У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14.12.2023 Справа №607/24472/23
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора Тернопільськоїокружної прокуратури ОСОБА_3 ,підозрюваного ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та їхзахисника адвоката ОСОБА_6 ,підозрюваного ОСОБА_7 та йогозахисника адвоката ОСОБА_8 ,розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судув містіТернополі клопотаннястаршого слідчогоСВ ТернопільськогоРУ поліціїГоловного управлінняНаціональної поліціїв Тернопільськійобласті ОСОБА_9 ,за погодженняміз Першимзаступником керівникаТернопільської обласноїпрокуратури ОСОБА_10 про продовженнястроку досудовогорозслідування укримінальному провадженні№12023211040001046від 04травня 2023року заознаками кримінальнихправопорушень,передбачених ч.2ст.190,ч.3ст.201-2КК України,за підозрою ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_7 увчиненні кримінальногоправопорушення,передбаченого ч.3ст.201-2КК України, -
ВСТАНОВИВ:
12 грудня 2023 року до слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області звернувся старший слідчий СВ Тернопільського РУ поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області ОСОБА_9 , за погодженням із Першим заступником керівника Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_10 , про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні за №12023211040001046 від 04 травня 2023 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.190, ч.3 ст.201-2 КК України, за підозрою ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України.
Клопотання обґрунтовано тим, що групою слідчих СВ Тернопільського РУ поліції ГУНП в Тернопільській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12023211040001046 від 04.05.2023, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 190, ч.3 ст. 201-2 КК України.
Як зазначив слідчий у поданому клопотанні, досудовим розслідуванням встановлено, що у невстановлений досудовим розслідуванням час, у ОСОБА_4 спільно із ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , виник злочинний умисел, спрямований на отримання прибутку від продажу транспортних засобів, які перетинали Державний кордон України в якості гуманітарної допомоги.
Статтею 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» від 31.03.2023 № 1192-XIV (зі змінами) передбачено, що гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв`язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров`я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об`єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації».
Відповідно до статті 3 Закон України «Про гуманітарну допомогу» підставою для започаткування процедури визнання допомоги гуманітарною є письмова пропозиція донора про її надання. Підставою для здійснення гуманітарної допомоги в Україні є письмова згода отримувача гуманітарної допомоги на її одержання.
Відповідно до статті 6 Закон України «Про гуманітарну допомогу», звільнення від оподаткування товарів (робіт, послуг), визнаних гуманітарною допомогою - визнання товарів (робіт, послуг) гуманітарною допомогою здійснюється спеціально уповноваженими державними органами з питань гуманітарної допомоги у кожному конкретному випадку з урахуванням таких особливостей.
Відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (із змінами), на період воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар.
Так, в середині грудня 2022 року, більш точна дата та час під час досудового розслідування не встановлені, ОСОБА_7 , реалізуючи спільний злочинний намір, звернувся з усною пропозицією до військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 АДРЕСА_1 , ОСОБА_11 з пропозицією передати вказаній військовій частині гуманітарну допомогу у виді транспортного засобу марки «HYUNDAI» модель «SantaFe» 2002 року випуску VIN код НОМЕР_2 для виконання бойових завдань Збройними Силами України.
На вказану пропозицію ОСОБА_11 погодився та надав ОСОБА_7 клопотання за підписом керівництва військової частини НОМЕР_1 код ЄДРПОУ НОМЕР_3 про те, що зазначена військова частина підтверджує, що вказаний транспортний засіб, який перетинає Державний кордон України призначений для виконання бойових завдань Збройними Силами України та просить сприяти у перетині Державного кордону. Також в клопотанні зазначено, основні технічні дані транспортного засобу та особу водія, яким виступав ОСОБА_12 .
Вказаним клопотанням військова частина НОМЕР_1 , як отримувач гуманітарної допомоги, надала письмову згоду на її одержання.
Таким чином, з часу отримання ОСОБА_7 зазначеного клопотання між ним та військовою частиною НОМЕР_1 виникли відносини з приводу отримання, надання та оформлення гуманітарної допомоги, які регулюються Законом України «Про гуманітарну допомогу», де ОСОБА_7 виступав донором, а військова частина НОМЕР_1 отримувачем гуманітарної допомоги.
Вказане клопотання ОСОБА_7 передав ОСОБА_12 , який за домовленістю повинен був перевезти згаданий автомобіль через Державний кордон України. Разом з тим ОСОБА_12 не було відомо про протиправні наміри ОСОБА_7 щодо подальшого продажу транспортного засобу, який він повинен був перевезти через Державний кордон України в якості гуманітарної допомоги.
Надалі, 09.12.2022 при перетині пункту пропуску Шегині-Медика, що знаходиться в зоні діяльності Львівської митниці ДМС України, ОСОБА_12 використовуючи клопотання військової частини НОМЕР_1 , яке надав працівникам митної служби, в декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою зазначив транспортний засіб марки «HYUNDAI» модель «SantaFe» 2002 року випуску VIN код НОМЕР_2 , як гуманітарну допомогу для військової частини НОМЕР_1 , а також себе як особу, що здійснює декларування та є водієм вказаного транспортного засобу.
Заповнивши та надавши вказану декларацію працівникам митної служби ОСОБА_12 підтвердив те, що транспортний засіб марки 2HYUNDAI» модель «SantaFe» 2002 року випуску VIN код НОМЕР_2 , визнається гуманітарною допомогою за декларативним принципом і в подальшому повинен бути доставлений отримувачу гуманітарної допомоги, а саме військовій частині НОМЕР_1 .
Надалі, ОСОБА_12 , у невстановлений під час досудового розслідування час, вказаний транспортний засіб передав ОСОБА_5 , який діяв за попередньою змовою з ОСОБА_7 та ОСОБА_4 , спрямованою на отримання прибутку від продажу транспортних засобів, які перетинали Державний кордон України в якості гуманітарної допомоги.
Отриманий від ОСОБА_12 транспортний засіб марки HYUNDAI модель «SantaFe» 2002 року випуску VIN код ОСОБА_13 та ОСОБА_5 військовій частині НОМЕР_1 не передали, а у невстановлений досудовим розслідуванням час, переслідуючи корисливий мотив та реалізовуючи єдиний із ОСОБА_7 злочинний умисел спрямований на власне збагачення шляхом отримання прибутку від продажу гуманітарної допомоги, продали його ОСОБА_14 за ціною 150000 грн.
Продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу спрямованого на отримання прибутку від продажу транспортних засобів, які перетинали Державний кордон України в якості гуманітарної допомоги, ОСОБА_7 , в середині грудня 2022 року, більш точна дата та час під час досудового розслідування не встановлені, ОСОБА_7 , звернувся з усною пропозицією до військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 АДРЕСА_1 , ОСОБА_11 з пропозицією передати вказаній військовій частині гуманітарну допомогу у виді транспортного засобу марки «HYUNDAI» модель «SantaFe» 2004 року випуску VIN код НОМЕР_4 для виконання бойових завдань Збройними Силами України.
На вказану пропозицію ОСОБА_11 погодився та надав ОСОБА_7 клопотання № 20699-529 від 22.12.2022 за підписом керівництва військової частини НОМЕР_1 код ЄДРПОУ НОМЕР_3 про те, що зазначена військова частина підтверджує, що вказаний транспортний засіб, який перетинає Державний кордон України призначений для виконання бойових завдань ЗС України та просить сприяти у перетині Державного кордону. Також в клопотанні зазначено, основні технічні дані транспортного засобу та особу водія, яким виступав ОСОБА_12 .
Вказаним клопотанням військова частина НОМЕР_1 , як отримувач гуманітарної допомоги, надала письмову згоду на її одержання.
Таким чином, з часу отримання ОСОБА_7 зазначеного клопотання між ним та військовою частиною НОМЕР_1 виникли відносини з приводу отримання, надання та оформлення гуманітарної допомоги, які регулюються Закон України «Про гуманітарну допомогу», де ОСОБА_7 виступав донором, а військова частина НОМЕР_1 отримувачем гуманітарної допомоги.
Вказане клопотання ОСОБА_7 передав ОСОБА_12 , який за домовленістю повинен був перевезти згаданий автомобіль через Державний кордон України. Разом з тим ОСОБА_12 не було відомо про протиправні наміри ОСОБА_7 щодо подальшого продажу транспортного засобу, який він повинен був перевезти через Державний кордон України в якості гуманітарної допомоги.
Надалі, 14.01.2023 при перетині пункту пропуску Шегині-Медика, що знаходиться в зоні діяльності Львівської митниці ДМС України, ОСОБА_12 використовуючи клопотання військової частини НОМЕР_1 № 20699-529 від 22.12.2022, яке надав працівникам митної служби, в декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою зазначив транспортний засіб марки «HYUNDAI2 модель «SantaFe» 2004 року випуску VIN код НОМЕР_4 , як гуманітарну допомогу для військової частини НОМЕР_1 , а також себе як особу, що здійснює декларування та є водієм вказаного транспортного засобу.
Заповнивши та надавши вказану декларацію працівникам митної служби ОСОБА_12 підтвердив те, що транспортний засіб марки «HYUNDAI» модель «SantaFe» 2004 року випуску VIN код НОМЕР_4 , визнається гуманітарною допомогою за декларативним принципом та в подальшому повинен бути доставлений отримувачу гуманітарної допомоги, а саме військовій частині НОМЕР_1 .
Надалі, ОСОБА_12 , у невстановлений під час досудового розслідування час, вказаний транспортний засіб передав ОСОБА_5 ,який діяв за попередньою змовою з ОСОБА_7 та ОСОБА_4 спрямованою на отримання прибутку від продажу транспортних засобів, які перетинали Державний кордон України в якості гуманітарної допомоги.
Отриманий від ОСОБА_12 транспортний засіб марки «HYUNDAI» модель «SantaFe» 2004 року випуску VIN код ОСОБА_15 та ОСОБА_5 військовій частині НОМЕР_1 не передали, а у невстановлений досудовим розслідуванням час, переслідуючи корисливий мотив та реалізовуючи єдиний із ОСОБА_7 злочинний умисел спрямований на власне збагачення шляхом отримання прибутку від продажу гуманітарної допомоги, продали його ОСОБА_16 , за ціною 3350 доларів США,що за офіційним курсом НБУ станом на день перетину транспортним засобом Державного кордону України становило 122 504,81 грн.
Продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу спрямованого на отримання прибутку від продажу транспортних засобів, які перетинали Державний кордон України в якості гуманітарної допомоги, ОСОБА_7 , в середині січня 2023 року, більш точна дата та час під час досудового розслідування не встановлені, звернувся з усною пропозицією до військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 АДРЕСА_1 , ОСОБА_11 з пропозицією передати вказаній військовій частині гуманітарну допомогу у виді транспортного засобу марки «OPEL» модель «FRONTERA» 2003 року випуску VIN код НОМЕР_5 для виконання бойових завдань ЗСилами України.
На вказану пропозицію ОСОБА_11 погодився та надав ОСОБА_7 клопотання № 20699-595 від 22.01.2021 за підписом керівництва військової частини НОМЕР_1 код ЄДРПОУ НОМЕР_3 про те, що зазначена військова частина підтверджує, що вказаний транспортний засіб, який перетинає Державний кордон України призначений для виконання бойових завдань ЗС України та просить сприяти у перетині Державного кордону. Також в клопотанні зазначено, основні технічні дані транспортного засобу та особу водія, яким виступав ОСОБА_12 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Вказаним клопотанням військова частина НОМЕР_1 , як отримувач гуманітарної допомоги, надала письмову згоду на її одержання.
Таким чином, з часу отримання ОСОБА_7 зазначеного клопотання між ним та військовою частиною НОМЕР_1 виникли відносини з приводу отримання, надання та оформлення гуманітарної допомоги, які регулюються Закон України «Про гуманітарну допомогу», де ОСОБА_7 виступав донором, а військова частина НОМЕР_1 отримувачем гуманітарної допомоги.
Вказане клопотання ОСОБА_7 передав ОСОБА_12 , який за домовленістю повинен був перевезти згаданий автомобіль через Державний кордон України. Разом з тим ОСОБА_12 не було відомо про протиправні наміри ОСОБА_7 щодо подальшого продажу транспортного засобу, який він повинен був перевезти через Державний кордон України в якості гуманітарної допомоги.
Надалі, 25.01.2023 при перетині пункту пропуску Шегині-Медика, що знаходиться в зоні діяльності Львівської митниці ДМС України, ОСОБА_12 використовуючи клопотання військової частини НОМЕР_1 № 20699-529 від 22.12.2022, яке надав працівникам митної служби, в декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою зазначив транспортний засіб марки «OPEL» модель «FRONTERA» 2003 року випуску VINкод НОМЕР_5 , як гуманітарну допомогу для військової частини НОМЕР_1 , а також себе як особу, що здійснює декларування та є водієм вказаного транспортного засобу.
Заповнивши та надавши вказану декларацію працівникам митної служби ОСОБА_12 підтвердив те, що транспортний засіб марки «OPEL» модель «FRONTERA» 2003 року випуску VIN код НОМЕР_5 , визнається гуманітарною допомогою за декларативним принципом і в подальшому повинен бути доставлений отримувачу гуманітарної допомоги, а саме військовій частині НОМЕР_1 .
Надалі, ОСОБА_12 , у невстановлений під час досудового розслідування час, вказаний транспортний засіб передав ОСОБА_4 та ОСОБА_5 ,які діяли за попередньою змовою з ОСОБА_7 спрямованою на отримання прибутку від продажу транспортних засобів, які перетинали Державний кордон України в якості гуманітарної допомоги.
Отриманий від ОСОБА_12 транспортний засіб марки «OPEL» модель «FRONTERA» 2003 року випуску VIN код ОСОБА_17 та ОСОБА_5 військовій частині НОМЕР_1 не передали, а в кінці січня початок лютого 2023 року, більш точна дата та час досудовим розслідуванням не встановлені, переслідуючи корисливий мотив та реалізовуючи єдиний із ОСОБА_7 злочинний умисел спрямований на власне збагачення шляхом отримання прибутку від продажу гуманітарної допомоги, продали його ОСОБА_18 , за ціною 3800 доларів США,що за офіційним курсом НБУ станом на день перетину транспортним засобом Державного кордону України становило 138960,68 грн.
Продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу спрямованого на отримання прибутку від продажу транспортних засобів, які перетинали Державний кордон України в якості гуманітарної допомоги, ОСОБА_7 , в середині лютого 2023 року, більш точна дата та час під час досудового розслідування не встановлені, ОСОБА_7 , звернувся з усною пропозицією до військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 АДРЕСА_1 , ОСОБА_11 з пропозицією передати вказаній військовій частині гуманітарну допомогу у виді транспортного засобу марки «OPEL» модель «FRONTERA» 1999 року випуску VIN код НОМЕР_6 для виконання бойових завдань Збройними Силами України.
На вказану пропозицію ОСОБА_11 погодився та надав ОСОБА_7 клопотання № 20699-606 від 22.02.2023 за підписом керівництва військової частини НОМЕР_1 код ЄДРПОУ НОМЕР_3 про те, що зазначена військова частина підтверджує, що вказаний транспортний засіб, який перетинає Державний кордон України призначений для виконання бойових завдань Збройними Силами України та просить сприяти у перетині Державного кордону. Також в клопотанні зазначено, основні технічні дані транспортного засобу та особу водія, яким виступав ОСОБА_19 ..
Вказаним клопотанням військова частина НОМЕР_1 , як отримувач гуманітарної допомоги, надала письмову згоду на її одержання.
Таким чином, з часу отримання ОСОБА_7 зазначеного клопотання між ним та військовою частиною НОМЕР_1 виникли відносини з приводу отримання, надання та оформлення гуманітарної допомоги, які регулюються Закон України «Про гуманітарну допомогу», де ОСОБА_7 виступав донором, а військова частина НОМЕР_1 отримувачем гуманітарної допомоги.
Вказане клопотання ОСОБА_7 передав своєму сину ОСОБА_7 , який перебуваючи в Республіці Польща передав його ОСОБА_20 , яка за домовленістю повинна була перевезти згаданий автомобіль через Державний кордон України. Разом з тим останній не було відомо про протиправні наміри ОСОБА_7 щодо подальшого продажу транспортного засобу, який вона повинна була перевезти через Державний кордон України в якості гуманітарної допомоги.
Надалі, 20.03.2023 при перетині пункту пропуску Шегині-Медика, що знаходиться в зоні діяльності Львівської митниці ДМС України, ОСОБА_20 використовуючи клопотання військової частини НОМЕР_1 № 20699-606 від 22.02.2023, яке надала працівникам митної служби, в декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою зазначив транспортний засіб марки «OPEL» модель «FRONTERA» 1999 року випуску VIN код НОМЕР_6 , як гуманітарну допомогу для військової частини НОМЕР_1 , а також себе як особу, що здійснює декларування та є водієм вказаного транспортного засобу.
Заповнивши та надавши вказану декларацію працівникам митної служби ОСОБА_20 підтвердила те, що транспортний засіб марки «OPEL» модель «FRONTERA» 1999 року випуску VIN код НОМЕР_6 , визнається гуманітарною допомогою за декларативним принципом і в подальшому повинен бути доставлений отримувачу гуманітарної допомоги, а саме військовій частині НОМЕР_1 .
Надалі, ОСОБА_20 вказаний транспортний засіб передала ОСОБА_4 ,який діяв за попередньою змовою з ОСОБА_7 та ОСОБА_5 спрямованою на отримання прибутку від продажу транспортних засобів, які перетинали Державний кордон України в якості гуманітарної допомоги.
Отриманий від ОСОБА_20 транспортний засіб марки «OPEL» модель «FRONTERA» 1999 року випуску VIN код ОСОБА_21 військовій частині НОМЕР_1 не передав, а у невстановлений досудовим розслідуванням час передав його ОСОБА_5 , який переслідуючи корисливий мотив та реалізовуючи єдиний із ОСОБА_7 та ОСОБА_4 злочинний умисел спрямований на власне збагачення шляхом отримання прибутку від продажу гуманітарної допомоги, продав його ОСОБА_22 , за ціною 4000 доларів США, що за офіційним курсом НБУ станом день перетину транспортним засобом Державного кордону України становило 146274,4 грн.
Продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу спрямованого на отримання прибутку від продажу транспортних засобів, які перетинали Державний кордон України в якості гуманітарної допомоги, ОСОБА_7 , в середині серпня 2023 року, більш точна дата та час під час досудового розслідування не встановлені, ОСОБА_7 , звернувся до благодійного фонду «Спільні мрії», міста Кам`янське Дніпропетровської області, з пропозицією передати вказаному благодійному фонду гуманітарну допомогу у виді транспортного засобу марки «FORD» модель «RANGER» 2000 року випуску VIN код НОМЕР_7 для потреб фонду, на що отримав від вказаного фонду за підписом директора фонду ОСОБА_23 лист про те, що зазначений благодійний фонд підтверджує, що вказаний транспортний засіб, який перетинає Державний кордон України призначений для потреб фонду та просить сприяти у перетині Державного кордону. Також в листі зазначено, основні технічні дані транспортного засобу та особу водія, яким виступала ОСОБА_24 .
Вказаним листом благодійний фонд «Спільні мрії», код ЄДРПОУ 44988033, як отримувач гуманітарної допомоги, надала письмову згоду на її одержання.
Таким чином, з часу отримання ОСОБА_7 зазначеного клопотання між ним та благодійним фондом «Спільні мрії» виникли відносини з приводу отримання, надання та оформлення гуманітарної допомоги, які регулюються Закон України «Про гуманітарну допомогу», де ОСОБА_7 виступав донором, а благодійний фонд «Спільні мрії» отримувачем гуманітарної допомоги.
Вказаний лист ОСОБА_7 передав ОСОБА_24 , яка за домовленістю повинна була перевезти згаданий автомобіль через Державний кордон України. Разом з тим останній не було відомо про протиправні наміри ОСОБА_7 щодо подальшого продажу транспортного засобу, який вона повинна була перевезти через Державний кордон України в якості гуманітарної допомоги.
Надалі, 24.08.2023 при перетині пункту пропуску Шегині-Медика, що знаходиться в зоні діяльності Львівської митниці ДМС України, ОСОБА_24 використовуючи лист благодійного фонду «Спільні мрії», який надала працівникам митної служби, в декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, заповнення якої є обов`язковим етапом для ввезення гуманітарної допомоги на територію України при перетині Державного кордону, зазначила транспортний засіб марки «FORD» модель «RANGER» 2000 року випуску VIN код НОМЕР_7 , як гуманітарну допомогу для благодійного фонду «Спільні мрії», а також себе як особу, що здійснює декларування та є водієм вказаного транспортного засобу.
Таким чином ОСОБА_24 підтвердила те, що транспортний засіб марки «FORD» модель «RANGER» 2000 року випуску VIN код НОМЕР_7 , визнається гуманітарною допомогою за декларативним принципом і в подальшому повинен бути доставлений отримувачу гуманітарної допомоги, а саме благодійному фонду «Спільні мрії».
Перетнувши Державний кордон України, ОСОБА_24 вищевказаний транспортний засіб за усною вказівкою ОСОБА_7 , залишила в обумовленому ним місці, а саме в с. Шигені, Львівської області.
Залишений ОСОБА_24 в с. Шигені, Львівської області транспортний засіб марки «FORD» модель «RANGER» 2000 року випуску VIN код НОМЕР_7 , ОСОБА_4 , який діяв за попередньою змовою з ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , вказаний транспортний засіб благодійному фонду «Спільні мрії», код ЄДРПОУ 44988033, не передав, а 19.10.2023, переслідуючи корисливий мотив та реалізовуючи спільний злочинний умисел спрямований на власне збагачення шляхом отримання прибутку від продажу гуманітарної допомоги, продав його ОСОБА_25 , за ціною 5000 доларів США, що за офіційним курсом НБУ станом на 19.10.2023 становить 182808 грн.
Продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу спрямованого на отримання прибутку від продажу транспортних засобів, які перетинали Державний кордон України в якості гуманітарної допомоги, ОСОБА_7 , в середині вересня 2023 року, більш точна дата та час під час досудового розслідування не встановлені, ОСОБА_7 , звернувся до благодійного фонду «Спільні мрії» міста Кам`янське Дніпропетровської області, з пропозицією передати вказаному благодійному фонду гуманітарну допомогу у виді транспортного засобу марки «LANDROVER» модель «FREELANDER» VIN код НОМЕР_8 для потреб фонду, на що отримав від вказаного фонду за підписом директора фонду ОСОБА_23 лист про те, що зазначений благодійний фонд підтверджує, що вказаний транспортний засіб, який перетинає Державний кордон України призначений для потреб фонду та просить сприяти у перетині Державного кордону. Також в листі зазначено, основні технічні дані транспортного засобу та особу водія, яким виступав ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Вказаним листом благодійний фонд «Спільні мрії», як отримувач гуманітарної допомоги, надала письмову згоду на її одержання.
Таким чином, з часу отримання ОСОБА_7 зазначеного клопотання між ним та благодійним фондом «Спільні мрії», виникли відносини з приводу отримання, надання та оформлення гуманітарної допомоги, які регулюються Закон України «Про гуманітарну допомогу», де ОСОБА_7 виступав донором, а благодійний фонд «Спільні мрії» отримувачем гуманітарної допомоги.
Вказаний лист ОСОБА_7 передав ОСОБА_26 , який за домовленістю повинний був перевезти згаданий автомобіль через Державний кордон України. Разом з тим останньому не було відомо про протиправні наміри ОСОБА_7 щодо подальшого продажу транспортного засобу, який він повинний був перевезти через Державний кордон України в якості гуманітарної допомоги.
Надалі, 17.09.2023 при перетині пункту пропуску Шегині-Медика, що знаходиться в зоні діяльності Львівської митниці ДМС України, ОСОБА_26 використовуючи лист благодійного фонду «Спільні мрії» який надав працівникам митної служби, в декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, заповнення якої є обов`язковим етапом для ввезення гуманітарної допомоги на території України при перетині Державного кордону, зазначив транспортний засіб марки «LANDROVER» модель «FREELANDER» VIN код НОМЕР_8 , як гуманітарну допомогу для благодійного фонду «Спільні мрії», код ЄДРПОУ 44988033, а також себе як особу, що здійснює декларування та є водієм вказаного транспортного засобу.
Таким чином, ОСОБА_26 підтвердив те, що транспортний засіб марки «LANDROVER» модель «FREELANDER» VIN код НОМЕР_8 , визнається гуманітарною допомогою за декларативним принципом і в подальшому повинен бути доставлений отримувачу гуманітарної допомоги, а саме благодійному фонду «Спільні мрії» код ЄДРПОУ 44988033.
Перетнувши Державний кордон України, ОСОБА_26 вищевказаний транспортний засіб за усною вказівкою ОСОБА_7 , залишив в обумовленому ним місці, а саме в с. Шегині, Львівської області.
Залишений ОСОБА_26 транспортний засіб марки «LANDROVER» модель «FREELANDER» VIN код НОМЕР_8 , ОСОБА_4 ,який діяв за попередньою змовою з ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , вказаний транспортний засіб благодійному фонду «Спільні мрії» не передав, а 19.10.2023 переслідуючи корисливий мотив та реалізовуючи спільний злочинний умисел спрямований на власне збагачення шляхом отримання прибутку від продажу гуманітарної допомоги, продав його ОСОБА_25 , за ціною 3300 доларів США, що за офіційним курсом НБУ станом на 19.10.2023 становить 120653,28 грн.
19.10.2023 ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України.
20.10.2023 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України.
20.10.2023 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, ч. 3 ст. 201-2 КК України.
Слідчий зазначив, що строк досудового розслідування кримінального провадження №12023211040001046 від 04.05.2023, закінчується 19.12.2023, однак завершити досудове розслідування до вказаного строку неможливо, внаслідок особливої складності провадження, а також необхідності провести ряд слідчих (розшукових) та процесуальних дій, зокрема: виконати в повному обсязі клопотання судового експерта Тернопільського НДЕКЦ МВС України, та в подальшому отримати висновки, раніше призначених судових комп`ютерно-технічних експертиз, виконання яких доручено Тернопільському НДКЦ МВС України; отримати висновок судової транспортно-товарознавчої експертизи, виконання яких доручено Тернопільському НДКЦ МВС України; виконати тимчасові доступи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, які перебувають у володінні ПрАТ «ВФ Україна», ТОВ «Лайфселл», ПрАТ «Київстар»; допитати в якості свідків посадових (службових) осіб митного органу, які протягом 2022-2023 років здійснювали митне оформлення транспортних засобів, що фігурують в матеріалах кримінального провадження; додатково допитати в якості свідків осіб, які здійснювали транспортування транспортних засобів, що перетинали Державний кордон України в якості гуманітарної допомоги, що фігурують в матеріалах кримінального провадження; встановити та допитати в якості свідків користувачів транспортних засобів (перетинали Державний кордон України в якості гуманітарної допомоги), які їх придбали в період з 24.02.2022 по 20.10.2022 рр. у ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_7 ; призначити та отримати висновки експертиз матеріалів і засобів відео-звукозапису (фоноскопічна ескпертиза).
Виконання зазначених слідчих (розшукових) та процесуальних дій необхідні для забезпечення прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожен, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура, а також для збирання додаткових доказів.
Зазначені процесуальні дії не було проведено раніше, внаслідок складності провадження та в цей час проводилися першочергові, невідкладні слідчі дії для встановлення обставин вчинення злочину, а необхідність у проведенні деяких слідчих дій виникла лише після проведення першочергових та невідкладних слідчих дій.
Слідчий зазначив, що для проведення вказаних слідчих та процесуальних дій необхідно не менше п`яти місяців.
В судовому засіданні прокурор Тернопільської окружної прокуратури ОСОБА_3 клопотання підтримав з підстав, викладених у ньому, просив клопотання задовольнити та продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12023211040001046 від 04.05.2023 року до п`ятимісяців.
Захисник підозрюваних ОСОБА_4 та ОСОБА_5 - адвокат ОСОБА_6 , в судому засіданні заперечив проти задоволення клопотання про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №12023211040001046 від 04.05.2023 року, зазначивши, що підозра, яка пред`явлена підозрюваним є необґрунтованою, а слідчі дії про які зазначив слідчий останній міг провести раніше у межах даного строку досудового розслідування.
Підозрювані ОСОБА_4 та ОСОБА_5 в судовому засіданні підтримали думку свого захисника.
Захисник підозрюваного ОСОБА_7 - адвокат ОСОБА_8 в судому засіданні заперечив проти задоволення клопотання про продовження строку досудового розслідування у даному кримінальному провадженні, оскільки вважає, що клопотання слідчого про продовження строку досудового розслідування погоджене неналежним прокурором, а відтак вважає, що слідчий суддя повинен відмовити у ньому. Також вважає, що на його думку у даному кримінальному провадженні підозра, яку пред`явлено ОСОБА_7 є необґрунтованою, оскільки у ньому відсутній склад кримінального правопорушення, а вказане діяння не є кримінально-карним.
Підозрюваний ОСОБА_7 в судовому засіданні підтримав думку свого захисника.
Дослідивши матеріали клопотання, заслухавши сторін кримінального провадження, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Слідчим суддею встановлено, що групою слідчих СВ Тернопільського РУ поліції ГУНП в Тернопільській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12023211040001046 від 04.05.2023, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 190, ч.3 ст. 201-2 КК України.
19.10.2023 ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України.
20.10.2023 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України.
20.10.2023 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, ч. 3 ст. 201-2 КК України.
Достатніми підставами обґрунтовано підозрювати ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_7 у вчиненні інкримінованого їм кримінального правопорушення є інформація, яка міститься у: витязі із ЄРДР №12023211040001046 від 04.05.2023 року, протоколі допиту потерпілого ОСОБА_16 від 12.05.2023; протоколі допиту свідка ОСОБА_12 від 15.06.2023; протоколі пред`явлення ОСОБА_12 особи для впізнання за фотознімками від 15.06.2023; протоколі допиту свідка ОСОБА_20 від 20.06.2023; протоколі пред`явлення ОСОБА_20 особи для впізнання за фотознімками від 20.06.2023; протоколі допиту свідка ОСОБА_24 від 19.10.2023; протоколі допиту свідка ОСОБА_14 від 28.07.2023; протоколі огляду від 28.07.2023; протоколі пред`явлення ОСОБА_14 особи для впізнання за фотознімками від 28.07.2023; протоколі допиту свідка ОСОБА_25 від 13.10.2023; протоколі пред`явлення ОСОБА_24 особи для впізнання за фотознімками від 19.10.2023; протоколі допиту свідка ОСОБА_24 від 20.10.2023; протоколі допиту свідка ОСОБА_18 від 31.08.2023; протоколі пред`явлення ОСОБА_18 особи для впізнання за фотознімками від 31.08.2023; протоколах за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії аудіо-відеоконтроль особи від 19.10.2023; протоколах за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії спостереження за особою від 28.09.2023, від 10.10.2023; протоколах огляду місця події від 19.10.2023; протоколі допиту свідка ОСОБА_27 від 19.10.2023.
Згідно з ч. 1 ст. 219 КПК України, строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
Досудове розслідування повинно бути закінчене протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину (п. 4 ч. 3 ст. 219 КПК України).
За змістом ч.3 ст.294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 2 абзацу третього частини першої статті 219 цього Кодексу, він може бути продовжений в межах строків, встановлених пунктами 2 та 3 частини другої статті 219 цього Кодексу: до трьох місяців - керівником місцевої прокуратури, заступником Генерального прокурора; до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником регіональної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора; до дванадцяти місяців - слідчим суддею, за клопотанням слідчого, погодженим з Генеральним прокурором чи його заступниками.
Частиною 4 ст. 294 КПК України визначено, що строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження.
Як вбачається з поданого слідчим клопотання, строк досудового розслідування кримінального провадження №12023211040001046 від 04 травня 2023 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.190, ч.3 ст.201-2 КК України, за підозрою ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 201-2 КК України, закінчується 19 грудня 2023 року.
За твердженнямислідчого,на данийчас завершитидосудове розслідуваннядо закінченнявстановленого строкунеможливо, оскількинеобхідно провестиряд слідчихта процесуальнихдій длязабезпечення повногота об`єктивногопроведення досудовогорозслідування,зокрема:виконати в повному обсязі клопотання судового експерта Тернопільського НДЕКЦ МВС України, та отримати висновки, раніше призначених судових комп`ютерно-технічних експертиз, виконання яких доручено Тернопільському НДКЦ МВС України; отримати висновок судової транспортно-товарознавчої експертизи, виконання яких доручено Тернопільському НДКЦ МВС України; виконати тимчасові доступи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, які перебувають у володінні ПрАТ «ВФ Україна», ТОВ «Лайфселл», ПрАТ «Київстар»; допитати в якості свідків посадових (службових) осіб митного органу, які протягом 2022-2023 років здійснювали митне оформлення транспортних засобів, що фігурують в матеріалах кримінального провадження; додатково допитати в якості свідків осіб, які здійснювали транспортування транспортних засобів, що перетинали Державний кордон України в якості гуманітарної допомоги, що фігурують в матеріалах кримінального провадження; встановити та допитати в якості свідків користувачів транспортних засобів (перетинали Державний кордон України в якості гуманітарної допомоги), які їх придбали в період з 24.02.2022 по 20.10.2022 рр. у підозрюваних; призначити та отримати висновки експертиз матеріалів і засобів відео-звукозапису (фоноскопічна ескпертиза).
Зазначені слідчі(розшукові)та процесуальнідії небуло проведенораніше,внаслідокособливої складності кримінального провадження, оскільки в цей час проводилися першочергові, невідкладні слідчі дії для встановлення обставин вчинення злочину, а необхідність у проведенні деяких слідчих дій виникла лише після проведення першочергових та невідкладних слідчих дій.
За приписами ч.5 ст.295-1 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру, якщо слідчий не доведе, що додатковий строк необхідний для отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду, або для проведення чи завершення проведення експертизи, за умови що ці дії не могли бути здійснені чи завершені раніше з об`єктивних причин, а також якщо досліджені під час вирішення цього питання обставини свідчать про відсутність достатніх підстав вважати, що сталася подія кримінального правопорушення, яка дала підстави для повідомлення про підозру, та/або підозрюваний причетний до цієї події кримінального правопорушення.
Відповідно до ч.3 ст.28 КПК України, критеріями для визначення розумності строків кримінального провадження є, серед іншого, складність кримінального провадження, яка визначається з урахуванням кількості підозрюваних, обвинувачуваних та кримінальних правопорушень, щодо яких здійснюється провадження, обсягу та специфіки процесуальних дій, необхідних для здійснення досудового розслідування тощо.
Відповідно до параграфу 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на розгляд його справи у розумний строк, що необхідно для того, щоби особа не перебувала під тягарем обвинувачення, обґрунтованість якого має бути доведена. Розумний строк визначається відповідно до обставин справи, що вимагає оцінки в цілому. Хоча окремі стадії провадження можуть провадитись з прийнятною тривалістю, загальна тривалість процесу може, однак, перевищити «розумний строк». Критеріями оцінки розумності строку можуть бути, зокрема, складність справи, поведінка заявника, а також відповідних органів.
Розглядаючи клопотання, слідчий суддя враховує обов`язок слідчого всебічно, повно і неупереджено дослідити всі обставини кримінального провадження, та керується загальними засадами кримінального провадження, а саме принципами законності та верховенства права (пункти 1-2, частини 1 статті 7 КПК України).
Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини, суд повинен виносити вмотивовані рішення (наприклад, Рішення Великої Палати у справі Moreira Ferreira проти Португалії) від 11.07.2007, Заява № 19867/12, параграф 84). Вмотивованість вимагає від суду чітко вказати на підстави тієї чи іншої аргументації. При вирішенні питання про продовження строку досудового розслідування, необхідно навести чіткі підстави, а не невизначений перелік слідчих дій, в яких може виникнути необхідність.
На переконання слідчого судді обставинами, що ускладнюють проведення досудового розслідування, є необхідність проведення наведених слідчих (розшукових) та процесуальних дій для забезпечення повного та об`єктивного проведення досудового розслідування
При цьому, слідчий суддя враховує об`єктивну неможливість проведення таких слідчих (розшукових) та процесуальних дій з метою отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду, до завершення строку досудового розслідування, тобто до 19 грудня 2023 року.
Слідчий, здійснюючи свої повноваження відповідно до вимог КПК України, є самостійним у своїй процесуальній діяльності, втручання в яку осіб, що не мають на те законних повноважень, забороняється (ст.40 КПК України).
Слідчий суддя зазначає, що клопотання містить усі обов`язкові елементи та відповідає цим вимогам, є мотивованим та обґрунтованим, а з матеріалів кримінального провадження не вбачається затягування досудового розслідування з боку органу досудового розслідування, та приходить до висновку, що проведені слідчі (розшукові) дії було вчинено оперативно. Враховуючи загальну тривалість досудового розслідування, а також обсягу та специфіки проведених процесуальних дій, необхідність проведення ряду слідчих дій з метою отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду, слідчий суддя зазначає, що здійснення цього провадження вирізняється особливою складністю.
У зв`язку з наведеним, слідчий суддя вважає, що клопотання слідчого за змістом та обґрунтуванням відповідає вимогам, передбаченим ст.295-1 КПК України, слідчим доведена необхідність продовження строку досудового розслідування, оскільки додатковий строк необхідний для проведення всього комплексу слідчих та процесуальних дій, зазначених слідчим у клопотанні; такі дії відповідають завданням кримінального провадження, докази отриманні внаслідок їх проведення можуть бути використані під час судового розгляду, а результат здійснення процесуальних дій сприятиме повноті досудового розслідування; перелічені у клопотанні дії не могли бути здійснені чи завершені раніше через особливу складність категорії справи та необхідність повного та всебічного дослідження усіх обставин вчинення кримінального правопорушення, що потребує часу.
За таких обставин, зважаючи наособливу складністьпровадження,а такожвраховуючи викладений у клопотанні перелік необхідних до виконання слідчих та процесуальних дій у даному кримінальному провадженні, термін у п`ять місяців буде достатнім для їх проведення та для завершення вцілому досудового розслідування у кримінальному провадженні №12023211040001046 від 04 травня 2023 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.190, ч.3 ст.201-2 КК України, за підозрою ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 201-2 КК України.
Вказаний термін, на думку слідчого судді, є об`єктивно необхідним та достатнім для виконання слідчих (розшукових) процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень в даному кримінальному провадженні, та буде відповідати завданням кримінального провадження.
За таких обставин, клопотання про продовження строку досудового розслідування підлягає задоволенню.
На підставі вищевикладеного і керуючись ст.ст. 219, 294, 295-1 КПК України, слідчий суддя,
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання старшого слідчого СВ Тернопільського РУ поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області ОСОБА_9 , за погодженням із Першим заступником керівника Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_10 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №12023211040001046 від 04 травня 2023 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.190, ч.3 ст.201-2 КК України, за підозрою ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 201-2 КК України, задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №12023211040001046 від 04 травня 2023 року за підозрою ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 201-2 КК України, до п`яти місяців.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 14.12.2023 |
Оприлюднено | 20.12.2023 |
Номер документу | 115723901 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строку досудового розслідування |
Кримінальне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Ромазан В. В.
Кримінальне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Ромазан В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні