Справа № 529/1460/23
Провадження № 2/529/568/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 грудня 2023 року Диканський районний суд Полтавської області в складі:
головуючої - судді Петренко Л.Є.,
секретаря с/з - Звягольської В.А.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1
відповідача - ОСОБА_2
представника третьої особи - Півень Ю.В.
розглянувши у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом виконавчого комітету Диканської селищної ради в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних позовних вимог - Диканський селищний центр соціальних служб про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини
встановив:
Представник виконавчого комітету Диканської селищної ради в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом про позбавлення відповідачки ОСОБА_2 батьківських прав та стягнення аліментів на утримання малолітньої дитини.
В обґрунтування позову, представник позивача вказує, що відповідачка ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 народила сина ОСОБА_2 , відомості про батька якого в актовому записі про народження вказані в порядку ст. 135 СК України.
Про сім`ю ОСОБА_3 службі у справах дітей стало відомо у лютому 2021 року з листа служби у справах дітей Щербанівської сільської ради. 12.02.2021 проведено обстеження умов проживання багатодітної сім`ї ОСОБА_2 . В ході вказаної перевірки жодних порушень стосовно умов проживання, виховання дітей не виявлено.
В подальшому під час періодичних відвідувань сім`ї відповідачка ОСОБА_2 , була вагітною, однак, кожного разу перебувала у стані алкогольного сп`яніння. З останньою проводились профілактичні бесіди про неприпустимість перебування її у стані алкогольного сп`яніння під час вагітності.
25.11.2021 Диканський селищний центр соціальних служб і службу у справах дітей повідомлено про те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідачка ОСОБА_2 у машині швидкої допомоги народила дитину - хлопчика, а на час самих пологів перебувала в стані сильного алкогольного сп`яніння. Далі, Диканським селищним центром соцслужб отримано повідомлення з перинатального центру про те, що дитина відповідачки ОСОБА_2 має вади здоров`я і потребує лікування та посиленого догляду. Тому, з метою підготовки батьків до виписки 01.12.2021, 09.12.2021, 15.12.2021 здійснено виїзд у сім`ю ОСОБА_3 , однак на момент відвідувань такої як мати так і батько перебували у стані алкогольного сп`яніння, неадекватно реагували на зауваження комісії. З огляду на вказане, комісія дійшла до висновку про те, що відповідачка ОСОБА_2 не розуміє складнощі ситуації щодо здоров`я дитини та не готова брати на себе відповідальності за збереження її життя і здоров`я. Відповідачкою не створено умов для утримання та проживання новонародженої дитини, а помешкання має незадовільний санітарно-гігієнічний стан.
З огляду на вказані обставини, де перебувала дитина направлено лист про те, що батьки не здатні забезпечити дитині повноцінного харчування, нормального догляду, а зважаючи на їх спосіб життя, перебування дитини у такій загрожує її здоров`ю та життю.
Сама відповідачка ОСОБА_2 на засідання комісії з захисту прав дитини при Диканській селищній раді по питанню можливості повернення дитини ОСОБА_2 на виховання відповідачці, не з`явилась.
17.12.2021 відповідачка ОСОБА_2 написала заяву стосовно тимчасового влаштування дитини у будинок дитини.
З 25.01.2022 і по даний час малолітній ОСОБА_2 перебуває у КП «Кременчуцький обласний сеціалізований будинок дитини Полтавської обласної ради». Сама відповідачка зверталась з відповідними заявами до вказаної установи про продовження перебування її малолітнього сина у такій.
Так, за перебування сина ОСОБА_4 у дитячому будинку відповідачка ОСОБА_2 жодного разу не телефонувала до цього закладу та не цікавилась здоров`ям та життя сина. Крім того, остання так і не влаштувалась на роботу, і надалі зловживає алкогольними напоями, а тому не взмозі буде забезпечити належний догляд за дитиною, яка має серйозні вади здоров`я, а повернення дитини до неї несе загрозу для здоров`я та життя дитини.
З огляду на вказані обставини, на думку представника позивача, постає питання стосовно позбавлення відповідачки ОСОБА_2 батьківських прав стосовно малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що надасть в подальшому можливість отримання статусу дитини позбавленої батьківського піклування та поставити на облік з усиновлення.
Разом з тим, представник позивача в позові зазначає, що відповідачка ОСОБА_2 , окрім малолітнього ОСОБА_2 , 24.11.2021 також має трьох дітей, які мають також проблеми зі здоров`ям, які відповідачка не лікує, посилаючись на скрутне матеріальне становище.
05.10.2023 ухвалою судді відкрито провадження за правилами загального позовного провадження з проведенням підготовчого засідання.
25.10.2023 закрито підготовче провадження, а справу призначено до судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала з підстав викладених у позовній заяві. Крім цього пояснила, що відповідачка ОСОБА_2 жодних дій для повернення їй сина не вчиняла, не намагалась вийти на зв`язок із закладом, де перебуває син, не цікавиться його станом здоров`я, систематично вживає алкогольними напоями, а 30.11.2023 продовжено перебування малолітнього ОСОБА_2 у КП «Кременчуцький обласний спеціалізований будинок дитини».
Відповідачка ОСОБА_2 в судовому засіданні пояснила, що вона вважала, що дитина - син ОСОБА_4 перебуває зараз в Австрії. В м. Кременчук до сина не їздила, оскільки має скрутне матеріальне становище, однак телефонувала до закладу, де перебуває дитина. Однак конкретної дати відповідачка ОСОБА_2 суду не вказала. Крім того, пояснила, що батьком дитини є ОСОБА_5 з яким проживає без реєстрації шлюбу, він не цікавиться долею дитини. Вказала, що позов визнає, забрати дитину не має можливості через скрутне матеріальне становище.
Представник третьої особи - Диканський селищний центр соціальних служб - Півень Ю.В. підтримала позов та просила задовольнити.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.
ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Розсошенці Полтавського району Полтавської області народився ОСОБА_2 , матір`ю якого є ОСОБА_2 - відповідачка у справі (а.с.14).
Згідно витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження, відомості про батька ОСОБА_2 записані відповідно до ч.1 ст. 135 СК України (а.с.15).
07.12.2021 КП «Полтавська обласна клінічна лікарня ім. М.В. Скліфасовського» направила лист за № 236 до Полтавського обласного центру соціальних служб дітей сім`ї та молоді, про те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 передчасно народила дитину - хлопчика. Пологи відбулись у кареті швидкої допомоги, сама породілля - ОСОБА_2 під час пологів перебувала у стані алкогольного сп`яніння. Дитина потребує додаткового медичного спостереження та ретельного нагляду, якісного харчування та реабілітаційних заходів. Під час перебування в лікарні мати не взмозі забезпечити дитину всім необхідним. Дана ситуація викликає занепокоєння та невпевненість і спроможності родини забезпечити адекватний догляд за немовлям (а.с.22).
28.12.2021 складено відповідний Акт закладу охорони здоров`я та органу внутрішніх справ України про покинуту дитину. Згідно вказаного акту 28.12.2021 в 13 год. 00 хв. виявлено покинуту дитину чоловічої статі ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , відомості про матір вказані - ОСОБА_2 відповідачки по справі ( а.с.24).
Вказаний Акт направлено Службі у справах дітей виконавчого комітету Шевченківської районної в м. Полтаві ради, а такою, в подальшому начальнику служби у справах дітей Диканської селищної ради (а.с.23, 25).
25.01.2022 рішенням виконавчого комітету Шевченківської районної в м. Полтаві ради, малолітнього ОСОБА_2 тимчасово влаштовано до КП «Кременчуцький обласний спеціалізований будинок дитини Полтавської обласної ради» (а.с.26).
Як вбачається з довідки-характеристики виданої 07.02.2022 за № 34/09,1-13 адміністратором ЦАП Диканської селищної ради ОСОБА_2 фактично проживає по АДРЕСА_1 , має в складі сім`ї співмешканця - ОСОБА_6 , дочку ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , сина ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , дочку ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , дочку ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Згідно вказаної довідки ОСОБА_2 була схильна до алкогольних напоїв, з її слів закодувалась і спиртні напої не вживає, до адміністративної відповідальності не притягувалась (а.с. 29).
Разом з тим, з довідок від 27.04.2023 та 20.09.2023 виданих адміністратором ЦАП Диканської селищної ради, ОСОБА_2 проживає за вказаною вище адресою, має такий же склад сім`ї, окрім дочки ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . В даних довідках зазначено що ОСОБА_2 постійно зловживає алкогольними напоями, офіційно не працює (а.с. 30, 32).
23.06.2022 виконавчим комітетом Диканської селищної ради ОСОБА_2 надано термін до 01.09.202 для вирішення соціальних проблем та створення належних умов для повернення на виховання у сім`ю малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с.33).
Відповідачка ОСОБА_2 06.12.2022 та 26.04.2023 зверталась до начальника служби у справах дітей Диканської селищної ради із письмовими заявами про продовження терміну перебування дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у КП «Кременчуцький обласний спеціалізований будинок дитини Полтавської обласної ради» (а.с.34, 35).
На підставі вказаних заяв, рішеннями виконавчого комітету Диканської селищної ради № 383 від 14.12.2022 та № 129 від 11.05.2023, продовжено на 6 місяців термін перебування дитини ОСОБА_2 , 24.11.2021 у КП «Кременчуцький обласний спеціалізований будинок дитини Полтавської обласної ради» (а.с.36. 37).
Як вбачається з довідки № 495 від 13.06.2023, виданої КП «Кременчуцький обласний спеціалізований будинок дитини Полтавської обласної ради» малолітній ОСОБА_2 знаходиться у вказаному закладі з 16.03.2022 на повному державному забезпеченні, дитину мати - ОСОБА_2 не відвідувала та його життям не цікавилась (а.с.39).
Згідно досліджених в судовому засіданні Актів обстеження, складених представником відповідача та третьої особи, сім`я ОСОБА_2 мешкає у будинку в якому 2 житлові кімнати та кухня. Загалом санітарно-гігієнічний стан помешкання задовільний, зроблений косметичний ремонт. В досліджених актах зазначено, що батьки протягом тривалого терміну зловживають спритними напоями.
Згідно зазначених вище актів, зокрема складених 26.04.2023, 29.08.2023 відповідачка ОСОБА_2 перебувала в алкогольному сп`янінні, або ж перебувала у такому стані напередодні.
Дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (ч.7 ст.7 СК України).
Статтями 150, 151 СК України передбачені обов`язки та права батьків щодо виховання та розвитку дитини. Зокрема, обов`язок батьків піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, обов`язок забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. При цьому батьки мають переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини.
Відповідно до ст. 164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Згідно з приписами пунктів 15,16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 р. № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття, і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Статтею 3 Конвенції про права дитини встановлено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці Конвенції зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки батьків…, які відповідають за неї за законом.
Держави-учасниці Конвенції забезпечують те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї… (ст.9 Конвенції про права дитини).
Статтями 18, 27 Конвенції про права дитини встановлено, що батьки несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування. Кожна дитина має право на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку. Батьки, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
При вирішенні даної справи, суд враховує також і практику ЄСПЛ, зокрема у справі «М.С. проти України» від 11.07.2017 року, вказано на те, що при визначенні найкращих інтересів дитини в конкретній справі слід брати до уваги два міркування: по перше, у найкращих інтересах дитини зберегти її зв`язки із сім`єю, крім випадків, коли доведено, що сім`я непридатна або неблагополучна; по друге, у найкращих інтересах дитини є забезпечення її у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагонадійним (пункт 100 рішення від 16.07.2015 року у справі «Мамчур проти України»).
Згідно висновку про стан здоров`я, фізичний і розумовий розвиток дитини, виданого КП «Кременчуцький обласний спеціалізований будинок дитини Полтавської обласної ради» ОСОБА_2 має ураження головного мозку, інший атопічний дерматит, інші вроджені вади розвитку верхньої кінцівки, включаючи плечовий пояс, а також інші види затримки очікуваного нормального фізіологічного розвитку (а.с.38).
З огляду на вказане, малолітній ОСОБА_2 потребує посиленого нагляду, харчування та лікування, однак відповідачка по справі - ОСОБА_2 , як мати останнього не забезпечила відповідних умов за місцем свого проживання, що в повній мірі знайшло своє підтвердження при розгляді вказаної справи, зловживає алкогольними напоями, а така її поведінка та спосіб життя унеможливлює нею здійснення повноцінного догляду за сином, та в результаті може поставити під загрозу його розвиток, покращення стану здоров`я, а також і подальшого його життя.
Разом з тим, суд звертає значну увагу на той факт, що відповідачці надавався строк для налагодження свого побуту, матеріального становища шляхом працевлаштування, лікування від алкогольної залежності, однак остання свій спосіб життя та умови такого на краще не змінила, що свідчить про небажання її як матері малолітнього сина ОСОБА_2 здійснювати свої батьківські обов`язки належним чином та в повній мірі.
Служба у справах дітей Диканської селищної ради у своєму висновку доцільним позбавлення батьківських прав відповідачки відносно її малолітнього сина ОСОБА_2 (а.с.10-11).
Таким чином, зазначені факти, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати, як ухилення від виконання батьківських обов`язків, свідомого їх нехтування відповідачкою ОСОБА_2 щодо виховання свого малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Приймаючи рішення про позбавлення відповідачки батьківських прав, з метою забезпечення належного захисту дітей, суд приймає до уваги, як доказ висновок органу опіки та піклування про доцільність позбавлення батьківських прав, оскільки такий ґрунтується на вимогах закону, є обґрунтованим, вмотивованим, переконливим та не викликає сумнівів у суду щодо викладених у ньому обставин, а також бере до уваги свідоме нехтування відповідачкою батьківськими обов`язками та ухилення від їх виконання, тому з урахуванням усіх обставин справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Що стосується позовних вимог про стягнення з ОСОБА_2 аліментів на утримання неповнолітнього сина, суд зазначає наступне.
Крім того, згідно ч. 2 ст. 166 Сімейного кодексу України, особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.
Частина 3 ст. 166 Сімейного кодексу України передбачає, що при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. Відповідно до ст. 180 Сімейного кодексу України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Згідно ч. 1 ст. 182 Сімейного кодексу України, при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.
Частиною 2 ст. 182 Сімейного кодексу України передбачено, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Згідно з ч. 1 ст. 191 Сімейного кодексу України, аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.
При визначенні розміру аліментів, суд враховує стан здоров`я і матеріальне становище відповідачки ОСОБА_2 , інші обставини справи та вважає за необхідне стягнути з неї аліменти на утримання малолітньої дитини в розмірі частини всіх видів її заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімум для дитини відповідного віку, щомісяця.
Крім цього, суд роз`яснює відповідачці ОСОБА_2 , що відповідно до ст. 169 СК України мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав за умови зміни обставин, що були підставою для позбавлення батьківських прав.
Статтею 141 ЦПК України передбачено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, у разі задоволення позову покладаються на відповідача. Згідно зі ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, тому суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь держави судовий збір в сумі 2 147 грн. 20 коп. за позовну вимогу про позбавлення її батьківських прав та за позовну вимогу про стягнення з неї аліментів на утримання малолітнього сина.
Керуючись ст.ст. 76, 89, 263-265 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву виконавчого комітету Диканської селищної ради в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини, задовольнити.
Позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , відносно малолітньої дитини - сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягувати щомісячно з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , проживаючої по АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , не працюючої, на користь КП "Кременчуцький обласний спеціалізований будинок дитини", аліменти на утримання малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 1/4 частини усіх видів заробітку /доходу/, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 03 жовтня 2023 року і до досягнення дитиною повноліття.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в розмірі 2 147 грн. 20 коп.
Роз`яснити відповідачу про його право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав після зміни обставин, що слугували підставою для позбавлення батьківських прав.
Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення складено 11.12.2023
Головуюча: Л.Є. Петренко
Суд | Диканський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 07.12.2023 |
Оприлюднено | 21.12.2023 |
Номер документу | 115747947 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Диканський районний суд Полтавської області
Петренко Л. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні