печерський районний суд міста києва
Справа № 757/26449/23-ц
Категорія 17
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 грудня 2023 року Печерський районний суд міста Києва в складі:
Головуючого - судді Ільєвої Т.Г.,
при секретарі судових засідань Ємець Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу у порядку спрощеного позовного провадження за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Коновальця, 18» до ОСОБА_1 про стягнення внесків на утримання спільного майна, -
В С Т А Н О В И В :
У червні 2023 року Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Коновальця, 18» звернулося до суду з позовом, згідно вимог якого позивач просить суд стягнути з відповідача - ОСОБА_1 , адреса знаходження майна: АДРЕСА_1 , на користь позивача - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Коновальця,18 », місцезнаходження: 01133, м. Київ, вул. Євгена Коновальця, буд. 18, Код ЄДР - 43345087, рахунок НОМЕР_1 , відкритий у АТ КБ «ПРИВАТБАНК», МФО - 305299) суму заборгованості у розмірі 27281,86 грн. (двадцять сім тисяч двісті вісімдесят одна грн. 86 коп.) з яких:
- 23 271,05 грн (двадцять три тисячі двісті сімдесят одна грн 05 коп.). - за внески на утримання будинку;
- 3423,68 грн (три тисячі чотириста двадцять три грн. 68 коп.)- заборгованість за компенсацію на опалення.
- 488,17 грн (чотириста вісімдесят вісім грн 17 коп.), - інфляційні нарахування;
- 98,96 грн (дев`яносто вісім грн 96 коп.)- 3 % річних.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2 , що підтверджується інформаційною довідкою №062/14-16474 КП КМР «КИЇВСЬКЕ МІСЬКЕ БЮРО ТЕХНІЧНОЇ ІНВЕНТАРІЗАЦІЇ».
Відповідач отримує в повному обсязі послуги з утримання будинку та прибудинкової території, які надає Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Коновальця, 18», проте відмовляється сплачувати за отримані послуги кошти, внаслідок чого має заборгованість, що і послугувало підставою для звернення до суду.
Ухвалою від 17.10.2023 відкрито спрощене провадження з розгляду справи та призначено дату судового розгляду з повідомленням (викликом) сторін.
Представник позивача подав до суду заяву, в якій вимоги позовні вимоги підтримав та просив задовольнити у повному обсязі, щодо заочного розгляду справи не заперечував.
Відповідач в судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомленим, проте, правом на надання відзиву на позовну заяву, заяв, клопотань не скористався.
Враховуючи неявку всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось, що відповідає вимогам ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
У відповідності до приписів ч. 6 ст. 128 ЦПК України, судова повістка разом із розпискою, а у випадках, встановлених цим Кодексом, разом з копіями відповідних документів надсилається на офіційну електронну адресу відповідного учасника справи, або разом із розпискою рекомендованим листом з повідомленням або через кур`єрів за адресою, зазначеною стороною чи іншим учасником справи. У разі ненадання учасниками справи, інформації щодо їх адреси, судова повістка надсилається фізичним особам, які не мають статусу підприємців, - за адресою їх місця проживання чи перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч. 3 ст. 131 ЦПК України, учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про причини неявки у судове засідання. У разі неповідомлення суду про причини неявки вважається, що учасники судового процесу не з`явилися в судове засідання без поважних причин.
Згідно з висновками Європейського суду з прав людини, зазначених у рішенні у справі «Вячеслав Корчагін проти Росії» № 12307 - учасник справи, що повідомлений за допомогою пошти за однією із адрес, за якою він зареєстрований, але ухилявся від отримання судової повістки. Тому йому повинно було бути відомо про час і місце розгляду справи. Він також міг стежити за ходом його справи за допомогою офіційних джерел, таких як веб-сторінка суду.
Враховуючи неявку належним чином повідомленого про дату, час та місце судового засідання відповідача, який не з`явився в судове засідання без поважних причин та без повідомлення причин, не подав відзив, а представник позивача не заперечує проти такого вирішення справи, суд вважає за можливе ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказах, що відповідає положенню ст. 280 ЦК України.
Суд, на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин цієї справи, на які позивач послався як на підставу своїх вимог, що викладені у позовній заяві та підтверджені доданими до неї доказами, які були досліджені судом, за відсутності заперечень відповідача, на засадах верховенства права, відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права, прийшов до висновку про можливість постановлення по справі рішення.
За приписами ч. 3 ст. 208, ч. 1 ст. 209, ч. 1 ст. 218 ЦПК України, судовий розгляд закінчується ухваленням рішення суду, яке проголошується негайно після закінчення судового розгляду і прилюдно.
Рішення суду як найважливіший акт правосуддя покликане забезпечити захист гарантованих Конституцією України прав і свобод людини та здійснення проголошеного Основним Законом України принципу верховенства права.
Відповідно до частини п`ятої статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України.
Статтею 129 Конституції України встановлено, що основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Вказані принципи знайшли своє втілення і в нормах цивільного процесуального законодавства.
Завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
Частиною 1 статті 4 Цивільного процесуального кодексу України, визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2 , що підтверджується інформаційною довідкою №062/14-16474 (И-2019) КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ «КИЇВСЬКЕ МІСЬКЕ БЮРО ТЕХНІЧНОЇ ІНВЕНТАРІЗАЦІЇ».
У будинку, де знаходиться квартира Відповідача, створено Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Коновальця, 18»
Створення та належна реєстрація ОСББ підтверджується Інформацією про юридичну особу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а також копією Статуту ОСББ «Коновальця, 18» (додається).
Співвласник зобов`язаний виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі, проте, свої зобов`язання з належної та повної оплати внесків Відповідач не виконує, а тому, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами, створюється об`єднання співвласників багатоквартирного будинку. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Згідно зі ст. 15 ст. 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», співвласник зобов`язаний виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», до компетенції загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку відноситься визначення розмірів платежів та внесків співвласників.
Згідно з статтею 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання має право встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.
Згідно ст. 360 ЦК України, співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.
Кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника (ч.2 ст.7 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".
Відповідно до ч.1 ст.12 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" витрати на управління багатоквартирним будинком включають: 1) витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; 2) витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; 2-1) витрати, пов`язані з виконанням зобов`язань за кредитним договором, укладеним за програмами Фонду енергоефективності; 3) витрати на сплату винагороди управителю в разі його залучення; 4) інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом.
Частинами 2, 3 ст.12 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" передбачено, що витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат. Невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.
Частиною 4 статті 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.
Частиною 5 цієї ж статті визначено, що ОСББ має право звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фонду.
У відповідності до ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Рішенням Загальних зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, були встановлені такі внески :
- за період з 05 лютого 2020 року по 02 лютого 2021 року розмір за внеску на утримання будинку складав - 8,00 грн/м2 на місяць - житлові приміщення, що підтверджується Копією Протоколу № 1 зборів співвласників багатоквартирного будинку від 05 лютого 2020 року;
- за період з 02 лютого 2021 року по 02 лютого 2023 року розмір за внеску на утримання будинку складав 10,25 грн за 1 кв.м., загальної площі співвласника житлового приміщення, що підтверджується копією Протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку від 02 лютого 2021 року;
- за період з 02 лютого 2023 року по 31 березня 2023 року розмір за внеску на утримання будинку складав 11,00 грн за 1 кв.м., загальної площі співвласника житлового приміщення, що підтверджується копією Протоколів зборів співвласників багатоквартирного будинку від, 02 лютого 2023 року.
Суд, враховуючи вищевказані норми законодавства, приймаючи до уваги встановлені обставини у справі, враховуючи загальну площу квартири відповідача, 63,8 кв.м. за період з 05 лютого 2020 року по 31 березня 2023 року розмір заборгованості за внески на утримання будинку - складає 23 271,05 грн. (двадцять три тисячі двісті сімдесят одна грн 05 коп.), а відтак позовні вимоги в даній частині слід задовольнити.
Відповідно до п.3 ч. 1 ст.14 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», за рішенням співвласників багатоквартирного будинку (уповноваженого органу управління об`єднання співвласників багатоквартирного будинку), прийнятим відповідно до закону, договір про надання комунальної послуги укладається з виконавцем відповідної комунальної послуги, визначеним статтею 6 цього Закону, об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку або іншою юридичною особою, яка об`єднує всіх співвласників такого будинку та в їхніх інтересах укладає відповідний договір про надання комунальних послуг, як колективним споживачем.
У разі укладення колективного договору до відносин між співвласниками багатоквартирного будинку та уповноваженою співвласниками особою застосовуються положення Цивільного кодексу України про доручення, якщо інше не встановлено домовленістю між ними.
Колективний договір про надання комунальних послуг є обов`язковим для виконання всіма співвласниками (ч.5 ст.14 «Про житлово-комунальні послуги»).
15 листопада 2019 року ОСББ «Коновальця, 18», в особі Голови правління, було укладено Договір з Київським національним університетом театру, кіно і телебачення імені І. К. Карпенка-Карого (Основний споживач теплової енергії) № 4т/1 про відшкодування витрат основного споживача теплової енергії субспоживачем, цей договір діяв до 15 квітня 2020 року після чого позивач уклав аналогічний договір з таким самим номером, який діяв до 15 квітня 2022 року. Після 15 квітня 2022 року, ОСББ «Коновальця, 18» знову уклало договір № 4т/1, який діє до 15 квітня 2023 року, що і охоплює весь період заборгованості відповідача .
На виконання даного договору ОСББ здійснює постійні витрати на опалення як приміщення відповідача так і місць загального користування.
Згідно Договору ОСББ, серед іншого, зобов`язується забезпечувати своєчасне надходження коштів на рахунок «Постачальника», прийняття всіх заходів (в т.ч. примусових) для стягнення коштів з боржників згідно з чинним законодавством України.
Отже, боржник зобов`язаний утримувати своє майно та сплачувати всі необхідні платежі.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачене право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 7 цього Закону, споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
За вказаних підстав позовні вимоги про стягнення компенсації опалення приміщення за період з 01 березня 2020 року по 31 березня 2022 року, що складає 3423,68 грн (три тисячі чотириста двадцять три грн. 68 коп.) підлягають задоволенню.
Окрім цього, позивач просить суд стягнути штрафні санкції, інфляцію, 3 % річних, проте вказані вимоги задоволенню не підлягають, з огляду на те, що в умовах воєнного стану Кабінет Міністрів України постановою від 5 березня 2022 року заборонив:
- нараховувати та стягувати неустойку (штрафи, пеню), інфляційні нарахування, проценти річні, нараховані на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги;
- припиняти/зупиняти надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі.
Стаття 76 ЦПК України передбачає, що доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Згідно з ч. 6 ст. 81 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях, а відповідно до ч. 2 ст. 78 цього ж Кодексу обставини справи, які за законом мають бути підтверджені засобами доказування, не можуть бути підтверджені іншими засобами доказування.
Відповідно до ст. 95 ЦПК України, письмовими доказами є будь-які документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Частиною другою статті 77 ЦПК України визначено, що предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Відповідно до ч.1 ст. 60 Цивільного процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 89 Цивільного процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Матеріали справи не містять доказів виконання відповідачем зобов`язань в повному обсязі. Розмір суми заборгованості наданий позивачем відповідачем у в розумінні ст.ст. 77, 78 ЦПК України не спростований.
На основі повно та всебічно з`ясованих обставин справи, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин, та правові норми, які підлягають застосуванню, суд приходить до висновку, про часткове задоволення позовних вимог.
Усі інші пояснення сторін, їх докази і аргументи не спростовують висновків суду, зазначених в цьому судовому рішенні, їх дослідження та оцінка судом не надало можливості встановити обставини, які б були підставою для ухвалення будь-якого іншого судового рішення.
Відповідно до ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України, з відповідача підлягає стягненню на користь позивача документально підтверджені судовий збір пропорційно задоволеним позовним вимогам у розмірі 2391,19 грн. та витрати на правничі послуги у розмірі 1927,60 грн.
Керуючись ст. ст. 509, 526, 625, 901,903 ЦК України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», ст. 2, 4, 12, 13, 19, 60, 76-79, 80, 81, 89, 95, 137, 141,208, 218, 263-265, 267, 273, 274, 280, 354,355 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Коновальця, 18» до ОСОБА_1 про стягнення внесків на утримання спільного майна - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 , адреса знаходження майна: АДРЕСА_1 , на користь Позивача - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Коновальця,18 », місцезнаходження: 01133, м. Київ, вул. Євгена Коновальця, буд. 18, код ЄДР - 43345087, рахунок НОМЕР_1 , відкритий у АТ КБ «ПРИВАТБАНК», МФО - 305299) суму заборгованості у розмірі :
-23 271,05 грн. (двадцять три тисячі двісті сімдесят одна грн 05 коп.). - за внески на утримання будинку;
-3423,68 грн (три тисячі чотириста двадцять три грн. 68 коп.)- заборгованість за компенсацію на опалення.
Стягнути з ОСОБА_1 , адреса знаходження майна: АДРЕСА_1 , на користь Позивача - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Коновальця,18 », місцезнаходження: 01133, м. Київ, вул. Євгена Коновальця, буд. 18, код ЄДР - 43345087, рахунок НОМЕР_1 , відкритий у АТ КБ «ПРИВАТБАНК», МФО - 305299) судовий збір у розмірі 2391,19 грн. та витрати на правничі послуги у розмірі 1927,60 грн.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржено в загальному порядку. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заяви про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено позивачем до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м. Києва шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення рішення.
Учасник справи, якому копія рішення суду не була вручена в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому копії рішення.
Повний текст судового рішення складено та підписано 04 грудня 2023 року.
Суддя Тетяна ІЛЬЄВА
Суд | Печерський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2023 |
Оприлюднено | 21.12.2023 |
Номер документу | 115766500 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них |
Цивільне
Печерський районний суд міста Києва
Ільєва Т. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні