Справа № 346/2225/23
Провадження № 1-в/346/263/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2023 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області, у складі головуючогосудді ОСОБА_1 , секретар судового засідання: ОСОБА_2 , прокурор ОСОБА_3 , представник колонії: ОСОБА_4 , засуджений ОСОБА_5 , захисник: ОСОБА_6 ,
здійснюючи судове провадження на підставі подання начальника Державної установи «Коломийська виправна колонія (№41)»: Т.Катрича про заміну невідбутої частини покарання більш м`яким засудженому ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; громадянина України; місце народження та проживання: АДРЕСА_1 ),
по кримінальному провадженню в якому ОСОБА_5 вироком Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 24 травня 2016 року, визнано винуватим у вчиненні злочину передбаченого частиною 1 статті 115 КК України та призначено покарання у виді позбавлення волі строком на 9 років 6 місяців. Ухвалою Апеляційного суду Закарпатської області від 05.10.2016 року на підставі частини 5 статті 72 КК України зараховано попереднє ув`язнення з 18.02.2016 року по 05.10.2016 року з розрахунку один день попереднього ув`язнення за два дні позбавлення волі,
в с т а н о в и в :
Начальник Державної установи «Коломийська виправна колонія (№41)»: Т.Катрич, звернувся до суду із вказаним поданням, до якого додав матеріали особової справи засудженого.
Позиції учасників провадження.
Аргументи представника колонії. Вироком суду, який набрав законної сили, засудженого визнано винним у вчиненні особливо тяжкого злочину та призначено покарання у виді позбавлення волі на строк 9 років і 6 місяців. Але, засуджений вже відбув більше 3/4 строку покарання, призначеного йому судом та став на шлях виправлення. Тому, невідбуту засудженим частину покарання у виді позбавлення волі, що складає 1 рік і 18 днів, можна замінити більш м`яким покаранням у виді виправних робіт. А підприємство, яке може прийняти його на роботу надало відповідного листа з підтвердженням.
Позиція засудженого і його захисника. Підтримали подання. Засуджений вказував, що усвідомив свою вину, усе переосмислив, і бажаю бути гідним членом суспільства.
Аргументи прокурора. Документи особової справи дійсно доводять, що засуджений став на шлях виправлення і є підстави для задоволення подання.
Оцінка суду.
Частина 2 статті 50 КК України передбачає, що покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень, як засудженим, так і іншими особами.
Разом з цим, частиною 1 статті 82 КК України встановлено, що особам, що відбувають покарання у виді позбавлення волі, невідбута частина покарання може бути замінена судом більш м`яким покаранням. У цих випадках більш м`яке покарання призначається в межах строків, установлених уЗагальній частиніцього Кодексу для даного виду покарання, і не повинне перевищувати невідбутого строку покарання, призначеного вироком.
Проте частиною 3 і пунктом 3 частини 4 статті 82 КК України уточнюється, що заміна невідбутої частини покарання більш м`яким може бути застосована, якщо засуджений став на шлях виправлення, а також за умови (якщо засуджений відбуває покарання за вчинений умисний тяжкий злочин), що засуджений фактично відбув не менше 2/3 строку покарання, призначеного судом за умисний особливо тяжкий злочин.
Вироком Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 24 травня 2016 року (який набрав законної сили 05 жовтня 2016 року) засудженого ОСОБА_5 було визнано винуватим у вчиненні злочину, передбаченого частиною 1 статті 115 КК України та призначено покарання у виді 9 років 6 місяців позбавлення волі. При цьому, з урахуванням ухвали цього ж суду від 01.12.2016 року, строк відбування покарання визначено до обрахунку з 18.02.2016 року, і зараховано йому строк попереднього ув`язнення в строк призначеного покарання з 18 лютого 2016 року по 24 травня 2016 року у відповідності до ч.5 ст. 72 КК України, де одному дню попереднього ув`язнення відповідають два дні позбавлення волі (а.с.19-24,25-27,36 частини І особової справи засудженого).
І наразі, засуджений ОСОБА_5 продовжує відбувати призначене йому покарання у виді позбавлення волі, і фактично він вже відбув більше 3/4 призначеного йому строку покарання (оскільки невідбута частина покарання складає 1 рік і 18 днів).
При цьому суд відзначає, що в силу положень частини 1 статті 115 і частини 5 статті 12 КК України та з урахуванням змісту зазначеного вироку, покарання було призначено засудженому саме за вчинення ним умисний особливо тяжкий злочин, яким є злочин, передбачений частиною 1 статті 115 КК України.
Тому суд погоджується з учасниками провадження у тому, що колонією доведений факт того, що засуджений дійсно фактично відбув вже більше 2/3 строку покарання, призначеного йому судом, за вчинений ним умисний особливо тяжкий злочин.
Як вже вказувалось судом вище, заміна невідбутої частини покарання більш м`яким може бути застосована, якщо засуджений став на шлях виправлення.
Через, що суд враховує і положення частини 1 статті 6 Кримінально-виконавчого кодексу України за якими, виправлення засудженого - це процес позитивних змін, які відбуваються в його особистості та створюють у нього готовність до самокерованої правослухняної поведінки. При цьому суд відзначає, що з огляду на положення частини 3 статті 6 КВК України, основними засобами виправлення і ресоціалізації засуджених є встановлений порядок виконання та відбування покарання (режим), пробація, суспільно корисна праця, соціально-виховна робота, загальноосвітнє і професійно-технічне навчання, громадський вплив.
І тому суд відзначає, що з часу знаходження в місцях позбавлення волі, засуджений:
- у періоді з 21 грудня 2016 року по 18.06.2021 року до нього було застосовано 10 стягнень (а.с.130 судової справи: довідка), але на виконання ч.14 ст.134 КВК України, оскільки після останнього пройшло більше 2 років, суд визнає ОСОБА_5 таким, що не має стягнення;
- починаючи з травня 2022 року і по грудень 2023 року, тобто протягом вже більш ніж півтора року, на підставі заяви засудженого, тобто з його ініціативи, позачергово та без оплати праці, він залучається до виконання робіт з благоустрою колонії і прилеглої до неї території, а також поліпшення житлово-побутових умов засуджених, детальні види яких та конкретні дні (більше двох третин днів кожного місяця) вказані у довідці (а.с.129 судової справи: довідка);
- при цьому до роботи ставиться добросовісно, виконує її вчасно і якісно (а.с.2 судової справи: довідка);
- у періоді з ІІ кварталу 2022 року по ІІІ квартал 2023 року, тобто протягом вже більше ніж рік, засуджений демонструє зразкову поведінку та добросовісне відношення до праці за що, йому 4 рази було оголошено подяку за кожний із вказаних кварталів (а.с.23,132 судової справи: довідка про стягнення та заохочення, подання; а.с.223 частина ІІ особової справи засудженого (том 1): подання; а.с.7 частина ІІ особової справи засудженого (том 2): подання);
- з липня 2023 року, також засуджений залучався до виконання робіт, на підставі цивільно-правових договорів за якими, він працював з липня 2023р по листопад 2023 року, з оплатою праці (а.с.132 судової справи: довідка про стягнення та заохочення);
- виконавчі листи на виконання не поступали (а.с.131 судової справи: довідка);
- за змістом характеристики засудженого, засуджений дбайливо ставиться до майна установи та предметів, яким користується при виконанні дорученої роботи, здійснює за ними належний догляд та використовує за призначенням; санітарно-гігієнічних норм дотримується; дотримується правомірних взаємовідносин та ввічливого ставлення з персоналом, із засудженими не конфліктний; приймає участь у програмах диференційованого виховного впливу (а.с.95 судової справи);
- за висновком щодо ступеня виправлення засудженого, ОСОБА_5 став на шлях виправлення, при цьому за оцінкою набрав 86 балів, при мінімально необхідних 61 (а.с.5-7: висновок), а за відомостями щодо проведення цінки ризиків вчинення повторного правопорушення, такий ризик є низьким (а.с.8);
- ТОВ "ІМАС-ПЛЮС" (код ЄДРПОУ: 35346898) надало довідку за якою гарантує прийняття на роботу ОСОБА_5 на посаду підсобника з щомісячною заробітною платою 10000 гривень та із визначенням фактичного місця роботи: АДРЕСА_2 (а.с.90,92 судової справи: довідка). А також зверталось до центру пробації з офіційним повідомленням (а.с.18-19,92-93 судової справи: довідка органу пробації та повідомлення).
Також суд враховує, що засуджений безпосередньо у судовому засіданні свою вину у вчиненні злочину визнав, хоча під час розгляду судом обвинувального акту, свою вину він визнавав тільки частково (а.с.19-24 частина І особової справи засудженого).
Таким чином, з огляду на встановлені судом обставини на підставі наданих йому колонією доказів, у їх сукупності, суд констатує, що колонією доведено те, що засуджений дійсно проходить процес позитивних змін, які вже відбуваються в його особистості та вже створюють у нього готовність до самокерованої правослухняної поведінки, і своєю сумлінною поведінкою та ставленням до праці, він довів, що вже став на шлях виправлення.
І тому суд може вирішити по суті питання щодо заміни невідбутої засудженим частини покарання у виді позбавлення волі на більш м`яке покарання, зокрема виправні роботи.
Як вже вказувалось, в силу положень частини 1 статті 82 КК України, більш м`яке покарання призначається в межах строків, установлених уЗагальній частиніцього Кодексу для даного виду покарання, і не повинне перевищувати невідбутого строку покарання, призначеного вироком. А згідно з ч.1 ст.57 КК України, покарання у виді виправних робіт встановлюється на строк від шести місяців до двох років і відбувається за місцем роботи засудженого.
Як вже було встановлено судом, невідбута частина покарання засудженим складає 1 рік і 18 днів, що не виходить за межі двох років, а ТОВ "ІМАС-ПЛЮС" гарантує прийняття на роботу засудженого з визначенням конкретного місця його роботи за його заробітку.
Також суд відзначає, що засуджений ОСОБА_5 не є непрацездатним, є особою, старшою за 16 років, але молодшою за пенсійний вік для чоловіків, він не є вагітною жінкою чи жінкою, яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною, а також не являється військовослужбовцем, особою рядового і начальницького складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, працівником правоохоронних органів, нотаріусом, приватним виконавцем, суддею, прокурором, адвокатам, державним службовцем, посадовою особою органів місцевого самоврядування. А тому, з огляду на ч.2 ст.57 КК України до нього може бути застосовано таке покарання, як виправні роботи.
Тому суд погоджується із тим, що ОСОБА_5 можна замінити невідбуту частину покарання у виді позбавлення волі строком 1 рік 18 днів, на більш м`яке покарання у виді виправних робіт, на той же строк.
Разом з цим, оскільки відповідно ч.1 ст.57 КК України, із суми заробітку засудженого до виправних робіт провадиться відрахування в доход держави у розмірі, встановленому вироком суду, в межах від десяти до двадцяти відсотків, зважаючи на те, що ОСОБА_5 засуджено за вчинений ним умисний особливо тяжкий злочин, із його заробітку треба проводити відрахування в дохід держави Україна, у розмірі 20% із суми його заробітку.
Поряд зцим,враховуючи,що судвже прийняврішення прозаміну конкретновизначеної невідбутоїзасудженим частинипокарання увиді позбавленняволі більшм`якимпокаранням увиді виправнихробіт,але ухваласуду ненабирає законноїсили одразу,з урахуваннямположень ч.1ст.72КК України,засудженомуОСОБА_5 у строк не відбутої частини покарання у виді виправних робіт, слід зарахувати час перебування ним у Державній установі «Коломийська виправна колонія (№41)» з 14.12.2023 року (дати прийняття судом цієї ухвали) до дня набрання цієї ухвалою законної сили, рахуючи один день перебування в цій установі за три дні виправних робіт.
Таким чином, керуючись статтями 1-33,84-99,321,342-372,392-395,532-539 КПК України, суд
п о с т а н о в и в:
Подання начальника Державної установи «Коломийська виправна колонія (№41)» про заміну ОСОБА_5 невідбутої частини покарання більш м`яким - задовольнити.
Замінити ОСОБА_5 невідбуту частину покарання у виді позбавлення волі строком: 1 (один) рік 18 (вісімнадцять) днів, більш м`яким покаранням у виді виправних робіт строком на: 1 (один) рік 18 (вісімнадцять) днів, із здійсненням відрахування із суми його заробітку 20 (двадцять) відсотків, в дохід держави Україна.
Зарахувати ОСОБА_5 у строк не відбутої частини покарання у виді виправних робіт, час перебування ним у Державній установі «Коломийська виправна колонія (№41)» з 14.12.2023 року до дня набрання цієї ухвалою законної сили, рахуючи один день перебування в цій установі за три дні виправних робіт.
Ухвала може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області протягом 7 (семи) днів з дня її проголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. А у разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення апеляційним судом.
Повний текст ухвали складено 18.12.2023 року та оголошено о 17 год.
Суддя: ОСОБА_1
Суд | Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 14.12.2023 |
Оприлюднено | 21.12.2023 |
Номер документу | 115761982 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Справи в порядку виконання судових рішень у кримінальних провадженнях про заміну невідбутої частини покарання більш м’яким |
Кримінальне
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Коваленко Д. С.
Кримінальне
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Коваленко Д. С.
Кримінальне
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Коваленко Д. С.
Кримінальне
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Коваленко Д. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні