Справа № 953/12143/23
н/п 2/953/5388/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" грудня 2023 р. м.Харків
Суддя Київського районного суду м. Харкова Демченко С. В., розглянувши матеріали позовної заяви Приватного акціонерного товариства «Харківенергозбут» до Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Ласточка» про стягнення заборгованості,
УСТАНОВИВ:
13 грудня 2023 року представник ПАТ «Харківенергозбут» Сніжко Ю. В., яка діє на підставі довіреності № 01-23/124 від 01 червня 2023 року, звернулася до суду з позовною заявою до ТОВ Фірма «Ласточка», в якій просить стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість за договором про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № 3-6366С від 01 січня 2019 року за електричну енергію за лютий 2022 року у розмірі 42845, 29 грн, пеню за період з 12 січня 2022 року по 14 лютого 2022 року у розмірі 17,09 грн, 3 % річних за період з 12 січня 2022 року по 14 лютого 2022 року у розмірі 2, 81 грн та судовий збір у розмірі 2684 грн.
Суд, дослідивши матеріали позовної заяви, дійшов висновку про відмову у відкритті провадження у справі з огляду на таке.
Згідно з ч. 1, 3 статті 4 ЦПК України, кожна особа має право у порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Відмова від права на звернення до суду за захистом є недійсною.
У статті 124 Конституції закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Поняття «суд, встановлений законом» містить, зокрема, таку складову, як дотримання усіх правил юрисдикції та підсудності.
Система судів загальної юрисдикції є розгалуженою. Судовий захист є основною формою захисту прав, інтересів та свобод фізичних та юридичних осіб, державних і суспільних інтересів.
Судова юрисдикція - це інститут права, який покликаний розмежувати між собою компетенцію як різних ланок судової системи, так і різних видів судочинства - цивільного, кримінального, господарського та адміністративного.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка взаконіна вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.
Важливість визначення юрисдикції підтверджується закріпленням у Конституції принципу верховенства права, окремими елементами якого є законність, правова визначеність та доступ до правосуддя.
Судова юрисдикція - це компетенція спеціально уповноважених органів судової влади здійснювати правосуддя у формі встановленого законом виду судочинства щодо визначеного кола правовідносин.
При визначенні предметної юрисдикції справ суди повинні враховувати суть права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлені вимоги, характер спірних правовідносин, зміст та юридичну природу обставин у справі.
Юрисдикційність спору залежить від характеру спірних правовідносин, правового статусу суб`єкта звернення та предмета позовних вимог, при цьому визначення предмета та підстав позову, обрання способу судового захисту належить виключно позивачеві.
Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність спору щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів у будь-яких правовідносинах, крім випадків, коли такий спір вирішується за правилами іншого судочинства, а, по-друге, спеціальний суб`єктний склад цього спору, в якому однією зі сторін є, як правило, фізична особа.
Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Отже, в порядку цивільного судочинства можуть розглядатися будь-які справи, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд встановив, що вказаний позов не підлягає розгляду у суді в порядку цивільного судочинства, оскільки вимоги позивача ПрАТ «Харківенергозбут» мають розглядатись в порядку, визначеному Господарським процесуальним кодексом України, з огляду на таке.
Відповідно до ст.4ГПК України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.
Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Предметна та суб`єктна юрисдикція господарських судів, тобто сукупність повноважень господарських судів щодо розгляду справ, віднесених до їх компетенції, визначена ст. 20 ГПК України.
За змістом положень ч. 1 ст. 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи підприємці.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 20 ЦПК України право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням мають юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування.
За правилами ст.45ГПК України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені в статті 4 цього Кодексу, тобто, юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування.
Ознаками спору, на який поширюється юрисдикція господарського суду, є наявність між сторонами господарських відносин, врегульованих ЦК України, ГК України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, і спору про право, що виникає з відповідних відносин, наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом, відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.
З огляду на положення частини першої статті 20 ГПК України, а також статей 4, 45 цього Кодексу для визначення юрисдикції господарського суду щодо розгляду конкретної справи має значення суб`єктний склад саме сторін правочину та наявність спору, що виник у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності.
Аналогічного висновку дійшла Верховна Палата Верховного Суду в постанові, прийнятій 25 червня 2019 року по справі № 904/1083/18.
Як убачається зі змісту пред`явленого позову, спір між сторонами виник з приводу невиконання відповідачем ТОВ Фірма «Ласточка» вимог договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № 3-6366С від 01 січня 2019 року.
Відтак, сторонами договору є ПрАТ «Харківенергозбут» та ТОВ Фірма «Ласточка», тобто суб`єкти господарювання, між якими існують правовідносини, які притаманні господарській діяльності.
Як убачається зі змісту п. 1.1. Розділу «Загальні положення» договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № 3-6366С від 01 січня 2019 року, цей договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії, як товарної продукції споживачу постачальником електричної енергії та укладається сторонами з урахуванням ст. 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України, шляхом приєднання споживача до умов цього договору.
Згідно із заявою-приєднання до договору постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № 3-6366С від 01 січня 2019 року, ТОВ Фірма «Ласточка» приєднується до договору на умовах комерційної пропозиції з такими персоніфікованими даними споживача: прізвище, ім`я, по батькові/найменування споживача ТОВ Фірма «Ласточка», паспортні дані, ідентифікаційний код (за наявності) ЄДРПОУ код ЄДРПОУ 30137801.
З Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань слідує, що ТОВ Фірма «Ласточка», код ЄДРПОУ 30137801, зареєстровано як юридична особа фірма, та здійснює господарську діяльність у тому числі за КВЕД 68.20, 46.18, 96.09, 47.19, 73.12.
Враховуючи державну реєстрацію ТОВ Фірма «Ласточка» як юридичну особу з правом здійснення господарської діяльності за КВЕД 68.20, 46.18, 96.09, 47.19, 73.12, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань міститься відповідний запис, беручи до уваги зміст договору постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № 3-6366С від 01 січня 2019 року, укладеного між суб`єктами господарювання, слідує, що спір виник у зв`язку з господарською діяльністю двох юридичних осіб щодо невиконання зобов`язань за договором.
Зі змісту пред`явленої позовної заяви та умов договору вбачається, що між сторонами виник спір у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності
Відповідно до статті 3 ГК України під господарською діяльністю розуміється діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб`єкти підприємництва - підприємцями.
За частиною першою статті 173 ГК України зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або відмовитися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку, є господарським зобов`язанням.
Суд встановив, що спір відповідно до вказаної позовної заяви виник у зв`язку з господарською діяльністю двох юридичних осіб щодо невиконання зобов`язань за договором постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № 3-6366С від 01 січня 2019 року, тобто правочинів у господарській діяльності, а відтак справа не підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства, а є підсудною господарському суду.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства.
З огляду на викладене вище, суд доходить висновку про відмову у відкритті провадження у справі.
Відмовляючи позивачу у відкритті провадження у справі, суд роз`яснює ПрАТ «Харківенергозбут» право на звернення з позовом до господарського суду в порядку, встановленому Господарським процесуальним позовом України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 19, 186 ЦПК України, суддя,
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовною заявою Приватного акціонерного товариства «Харківенергозбут» до Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Ласточка» про стягнення заборгованості.
Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складання судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Повний текст ухвали складений та підписаний 15 грудня 2023 року.
Суддя С.В. Демченко
Суд | Київський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 15.12.2023 |
Оприлюднено | 21.12.2023 |
Номер документу | 115769209 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Київський районний суд м.Харкова
Демченко С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні