Рішення
від 20.12.2023 по справі 451/1279/23
РАДЕХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

іменем України

20 грудня 2023 рокуСправа №451/1279/23 Провадження № 2/451/353/23

Радехівський районний суд Львівської області

у складі головуючого судді Семенишин О.З.

секретаря судового засідання Наконечної О.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні у місті Радехові в залі суду цивільну справу №451/1279/23 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , третя особа: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Патона 6 Люкс», про визнання права власності на нерухоме майно,

у с т а н о в и в:

7 вересня 2023 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , третя особа: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Патона 6 Люкс», про визнання права власності на нерухоме майно.

У позовній заяві зазначила, що квартиру АДРЕСА_1 вона купила 29.01.1993, відповідно до договору купівлі-продажу, що був зареєстрований Радехівським державним нотаріусом за № 196/93. Право власності на вищевказану квартиру АДРЕСА_1 зареєстровано за нею. У 2010 році позивач фактично добудувала житлову прибудову, а саме, приміщення №2-10 площею 3,8 кв.м., №2-11 площею 12,6 кв.м., №2-12 площею 3,5 кв.м. та гараж (літ. «Б») розмірами 6,45 х 5,35 м. Відповідно до рішення Радехівської міської ради №142 від 14.07.2009 їй надано дозвіл на добудову розміром 3,50 х 1,55 м.кв. та 8,10 х 2,55 м.кв. до власної квартири АДРЕСА_1 . Також, відповідно до рішення Радехівської міської ради № 129 від 13.05.2008 року їй надано дозвіл на будівництво гаража на прибудинковій території на АДРЕСА_2 . Проте, звернувшись у ЦНАП із заявою про здійснення реєстрації права власності на нерухоме майно, їй було відмовлено, оскільки вона здійснила добудову до житлового приміщення. Окрім цього, їй було роз`яснено, що добудову вона здійснила без належних на те дозвільних документів, тобто без виготовлення відповідної проектної документації. Зазначила, що і будівельна амністія на такого плану добудови не розповсюджується. Таким чином, у зв`язку із неотриманням в процесі будівництва необхідних дозволів, вона позбавлена можливості оформити право власності на нерухоме майно та не в змозі реалізувати своє право власності на таке. Отож, просить суд ухвалити рішення, яким визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , право власності на житлові прибудови квартири АДРЕСА_1 , а саме, приміщення №2-10 площею 3,8 кв.м., №2-11 площею 12,6 кв.м., №2-12 площею 3,5 кв.м. та гараж (літ. «Б») розмірами 6,45 х 5,35 м, що знаходиться на АДРЕСА_2 (а.с.3-7).

7 вересня 2023 року, автоматизованою системою документообігу суду Д-3, судді Семенишин О.З. передані згадані вище матеріали справи, для розгляду (а.с.35).

Ухвалою судді від 23 жовтня 2023 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання (а.с.1-2).

21 листопада 2023 року ухвалою підготовчого засідання постановлено закрити підготовче провадження у справі та призначити справу до судового розгляду по суті (а.с.81).

У судове засідання позивач ОСОБА_1 не прибула, проте подала до суду заяву, відповідно до якої просила розгляд справи здійснити без її участі та прийняти рішення про задоволення вимог. Не заперечила щодо заочного розгляду справи (а.с.82).

Відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 у судове засідання не прибули, подали заяви, в якій зазначили, що позовні вимоги позивача жодним чином не порушують їхніх прав, позов визнали повністю, просили розгляд справи проводити без їх участі (а.с.76, 77, 79).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Патона 6 Люкс» у підготовче судове засідання не прибули, подали заяву, в якій зазначили, що позовні вимоги позивача не порушують прав суміжних землекористувачів, позов визнали, просили розгляд справи здійснювати без участі їхнього представника (а.с.78).

З урахуванням наведеного, відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України та ч. 2 ст. 247 ЦПК України розгляд справи проведено за відсутності учасників справи, без застосування фіксування судового засідання технічними засобами та на підставі представлених суду доказів.

Із ч. 4 ст. 206 ЦПК України видно, що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Дослідивши подані учасниками справи документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що потрібно задовольнити, виходячи з таких міркувань.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно із ст. 13, 81 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках. При цьому, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень.

Суд установив, що квартира АДРЕСА_1 ОСОБА_1 купила 29.01.1993, відповідно до договору купівлі-продажу, посвідченого Радехівською державною нотаріальною конторою № 196/93.

Право власності на вищевказану квартиру АДРЕСА_1 зареєстровано за позивачем (а.с.11).

Відповідно до технічного паспорта на квартиру АДРЕСА_1 , виданого КП ЛОР «Червоноградське міжміське бюро технічної інвентаризації» у 2010 році вона фактично добудувала житлову прибудову, а саме, приміщення №2-10 площею 3,8 кв.м., №2-11 площею 12,6 кв.м., №2-12 площею 3,5 кв.м. та гараж (літ. «Б») (а.с.16-19).

Відповідно до рішення Радехівської міської ради №142 від 14.07.2009 позивачу надано дозвіл на добудову розміром 3,50 х 1,55 м.кв. та 8,10 х 2,55 м.кв. до власної квартири АДРЕСА_1 (а.с.12).

Також, відповідно до рішення Радехівської міської ради № 129 від 13.05.2008 позивачу надано дозвіл на будівництво гаража на прибудинковій території на АДРЕСА_2 (а.с.13).

Добудову позивач здійснила без належних на те дозвільних документів, тобто без виготовлення відповідної проектної документації.

Відповідно до звіту про проведення технічного обстеження квартири АДРЕСА_1 , складеного експертом з технічного обстеження будівель і споруд ОСОБА_5 у 2023 році, за результатами проведення технічного обстеження об`єкта: загальний стан об`єму існуючого житлового будинку як цілої споруди, на етапі експлуатації, спостережний як задовільний, без ознак руйнації основних несучих конструкцій (а.с.55-64).

За змістом статті 41 Конституції України та статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю та мирно володіти своїм майном; право приватної власності є непорушним; ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності.

Відповідно до частини першої статті 317 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону (частини перша та друга статті 319 Цивільного кодексу України).

Згідно із частиною першою статті 321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до статті 181 Цивільного кодексу України до нерухомого майна належать: земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на них, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

За змістом ч. 1 ст. 376 Цивільного кодексу України будинок вважається самочинно збудований на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотним порушенням будівельних норм і правил. Згідно із ч. 3 цієї статті право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.

Відповідно до ч. 5 ст. 376 Цивільного кодексу України, на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.

Аналогічні висновки містяться в рішенні ВС КЦС № 263/68/17 від 18.03.2019, в якому закріплено принцип цілісності об`єкта нерухомості із земельною ділянкою, на якій він розташований.

Відповідно до вищевказаного рішення ВС КЦС № 263/68/17 від 18.03.2019 та норм статті 42 ЗК України, в разі приватизації громадянами квартир у такому будинку земельна ділянка як така, що входить до житлового комплексу, може передаватися безоплатно у власність або надаватись у користування лише об`єднанню співвласників будинку. Право постійного користування земельною ділянкою під багатоквартирним будинком на АДРЕСА_2 , відповідно до відомостей викладених у витязі з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №267115269 від 22.07.2021 (а.с.25), належить Об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (далі - ОСББ «Патона б Люкс»).

ОСББ «Патона 6 Люкс» не заперечує відносно визначення права власності на вищевказане майно позивачки і в подальшому для забезпечення обслуговування такого майна буде виділена земельна ділянка в користування, відомості про що зазначені у відповідній довідці, яка видана 30.08.2023 головою ОСББ «Патона 6 Люкс» (а.с.25-33).

Відповідно до статті 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

На цей час земельна ділянка, на якій розміщена самочинна забудова, знаходиться у користуванні ОСББ «Патона 6 Люкс», прав та інтересів суміжних землекористувачів забудова не порушує.

Із ст. 15 Цивільного кодексу України видно, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

На підставі ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу і способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, окрім іншого - визнання права.

Згідно із ч. 2 ст. 331 Цивільного кодексу України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Відповідно до статті 182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов`язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом. Відмова у державній реєстрації права на нерухомість, ухилення від реєстрації, відмова від надання інформації про реєстрацію можуть бути оскаржені до суду. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.

На підставі ч. 2 ст. 383 Цивільного кодексу України власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.

Згідно із ст. 152 Житлового кодексу України виконання власниками робіт з переобладнання та перепланування жилого будинку і жилого приміщення приватного житлового фонду, які не передбачають втручання в несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування, не потребує отримання документів, що дають право на їх виконання. Після завершення зазначених робіт введення об`єкта в експлуатацію не потребується.

Право на будівництво нерухомого майна (забудову) мають власники земельних ділянок (стаття 90 Земельного кодексу України), землекористувачі (стаття 95 Земельного кодексу України), особи, які набули права користування чужою земельною ділянкою (суперфіцій) за договором із власником земельної ділянки (стаття 1021 Земельного кодексу України) або з інших передбачених законом підстав.

Власником або землекористувачем земельної ділянки право на її забудову (будівництво) реалізується за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням та видом відповідно до містобудівних умов і обмежень, встановлених законодавством.

Згідно із ч. 1 ст. 42 Земельного кодексу України, земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками.

Відповідно до ч. 2 ст. 42 Земельного кодексу України, земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Тобто земля може передаватись безоплатно у власність, або у постійне користування.

Відповідно до ч. 2 ст. 92 Земельного кодексу України, права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають, зокрема, співвласники багатоквартирного будинку для обслуговування такого будинку та забезпечення задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників) та наймачів (орендарів) квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.

Узагальнюючи вищенаведене, оцінюючи зібрані у справі докази в їх сукупності, враховуючи визнання позову відповідачами, а також те, що у позивача немає іншого способу захисту порушених прав, суд доходить висновку, що позовні вимоги необхідно задовольнити у повному обсязі.

Керуючись ст. 4, 12, 13, 81, 141, 206, 211, 229, 247, 258-259, 263-265 Цивільного процесуального кодексу України, на підставі ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод; ст. 41 Конституції України; ст. 15, 16, 181, 182, 317, 319, 321, 328, 331, 376, 383 Цивільного кодексу України; ст. 152 Житлового кодексу України; ст. 42, 90, 92, 95, 1021 Земельного кодексу України; суд

у х в а л и в:

позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , право власності на житлові прибудови квартири АДРЕСА_1 , а саме, приміщення №2-10 площею 3,8 кв.м., №2-11 площею 12,6 кв.м., №2-12 площею 3,5 кв.м. та гараж (літ. «Б») розмірами 6,45 х 5,35 м, що знаходиться на АДРЕСА_2 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Сторони та інші учасники у справі.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 .

Відповідач 1: ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_4 .

Відповідач 2: ОСОБА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_5 .

Відповідач 3: ОСОБА_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_6 .

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Патона 6 Люкс», код ЄДРПОУ: 43388141, місцезнаходження: вулиця Патона, 6, місто Радехів, Львівська область, 80200.

Головуючий суддяСеменишин О. З.

Рішення суду виготовлене у нарадчій кімнаті 20 грудня 2023 року.

СудРадехівський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення20.12.2023
Оприлюднено22.12.2023
Номер документу115786351
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них:

Судовий реєстр по справі —451/1279/23

Рішення від 20.12.2023

Цивільне

Радехівський районний суд Львівської області

Семенишин О. З.

Ухвала від 21.11.2023

Цивільне

Радехівський районний суд Львівської області

Семенишин О. З.

Ухвала від 23.10.2023

Цивільне

Радехівський районний суд Львівської області

Семенишин О. З.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні