ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/21554/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 грудня 2023 року
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ланкевича А.З., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернулася з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо відмови позивачеві у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити позивачеві пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з дня звернення за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, тобто з 23.05.2023 року.
Ухвалою судді від 18.09.2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; на підставі п.2 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Посилається на те, що має необхідний вік та стаж роботи, що дають право на призначення пенсії за віком відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у призначенні якої відповідач їй протиправно відмовив з підстав відсутності необхідного пільгового стажу. Зокрема, не зараховано період її роботи з 22.10.2002 року по 12.03.2007 року на посаді обрубника по обробці лиття наждаком і вручну у ливарному цеху ТОВ «Львівський завод теплогазової апаратури», оскільки, як зазначено відповідачем, не надано довідки про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній та позитивного рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії. Втім, позивач з таким рішенням відповідача не погоджується та вказала, що факт наявності необхідного страхового стажу для призначення пенсії підтверджено записами трудової книжки, яка, в силу приписів ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», є основним документом, що підтверджує стаж роботи. Вважаючи оскаржуване рішення необґрунтованим та протиправним, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернулася до суду з цим позовом.
У встановлений судом строк від відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що за результатами розгляду заяви позивача відповідачем прийнято рішення №134650024839 від 31.05.2023 року про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Вказав, що станом на дату звернення за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах позивач досягла віку 50 років, її страховий стаж складає 22 роки 00 місяців 06 днів, натомість пільговий відсутній. Обґрунтовуючи зазначене, звернув увагу, що до пільгового стажу не зараховано період роботи з 22.10.2002 року по 12.03.2007 року (Список №2) у ливарному цеху ТОВ «Львівський завод теплогазової апаратури». Вказане підприємство (код ЄДРПОУ: 31362958) ліквідовано без визначення правонаступника, а тому в даному випадку пільговий стаж підтверджується Комісією з питань підтвердження стажу роботи згідно з Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії. Проте таке рішення Комісії позивачем не надано. Також зазначив, що уповноваженим органом призначення пенсії є Пенсійний фонд, до компетенції якого і входить розгляд документів, в тому числі і поданих вперше. Суд не може перебирати компетенцію суб`єктів владних повноважень та досліджувати нові документи, яким не надавалась оцінка, та встановлювати на їх основі наявність чи відсутність права на призначення пенсії. За таких обставин вважає, що станом на дату звернення за призначенням пенсії у позивача відсутнє право на пенсію за віком на пільгових умовах. Просить відмовити у задоволенні позову повністю.
Від відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на відсутність законних підстав для призначення позивачу пенсії на пільгових умовах у зв`язку із відсутністю необхідного пільгового стажу (стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №1). Зважаючи на викладене, вважає, що дії відповідачів є правомірними та такими, що ґрунтуються на Конституції та законах України, а вимоги позивача безпідставними та необґрунтованими. Просить відмовити у задоволенні позову повністю.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 22.10.2002 року по 12.03.2007 року на посаді обрубника по обробці лиття наждаком і вручну у ливарному цеху ТОВ «Львівський завод теплогазової апаратури».
Згідно із записами трудової книжки серії НОМЕР_1 позивач у період з 22.10.2002 року по 12.03.2007 року на посаді обрубника по обробці лиття наждаком і вручну у ливарному цеху ТОВ «Львівський завод теплогазової апаратури».
Інші періоди сторонами не оспорюються.
23.05.2023 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою, в якій просила призначити їй пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1.
За принципом екстериторіальності її заява та додані документи розглядались та, відповідно, рішення приймалось Головним управлінням Пенсійного фонду України в м.Києві.
За результатами розгляду заяви та наданих позивачем документів відповідач прийняв рішення від 31.05.2023 року №134650024839 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах з посиланням на відсутність необхідного стажу за Списком №1 (3 роки 9 місяців). Зазначена відмова мотивована, що «... Відповідно наданих до заяви документів про стаж (довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру, трудова книжка, довідки про підтвердження стажу) страховий стаж складає 22 роки 00 місяців 06 днів, пільговий стаж за Списком №1 відсутній. До пільгового стажу не враховано період роботи у ТОВ «Львівський завод теплогазової апаратури» з 22.10.2002 року по 12.03.2007 року згідно довідок від 25.10.2021 року №204-Г та №205-Г, виданих Приватною архівною установою «Трудовий архів», оскільки довідка відповідно до додатку №5 до постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 (довідки про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній) не надана, відповідно до довідки Головного управління статистики у Львівській області від 11.11.2021 року №03.3-9/740/11-21 зазначена організація ліквідована, позитивне рішення Комісії не надане.».
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач не погоджується з рішенням відповідача про відмову у призначені пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, а тому звернулася до суду з даним позовом.
Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.
Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.
Згідно ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч.1, п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті.
На пільгових умовах пенсія за віком призначається, зокрема: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 45 років - які народилися по 31 березня 1970 року включно.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
Згідно зі ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 (далі - Порядок №637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
За змістом п.20 цього ж Порядку, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.
У разі відсутності правонаступника, а також у разі знищення архівів у зв`язку з воєнними (бойовими) діями підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи, а також до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінфіном.
Як видно з матеріалів справи та встановлено судом, 12.08.2013 року проведено державну реєстрацію припинення юридичної особи ТОВ «Львівський завод теплогазової апаратури» в результаті її ліквідації. Даних про юридичних осіб правонаступників не міститься.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 року №18-1 затверджено Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Порядок №18-1), який визначає процедуру підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи, зокрема: для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлену для окремої категорії працівників, у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника;
Відповідно до п.п.3, 4 Порядку №18-1, підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років та періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії (далі - Комісії). Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов`язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці.
Згідно з приписами п.11 Порядку №18-1, із заявою про підтвердження стажу роботи (додаток 2) заявник (його законний представник або представник, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (далі - його представник)) може звернутись до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України незалежно від території обслуговування цього органу.
Для підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, до заяви додаються: документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні); трудова книжка; документи (за наявності), видані архівними установами, зокрема: довідка про заробітну плату; копії документів про проведення атестації робочих місць; копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати.
Положеннями пунктів 13-16 Порядку №18-1 встановлено, що заява про підтвердження стажу роботи разом з документами, визначеними у пункті 11, абзаці дев`ятому пункту 12 цього Порядку, протягом п`яти робочих днів передаються на розгляд Комісії.
Комісії розглядають заяви про підтвердження стажу роботи, на бажання заявника, у його присутності або в присутності його законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п`яти робочих днів з дня його прийняття повідомляють заявника про прийняте рішення.
Рішення Комісій можуть бути оскаржені в Пенсійному фонді України або в судовому порядку.
Таким чином, зазначеним Порядком визначено спеціальну процедуру підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи, для призначення пенсії на пільгових умовах у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника.
Натомість, у спірних правовідносинах, позивач до зазначеної Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області не зверталася, що не заперечується і нею самою.
Суд встановив, що, звертаючись до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про призначення пенсії, позивач подала, серед іншого, трудову книжку, в якій містились записи про роботу на посаді обрубника по обробці лиття наждаком і вручну у ливарному цеху ТОВ «Львівський завод теплогазової апаратури», у період з 22.10.2002 року по 12.03.2007 року.
Разом з тим, у трудовій книжці позивача відсутні відомості про зайнятість її на посаді обрубника по обробці лиття наждаком і вручну повний робочий день.
Уточнюючої довідки, виданої підприємством, на якому працювала позивач, або його правонаступником за формою, передбаченою додатком 5 до Порядку №637, або інших документів, визначених у п.11 Порядку №18-1, які б підтверджували зайнятість позивача на посаді обрубника по обробці лиття наждаком і вручну повний робочий день, разом із заявою про призначення спірної пенсії подано не було.
При цьому, суд звертає увагу, що спірне рішення прийнято відповідачем не у зв`язку із відсутністю у позивача певного стажу та/або не зарахування відповідачем конкретного часу роботи позивача до стажу, що дає право на призначення пенсії, а у зв`язку із тим, що у відповідача на стадії прийняття рішення на призначення пенсії був відсутній належний та допустимий документ, який підтверджує конкретні обставини, а саме рішення Комісії щодо підтвердження стажу роботи позивача.
Суд не враховує наявні у матеріалах справи витяги з наказів ТОВ «Львівський завод теплогазової апаратури» №47/к від 21.10.2002 року про прийняття позивача на роботу та №7/к від 05.03.2007 року про звільнення її з роботи, витяг з наказу ТОВ «Львівський завод теплогазової апаратури» №33 від 01.11.2002 року «Про результати атестації робочих місць за умовами праці, проведеної у 2003 році», витяг з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідку про заробітну плату для обчислення пенсії Приватної архівної установи «Трудовий архів» №206-Г від 25.10.2021 року, адже такі не містять відомостей про зайнятість ОСОБА_1 на посаді обрубника по обробці лиття наждаком і вручну повний робочий день й, окрім іншого, не видані за формою, передбаченою додатком 5 до Порядку №637.
За наведеного правового регулювання та встановлених обставин справи, суд вважає, що оскаржуване рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про відмову позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 є таким, що відповідає наведеним у ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям правомірності рішення суб`єкта владних повноважень.
Водночас суд відзначає, що позивач не позбавлена права у встановленому порядку, після підтвердження Комісією стажу роботи у ливарному цеху ТОВ «Львівський завод теплогазової апаратури» повторно звернутися до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії з урахуванням цього стажу.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на окремі постанови Верховного Суду, з огляду на різні фактичні обставини справи та такі, які не є релевантними цій справі.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
На підставі досліджених доказів та встановлених на їх підставі обставин, суд дійшов висновку, що докази, подані позивачем, переконують у безпідставності позовних вимог. Натомість, відповідачі виконали покладений на них ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України обов`язок, а саме довели правомірність своїх дій та рішення, чим спростували твердження позивача про порушення її прав та інтересів.
А тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд вважає, що в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії слід відмовити.
Щодо судового збору, то відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки у задоволенні позову відмовлено, сплачений позивачем судовий збір поверненню не підлягає.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в :
у задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ланкевич А.З.
Суд | Львівський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 15.12.2023 |
Оприлюднено | 20.12.2023 |
Номер документу | 115716903 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, з них |
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Ланкевич Андрій Зіновійович
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Ланкевич Андрій Зіновійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні