Постанова
від 13.11.2023 по справі 761/30943/23
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 761/30943/23

Провадження № 3/761/6548/2023

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2023 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Мєлєшак О.В., за участю представників Координаційно-моніторингової митниці Державної митної служби України Ясінської О.Я., Бортової О., представника особи щодо якої складено протокол - адвоката Сподара А.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Координаційно-моніторингової митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, керівник ТОВ «Блю Свон» (з 20.10.2022 по 08.02.2023), зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за статтею 485 Митного кодексу України,

ВСТАНОВИВ:

З метою митного оформлення товару «насіння соняшнику», загальною вагою нетто 2 094 тонни, вартістю 460 612 дол.США, (що згідно курсу НБУ на день здійснення митного оформлення, складає 16 843 936, 72 грн.) експортованого до Угорщини та Румунії, митне оформлення якого здійснено за відповідними митними деклараціями із зменшенням розміру митних платежів декларантом директором ТОВ «БЛЮ СВОН» (код ЄДРПОУ 44795859) ОСОБА_1 було подано митному органу, як підставу для застосування преференційної ставки вивізного мита, що складає 3,6% (повна ставка 10%) сертифікати з перевезення (походження) товарів EUR.1, які видані на основі документів, що містять недостовірні відомості щодо виробника товарів.

Таким чином, встановлено, що керівником ТОВ «БЛЮ СВОН» (код ЄДРПОУ 44795859) ОСОБА_1 вчинено дії спрямовані на неправомірне зменшення розміру митних платежів на суму 1 078 011,93 грн., шляхом подання митному органу документів, а саме: сертифікатів з перевезення (походження) товару EUR1, що видані на підставі документів, що містять недостовірні відомості щодо виробника товарів, в результаті чого застосовано тарифну пільгу вивізного мита не у відповідності вимогам правил визначення преференційного походження товарів.

Зазначені дії ОСОБА_1 мають ознаки порушення митних правил, відповідальність за які передбачено статті 485 Митного кодексу України.

В судовому засіданні представник ОСОБА_1 - адвокат Сподар А.В.. заперечував з приводу наявності в діях свого довірителя складу правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, при цьому просив справу про притягнення останнього до відповідальності закрити за закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності.

Представники Координаційно-моніторингової митниці Державної митної служби України Ясінська О.Я. та Бортова О., кожен окремо уважали доведеною вину ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України.

Заслухавши учасників, вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов такого висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений законодавством України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, через митний кордон України і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно до частини 2 статті 83 МК України для поміщення товарів у митний режим експорту особа, на яку покладається дотримання вимог митного режиму, повинна подати митному органу, що здійснює випуск товарів, документи на такі товари, виконати встановлені відповідно до закону вимоги щодо заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з частиною 1 статті 257 МК України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Відповідно до частини 8 статті 257 МК України та наказу Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 651 (зі змінами) «Про затвердження Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа», декларант в гр. 31 має вносити відомості про товар, зокрема зазначає торгівельну марку, виробника товару та найменування країни походження товарів.

Відповідальність за ст. 485 МК України настає у разі заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв`язку з якими було надано такі пільги.

Відповідно до частини 2 статті 459 МК України суб`єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.

Посадова особа підприємства - керівник та інші працівники підприємства (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов`язків відповідають за виконання вимог, встановлених законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України з питань митної справи.

Відповідно до ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону.

У ч. 1 ст. 489 МК України зазначено, що посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов`язана з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Так, на підставі сукупності матеріалів справи судом встановлено, що у період з 20.10.2022 по 27.01.2023 ТОВ «БЛЮ СВОН» (код ЄДРПОУ 44795859) з метою експорту до Угорщини та Румунії товару «насіння соняшнику», шляхом електронного декларування подано електронні митні декларації типу «ЕК 10 АА» та типу «ЕК 10 ДР», які прийнято до митного оформлення та присвоєно відповідні реєстраційні номери, загальною вагою (нетто) 2094 тонни, вартістю 460 612 дол. США, що згідно курсу НБУ на день здійснення митного оформлення, складає 16 843 936, 72 грн.).

До митних декларацій, як підставу для здійснення митного контролю та митного оформлення декларантом, надано контракти від 23.10.2022 № SFS23/10/22-1 та від 31.10.2022 № SFS31/10/22-1, укладені між ТОВ «БЛЮ СВОН» (вул. Жуковського,33, м. Одеса,65045) та іноземною компанією «АМІСА HOLDING CORP.» (Suite 1, Second Floor, Sound Vision House, Francis Rachel Str, Victoria Mahe, Seychelles). Перелік документів, поданих до митного оформлення, зазначено в графі" 44 електронних митних деклараціях.

Відповідно до графи 36 електронної митної декларації заявлено код митної преференції «410» (товари, що вивозяться з України відповідно до Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони (Угода про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, стаття 31 Угоди, додаток I-С до глави 1 розділу IV «Торгівля та питання, пов`язані з торгівлею»), тобто застосовано тарифну пільгу по сплаті вивізного мита 3,6 %.

Повна ставка вивізного мита, яке підприємство ТОВ «БЛЮ СВОН» (код ЄДРПОУ 44795859) мало б сплатити в ході проведення операцій з вивезення товару «насіння соняшнику» без застосування преференцій в рамках вільної торгівлі між Україною та ЄС складає 10%.

Директором ТОВ «БЛЮ СВОН» (код ЄДРПОУ 44795859) як підставу для застосування тарифної пільги надано сертифікати походження (переміщення) товарів EUR.1 на кожну партію товару.

Для застосування тарифної пільги (преференції) по сплаті вивізного (експортного мита) в рамках вільної торгівлі між Україною та ЄС, товар має бути походженням з України або ЄС та відповідати правилам походження відповідно до Регіональної конвенції про пан-євро середземноморські преференційні правила походження.

Відповідно до пункту 1 розділу III Порядку заповнення та видачі митницею сертифіката з перевезення (походження) товару EUR.1, який затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2021 № 139 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 березня 2021 р., за № 355/35977, сертифікат видається у разі, якщо його потрібно пред`явити як доказ, що товар(и) відповідає(ють) вимогам правил визначення преференційного походження, встановлених Угодами при застосуванні преференційних ставок вивізного мита.

Відповідно до частини 8 статті 264 Митного кодексу України, з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

З метою отримання копій документів, які стали підставою для митних оформлень ТОВ «БЛЮ СВОН» (код ЄДРПОУ 44795859) товару «насіння соняшнику» в митному режимі експорту Митницею направлено запит до Одеської митниці від 22.03.2023 № 7.9-1/24-1/7/706.

Згідно з інформацією, зазначеною у листі-відповіді від 30.03.2023 № 7.10-4/28.5- 42 7/5833 (вх. від 31.03.2023 № 1062/7-16) ТОВ «БЛЮ СВОН» (код ЄДРПОУ 44795859) для отримання сертифікатів з перевезення (походження) товару EUR. 1 надавався контракт на придбання «насіння соняшнику» укладений з суб`єктом ) господарської діяльності ТОВ «АСТРА-ТРАНС»

Відповідно до інформації, яка міститься в АІС «Податковий блок», стосовно фінансово-господарських операцій з купівлі ТОВ «БЛЮ СВОН» (код ЄДРПОУ 44795859) у зазначеного вище суб`єкта господарювання товару по ланцюгу постачання за період з 01.01.2021 по теперішній час не відслідковується.

Також направлено запит від 22.03.2023 №7.9-1/24-1/13/704 до ТОВ «АСТРА- ТРАНС СВ» (код ЄДРПОУ 39288400), з метою підтвердження або спростування фінансово-господарських взаємовідносин з ТОВ «БЛЮ СВОН» (код ЄДРПОУ 44795859).

Згідно з отриманою відповіддю від 22.03.2023 № 5 (вх. від 22.03.2023 № 960/13- 18) підприємство ГОВ «АСТРА-ТРАНС СВ» (код ЄДРПОУ 39288400) не укладало угод з ТОВ «БЛЮ СВОН» (код ЄДРПОУ 44795859) та не проводило будь-яких фінансово-господарських операцій з постачання товару «насіння соняшнику».

За наданими розрахунками управління адміністрування митних платежів, контролю митної вартості та митно-тарифного регулювання ЗЕД Одеської митниці, лист від 30.03.2023 № 7.10-4/28.5-02/7/5833 (вх. від 31.03.2023 № 1062/7-16), загальний розмір митних платежів (вивізне мито), які необхідно було б сплатити при вивезенні товару «насіння соняшнику» без застосування 410 преференції по електронних митних деклараціях, складає 1 684 393, 66 грн., тобто з урахуванням часткової сплати в розмірі 606 381, 93 грн., загальна сума недоборів по сплаті митних платежів становить 1 078 011, 93 грн.

Відповідно до частини 2 статті 83 Митного кодексу України для поміщення товарів у митний режим експорту особа, на яку покладається дотримання вимог митного режиму, повинна: подати митному органу, що здійснює випуск товарів, документи на такі товари, виконати встановлені відповідно до закону вимоги щодо заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з частиною 1 статті 257 Митного кодексу України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявления за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Відповідно до частини 8 статті 257 Митного кодексу України та наказу Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 651 (зі змінами) «Про затвердження Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа», декларант в гр. 31 має вносити відомості про товар, зокрема зазначає горгівельну марку, виробника товару та найменування країни походження товарів.

Отже, встановлено, що керівником ТОВ «БЛЮ СВОН» (код ЄДРПОУ 44795859) ОСОБА_1 вчинено дії спрямовані на неправомірне зменшення розміру митних платежів на суму 1 078 011,93 грн., шляхом подання митному органу документів, а саме: сертифікатів з перевезення (походження) товару EUR1, що видані на підставі документів, що містять недостовірні відомості щодо виробника товарів, в результаті чого застосовано тарифну пільгу вивізного мита не у відповідності вимогам правил визначення преференційного походження товарів.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, правопорушення було вчинено у період з 20.10.2022 по 27.01.2023, про що було складено відповідний протокол лише 11.04.2023.

Відповідно до ст. 38 КУпАП, Якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті.

Адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, передбаченого частинами третьою - шостою статті 164-14 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених статтями 204-1 і 204-2 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня їх виявлення, але не пізніше року з дня їх вчинення, а у разі вчинення таких правопорушень іноземцями або особами без громадянства, стосовно яких у встановленому законом порядку прийнято рішення про примусове повернення чи примусове видворення з України, - протягом часу, необхідного для їх виїзду з України, але не пізніше строку, визначеного законом для виїзду цих осіб з України чи забезпечення їх примусового видворення з України.

Адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених статтею 130 цього Кодексу, може бути накладено протягом одного року з дня його вчинення.

Згідно з п. 7 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути почато, а розпочате підлягає закриттю за закінченням на момент розгляду справи строків, передбачених ст. 38 КУпАП.

На підставі викладеного, керуючись ст. 483, 519, 524, 526, 527, 528 МК України, ст. 33, 38, 283 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 485 МК Українизакрити за закінченням на момент розгляду справи строків накладення адміністративного стягнення.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя:

СудШевченківський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення13.11.2023
Оприлюднено20.12.2023
Номер документу115732957
СудочинствоАдмінправопорушення
КатегоріяСправи про порушення митних правил, які підлягають розгляду в судовому порядку Митний кодекс 2012 р. Дії, спрямовані на неправомірне звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру, а також інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів

Судовий реєстр по справі —761/30943/23

Постанова від 12.02.2024

Адмінправопорушення

Київський апеляційний суд

Кашперська Тамара Цезарівна

Постанова від 13.11.2023

Адмінправопорушення

Шевченківський районний суд міста Києва

Мєлєшак О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні