КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
------------------------------------------------------------------------------------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 грудня 2023 року колегія суддів Судової палати з розгляду кримінальних справ Київського апеляційного суду в складі:
суддів ОСОБА_1 ,
ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
з участю:
секретаря ОСОБА_4 ,
прокурора ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Києві апеляційну скаргу прокурора Київської обласної прокуратури ОСОБА_5 на ухвалу Києво-Святошинського районного суду Київської області від 15.09.2023,
В С Т А Н О В И Л А:
Ухвалою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 15.09.2023 ОСОБА_6 звільнено від кримінальної відповідальності за ч.1 ст.212 КК України на підставі п.2 ч.1 ст.49 КК України у зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, а кримінальне провадження № 72023110000000022 від 28.07.2023 закрито.
Своє рішення суд першої інстанції обґрунтував тим, що інкриміноване ОСОБА_6 діяння вчинене у 2018 році, у 2022 року закінчився трирічний строк притягнення за вчинене до кримінальної відповідальності, тому ОСОБА_6 підлягає звільненню від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, а кримінальне провадження № 72023110000000022 від 28.07.2023 року щодо ОСОБА_6 підлягає закриттю на підставі п.2 ч.1 ст.49 КК України.
Прокурор Київської обласної прокуратури ОСОБА_5 подав апеляційну скаргу, в якій просить апеляційний суд змінити ухвалу суду в частині вирішення питання процесуальних витрат у кримінальному провадженні, а саме процесуальні витрати, пов`язані із залученням експерта, вартість яких становить 5 735 грн. 52 копійки, віднести на рахунок держави. В іншій частині ухвалу залишити без змін.
Обґрунтовуючи апеляційну скаргу, прокурор посилається на істотне порушення вимог кримінального процесуального закону. Зазначає, що процесуальні витрати у даному кримінальному провадженні необхідно віднести на рахунок держави, оскільки відповідно до висновку, викладеного у постанові об`єднаної палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 12.09.2022 № 203/241/17, якщо особа звільняється від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України, то процесуальні витрати, понесені органом досудового розслідування та пов`язані зі здійсненням кримінального провадження, в тому числі й витрати на проведення експертизи, не стягуються з особи, кримінальне провадження щодо якої закрито на цій підставі, а відносяться на рахунок держави.
Заслухавши доповідь судді, доводи учасників апеляційного розгляду, обговоривши і перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного висновку.
Висновок суду першої інстанції про наявність підстав для звільнення ОСОБА_6 від кримінальної відповідальності за ст. 49 КК України та закриття кримінального провадження, прокурором не оспорюється та не оскаржується.
Разом з тим, при вирішенні питання щодо процесуальних витрат, суд першої інстанції не врахував наступне.
Так, положеннями ч.2 ст.124 КПК України встановлено, що суд стягує з обвинуваченого на користь держави документально підтверджені витрати на залучення експерта у разі ухвалення обвинувального вироку.
Разом з тим, відповідно до висновку об`єднаної палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, викладеному у постанові від 12.09.2022 № 203/241/17, якщо особа звільняється від кримінальної відповідальності на підставі ст.49 КК України у зв`язку із закінченням строків давності, то процесуальні витрати, понесені органом досудового розслідування та пов`язані зі здійсненням кримінального провадження, в тому числі й витрати на проведення експертизи, не стягуються з особи, кримінальне провадження щодо якої закрито на цій підставі, а відносяться на рахунок держави, окрім витрат, пов`язаних, зокрема, із залученням експерта стороною захисту.
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що ініціатором проведення судово-економічної експертизи був орган досудового розслідування.
Таким чином, процесуальні витрати, пов`язані із залученням експерта, вартість яких становить 5 735 грн. 52 копійки, не підлягають стягненню з ОСОБА_6 та покладаються на рахунок держави.
З огляду на викладене колегія судів приходить до висновку, що апеляційна скарга прокурора є обґрунтованою, а вирок суду слід змінити в частині вирішення питання щодо процесуальних витрат.
Керуючись ст.ст. 404, 405, 418 КПК України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу прокурора Київської обласної прокуратури ОСОБА_5 на ухвалу Києво-Святошинського районного суду Київської області від 15.09.2023 задовольнити.
Ухвалу Києво-Святошинського районного суду Київської області від 15.09.2023 року змінити в частині вирішення питання щодо процесуальних витрат у кримінальному провадженні.
Процесуальні витрати, пов`язані із залученням експерта, вартість яких становить 5 735 гривень 52 копійки, віднести на рахунок держави.
В іншій частині ухвалу залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду може бути оскаржена в касаційному порядку до суду касаційної інстанції протягом трьох місяців з дня проголошення судового рішення судом апеляційної інстанції.
СУДДІ:
ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3
Суд | Київський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2023 |
Оприлюднено | 21.12.2023 |
Номер документу | 115759307 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини у сфері господарської діяльності |
Кримінальне
Київський апеляційний суд
Кияшко Олександр Анатолійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні