ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
18.12.2023Справа № 910/9328/23
Суддя Господарського суду міста Києва Приходько І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін матеріали справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Електротрейдінг Груп"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерго Партнерс"
про стягнення 62 875,50 грн.,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Електротрейдінг Груп" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерго Партнерс" про стягнення 62 875,50 грн., з яких: 61 887,00 грн. - сума основного боргу, 932,54 грн. - сума пені та 55,96 грн. - сума 3% річних.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем прийнятих на себе зобов`язань за Договором про участь у балансуючій групі № БГ-22/0399 від 01.03.2022 в частині здійснення оплати електроенергії з врегулювання небалансів.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 05.07.2023 суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі № 910/10177/23 та постановив здійснювати розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання).
Про розгляд Господарським судом міста Києва справи № 910/10177/23 сторони повідомлялися належним чином, що підтверджується повернутими на адресу суду повідомленнями про вручення поштових відправлень з відмітками про їх вручення.
Станом на дату розгляду справи інших заяв та/або доказів від сторін на підтвердження своїх вимог та заперечень, в тому числі клопотань процесуального характеру до Господарського суду міста Києва не надходило.
За приписами пункту 5 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України, днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Крім того, судом також враховано, що за приписами частини 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом. Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з частинами 1, 2 статті 3 Закону України "Про доступ до судових рішень", для доступу до судових рішень загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (частина 1 статті 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
01.03.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Електротрейдінг Груп" (далі - Позивач/Сторона відповідальна за баланс/СВБ) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Енерго Партнерс" (далі - Відповідач/Учасник балансуючої групи/Учасник) було укладено Договір № БГ-22/0399 про участь у балансуючій групі (далі - Договір) за умовами якого СВБ зобов`язується нести фінансову відповідальність за небаланси електричної енергії балансуючої групи перед оператором системи передачі (ОСП), а учасник балансуючої групи зобов`язується нести фінансову відповідальність за свої небаланси електричної енергії перед СВБ (пункт 1.1. Договору).
Пунктом 2.1. Договору передбачено, що його ціна складається із сум:
2.1.1. вартості електричної енергії для врегулювання позитивних небалансів учасника балансуючої групи;
2.1.2. вартості електричної енергії для врегулювання негативних небалансів учасника балансуючої групи;
2.1.3. вартості послуг СВБ з адміністрування фінансової гарантії учасника.
Відповідно до пункту 3.10. Договору, за результатами кожного кварталу (період з 01 січня по 31 березня включно, з 01 квітня по 30 червня включно, з 01 липня по 30 вересня включно, з 01 жовтня по 31 грудня включно року, в якому надаються послуги) СВБ формує акт надання послуг з адміністрування фінансової гарантії. До акту надання послуг з адміністрування фінансової гарантії на вимогу учасника може надаватися деталізована інформація про обсяги та вартість наданих учаснику послуг в розрізі кожного місяця, які охоплені таким актом.
У пункті 3.11. Договору визначено, що протягом 3 (трьох) робочих днів, після настання кожного кварталу, СВБ надає учаснику балансуючої групи підписаний зі своєї сторони акт надання послуг з адміністрування фінансової гарантії. Кількість примірників акту надання послуг з адміністрування фінансової гарантії залежить від форми їх підписання: на паперовому носії інформації - 2 примірники, у разі використання КЕП - 1 примірник.
Пунктом 3.12. договору передбачено, що учасник зобов`язаний підписати та повернути акт надання послуг з адміністрування фінансової гарантії не пізніше 2 (двох) робочих днів з моменту його отримання від СВБ.
Акт надання послуг з адміністрування фінансової гарантії за відповідний розрахунковий місяць є підставою для здійснення учасником оплати наданих послуг з адміністрування фінансової гарантії (пункт 3.13. Договору).
Сторони пунктом 3.14. Договору встановили, що вартість послуг, яка визначена СВБ в акті надання послуг з адміністрування фінансової гарантії, підлягає оплаті учасником протягом 3 (трьох) банківських днів з дати отримання учасником вказаного акту в онлайн сервісі електронного документообігу «Вчасно», а в разі відсутності учасника у вказаному сервісі - з дати направлення вказаного акту (в т.ч. його сканованої копії) на електронну пошту учасника, зазначену в реквізитах договору.
Пунктом 4.2. Договору передбачено, що фактичні обсяги купівлі-продажу електричної енергії, продані однією стороною і куповані іншою стороною з метою врегулювання небалансів, визначаються в акті купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів з урахуванням коригувань, який оформлюється сторонами в порядку, визначеному цим договором.
Відповідно до пункту 5.3. Договору передбачено, що протягом 4 (чотирьох) робочих днів, що настають після 16 числа місяця, наступного за розрахунковим місяцем, СВБ формує та надає учаснику балансуючої групи підписаний зі своєї сторони акт купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів за розрахунковий місяць. Кількість примірників акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів залежить від форми їх підписання: на паперовому носії інформації - 2 примірники, у разі використання КЕП - 1 примірник.
Пунктом 5.4. Договору передбачено, що акт купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів за відповідний розрахунковий місяць є підставою для здійснення сторонами розрахунків за придбану електричну енергію.
Учасник балансуючої групи підписує акт купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів за розрахунковий місяць та повертає примірник підписаного акту на адресу СВБ протягом одного робочого дня з моменту отримання акту від СВБ (пункт 5.5. Договору).
Згідно із пунктом 5.6. Договору обсяги та вартість небалансів, зазначених в акті купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів за розрахунковий місяць, можуть бути врегульовані (скориговані) в наступних періодах шляхом складання коригувального акту (врегулювання).
Відповідно до пункту 5.7. Договору вартість електричної енергії, яка придбана згідно акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів за розрахунковий місяць, підлягає оплаті учасником протягом 3 (трьох) банківських днів з дати направлення СВБ учаснику вказаного акту в онлайн сервісі електронного документообігу «Вчасно», а в разі відсутності учасника у вказаному сервісі - з дати направлення вказаного акту (в т.ч. його сканованої копії) на електронну пошту учасника, зазначену в реквізитах договору.
Умовами пункту 5.9. Договору передбачено, що якщо учасник балансуючої групи має заперечення до інформації, яка міститься в акті купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів за розрахунковий місяць, він зобов`язаний письмово повідомити про це СВБ на наступний робочий день після їх отримання. Наявність заперечень до акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів не звільняє учасника від обов`язку здійснити розрахунки за ним за виключенням явної арифметичної помилки та(або) описки (в такому випадку строк здійснення учасником оплати збільшується на строк виправлення СВБ помилки/ описки). Заперечення учасника до інформації, яка міститься в акті купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів за розрахунковий місяць розглядаються СВБ протягом 2 (двох) робочих днів з дати отримання заперечень.
Пунктом 5.10. Договору встановлено, що сторони погодили, що у випадку не підписання без поважних причин (викладених у письмових запереченнях) та не повернення учасником акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів за розрахунковий місяць у строки, визначені договором, підписаний СВБ акт вважається погодженим та прийнятим учасником балансуючої групи, та є підставою для здійснення розрахунків між сторонами за цим договором.
Відповідно до пункту 6.1. Договору передбачено, що після отримання від АР коригувального акту (акту-коригування (врегулювання)) СВБ здійснює розрахунок врегулювання небалансів Учасника балансуючої групи за розрахунковий місяць та складає (формує) і направляє Коригувальний акт врегулювання небалансів за розрахунковий місяць Учаснику балансуючої групи.
Пунктом 6.3. Договору передбачено, що протягом 2 (двох) робочих днів з дня отримання від АР коригувального акту (акту-коригування (врегулювання)) СВБ направляє учаснику балансуючої групи коригувальний акт врегулювання небалансів за розрахунковий місяць. Кількість примірників акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів залежить від форми їх підписання: на паперовому носії інформації - 2 примірники, у разі використання КЕП - 1 примірник.
У пункті 6.6. Договору визначено, що вартість електричної енергії, яка підлягає оплаті та/або поверненню за результатами процедури врегулювання визначається на підставі коригувального акту врегулювання небалансів за відповідний розрахунковий місяць. Вказані розрахунки здійснюються учасником протягом 3 (трьох) банківських днів з дати отримання учасником вказаного коригувального акту (врегулювання) в онлайн сервісі електронного документообігу «Вчасно», а в разі відсутності учасника у вказаному сервісі - з дати направлення вказаного коригувального акту врегулювання (в т.ч. його сканованої копії) на електронну пошту учасника, зазначену в реквізитах договору.
За порушення строків розрахунків відповідно до цього договору, кожна зі сторін, на користь якої були прострочені платежі, має право нарахувати пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діє на день прострочення, за кожен день прострочення. Пеня нараховується від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день протягом всього періоду прострочення. Розмір нарахованої пені не може перевищувати розмір простроченого платежу (пункт 9.2. Договору).
У пункті 13.8. Договору сторони погодили, що будь-яке повідомлення вважається направленим Стороні належним чином, якщо воно направлене на електрону адресу Сторони, вказану в реквізитах цього Договору. За зазначеними реквізитами Сторони обмінюються сканованими копіями документів. Паперові оригінали таких документів у будь-якому випадку мають бути направлені відповідній Стороні-одержувачу не пізніше наступного робочого дня, після якого вони направляються електронною поштою.
Датою отримання поштового відправлення буде вважатися перша з таких: дата їх особистого вручення; третій календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв`язку, в якому обслуговується Сторона-одержувач; дата направлення сканованої копії документа з електронної пошти Сторони-відправника на електронну пошту Сторони-одержувача, які вказані у реквізитах Договору.
Скановані копії документів, які стосуються даного Договору та підписані уповноваженою особою Сторони, відправлені по електронній пошті, мають повну юридичну силу до моменту обміну оригіналами, породжують права і обов`язки для Сторін, можуть бути подані до судових інстанцій як належні докази і не можуть спростовуватися Стороною, від імені якої вони були відправлені.
Відповідно до пункту 13.9. Договору, сторонами погоджено порядок обміну документами в електронній формі: для обміну електронними документами сторони погодили використовувати онлайн-сервіс електронного документообігу «Вчасно» https://vchasno.ua/, за текстом договору «Сервіс», а в разі його відсутності у однієї із сторін - електронні пошти сторін, зазначені в реквізитах договору.
У пункті 14.3. Договору сторонами погоджено, що договір в частині участі учасника у балансуючій групі ТОВ «ЕТГ» діє до 31 грудня року, в якому він був укладений, а в частині виконання грошових зобов`язань, зобов`язань щодо врегулювання небалансів та зобов`язань, встановлених пунктами 7.11. та 8.2.10. цього договору, - до повного їх виконання.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем в обґрунтування виникнення у відповідача заборгованості в загальній сумі 61 887,00 грн. надано наступні докази, а саме:
- акт-коригування (врегулювання) № ВНк-2022/11-42795553 від 02.03.2023 на суму 42 303,52 грн.;
- акт-коригування (врегулювання) № ВНк-2023/2-42795553 від 10.05.2023 на суму 19 583,48 грн.
05.06.2023 за вих. №05/06-01 позивачем у сервісі електронного документообігу «Вчасно» направлено відповідачу вимогу про сплату заборгованості у розмірі 61 887,00 грн., проте вимога позивача залишена відповідачем без відповіді.
Спір у даній справі виник у зв`язку із неналежним, на думку позивача, виконанням відповідачем грошового зобов`язання за Договором по оплаті наданих послуг та отриманої електроенергії, з огляду на що позивач просить суд стягнути з відповідача 61 887,00 грн. - суму основного боргу, 932,54 грн. - суму пені та 55,96 грн. - суму 3% річних.
Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
У статті 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" балансуюча група - об`єднання учасників ринку, що створюється на підставі договору про створення балансуючої групи, у межах якого визначений договором учасник ринку, який входить до такого об`єднання, несе відповідальність за баланс електричної енергії всіх інших учасників ринку, що входять до такого об`єднання; відповідальність за баланс - зобов`язання учасників ринку повідомляти і виконувати погодинні графіки електричної енергії відповідно до обсягів купленої та проданої електричної енергії та нести фінансову відповідальність за врегулювання небалансів; небаланс електричної енергії - розрахована відповідно до правил ринку для кожного розрахункового періоду різниця між фактичними обсягами відпуску або споживання, імпорту, експорту електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, та обсягами купленої і проданої електричної енергії, зареєстрованими відповідно до правил ринку; сторона, відповідальна за баланс, - учасник ринку, зобов`язаний повідомляти та виконувати свої погодинні графіки електричної енергії (та/або балансуючої групи) відповідно до обсягів купленої та/або проданої електричної енергії та фінансово відповідальний перед оператором системи передачі за свої небаланси (та/або небаланси балансуючої групи).
Відповідно до частини 1 статті 70 Закону України "Про ринок електричної енергії" усі учасники ринку, крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу, несуть відповідальність за свої небаланси електричної енергії.
Згідно з частиною 2 статті 70 Закону України "Про ринок електричної енергії" з метою врегулювання небалансів з оператором системи передачі учасник ринку має стати стороною, відповідальною за баланс, або передати свою відповідальність іншій стороні, відповідальній за баланс, шляхом входження до балансуючої групи. Електропостачальники є сторонами, відповідальними за баланс своїх споживачів. Сторони, відповідальні за баланс, зобов`язані нести фінансову відповідальність за небаланси електричної енергії перед оператором системи передачі.
Відповідно до частини 3 статті 70 Закону України "Про ринок електричної енергії" об`єднання учасників ринку у балансуючі групи здійснюється на добровільній договірній основі, за умови дотримання ними типових вимог до балансуючої групи, визначених правилами ринку. Порядок створення, реєстрації та припинення балансуючих груп визначається правилами ринку.
Купівля-продаж електричної енергії з метою врегулювання небалансів електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, здійснюється між стороною, відповідальною за баланс, та оператором системи передачі за договором про врегулювання небалансів (частина 4 статті 70 Закону України "Про ринок електричної енергії").
Відповідно до частини 5 статті 70 Закону України "Про ринок електричної енергії" оператор системи передачі врегульовує небаланси електричної енергії із сторонами, відповідальними за баланс, у порядку, визначеному цим Законом та правилами ринку. Врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення стороною, відповідальною за баланс, правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії з оператором системи передачі в обсягах небалансів електричної енергії за цінами небалансів, визначеними відповідно до правил ринку. Типовий договір про врегулювання небалансів електричної енергії затверджується Регулятором. Сторони, відповідальні за баланс, зобов`язані надавати гарантії виконання фінансових зобов`язань за договорами про врегулювання небалансів відповідно до правил ринку.
Згідно з частиною 6 статті 70 Закону України "Про ринок електричної енергії" вартість небалансів електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, розраховується адміністратором розрахунків для кожного розрахункового періоду доби залежно від обсягу небалансів електричної енергії цієї сторони та цін небалансів, визначених правилами ринку. Порядок розрахунку обсягів, ціни та вартості небалансів електричної енергії визначається правилами ринку. Під час визначення обсягів небалансів електричної енергії правила ринку визначають порядок урахування обсягів електричної енергії, відпущеної та/або спожитої постачальником допоміжних послуг у разі фактичного надання допоміжних послуг.
Відповідно до частини 7 статті 70 Закону України "Про ринок електричної енергії" у рамках балансуючої групи сторона, відповідальна за баланс балансуючої групи, здійснює купівлю та продаж електричної енергії в обсязі небалансів електричної енергії, обумовлених такими учасниками балансуючої групи, на договірних засадах.
Згідно із статтею 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Зазначене також кореспондується з положеннями статей 525, 526 Цивільного кодексу України.
Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Як убачається з матеріалів справи, позивачем у період з квітня по червень 2023 року надано відповідачу послуги з адміністрування фінансового забезпечення та продано електроенергію для врегулювання небалансів на загальну суму 2 644 178,30 грн, що підтверджується наявними в матеріалах справи актами надання послуг, актами купівлі-продажу електричної енергії та актами коригування (врегулювання) (т.1, а.с.23-27, 78-79).
Згідно з частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (частина 1 статті 612 Цивільного кодексу України).
Відповідно до пункту 6.1. Договору передбачено, що після отримання від АР коригувального акту (акту-коригування (врегулювання)) СВБ здійснює розрахунок врегулювання небалансів Учасника балансуючої групи за розрахунковий місяць та складає (формує) і направляє Коригувальний акт врегулювання небалансів за розрахунковий місяць Учаснику балансуючої групи.
Пунктом 6.3. Договору передбачено, що протягом 2 (двох) робочих днів з дня отримання від АР коригувального акту (акту-коригування (врегулювання)) СВБ направляє учаснику балансуючої групи коригувальний акт врегулювання небалансів за розрахунковий місяць. Кількість примірників акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів залежить від форми їх підписання: на паперовому носії інформації - 2 примірники, у разі використання КЕП - 1 примірник.
У пункті 6.6. Договору визначено, що вартість електричної енергії, яка підлягає оплаті та/або поверненню за результатами процедури врегулювання визначається на підставі коригувального акту врегулювання небалансів за відповідний розрахунковий місяць. Вказані розрахунки здійснюються учасником протягом 3 (трьох) банківських днів з дати отримання учасником вказаного коригувального акту (врегулювання) в онлайн сервісі електронного документообігу «Вчасно», а в разі відсутності учасника у вказаному сервісі - з дати направлення вказаного коригувального акту врегулювання (в т.ч. його сканованої копії) на електронну пошту учасника, зазначену в реквізитах договору.
Доказів сплати суми основного боргу за актом-коригування (врегулювання) № ВНк-2022/11-42795553 від 02.03.2023 та актом-коригування (врегулювання) № ВНк-2023/2-42795553 від 10.05.2023 в загальному розмірі 61 887,00 грн. у суду немає та відповідачем не надано, в зв`язку з чим позов у цій частині підлягає задоволенню.
Окрім цього, позивачем заявлено до стягнення з відповідача 932,54 грн. - суму пені та 55,96 грн. - суму 3% річних.
Відповідно до частини 1 статті 611 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Пунктом 1 статті 216 Господарського кодексу України встановлено що, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Згідно пунктом 1 статті 218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Відповідно до пункту 1 статті 230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Згідно з частиною 1, 3 статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Частиною 2 статті 551 Цивільного кодексу України визначено, що якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Статтею 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" передбачено, що розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Згідно із пунктом 9.2. Договору сторонами погоджено, що за порушення строків розрахунків відповідно до цього договору, кожна зі сторін, на користь якої були прострочені платежі, має право нарахувати пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діє на день прострочення, за кожен день прострочення. Пеня нараховується від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день протягом всього періоду прострочення. Розмір нарахованої пені не може перевищувати розмір простроченого платежу.
Дослідивши здійснений позивачем розрахунок суми пені судом встановлено, що розрахунок відповідає вимогам зазначених вище норм цивільного законодавства, умовам договору та є арифметично вірним, а тому вказані вимоги позивача про стягнення з відповідача пені в сумі 932,54 грн. підлягають задоволенню.
Крім цього, статтею 625 Цивільного кодексу України визначено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України визначено обов`язок боржника, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення та трьох процентів річних від простроченої суми за користування коштами.
Передбачені викладеними вище нормами законодавства, наслідки прострочення виконання боржником грошового зобов`язання у вигляді відшкодування інфляційних втрат та 3% річних, що нараховуються на суму основного боргу не є штрафними санкціями, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення коштів внаслідок інфляційних процесів за весь час прострочення в їх сплаті та отриманні від боржника компенсації (плати) за користування ним коштами, належними до сплати кредиторові (постанова Пленуму Вищого господарського суду України №14 від 17.12.2013 "Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов`язань").
Дії відповідача, які полягають в порушенні зобов`язання щодо своєчасної оплати отриманих послуг та електроенергії, є порушенням умов договору, що є підставою для захисту майнових прав та інтересів позивача відповідно до норм статті 625 Цивільного кодексу України.
Дослідивши наданий позивачем розрахунок суми 3% річних судом встановлено, що розрахунок відповідає вимогам зазначених вище норм цивільного законодавства та є арифметично вірним, а тому вказані вимоги позивача про стягнення з відповідача 3% річних у сумі 55,96 грн. підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно із статтею 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до положень статті 2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. При цьому, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, згідно положень статті 74 Господарського процесуального кодексу України. Згідно зі статтею 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
З огляду на наведені вище норми, враховуючи доведення позивачем своїх позовних вимог, а відповідачем не представлення суду більш вірогідних доказів, ніж ті, які надані позивачем, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача на користь позивача 62 875,50 грн., з яких: 61 887,00 грн. - сума основного боргу, 932,54 грн. - сума пені та 55,96 грн. - сума 3% річних.
Витрати по сплаті судового збору, відповідно до вимог статті 129 Господарського процесуального кодексу України, підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Радою Суддів України затверджено Рішення № 23 від 05.08.2022 "Про затвердження рекомендацій щодо роботи судів в умовах воєнного стану" відповідно до якого, у керівників організацій, установ, підприємств та інших роботодавців має бути відпрацьований чіткий та зрозумілий алгоритм дій на випадок повітряної тривоги або інших сповіщень про небезпеку, які надходять від органів управління цивільного захисту, а у разі відсутності поблизу відповідних захисних споруд чи неможливості забезпечити надійний захист працівників у робочих приміщеннях, приймати рішення стосовно переведення працівників на дистанційну форму роботи.
З урахуванням Рішення Ради Суддів України № 23 від 05.08.2022, інтенсивністю повітряних тривог у місті Києві протягом червня - грудня 2023 року та загрозою ракетних ударів, судді та працівники суду змушені припиняти робочий процес та слідкувати у найближче укриття, яке розташоване за адресою: бульвар Тараса Шевченка, станція метро «Університет».
Враховуючи викладене, це значним чином вносить корективи у роботу суду та вищевказане впливає на дотримання строків під час розгляду справ у Господарському суді міста Києва.
Отже, беручи до уваги особливості режиму роботи суду, зважаючи на вищезазначені обставини, повний текст судового рішення по справі № 910/9328/23 виготовлено 18.12.2023.
На підставі викладеного та керуючись статтями 73-74, 76-79, 86, 129, 233, 237-238, 240-242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
ВИРІШИВ:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Електротрейдінг Груп" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерго Партнерс" про стягнення 62 875,50 грн. - задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Смарт Енерджі Юкрейн" (03061, місто Київ, вулиця Шепелєва Миколи, будинок 6; ідентифікаційний код: 42981146) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Електротрейдінг Груп" (04116, місто Київ, вулиця Старокиївська, будинок 14; ідентифікаційний код: 42190690) 61 887 (шістдесят одна тисяча вісімсот вісімдесят сім) грн. 00 коп. - суму основного боргу, 932 (дев`ятсот тридцять дві) грн. 54 коп. - пені, 55 (п`ятдесят п`ять) грн. 96 коп. - 3% річних та 2 147 (дві тисячі сто сорок сім) грн. 20 коп. - витрат по сплаті судового збору.
3.Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст.ст. 254, 256-259 ГПК України з урахуванням підпункту 17.5 пункту 17 Розділу XI "Перехідні положення" ГПК України.
Повний текст рішення складено та підписано 18.12.2023.
Суддя І.В. Приходько
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2023 |
Оприлюднено | 20.12.2023 |
Номер документу | 115708714 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Приходько І.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні