем.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що сторонам на праві спільної часткової власності належить по частині житлового будинку з надвірними будівлями і спорудами за адресою: АДРЕСА_1 . З наміром скористатися своїм правом на виділ в натурі частки з майна, що є у спільній частковій власності, з метою покращення житлово-побутових умов та оформлення права власності на земельну ділянку, позивач 13.08.2023 звернувся до відповідача з пропозицією укласти договір про поділ житлового будинку з виділенням в окрему одиницю, але між співвласниками не досягнуто згоди, оскільки відповідач не має наміру нести матеріальні витрати, пов`язані з оформленням договору поділу житлового будинку в нотаріальному порядку.

Зазначила, що з 2016 року позивач проживає у вказаному будинку з таким же розподілом часток і в такому самому складі приміщень. На даний час жодних змін в будинку та господарських будівлях не здійснено, територія подвір`я чітко визначена і розподілена між співвласниками. Частина житлового будинку та господарські будівлі і споруди, що пропонуються виділу існують окремо від частини іншого співвласника (відповідача). Частина житлового будинку, що належить позивачу має окремий особовий рахунок, незалежну систему опалення, є окремі господарські споруди, якими вони користуються і окреме подвір`я, що відмежоване від території подвір`я відповідача огорожею.

Повідомила, що частина житлового будинку, яка належить на праві власності відповідачу, знаходиться на приватизованій земельній ділянці площею 0,1000 га, кадастровий номер 6321210100:00:035:0073. Земельна ділянка під частиною житлового будинку, що належить на праві приватної власності позивачу не приватизована, однак позивач має намір оформити її у приватну власність, що на даний час за відсутності згоди всіх співвласників не можливо. наполягає, що порушується повноцінний зміст права власності позивача на нерухоме майно, що йому належить на праві спільної часткової власності, оскільки в даному випадку неможливо реалізувати своє право на вільне розпорядження власним майном (продати, подарувати тощо) без згоди іншого співвласника та без оформленої земельної ділянки для обслуговування житлового будинку.

Після виконання вимог ст.187 ЦПК України на підставі ухвали суду від 13.09.2023 відкрито провадження у цивільній справі, з урахуванням вимог ст.274 ЦПК України судовий розгляд вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження, роз`яснено сторонам про порядок та строки виконання ними вимог цього Кодексу.

Клопотання сторін про розгляд справи в судовому засіданні з їх повідомленням у відповідності до ч.5 ст.279 ЦПК України до суду не надходило.

Копію позовної заяви та доданих до неї документів відповідачу направлено згідно ст.177 ЦПК України рекомендованим повідомленням, про що свідчить відповідна довідка Укрпошти. Ухвалу суду повернуто за закінченням терміну зберігання, в зв`язку з чим у відповідності до ч.10 ст.187 ЦПК України відповідача повідомлено шляхом оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України.

Відповідно до ч.8 ст.178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи, що відповідач, будучи належним чином повідомленою про судовий розгляд справи, будь-яких клопотань та відзив на позовну заяву не подала, суд вважає можливим ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів в порядку, передбаченому ст.279,280 ЦПК України.

Будь-які заяви чи клопотання щодо проведення інших процесуальних дій, в тому числі забезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження у справі, учасниками справи не заявлялися.

Дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що сторонам на праві приватної спільної часткової власності належить по частині житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами згідно технічного паспорту за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується даними витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 25.08.2021.

Зі змістувисновку КП«Валківське БТІ»від 06.09.2023щодо технічноїможливості поділуоб`єкта нерухомогомайна,розташованого заадресою: АДРЕСА_1 ,власниками якогоє ОСОБА_2 та ОСОБА_1 ,житловий будинокліт.«А-1»складається із: кімната 111, площею 8,2 м2, кімната 1-2, площею 10,0 м2, кімната 1-3, площею 8,9 м2, кімната 1-4, площею 3,0 м2, кімната 1-5, площею 15,2 м2, кімната 1-6, площею 15,2 м2, кімната 2-1, площею 2,6 м2, кімната 2-2, площею 4,1 м2, кімната 2-3, площею 9,6 м2, кімната 2-4, площею 14,7 м2, кімната 2-5, площею 14,7 м2, кімната 2-6, площею 12,8 м2, кімната 2-7, площею 2,9 м2, кімната 2-8, площею 11,0 м2, загальною площею 132,9 м2, житловою площею 81,5 м2, господарські будівлі і споруди: гараж літ. «В», сарай літ. «В1», сарай літ. «в», літня кухня літ. «Д», літній душ літ. «Г», вбиральня літ. «Е», погріб «№», погріб літ. «П», гараж літ. «Ж», сарай літ. «З», вбиральня літ. «Л», вигрібна яма «№5», огорожа «1,2,3,4».

Склад новоутвореного об`єкту нерухомого майна, що переходить у власність ОСОБА_4 : кімната 1-1, площею 8,2 м2, кімната 1-2, площею 10,0 м2, кімната 1-3, площею 8,9 м2, кімната 1-4, площею 3,0 м2, кімната 1-5, площею 15,2 м2, кімната 1-6, площею 15,2 м2, загальною площею 60,5 м2, житловою площею 39,3 м2, та господарські будівлі і споруди: веранда літ. «а», ганок, гараж літ. «В», сарай літ. «В1», сарай літ. «в», літня кухня літ. «Д», літній душ літ. «Г», вбиральня літ. «Е», погріб «№», огорожа «1,2».

Склад новоутвореного об`єкту нерухомого майна, що переходить у власність ОСОБА_2 : кімната 2-1, площею 2,6 м2, кімната 2-2, площею 4,1 м2, кімната 2-3, площею 9,6 м2, кімната 2-4, площею 14,7 м2, кімната 2-5, площею 14,7 м2, кімната 2-6, площею 12,8 м2, кімната 2-7, площею 2,9 м2, кімната 2-8, площею 11,0 м2, загальною площею 72,4 м2, житловою площею 42,2 м2, та господарські будівлі і споруди: веранда літ. «А1», тамбур літ. «аЗ», ганок, погріб літ. «П», гараж літ. «Ж», сарай літ. «З», вбиральня літ. «Л», вигрібна яма «№ 5», огорожа «3,4».

Таким чином, за технічними показниками об`єкт може бути поділено, є відокремлені входи до кожного новоутвореного об`єкта. Необхідності в переобладнанні немає.

Згідно ст.41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності, яке є непорушним.

Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом (ст.328 ЦК України).

Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав (ст.319 ЦК України).

Ч.1 ст.356 ЦК України визначено, що власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю.

За змістомст.364ЦК Україниспіввласник маєправо навиділ унатурі часткиіз майна,що єу спільнійчастковій власності. У разі виділу співвласником у натурі частки із спільного майна для співвласника, який здійснив такий виділ, право спільної часткової власності на це майно припиняється. Така особа набуває право власності на виділене майно, і у випадку, встановленому законом, таке право підлягає державній реєстрації.

У постанові ВСУ від 03.04.2013 у справі №6-12цс13 зазначено, що у разі виділу співвласник отримує свою частку у майні в натурі і вибуває зі складу учасників спільної власності. За всіма іншими співвласниками спільна власність при виділі частки зберігається. На відміну від виділу, за якого право власності припиняється лише для того співвласника, частка якого виділяється зі спільної власності, у разі поділу спільна часткова власність припиняється для всіх її учасників (ст.367 ЦК України). Виділ часток (поділ) жилого будинку, що перебуває у спільній частковій власності, є можливим, якщо кожній зі сторін може бути виділено відокремлену частину будинку зі самостійним виходом (квартиру) або у разі, коли є технічна можливість переобладнання будинку в ізольовані квартири, які за розміром відповідають розміру часток співвласників у праві власності. Відтак визначальним для виділу частки або поділу будинку в натурі, який перебуває у спільній частковій власності, є не порядок користування будинком, а розмір часток співвласників та технічна можливість виділу частки або поділу будинку відповідно до часток співвласників».

Зі змісту постанови ВСУ від 04.12.2013 у справі №6-130цс13, ч.1 ст.364 ЦК України передбачено право співвласника на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності. За змістом цієї норми виділ частки зі спільного майна це перехід частини цього майна у власність учасника спільної власності пропорційно його частки в праві спільної власності й припинення для цієї особи права на частку у спільному майні. З такими висновками погодилась ВП ВС в постанові від 25.03.2020 у справі №307/3957/14-ц (провадження №14-43цс20). Аналогічний правовий висновок висловлено в постанові ВС від 03.03.2021 у справі №295/451/16-ц.

Ст.358 ЦК України передбачено, що право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою. Співвласники можуть домовитися про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною частковою власністю. Кожен із співвласників має право на надання йому у володіння та користування тієї частини спільного майна в натурі, яка відповідає його частці у праві спільної часткової власності.

Якщо один із співвласників виявив бажання, не залежно від його мотивів, здійснити поділ у натурі майна, що перебуває у спільній частковій власності, однак інший співвласник перешкоджає йому в реалізації такого права будь-яким шляхом, що унеможливлює досягнення домовленості між ними щодо укладання договору про поділ нерухомого майна, такий співвласник має право на звернення до суду з відповідним позовом про поділ (виділ) спільного майна в натурі і таке право підлягає судовому захисту.

Відповідно до Інструкції щодо проведення поділу, виділу та розрахунку часток об`єктів нерухомого майна, затвердженої Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 18.06.2007 №55, поділ та виділ частки в натурі здійснюється відповідно до законодавства з наданням висновку щодо технічної можливості поділу об`єкта нерухомого майна або висновку щодо технічної можливості виділу в натурі частки з об`єкта нерухомого майна (п.1.2 Інструкції). Поділ на самостійні об`єкти нерухомого майна провадиться відповідно до законодавства з наданням кожному об`єкту поштової адреси (п.2.2 Інструкції).

Враховуючи, що сторони не домовилися про порядок поділу нерухомого майна, що перебуває у спільній частковій власності, в добровільному порядку, суд доходить висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.263-265 ЦПК України суд,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Виділити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , в натурі в окрему інвентарну одиницю частину житлового будинку «А-1» у складі приміщень: кімната 1-1, площею 8,2 кв.м., кімната 1-2 10,0 кв.м., кімната 1-3 8,9 кв.м., кімната 1-4 3,0 кв.м., кімната 1-5 15,2 кв.м., кімната 1-6 15,2 кв.м., загальною площею 60,5 кв.м., житловою 39,3 кв.м., господарські будівлі та споруди веранда літ. «а», ганок, гараж літ. «В», сарай літ. «В1», сарай літ. «в», літня кухня літ. «Д», літній душ літ. «Г», вбиральня літ. «Е», погріб «№», огорожа «1,2» , що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , право власності на окремий об`єкт нерухомого майна житловий будинок у складі приміщень: кімната 1-1, площею 8,2 кв.м., кімната 1-2 10,0 кв.м., кімната 1-3 8,9 кв.м., кімната 1-4 3,0 кв.м., кімната 1-5 15,2 кв.м., кімната 1-6 15,2 кв.м., загальною площею 60,5 кв.м., житловою 39,3 кв.м., господарські будівлі та споруди веранда літ. «а», ганок, гараж літ. «В», сарай літ. «В1», сарай літ. «в», літня кухня літ. «Д», літній душ літ. «Г», вбиральня літ. «Е», погріб «№», огорожа «1,2» , що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .

Припинити право спільної часткової власності на 1/2 частину житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами згідно технічного паспорту, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстроване за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя А.П. Токмакова

СудВалківський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення13.12.2023
Оприлюднено18.12.2023
Номер документу115667666
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності

Судовий реєстр по справі —615/1768/23

Рішення від 13.12.2023

Цивільне

Валківський районний суд Харківської області

Токмакова А. П.

Ухвала від 13.09.2023

Цивільне

Валківський районний суд Харківської області

Токмакова А. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні