Рішення
від 20.12.2023 по справі 689/3222/23
ЯРМОЛИНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 689/3222/23

2/689/538/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2023 року смт. Ярмолинці

Ярмолинецький районний суд Хмельницької області у складі:

головуючого - судді Кульбаби А.В.,

з участю: секретаря судового засідання Цмикайло Т.В.,

представника позивача Білоус В.М.,

відповідача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в спрощеному позовному провадженні в смт. Ярмолинці цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Хмельницькобленерго» в особі відокремного підрозділу Ярмолинецького району електричних мереж Акціонерного товариства «Хмельницькобленерго» до ОСОБА_1 про відшкодування вартості необлікованої електричної енергії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про відшкодування вартості не облікованої електричної енергії, В позові зазначив, що 30 травня 2022 року представниками Ярмолинецького РЕМ: інспектором Завадським А.О. та начальником дільниці ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 у споживача ОСОБА_1 в присутності її чоловіка ОСОБА_3 виявлено порушення п. 5.5.5. ПРРЕЕ, а саме: самовільне безоблікове приховане підключення електропроводки до мережі, що не є власністю оператора системи розподілу, шляхом здійснення пошкодження ізоляції ввідного кабелю під штукатуркою у стіні та прихованого підключення електропроводки поза приладом обліку електричної енергії до проводів вводу в будинок та складено акт про порушення № В 001261. До акту про порушення ПРРЕЕ додано Додаток № 1 Схема електропостачання самовільного безоблікового підключення, акт збереження пломб, фотоматеріали та відеоматеріали. Представник споживача ОСОБА_3 був присутній при виявленні порушення ПРРЕЕ. На підставі акта про порушення ПРРЕЕ 29 червня 2022 року на засіданні комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ в присутності споживача ОСОБА_1 визначено обсяг та вартість не облікованої електричної енергії відповідно до пункту 8.4.8. підпункту 2 (якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що привели до споживання не облікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку мали можливість, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення). З 01.06.2021р. по 30.05.2022р. згідно п. 8.4.13 за формулою нараховано за актом 8652 кВ.год. на загальну суму 45 662, 89 грн. 18 серпня 2022 року проведено оплату по акту про порушення ПРРЕЕ в сумі 22800 грн. Відповідно до підп. 6 п. 8.4.2. ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості не облікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення, зокрема, таких порушень: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку. Зазначає, що відповідач зобов`язана відшкодувати вартість необлікованої електричної енергії на підставі статей 58, 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» та ч. 1 ст. 1166 ЦК України. Решту заборгованості за недораховану електричну енергію в сумі 22862, 89 грн. позивачу оплачувати відмовляється.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила задоволити позов.

Відповідач в судовому засіданні позов визнала.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, вважає, що позов слід задоволити.

Судом встановлено, що 30 травня 2022 року представниками Ярмолинецького РЕМ за адресою: АДРЕСА_1 у споживача ОСОБА_1 в присутності її чоловіка ОСОБА_3 виявлено порушення п. 5.5.5. ПРРЕЕ, а саме: самовільне безоблікове приховане підключення електропроводки до мережі, що не є власністю оператора системи розподілу, шляхом здійснення пошкодження ізоляції ввідного кабелю під штукатуркою у стіні та прихованого підключення електропроводки поза приладом обліку електричної енергії до проводів вводу в будинок. Ця обставина підтверджується актом про порушення № В 001261 від 30.05.2022р. (а.с. 5). З цим Актом про порушення ознайомився чоловік відповідачки ОСОБА_3 , про що свідчить його підпис (а.с. 5 зворот). Також представниками позивача складено Додаток № 1 до акту про порушення № В 001261 від 30.05.2022р., на якому зображено схему електропостачання самовільне безоблікове приховане приєднання по АДРЕСА_1 споживача ОСОБА_1 (а.с. 6). З цим Додатком також був ознайомлений чоловік відповідачки (а.с. 6). Крім цього, також складено Акт про збереження пломб від 30.05.2022р., який також підписаний ОСОБА_3 (а.с. 7).

Відповідно до протоколу № 13 засідання Комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ від 29 червня 2022 року рішенням комісії у присутності відповідача ОСОБА_1 встановлено, що Акт про порушення ПРРЕЕ від 30 травня 2022 року № В 001261 складено правомірно, споживач причетний до виявленого порушення п. 8.4.2. п.п.7 ПРРЕЕ, яке здійснив шляхом самовільного безоблікового підключення електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку. Згідно п. 8.4.8 п.п. 3 ПРРЕЕ проведено розрахунок за період з 01.06.2021р. по 30.05.2022р. Нараховано за актом 8652 кВт. год на суму 45 662, 89 грн. Відповідачка ОСОБА_1 отримала копію протоколу № 13 (а.с. 11). Згідно розрахунку, проведеного заступником директора РЕМ Слободяном Л.П., щодо визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ за період з 01 червня 2021 року по 30 травня 2022 року складає: 8652 кВт.год, що становить 45 662, 89 грн. (а.с. 12).

Відносини з постачання фізичним особам електричної енергії регулюються положеннямистатті 714 ЦК України,Законом України "Про ринок електричної енергії", Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 14 березня 2018 року № 312 (далі - Правила).

Відповідно до частини першоїстатті 714 ЦК Україниза договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Згідно із частиною 1статті 1166 ЦК Українимайнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до пункту 62статті першої Закону України «Про ринок електричної енергії», побутовий споживач це, зокрема - індивідуальний побутовий споживач: фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність, а відповідно до пункту 84 цієї ж норми, споживачем є фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.

Згідно із ч. 1 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. А приписом п. 4 ч. 2 ст. 77 цього Закону встановлено, що правопорушеннями на ринку електричної енергії є: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.

Відповідно до п. 5.5.5. Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14 березня 2018 року «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» (далі Правила) споживач електричної енергії зобов`язаний користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача; оперативно повідомляти центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки та охорони праці, електропостачальника та оператора системи, а також тих учасників роздрібного ринку, які зареєструвались в адміністратора комерційного обліку як постачальники послуг комерційного обліку, відповідно до їх повноважень про виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.

Пунктом 8.2.5. Правил встановлено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.

Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).

Відповідно до підп. 6 п. 8.4.2. Правил РРЕЕ Визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку;

Оцінивши у відповідності до вимогстатті 89 ЦПК Україниподані учасниками справи та їх представниками докази, а саме копії: акту про порушення № В 001261 від 30.05.2022р., що підписаний чоловіком відповідачки (співвласником домоволодіння); додатку № 1 до акту про порушення щодо наявності самовільного без облікового прихованого підключення; акту про збереження пломб від 30.05.2022р., що також підписаний чоловіком відповідачки; протоколу № 13 засідання Комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ від 29 червня 2022 року щодо виявленого порушення п.п. 7 п. 8.4.2. ПРРЕЕ, на якому була присутня відповідачка; визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ; претензії від 10.02.2023р.; акту від 31 січня 2023 року; дослідженими в судовому засіданні фото- та відеоматеріалами (а.с. 8-10), суд приходить до переконання про доведеність АТ «Хмельницькобленерго» наявність неправомірних дій відповідача, що виявилися у самовільному безобліковому підключенні електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку, тобто порушенні п.п. 7 п. 8.4.2. ПРРЕЕ, спричинення шкоди та її розмір і наявність причинного зв`язку між протиправними діями споживача із завданою шкодою. А відповідачем в порушення вимог частини 1статті 81 ЦПК Українине доведено належними та допустимими доказами відсутність її вини у спричиненні шкоди.

Судом встановлено, що згідно платіжної інструкції № 11986049 від 18 серпня 2022 року відповідачем проведено оплату за необліковану електричну енергію в сумі 22800 грн. (а.с. 14).

Таким чином, необхідно стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Хмельницькобленерго» в особі Ярмолинецького району електричних мереж вартість необлікованої електричної енергії в розмірі 22 862 грн. 89 коп. (45662, 89 грн. 22800 грн.).

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки позовзадоволено повністю,тому звідповідача, ОСОБА_1 ,необхідно стягнутина користьАкціонерного товариства«Хмельницькобленерго» вособі Ярмолинецькогорайону електричнихмереж судовийзбір врозмірі 2684грн. (а.с. 16).

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 10, 12, 13, 77-83, 89, 141, 258-259, 263-265 ЦПК України,

вирішив:

Позов задоволити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована: АДРЕСА_2 ; проживаючої: АДРЕСА_3 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства «Хмельницькобленерго» в особі Ярмолинецького району електричних мереж (32100, смт. Ярмолинці, вулиця Петропавловстька, 42; код ЄДРПОУ ВП: 22764726; р/р НОМЕР_2 , філія Хмельницьке обласне управління АТ «Ощадбанк», МФО 315784) вартість необлікованої електричної енергії в розмірі 22862грн.89коп. (двадцять дві тисячі вісімсот шістдесят дві гривні 89 копійок).

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована: АДРЕСА_2 ; проживаючої: АДРЕСА_3 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства «Хмельницькобленерго» в особі Ярмолинецького району електричних мереж (32100, смт. Ярмолинці, вулиця Петропавловстька, 42; код ЄДРПОУ ВП: 22764726; р/р НОМЕР_2 , філія Хмельницьке обласне управління АТ «Ощадбанк», МФО 315784) судовий збір в розмірі 2 684 грн.

На рішення може бути подано апеляційну скаргу безпосередньо до Хмельницького апеляційного суду на протязі 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст рішення суду виготовлений 21 грудня 2023 року.

Суддя А.В. Кульбаба

СудЯрмолинецький районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення20.12.2023
Оприлюднено22.12.2023
Номер документу115794592
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —689/3222/23

Рішення від 20.12.2023

Цивільне

Ярмолинецький районний суд Хмельницької області

Кульбаба А. В.

Рішення від 20.12.2023

Цивільне

Ярмолинецький районний суд Хмельницької області

Кульбаба А. В.

Ухвала від 28.11.2023

Цивільне

Ярмолинецький районний суд Хмельницької області

Кульбаба А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні