Справа № 758/13865/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
/заочне/
19 грудня 2023 року м. Київ
Подільський районний суд м. Києва у складі
головуючого судді - Якимець О. І.,
за участю секретаря судового засідання Карпишиної К. С.,
позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві справу за позовом ОСОБА_1 до Державного підприємства «Антонов-Фінанс», третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов`язання до вчинення дій,
в с т а н о в и в:
позивач звернувся до суду із позовом у якому просить зобов`язати відповідача надати позивачу архівну довідку про нараховану заробітну плату за період роботи з 10.09.1980 по 10.03.1998 у Київському державному дослідному заводі «Еталон».
В обґрунтування позову покликається на те, що 04липня 2023 року звернувся із заявою до третьої особи про призначення пенсії. Разом із тим, було повідомлено про те, що для збільшення розміру пенсії необхідно надати довідку за місцем роботи, де була висока заробітна плата. Звернувся із відповідними листами до відповідача, однак такі повернулись позивачу без вручення. Відтак, порушено право позивача на належний розмір пенсії. Просить позов задовольнити.
Відповідачем не подано до суду відзив, який би містив заперечення на позов.
Третьою особою не подано заперечень щодо позову.
22 листопада 2023 року ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
У судовому засіданні позивач позов підтримав та просить такий задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.
У судове засідання інші учасники справи не з`явились, хоча повідомлялись про дату та місце цього засідання, а тому з урахуванням думки позивача, суд вважає за можливе провести розгляд справи у відсутності осіб, що не з`явились.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд прийшов наступного.
Суд установив, позивач перебував у трудових відносинах з Київським державним дослідним заводом «Еталон» у період з 1980 по 1998 роки, що підтверджено копією трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 .
04 липня 2023 року позивач звернувся до органу пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком, яка зареєстрована за № 7602, де зокрема надано до заяви довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000.
26 липня 2023 року Пенсійним фондом України видано позивачу пенсійне посвідчення № НОМЕР_2 , вид пенсії за віком.
Позивач наводить аргументи про те, що для отримання пенсії у більшому розміру необхідно надати довідку до органу Пенсійного фонду України про високу заробітну плату. Зазначає, що таку заробітну плату він отримував під час перебування у трудових відносинах із завадовому «Еталон». З метою отримання такої довідки звернувся із листами до відповідних підприємств та органів, однак такі результатів не дали, у зв`язку із чим подав до суду позов про захистом свого порушеного права шляхом зобов`язання до вчинення дій.
Суд установив, 06 липня 2023 року позивач звернувся із листом до Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, яке повідомило, що відповідно до п. 4 наказу Міністерства транспорту та зв`язку України» № 248 Київський державний дослідний завод «Еталон» реорганізовано шляхом приєднання до ДП «Лізингтехтранс», яке з 18.08.2011 перейменовано на ДП «Антонов-Фінанс». Дані обставини підтверджено листом Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, який міститься у матеріалах справи.
Відповідно до листа Фонду державного майна України від 11.08.2023 № 10-57-2-20336 останній є уповноваженим органом управління ДП «Антонов-Фінанс» замість Міністерства інфраструктури України. Згідно з акту приймання-передачі від 01.11.2022 останній не передав фонду інформацію про нарахування заробітної плати працівникам підприємства.
Згідно з листа Державного архіву м. Києва від 18.09.2023 № 068/05-12/1907 будь-яких документів із Київського державного дослідного заводу «Еталон», ДП «Антонов-Фінанс» на зберігання не надходили.
05 жовтня 2023 року представник позивача звернувся із адвокатським запитом до відповідача як правонаступника Київського державного дослідного заводу «Еталон», однак поштове повідомлення не було вручену одержувачу, причина - з інших причин.
Відтак підтвердити втрату таких документів чи їх відсутність у відповідача, позивач не може.
Відповідно до ст. 46 Конституції України» громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон).
Відповідно до ст. 40 Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Таким чином, для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Тобто, єдиною і обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписок з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 26.11.2019 (справа № 607/3122/17).
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно з ч. 3 ст. 44 Закону органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до пункту 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок), довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Разом з тим, згідно з п. 1.7. Порядку у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніще трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день ітинняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому темпелі місця відправлення заяви.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.
Суд повторно зазначає, що позивачу призначено пенсію за віком та додатково позивачем було надано довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000, що підтверджено поданими документами до суду.
Натомість, будь-яких доказів звернення позивача до відповідного територіального органу Пенсійного фонду України про перерахунок пенсії з урахування заробітної плати у вищому розмірі за період з 10.09.1980 по 10.03.1998 та що така довідка витребовується від позивача органом ПФ України суду не подано.
Враховуючи наведене вище, суд прийшов до переконання про те, що право позивача на перерахунок пенсії та отримання належного розміру пенсії не порушено, адже будь-яких доказів відмови у призначенні (перерахунку) пенсії у зв`язку із відсутністю довідки про високу заробітну плату не подано, Київський державний дослідний завод «Еталон» реорганізовано шляхом приєднання до іншого підприємства, документів про заробітну плату до Державного архіву м.Києва та органу правління таким підприємством не надходило, що не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії; будь-яких звернень територіального органу ПФ України до правонаступників підприємства матеріали справи не містять.
Згідно з ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Аналогічна правова норма міститься у ч. 1 ст. 81 ЦПК України.
Принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Цей принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони. Одночасно цей принцип не передбачає обов`язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний (висновок Верховного Суду у постанові від 02 жовтня 2018 року у справі № 910/18036/17).
Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч. 2 ст. 81 ЦПК України).
Відповідно до ч. ч. 5, 6 ст. 81 ЦПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Враховуючи наведене вище, суд прийшов до переконання про те, що у позові слід відмовити.
У відповідності до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, оскільки у задоволенні позову відмовлено, а відтак сплачений позивачем судовий збір за подання позову до суду покласти на останнього.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 17, 76-81, 141, 264, 265, 273, 354 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
у позові ОСОБА_1 до Державного підприємства «Антонов-Фінанс», третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов`язання до вчинення дій - відмовити.
Судовий збір сплачений позивачем ОСОБА_1 при зверненні до суду із позовом - покласти на позивача.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення. Строк апеляційного оскарження може бути поновлено у відповідності до ч.2 ст.354 Цивільного процесуального кодексу України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або про прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Учасники справи:
позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання - АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ;
відповідач Державне підприємство «Антонов-Фінанс», місцезнаходження - місто Київ, вулиця Кирилівська,104, код ЄДРПОУ 34694422;
третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, місцезнаходження - 05051, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська,16.
Повне судове рішення складено 20 грудня 2023 року.
Суддя О. І. Якимець
Суд | Подільський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2023 |
Оприлюднено | 25.12.2023 |
Номер документу | 115779034 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії |
Цивільне
Подільський районний суд міста Києва
Якимець О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні