Справа №760/28836/23
1-кс/760/11915/23
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 грудня 2023 року слідчий суддя Солом`янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю слідчого ОСОБА_3 , розглянувши матеріали клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого управління ІНФОРМАЦІЯ_4 підполковника юстиції ОСОБА_3 , погоджене прокурором, який здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні - прокурором Сквирського відділу Білоцерківської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_4 , про надання дозволу на обшук, -
В С Т А Н О В И В:
Слідчим управлінням ІНФОРМАЦІЯ_4 здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 42022110000000212, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 07.09.2022, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 15 та ч. 1 ст. 199, ч. 2 ст. 204 КК України.
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що на території України, зокрема на території Закарпатської області, невстановлені особи вчиняють незаконне виготовлення підакцизних товарів.
Так, у ході досудового розслідування даного кримінального провадження встановлено осіб, які налагодили незаконне виготовлення тютюнових виробів відомих світових марок, серед яких громадяни України та іноземці з числа громадян Угорщини та Румунії. Після виготовлення контрафактної тютюнової продукції вказані особи контрабандним шляхом переміщують цигарки до країн ЄС, які межують з Україною.
Встановлено, що організатором вищевказаної протиправної діяльності є громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Особами, які надають пособницьку допомогу ОСОБА_5 є ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Так встановлено, що потужності виробництва розташовані в промисловому районі за адресою: АДРЕСА_2 . GPS-координати згідно даних Google maps: НОМЕР_1.
Територія, яка знаходиться за вищевказаною адресою знаходиться на чотирьох земельних ділянках, а саме: земельна ділянка з кадастровим номером: 2121210100:07:011:0033 (орендується ОСОБА_7 ); земельна ділянка з кадастровим номером: 2121210100:07:011:0064 (власник ОСОБА_7 ); земельна ділянка з кадастровим номером: 2121210100:07:011:0065 (фактично використовується ОСОБА_5 , власник ОСОБА_8 ); земельна ділянка з кадастровим номером: 2121210100:07:011:0034 (фактично використовується ОСОБА_5 , орендується ТОВ «ПРОФЦЕМ» (ЄДРПОУ: 37290769).
Цільове призначення вказаних ділянок: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.
На даний час, наявна інформація свідчить про те, що за вищевказаними адресами можуть зберігатися речі та документи, що містять відомості про факти та обставини, що перевіряються у рамках досудового розслідування у кримінальному провадженні, які можуть бути доказами під час судового розгляду.
Слідчий посилається на те, що у органу досудового розслідування виникла необхідність в проведенні обшуку за вказаною адресою, з метою відшукання та вилучення підроблених марок акцизного податку, готова продукція без марок акцизного податку або з підробленими марками акцизного податку, чорнові записи; персональні електронно-обчислювальні машини та інші електронні прилади (комп`ютери, ноутбуки, планшети, жорсткі диски, флешнакопичувачі тощо), на яких зберігається або може зберігатися інформація із відомостями про обставини, що встановлюються у даному кримінальному провадженні; первинні бухгалтерські документи; інші документи та предмети (записники, блокноти, зошити тощо) з відомостями, що свідчать про вчинення злочину та були знаряддями вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди та містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час досудового розслідування; договори, додаткові угоди до них та специфікації, договори з надання брокерських послуг, інвойси, сертифікати, митні декларації, заявки на транспорт (залізниця, морські судна тощо); мобільні телефони з сім-картами, які використовувалися для зв`язку між учасниками вказаного злочину для узгодження спільної протиправної діяльності.
Слідчий суддя вважає за необхідне розглядати клопотання у закритому судовому засіданні з метою запобігання розголошення відомостей досудового розслідування.
У судовому засіданні слідчий підтримав подане клопотання та просив його задовольнити.
Заслухавши пояснення слідчого, дослідивши матеріали клопотання, вбачається наступне.
Встановлено, що слідчим управлінням ІНФОРМАЦІЯ_4 здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 42022110000000212, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 07.09.2022, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 15 та ч. 1 ст. 199, ч. 2 ст. 204 КК України.
Згідно з вимогами ч. 1, 2 ст. 234 цього Кодексу обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Відповідно до ч. 5 цієї статті слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що: 1) було вчинено кримінальне правопорушення; 2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування; 3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; 4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи; 5) за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.
За положеннями п. 5 ч. 2 ст. 235 КПК України ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи повинна відповідати загальним вимогам до судових рішень, передбачених цим Кодексом, а також містити відомості про особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться.
Згідно довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 2121210100:07:011:0065 (Закарпатська область, Берегівський р-н, м. Виноградів,) належить ОСОБА_8 .
Враховуючі інформацію, що міститься в матеріалах клопотання та долучених до нього документах, слідчий суддя приходить до висновку, що слідчим доведено необхідність проведення обшуку за вказаною адресою, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знарядь кримінального правопорушення, які є необхідними для повного і неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, забезпечення прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Однак, щодо клопотання в частині відшукання та вилучення речей та предметів вилучених з обігу, то відповідно до ч. 7 ст. 236 КПК України предмети, які вилучені законом з обігу, підлягають вилученню незалежно від їх відношення до кримінального провадження.
Слідчий суддя також зауважує, що прохальна частина клопотання серед іншого містить у собі не конкретизовані вимоги щодо надання дозволу на відшукання та вилучення за вказаною адресою деяких речей та документів, а саме: кредитні картки, грошові кошти отримані внаслідок злочинної діяльності на шкоду державні безпеці України, та які можуть бути використанні як доказ у вказаному кримінальному провадженні.
Не підлягає задоволенню клопотання і в частині відшукання та вилучення грошових коштів, одержаних злочинним шляхом (в тому числі і тих, джерело походження яких не відоме), оскільки такі об`єкти не визначені родовими ознаками. Так, грошові кошти не містять належних ідентифікаційних ознак, які б вказували на те, що вони були предметом кримінального правопорушення.
Слідчий суддя бере до уваги, що резолютивна частина ухвали суду не може містити абстрактне визначення речей, на вилучення яких суддею надається дозвіл. Чітке визначення переліку речей, для виявлення яких надається дозвіл на обшук, має істотне значення для забезпечення гарантій при проведенні обшуку. Надання дозволу на вилучення будь-яких об`єктів, без зазначення їх родових та індивідуальних ознак може привести до втручання та порушення прав осіб, які не мають жодного відношення до кримінального провадження.
Не зазначення слідчим чіткого переліку майна, для відшукання якого надається дозвіл на обшук, є істотним порушенням прав особи у кримінальному провадженні, оскільки може мати наслідком непропорційність дій осіб, яким надано дозвіл на проведення обшуку.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 07.07.2007 року у справі «Смирнов проти Росії» вказав, що невизначене формулювання обсягу обшуку дало змогу органу влади на власний розсуд вирішувати, які матеріали підлягають вилученню, що призвело до вилучення, крім документів, які стосуються справи, деяких особистих речей. ЄСПЛ зазначив, що відсутність вказівки на конкретну мету обшуку є порушенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Аналогічна позиція ЄСПЛ наведена в рішенні від 15.07.2003 року у справі «Ернст та інші проти Бельгії», де вказано, що ордер на проведення обшуку не містив інформації щодо мети проведення обшуку та про предмети, які підлягали вилученню. Таким чином, слідчих було наділено широкими повноваженнями, обшуки не були пропорційними.
Слідчий суддя вважає, що клопотання є обґрунтованим в частині відшукання та вилучення: підакцизні товари - тютюнові вироби, з метою подальшого їх контрабандного вивезення за межі території України, з метою відшукання і вилучення відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, а саме: незаконно виготовленні підакцизні товари (тютюнові вироби), інші підакцизні товари, речовини (сировина, спирт, тютюн), які використовуються для подальшого незаконного виготовлення підакцизних товарів, а також документальні матеріали щодо створення, придбання та фінансово-господарських відносин суб`єктів господарювання (резидентів та нерезидентів), які фактично здійснюють виробництво, зберігання, перевезення, придбання, збут підакцизних товарів, між собою, а також з іншими суб`єктами господарювання (контрагентами), в тому числі первинні фінансово-господарські документи, довіреності, документи бухгалтерського та податкового обліків, господарські договори (купівлі-продажу, поставки, надання послуг), додаткові угоди до договорів, специфікації, вантажні митні декларації з відповідними додатками згідно графи 44 щодо імпорту або експорту підакцизних товарів, податкові, видаткові, товарно-транспортні, міжнародні товарно-транспортні накладні, платіжні доручення, рахунки-фактури, сертифікати, дозвільні документи, ліцензії, документи, що підтверджують місцезнаходження товарно-матеріальних цінностей, їх передачу та взяття на облік, та інші документи, які підтверджують наявність фінансово-господарських операцій здійснених суб`єктами господарювання (резидентами та нерезидентами), які фактично здійснюють виробництво, зберігання, перевезення, придбання, збут підакцизних товарів; печатки та штампи таких підприємств та фізичних осіб - підприємців, печаток та штампів інших суб`єктів господарювання та фізичних осіб, які можуть використовуватися у протиправній діяльності, в тому числі підприємств-нерезидентів; персональні електронно-обчислювальні машини та інші електроні прилади на яких зберігається або може зберігатись інформація із відомостями щодо механізму вчинення вказаного кримінального правопорушення, що не можливо встановити без проведення комп`ютерно-технічної експертизи, мобільні телефони, інші засоби зв`язку та сім-карти, відео-реєстратори, а також записники, блокноти, зошити, журнали, з відомостями, що свідчать про вчинення зазначених вище злочинів, обладнання на якому виготовляють означені вище підакцизні товари, обладнання на якому виготовляють пакувальні матеріали, а також інше обладнання яке використовується для незаконного виготовлення підакцизних товарів, оскільки вказані речі та документи може бути знаряддям вчинення кримінального правопорушення, а також необхідне для проведення ряду експертиз.
З огляду на наведене, клопотання підлягає задоволенню частково.
Керуючись ст.ст. 233- 235, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя, -
У Х В А Л И В:
Клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого управління ІНФОРМАЦІЯ_4 підполковника юстиції ОСОБА_3 , погоджене прокурором, який здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні - прокурором Сквирського відділу Білоцерківської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_4 , про надання дозволу на обшук - задовольнити частково.
Надати дозвіл на проведення обшуку земельної ділянки з кадастровим номером 2121210100:07:011:0065 та адміністративних, господарських приміщеннях і виробничих спорудах, розташованих на ній, яка перебуває у власності ОСОБА_8 , де фактично знаходяться потужності виробництва з незаконного виготовлення підакцизних товарів, з метою відшукання і вилучення відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, а саме: незаконно виготовленні підакцизні товари (тютюнові вироби), інші підакцизні товари, речовини (сировина, спирт, тютюн), які використовуються для подальшого незаконного виготовлення підакцизних товарів, а також документальні матеріали щодо створення, придбання та фінансово-господарських відносин суб`єктів господарювання (резидентів та нерезидентів), які фактично здійснюють виробництво, зберігання, перевезення, придбання, збут підакцизних товарів, між собою, а також з іншими суб`єктами господарювання (контрагентами), в тому числі первинні фінансово-господарські документи, довіреності, документи бухгалтерського та податкового обліків, господарські договори (купівлі-продажу, поставки, надання послуг), додаткові угоди до договорів, специфікації, вантажні митні декларації з відповідними додатками згідно графи 44 щодо імпорту або експорту підакцизних товарів, податкові, видаткові, товарно-транспортні, міжнародні товарно-транспортні накладні, платіжні доручення, рахунки-фактури, сертифікати, дозвільні документи, ліцензії, документи, що підтверджують місцезнаходження товарно-матеріальних цінностей, їх передачу та взяття на облік, та інші документи, які підтверджують наявність фінансово-господарських операцій здійснених суб`єктами господарювання (резидентами та нерезидентами), які фактично здійснюють виробництво, зберігання, перевезення, придбання, збут підакцизних товарів; печатки та штампи таких підприємств та фізичних осіб - підприємців, печаток та штампів інших суб`єктів господарювання та фізичних осіб, які можуть використовуватися у протиправній діяльності, в тому числі підприємств-нерезидентів; персональні електронно-обчислювальні машини та інші електроні прилади на яких зберігається або може зберігатись інформація із відомостями щодо механізму вчинення вказаного кримінального правопорушення, що не можливо встановити без проведення комп`ютерно-технічної експертизи, мобільні телефони, інші засоби зв`язку та сім-карти, відео-реєстратори, а також записники, блокноти, зошити, журнали, з відомостями, що свідчать про вчинення зазначених вище злочинів, обладнання на якому виготовляють означені вище підакцизні товари, обладнання на якому виготовляють пакувальні матеріали, а також інше обладнання яке використовується для незаконного виготовлення підакцизних товарів.
В іншій частині клопотання - відмовити.
Ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи з підстав, зазначених у клопотанні прокурора, слідчого, надає право проникнути до житла чи іншого володіння особи лише один раз.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Солом'янський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 06.12.2023 |
Оприлюднено | 19.12.2024 |
Номер документу | 115695918 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи |
Кримінальне
Солом'янський районний суд міста Києва
Демидовська А. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні