Рішення
від 21.11.2023 по справі 915/728/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

======================================================================

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2023 року Справа № 915/728/23

м. Миколаїв.

Господарський суд Миколаївської області,

головуючий суддя Коваль С.М.,

за участі секретаря судового засідання Табачної О.С.,

з участю представників сторін:

від позивача: не присутній;

від відповідача: присутній;

розглянувши у підготовчому засіданні справу № 915/728/23

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова компанія "Агроспейс", проспект Богдана Хмельницького, буд. 147, м. Дніпро, 49033;

представник позивача: адвокат Талоконов К. В., проспект Слобожанський, 31Д, м. Дніпро, 49083, електронна пошта: ІНФОРМАЦІЯ_1;

до Фермерського господарства "Нові зорі", вул. Набережна, 6, с. Лимани, Вітовський район, Миколаївська область, 57284, електронна пошта: novizori2011@gmail.com;

про: стягнення коштів у сумі 73920 грн. 73 коп. та витребування майна шляхом вилучення,-

В С Т А Н О В И В:

Товариством з обмеженою відповідальністю (ТОВ) "Торгова компанія "Агроспейс" пред`явлено позов до Фермерського господарства (ФГ) "Нові зорі" про стягнення з останнього грошових коштів у сумі 73920 грн. 73 коп. та витребування трактору Valtra T194A Active, Сер. № YK5T1194A0KS073001 шляхом вилучення на користь ТОВ "Торгова компанія "Агроспейс".

В обґрунтування позову, ТОВ "Торгова компанія "Агроспейс" посилається на неналежне невиконання відповідачем грошового зобов`язання щодо (внесення) чергового лізингового платежу (шостий платіж згідно графіку) в сумі 73920 грн. 73 коп. за укладеним між сторонами договором фінансового лізингу від 22.06.2021 № 7АП-21 (далі-договір), внаслідок чого утворилася заборгованість у спірній сумі, у зв`язку із чим ТОВ "Торгова компанія "Агроспейс" в односторонньому порядку розірвано договір та просить витребувати майно.

За такими вимогами ухвалою суду від вимогами 15.05.2023 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження; встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов, оформленого згідно вимог ст. 165 ГПК України ? п`ятнадцять днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. При цьому, судом визначено розглянути вказану справу поза межами встановленого ГПК України строку у розумний строк, тривалість якого визначається з урахуванням існування в Україні воєнного стану.

У наданому відзиві від 28.08.2023 ФГ "Нові зорі" просить відмовити у задоволенні позовних вимог, мотивуючи тим, що не отримував належним чином вимогу про розірвання договору лізингу та повернення майна, а тому відсутні підстави для задоволення вимоги про повернення майна. Також відповідач зазначає, що існують обставин, які є загальновідомими та стосуються початку широкомасштабного вторгнення рф на територію України та ведення бойових дій на території, де відповідач здійснював свою господарську діяльність. Невиконання відповідачами взятих на себе зобов`язань договору пов`язано саме з обставинами непереборної сили, відповідно до статті 617 Цивільного кодексу України, яка передбачає, що особа, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов`язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили. Неможливість виконання умов договору пов`язана саме з настанням форс-мажорних обставин, що підтверджуються листом Торгово - промислової палати України (ТППУ) від 28.02.2022 р. №2024/02.0-7.1, а також копією сертифіката Торгово-промислової палати Миколаївської області від 13.07.2023.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого.

Між ТОВ "Торгова компанія "Агроспейс" (лізингодавець) та ФГ "Нові зорі" (лізингоодержувач) укладено договір фінансового лізингу від 22.06.2021 № 7АП-21, згідно умов якого та додатків до нього, лізингодавець зобов`язався передати на умовах фінансового лізингу у володіння та користування об`єкт лізингу (предмет лізингу або майно), а лізингоодержувач приймає майно та зобов`язується сплачувати лізингові платежі на умовах цього договору. Ціна одиниці, кількість і загальна вартість майна на момент укладання договору, найменування, марка, модель наведені в Додатку № 1 "Специфікація". Серійний номер та рік випуску майна вказуються в Акт приймання-передачі майна (п.1.1. договору).

Предметом лізингу, у відповідності до додатку до договору "Специфікація", є трактору Valtra T194A Active, Сер. № YK5T1194A0KS073001, вартістю 93000 Євро з ПДВ.

Розмір, склад, терміни сплати лізингових платежів встановлюються в Графіку. Сума кожного лізингового платежу є гривневим еквівалентом відповідної суми (в Євро), зазначеної в Графіку, виходячи з Міжбанківського курсу на дату, що передує даті сплати лізингоодержувачем чергового лізингового платежу, зазначеного в графіку, збільшеного на розмір зборів (податків), пов`язаних із здійсненням операцій купівлі іноземної валюти юридичними особами (надалі - Міжбанківський курс Графіку). Такий порядок застосовується до усіх лізингових платежів та будь-яких інших сум, які підлягають сплаті згідно з договором. Ціна договору в гривні автоматично змінюється пропорційно зміні Міжбанківського курсу фактичної оплати, Міжбанківського курсу Графіку, Міжбанківського курсу Акту приймання-передачі по відношенню до Міжбанківського курсу договору, і в даному випадку, не має потреби в підписанні додаткової угоди про зміну ціни договору в гривні. Якщо лізингоодержувач здійснить оплату лізингового платежу після строку його оплати, вказаного в Графіку, і на дату фактичної оплати лізингового платежу Міжбанківський курс фактичної оплати лізингового платежу буде більшим, ніж Міжбанківський курс Графіку, лізингоодержувач зобов`язаний здійснити оплату такого лізингового платежу, виходячи з Міжбанківського курсу фактичної оплати. Якщо лізингоодержувач здійснить оплату лізингового платежу раніше строку його оплати, вказаного в Графіку, платіж зараховується, виходячи з Міжбанківського курсу фактичної оплати (п. 4.1 договору). Будь-які платежі лізингоодержувач зобов`язаний здійснювати в національній валюті України (гривнях) відповідно до умов цього договору та додатку № 2 "Графік внесення лізингових платежів" до договору (надалі - Графік) шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок лізингодавця, вказаний у цьому договорі (п. 4.4 договору).

Лізингоодержувач стає власником предмета лізингу за умови сплати Лізингодавцю всієї суми лізингових платежів в розмірах та у терміни, передбачені графіком , в тому числі сплати Лізингодавцю всієї суми вартості майна, що не менше вартості майна, зазначеної у акті приймання-передачі майна, сплати штрафних санкцій відповідно до умов договору. Підтвердження переходу права власності від лізингодавця до лізингоодержувача є підписаний між сторонами відповідний договір купівлі-продажу (викупу) предмета лізингу (п. 8.1 договору).

Усі платежі за договором лізингоодержувач зобов`язаний здійснювати в національній валюті України (гривнях) відповідно до узгодженого графіка та шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок лізингодавця. Лізингові платежі включають: платежі по відшкодуванню (компенсації) частини вартості предмета лізингу, яка є гривневим еквівалентом суми, визначеної в Графіку, помноженої на фіксований Міжбанківський курс Акту приймання-передач; винагороду лізингодавцю за отриманий у лізинг предмет лізингу, з урахуванням коригування, за отримане у фінансовий лізинг майно, яка не може бути менше за одну (одну) гривню, та розраховується в гривнях як різниця між сумою лізингового платежу та сумою, яка відшкодовує частину вартості майна; одноразова комісія за надання предмету лізингу у фінансовий лізинг. Лізингові платежі включають плату за страхування майна відповідно до умов цього договору (п. 4.1.1-4.1.3 договору).

Сторонами у додатку №2 до договору також погоджено графік, у якому визначено вісім платежів, і числом сплати чергових лізингових платежів вважається кожне 20-те число кожного місяця, починаючи з 15 липня 2021, у випадку, коли строк сплати будь-якого лізингового платежу припадає на неробочий (вихідний, святковий або ін.) день, то лізингоодержувач зобов`язаний сплатити такий платіж не пізніше дня, який передує останньому робочому дню, за яким настає такий неробочий (вихідний, святковий або ін.) день (п. 4.5 договору).

Оплата лізингових платежів лізингодавцем здійснюється в безготівковій формі шляхом переказу належних до сплати сум на розрахунковий рахунок Лізингодавця. При цьому всі платежі, здійснені лізингоодержувачем, зараховуються в наступній послідовності:

- сплата нарахованих штрафних санкцій за порушення лізингоодержувачем обов`язків за даним договором;

- сплата суми заборгованості лізингоодержувача перед лізингодавцем за простроченими лізинговими платежами;

- сплата поточних лізингових та інших платежів, передбачених цим договором.

Сторонами також погоджено, що у випадку перерахування лізингоодержувачем платежів за цим договором (як чергових лізингових платежів, так і простроченої заборгованості) в порушення вищевказаної черговості. Лізингодавець має право самостійно перерозподілити отримані від лізингоодержувача кошти, у відповідності з черговістю, викладеною в цьому пункті, шляхом проведення відповідних бухгалтерських проводок (п. 4.6. договору).

У відповідності до п. 5.3.2 договору, лізингодавець має право в односторонньому порядку відмовитись від договору та вилучити предмет лізингу, якщо лізингоодержувач не сплатив лізинговий платіж частково або в повному обсязі та прострочення сплати становить більше 60 календарних днів, в тому числі, у безспірному порядку на підставі виконавчого напису нотаріуса. Викладене також кореспондується у п. 10.1.1, 10.3.1 договору. Вилучення майна у лізингоодержувача не звільняє останнього від обов`язку сплати всіх несплачених до дати вилучення майна платежів, передбачених договором, в тому числі несплаченої суми штрафних санкцій і відшкодування заподіяної шкоди.

У випадку розірвання (відмови від) договору з ініціативи лізингодавця на підставі п. 10.1.1 договору, лізингоодержувач зобов`язаний повернути майно лізингодавцю в тому стані, в якому воно було отримано з урахуванням нормального зносу, впродовж 3 (трьох) днів з дати розірвання нього договору; у разі неповернення лізингоодержувачем майна на вимогу лізингодавця, останній має право вимагати дострокову сплату розміру всіх майбутніх лізингових платежів в частині оплати вартості предмета лізингу; якщо майно повертається лізингодавцю в неналежному стані; лізингоодержувач зобов`язаний на вимогу лізингодавця в повному обсязі оплатити ремонт майна або відшкодувати лізингодавцю витрати на ремонт майна (п. 10.3.3 договору).

Лізингоодержувач зобов`язаний повернути лізингодавцю, у випадках, передбачених цим договором, в тому стані, в якому воно було отримано з урахуванням нормального зносу відповідно до встановлених норм амортизації, впродовж 3 днів з дати розірвання цього договору, сплативши при цьому лізингодавцю заборгованість по всіх лізингових платежах, що мають бути сплачені на дату повернення, а також відшкодувавши заподіяні цим збитки в строк не пізніше 5 днів з дати розірвання договору (п. 5.2.2 договору).

Сторонами погоджено, що строк дії договору з 22 червня 2021 по 20 листопада 2023, але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами всіх зобов`язань за цим договором. Даний договір втрачає свою чинність після виконання сторонами своїх зобов`язань по ньому. Розірвання, припинення договору та відмова від договору не звільняє сторін від виконання всіх зобов`язань по ньому (п.п. 12.1, 12.2 договору).

На виконання умов договору ТОВ "Торгова компанія "Агроспейс" за актом приймання-передачі від 20.07.2021 (ас.15), підписаного уповноваженими представниками сторін договору, передано у володіння та користування відповідача трактору Valtra T194A Active, Сер. № YK5T1194A0KS073001.

Так як акт приймання-передачі предмета лізингу сторонами підписано 30.06.2021 р., то, згідно п.п. 2.1, 2.3 договору, ФГ "Нові зорі" мало сплачувати чергові лізингові платежі згідно графіку внесення платежів починаючи з 15.07.2021, а в подальшому 20-того числа кожного місяця.

ФГ "Нові зорі", прийнявши предмет лізингу у володіння та користування, сплатив лізингові платежі з 1-го по 3-й період лізингу, з 4-го по 5-й період лізингу кошти за договорогм фінасового лізингу від 22.06.2021 №7АП-21 стягнуто рішенням Господарського суду Миколаївської області від 07.04.2023 у справі №915/355/22, з березня 2023 року (6-й період лізингу) не сплатив, внаслідок чого станом на 12.05.2023 утворилася заборгованість з таких платежів у сумі 1823,44 Євро, що еквівалентно 73920 грн. 43 коп. Це підтверджується довідкою ТОВ "Торгова компанія "Агроспейс" про рух коштів ФГ "Нові зорі", лізингових платежів за договором, сформованою за період з 11.06.2021 по 30.04.2023, із змісту якої, крім того, випливає, що останній платіж відповідачем здійснено 13.10.2022.

ТОВ "Торгова компанія "Агроспейс" направлено ФГ "Нові зорі" повідомлення від 30.03.2023 № 31/03/2 про розірвання договору (відмову від договору) в порядку, визначеному зокрема п. 10.1.1, 10.3.1 договору, після шести робочих днів з дня наступного за днем надсилання цього повідомлення, з вимогою повернути предмет лізингу лізингодавцю у строк продовж 3 (трьох) днів з дати розірвання договору та оплатити лізингові платежі (ас. 46). Направлення зазначеного повідомлення відповідачу 07.04.2023 підтверджується відбитком штемпеля відповідного поштового відділення на описі вкладення до цінного листа, а також фіскальним чеком від 07.04.2023 № 3000445313 (ас. 47). Повідомлення відповідачем залишено без реагування та виконання.

За твердженнями ТОВ "Торгова компанія "Агроспейс", не спростованими відповідачем, на даний час заборгованість у вищевказаній сумі ФГ "Нові зорі" не погашено, і предмет лізингу не повернено.

Згідно чинного законодавства зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку (ст. 509 ЦК України, ст. 173 ГК України). Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ч. 1 ст. 530 ЦК України). Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (ст. 610 ЦК України).

Положеннями ст.ст.525, 526, 629 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватися відповідно до умов договору та вимог ЦК України. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.

У відповідності до ч.2 ст.193 ГК України кожна сторона повинна вжити всіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони.

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 ЦК України). Зобов`язання припиняється на підставах, встановлених договором або законом (ч. 1 ст. 598 ЦК України).

За договором лізингу одна сторона (лізингодавець) передає або зобов`язується передати другій стороні (лізингоодержувачеві) у користування майно, що належить лізингодавцю на праві власності і було набуте ним без попередньої домовленості із лізингоодержувачем (прямий лізинг), або майно, спеціально придбане лізингодавцем у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов (непрямий лізинг), на певний строк і за встановлену плату (лізингові платежі). До договору лізингу застосовуються загальні положення про найм (оренду) з урахуванням особливостей, встановлених цим параграфом та законом. До відносин, пов`язаних з лізингом, застосовуються загальні положення про купівлю-продаж та положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом. Особливості окремих видів і форм лізингу встановлюються законом (ст. 806 ЦК України).

Загальні правові та економічні засади фінансового лізингу визначено в Законі України "Про фінансовий лізинг" (далі - Закон).

Фінансовий лізинг (далі - лізинг) - це вид цивільно-правових відносин, що виникають із договору фінансового лізингу. За договором фінансового лізингу (далі - договір лізингу) лізингодавець зобов`язується набути у власність річ у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов і передати її у користування лізингоодержувачу на визначений строк не менше одного року за встановлену плату (лізингові платежі) (ст. 1 Закону).

Лізингоодержувач зобов`язаний, зокрема, прийняти предмет лізингу та користуватися ним відповідно до його призначення та умов договору; своєчасно сплачувати лізингові платежі (п.п. 1, 3 ч. 2 ст. 11 Закону).

Цивільним законодавством встановлено, що в разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, розірвання договору (п. 1 ч. 1 ст. 611 ЦК України). Лізингодавець має право, зокрема, відмовитися від договору лізингу у випадках, передбачених договором лізингу або законом; вимагати розірвання договору та повернення предмета лізингу у передбачених законом та договором випадках (п.п. 3, 4 ч. 1 ст. 10 Закону).

Ураховуючи викладене, суд визнає доведеним, що ФГ "Нові зорі" припинив сплачувати лізингові платежі за договором; прострочення сплати лізингових платежів на момент направлення лізингодавцем відповідачу повідомлення від 30.03.2023 №31/03/1 про розірвання договору склало більше ніж 60 днів, а отже ТОВ "Торгова компанія "Агроспейс" дотримано порядок розірвання договору, визначений чинним законодавством та п.п. 10.1.1 договору. Відтак, договір є розірваним з 22.04.2023.

Законодавством визначено, що лізингоодержувач зобов`язаний у разі дострокового розірвання договору лізингу повернути предмет лізингу у стані, в якому його було прийнято у володіння, з урахуванням нормального зносу, або у стані, обумовленому договором (п. 7 ч. 2 ст. 11 Закону). Крім того, лізингоодержувач може мати інші права та обов`язки відповідно до умов договору лізингу, цього Закону та нормативно-правових актів (ч. 4 ст. 11 Закону).

При укладені господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі, зокрема, вільного виявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству (ч. 4 ст. 179 ГК України).

Таким чином, суд визнає, що вимоги ТОВ "Торгова компанія "Агроспейс" про витребування шляхом вилучення та передачу останньому предмета лізингу, а також про стягнення з ФГ "Нові зорі" грошових коштів у сумі 73920 грн. 43 коп. є обґрунтованими, а тому позов належить задовольнити в повному обсязі.

Доводи відповідача щодо не отримання заяви про розірвання договору, відхиляються як необґрунтовані, оскільки спростовуються описом вкладення разом з фіскальним чеком (а.с. 46), які надіслані на адресу реєстрації ФГ "Нові зорі" у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Суд не приймає до уваги доводи відповідача щодо форс-мажорних обставин з посиланням на лист Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 (адресований всім, кого це стосується) та копії сертифіката Торгово-промислової палати Миколаївської області, датованого 13.07.2023, як необґрунтоване, оскільки введення воєнного стану на території України не означає, що відповідач не може здійснювати підприємницьку діяльність та набувати кошти, адже протилежного відповідачем не доведено відповідними доказами. Крім того, з отриманням копії сертифіката Торгово-промислової палати Миколаївської області від 13.07.2023 не повідомив позивача про неможливість виконати умови договору.

До того ж, суд визнає, що відповідно до положень ст. 617 ЦК України, ч. 2 ст. 218 ГК України особа, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов`язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.

Тобто, в силу закону можливе звільнення саме від відповідальності за невиконання зобов`язань, а не від виконання основного зобов`язання.

Не вважається випадком, зокрема, недодержання своїх обов`язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов`язання, відсутність у боржника необхідних коштів.

Господарським процесуальним законодавством передбачено покладання судових витрат у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони (ст. 129 ГПК України).

Отже, витрати ТОВ "Торгова компанія "Агроспейс" за платіжною інструкцію від 05.05.2023 № 6535 на оплату позовної заяви судовим збором у сумі 5368 грн., належить у зазначеній сумі відшкодувати за рахунок відповідача.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236, 238 ГПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позов товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова компанія "Агроспейс" задовольнити повністю.

2. Стягнути з фермерського господарства "Нові зорі" (57284, вул. Набережна, 6, с. Лимани, Вітовський район, Миколаївська область, ідентифікаційний код 37895244) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова компанія "Агроспейс" (49033, проспект Богдана Хмельницького, буд. 147, м. Дніпро, ідентифікаційний код 41084815) грошові кошти в сумі 73920 (сімдесят три тисячі дев`ятсот двадцять) грн. 43 коп. - заборгованість зі сплати лізингових платежів, а також грошові кошти на відшкодування витрат з оплати позовної заяви судовим збором у сумі 5368 (п`ятдесят три тисячі шістдесят вісім) грн.

3. Витребувати у фермерського господарства "Нові зорі" (57284, вул. Набережна, 6, с. Лимани, Вітовський район, Миколаївська область, ідентифікаційний код 37895244) трактору Valtra T194A Active, Сер. № YK5T1194A0KS073001 шляхом вилучення на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова компанія "Агроспейс" (49033, проспект Богдана Хмельницького, буд. 147, м. Дніпро, ідентифікаційний код 41084815).

Рішення може бути оскаржено до Південно-Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Оформлене відповідно до статті 238 цього Кодексу, рішення підписано 11.12.2023 року.

Суддя С.М. Коваль.

СудГосподарський суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення21.11.2023
Оприлюднено21.12.2023
Номер документу115744760
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань лізингу

Судовий реєстр по справі —915/728/23

Рішення від 21.11.2023

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Коваль С.М.

Ухвала від 24.10.2023

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Коваль С.М.

Ухвала від 04.10.2023

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Коваль С.М.

Ухвала від 29.08.2023

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Коваль С.М.

Ухвала від 25.08.2023

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Коваль С.М.

Ухвала від 18.07.2023

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Коваль С.М.

Ухвала від 06.06.2023

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Коваль С.М.

Ухвала від 05.06.2023

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Коваль С.М.

Ухвала від 15.05.2023

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Коваль С.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні