ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження
"18" грудня 2023 р.м. Одеса Справа № 916/5286/23
Господарський суд Одеської області у складі судді Цісельського О.В.,
дослідивши матеріали позовної заяви (вх.№5868/23 від 12.12.2023)
за позовом: Міського комунального підприємства «Херсонтеплоенерго» (Острівське шосе, № 1, м. Херсон, 73003, код ЄДРПОУ 31653320)
до відповідача: Відокремленого структурного підрозділу «Херсонський політехнічний фаховий коледжу» Державного університету «Одеська політехніка» (вул. Небесної сотні, № 23, м. Херсон, 73020, код ЄДРПОУ 43868648)
про стягнення 480 248,19 грн.
ВСТАНОВИВ:
12.12.2023 Міське комунальне підприємство «Херсонтеплоенерго» звернулося до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Відокремленого структурного підрозділу «Херсонський політехнічний фаховий коледжу» Державного університету «Одеська політехніка», в якій просить суд стягнути з відповідача суму заборгованості у розмірі 480 248,19 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов укладеного між сторонами договору № 310/01-2022 про закупівлю послуги з постачання теплової енергії від 17.01.2022 в частині повної та своєчасної оплати наданих позивачем послуг за поставлену теплову енергію у лютому та березні 2022.
Дослідивши матеріали позовної заяви суд дійшов висновку про відмову у відкритті провадження у справі, з огляду на наступне.
За приписами ч. 3 ст. 22 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені законом до їх юрисдикції.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 ГПК України, юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 20 ГПК України, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.
Проте, під час дослідження змісту позовної заяви, судом встановлено, що позивач у вступній її частині визначив відповідачем (дослівно): Відокремлений структурний підрозділ «Херсонський політехнічний фаховий коледжу» Державного університету «Одеська політехніка». Проте таке наведене позивачем у вступній частині позовної заяви формулювання назви відповідача не дає однозначного розуміння того, що відповідачем позивач визначив саме Державний університет «Одеська політехніка в особі Відокремленого структурного підрозділу «Херсонський політехнічний фаховий коледжу» Державного університету «Одеська політехніка». Крім того у прохальній частині позовної заяви, позивач просив стягнути спірну договірну заборгованість саме з Відокремленого структурного підрозділу «Херсонський політехнічний фаховий коледжу» Державного університету «Одеська політехніка». Наведене свідчить про те, що в позовній заяві Міське комунальне підприємство «Херсонтеплоенерго» визначило відповідачем саме Відокремлений структурний підрозділ «Херсонський політехнічний фаховий коледжу» Державного університету «Одеська політехніка».
Додатково суд наголошує, що з інформації, наявної в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, вбачається, що повним найменуванням юридичної особи наразі є Національний університет «Одеська політехніка», а повне найменування відокремленого підрозділу значиться як Відокремлений структурний підрозділ «Херсонський політехнічний фаховий коледжу» Національного університету «Одеська політехніка».
У відповідності зі ст. 45 Господарського процесуального кодексу України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу. Позивачем є особа, яка подала позов про захист порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. Відповідачами є особи, яким пред`явлено позовну вимогу. Водночас позивач самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві у чому саме полягає порушення його прав та інтересів, а суд перевіряє ці доводи, і в залежності від встановленого вирішує питання про наявність чи відсутність підстав для правового захисту, при цьому застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб`єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення.
Відповідно до висновку Великої Палати Верховного Суду, викладеного у постанові від 17.04.2018 у справі №523/9076/16-ц, визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача, натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову обов`язком суду, який виконується під час розгляду справи.
Здатність особисто здійснювати процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді (процесуальна дієздатність) мають фізичні особи, які досягли повноліття, а також юридичні особи (частина друга статті 44 Господарського процесуального кодексу України).
З аналізу вищенаведених норм законодавства слідує, що сторонами у господарському судочинстві є особи, які мають статус суб`єкта підприємницької діяльності.
Відповідно до ст. 80 Цивільного кодексу України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.
В силу частини першої статті 89 Цивільного кодексу України юридична особа підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до єдиного державного реєстру, відкритого для загального ознайомлення.
Відповідно до статті 64 Господарського кодексу України функції, права та обов`язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами. Підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством. Підприємства можуть відкривати рахунки в установах банків через свої відокремлені підрозділи відповідно до закону.
Відповідно до статті 95 Цивільного кодексу України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Представництвом є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення. Керівники філій та представництв призначаються юридичною особою і діють на підставі виданої нею довіреності. Відомості про філії та представництва юридичної особи включаються до єдиного державного реєстру.
Юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов`язаннями (ч.1 ст. 96 Цивільного кодексу України).
При цьому, коло повноважень відокремленого підрозділу юридичної особи стосовно здійснення у господарському суді повноваження сторони у справі від імені цієї особи визначається установчими документами останньої, положенням про відокремлений підрозділ, яке затверджено юридичною особою, або довіреністю, виданою нею ж у встановленому порядку керівникові цього підрозділу.
Необхідно також враховувати, що саме лише зазначення в установчих документах чи положенні про наявність у відокремленого підрозділу права представляти юридичну особу в суді (господарському суді) не свідчить про надання такому підрозділові відповідних повноважень та визначення їх кола. Стороною у справі є юридична особа, від імені якої діє відокремлений підрозділ, і рішення приймається саме стосовно підприємства чи організації - юридичної особи, але в особі її відокремленого підрозділу.
Суд наголошує, що господарські суди мають юрисдикцію щодо розгляду справ у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інших справ у визначених законом випадках (ч. 1 ст. 20 Господарського процесуального кодексу України), проте юрисдикція обмежується суб`єктним складом, адже відокремлений структурний підрозділ без статусу юридичної особи не може бути учасником провадження у господарському спорі відповідної категорії.
Таким чином, у спірних правовідносинах, за правилами встановленими процесуальним законодавством, відповідачем може виступати юридична особа, або юридична особа в особі її філії (якщо філія наділена відповідними повноваженнями і це підтверджується посиланням на належні докази), а можливість подання позову до відокремленого підрозділу юридичної особи діючим ГПК України не передбачена.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - це єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи.
Згідно із ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Як вбачається з відомостей, наявних в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань міститься інформація про те, що Національний університет «Одеська політехніка» (ідентифікаційний код 43861328) зареєстрований як юридична особа 09.10.2020, при цьому у відомостях про відокремлені підрозділи юридичної особи вказано, у тому числі і про Відокремлений структурний підрозділ «Херсонський політехнічний фаховий коледжу» Національного університету «Одеська політехніка».
Згідно з пунктами 1.3, 1.4 Положення про Відокремлений структурний підрозділ «Херсонський політехнічний фаховий коледжу» Державного університету «Одеська політехніка», затвердженого в.о. ректора Державного університету «Одеська політехніка» 23.10.2020 (далі Положення), Коледж є відокремленим структурним підрозділом Державного університету «Одеська політехніка» (надалі Одеська політехніка (ОП) та підпорядкований Одеській політехніці (ОП) з окремими правами фінансово-господарської самостійності, зокрема права вести окремий баланс, відкриття реєстраційного рахунку в органах Державної казначейської служби з правом мати код мережі, мати печатку та штамп.
Підпунктом 3.2.7. пункту 3.2 Положення визначено, що саме Одеська політехніка приймає рішення про виділ Коледжу шляхом створення юридичної особи такої самої форми власності у статусі закладу фахової передвищої освіти із забезпеченням відповідно до законодавства збереження та передачі цілісного майнового комплексу відповідного структурного підрозділу.
Суд наголошує, що визначений позивачем у наданій позовній заяві відповідач - Відокремлений структурний підрозділ «Херсонський політехнічний фаховий коледжу» Національного університету «Одеська політехніка» відповідно до статті 95 Цивільного кодексу України є філією (відокремленим структурним підрозділом) Національного університету «Одеська політехніка» та не є самостійною юридичною особою, не наділена цивільною правоздатністю і дієздатністю та не може бути самостійною стороною у судовому процесі.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 22.09.2021 у справі №907/670/18.
При цьому, суд звертає увагу позивача на те, що позовна заява про стягнення коштів може бути розглянута в порядку господарського судочинства, якщо вона буде подана, зокрема, до юридичної особи або до юридичної особи в особі відокремленого підрозділу.
Окремо суд зазначає, що п.п. 1.7 п. 1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» коло повноважень відокремленого підрозділу юридичної особи стосовно здійснення у господарському суді повноваження сторони у справі від імені цієї особи визначається установчими документами останньої, положенням про відособлений підрозділ, яке затверджено юридичною особою, або довіреністю, виданою нею ж у встановленому порядку керівникові цього підрозділу. При цьому слід мати на увазі, що стороною у справі є юридична особа, від імені якої діє відособлений підрозділ, і рішення приймається саме стосовно підприємства чи організації - юридичної особи, але в особі її відокремленого підрозділу, наприклад «Стягнути з підприємства «А» в особі його відокремленого підрозділу - філії № 1 на користь організації «Б» в особі її Н- ської філії таку-то суму».
Отже, позов має бути спрямований саме до юридичної особи Національного університету «Одеська політехніка» в особі Відокремленого структурного підрозділу «Херсонський політехнічний фаховий коледжу» Національного університету «Одеська політехніка» із зазначенням їх відповідних реквізитів.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 175 Господарського процесуального кодексу України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
Розгляду у суді підлягає лише такий спір, у якому позовні вимоги можуть бути або задоволені, або в їх задоволенні може бути відмовлено. Положення «заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства» (пункт 1 частини першої статті 175 Господарського процесуального кодексу України) стосується як позовів, які не підлягають розгляду за правилами господарського судочинства, так і тих позовів, які суди взагалі не можуть розглядати.
Подібний правовий висновок Великої Палати Верховного Суду викладено в постанові від 21.11.2018 у справі №757/43355/16-ц.
Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що філії та представництва, які не є юридичними особами, не наділені господарською процесуальною дієздатністю та не можуть виступати стороною у господарському процесі, тому справи, в яких відповідачем виступає філія чи представництво, не підлягають розгляду в порядку господарського судочинства у зв`язку з відсутністю сторони у господарському процесі, до якої пред`явлено позов, а отже неможливістю вирішення господарського спору.
Даний висновок суду повністю узгоджується з правовою позицією Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, викладеною в постанові від 14.06.2021 у справі №760/32455/19, відповідно до якої справи, в яких відповідачем виступає філія чи представництво, не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства, у зв`язку з відсутністю сторони у цивільному процесі, до якої пред`явлено позов, а отже, неможливістю вирішення цивільного спору.
З урахуванням вищенаведеного, враховуючи те, що позивач у позовній заяві звернувся з позовними вимогами до особи, яка не має статусу юридичної особи - Відокремленого структурного підрозділу «Херсонський політехнічний фаховий коледжу» Національного університету «Одеська політехніка», суд вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження у даній справі.
Згідно ч.ч. 3-4, 6 ст. 175 ГПК України, про відмову у відкритті провадження у справі постановляється ухвала не пізніше п`яти днів з дня надходження заяви.
Відмовляючи у відкритті провадження з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз`яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
Суд звертає увагу позивача на те, що за наведених обставин (визначення відповідачем відокремленого підрозділу, а не юридичної особи в особі відокремленого підрозділу) такий позов не може бути розглянутий й у порядку іншого (ніж господарське) судочинства.
Разом з тим, позовні вимоги позивача можуть стати предметом судового розгляду у господарському суді за умови вірного визначення суб`єктного складу, а саме заявлення позову до юридичної особи - Національного університету «Одеська політехніка» в особі Відокремленого структурного підрозділу «Херсонський політехнічний фаховий коледжу» Національного університету «Одеська політехніка».
Керуючись ст.ст. 4, 20, 45, п. 1 ч. 1 ст. 175, ст.ст. 232, 234, 235, 255 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. У відкритті провадження по справі за позовом Міського комунального підприємства «Херсонтеплоенерго» до Відокремленого структурного підрозділу «Херсонський політехнічний фаховий коледжу» Національного університету «Одеська політехніка» про стягнення 480 248,19 грн. відмовити.
2. Позовну заяву Міського комунального підприємства «Херсонтеплоенерго» (вх. № 5868/23 від 12.12.2023) разом із доданими до неї документами - повернути заявнику.
Ухвала набрала законної сили 18.12.2023 та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Південно-західного апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя О.В. Цісельський
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2023 |
Оприлюднено | 20.12.2023 |
Номер документу | 115709789 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Цісельський О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні