Справа № 347/3244/23
Провадження № 2/347/762/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2023 року м. Косів
Косівський районний суд, Івано-Франківської області в складі:
головуючої-судді: Крилюк М.І.,
секретаря: Лазорик Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Косів цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Кутської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області про визначення додаткового строку достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, -
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Кутської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області про визначення додаткового строку достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, мотивуючи свої вимоги тим, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Косові Івано-Франківської області. Його батьками є ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
04 грудня 2006 року батько ОСОБА_2 , зробив заповідальне розпорядження про те, що ( одну другу ) частину житлового будинку з відповідною частиною господарських споруд та будівель, які розташовані в АДРЕСА_1 , заповів в його, ОСОБА_4 користь. Заповіт був посвідчений 04 грудня 2006 року нотаріусом Косівського районного нотаріального округу Ромовською О.В. і внесений до реєстру за №4354.
ІНФОРМАЦІЯ_2 батько ОСОБА_2 у віці 78 років помер.
Після смерті батька ОСОБА_2 відкрилась спадщина на все належне йому майно, зокрема і на частину житлового будинку з відповідною частиною господарських споруд та будівель, які розташовані в АДРЕСА_1 .
В зв`язку з тим, що він являється інвалідом 1-ї групи по зору і не може сам пересуватись без сторонньої допомоги, то після смерті батька ОСОБА_2 не мав фізично змоги звернутись до нотаріуса з питаннями оформлення спадщини і не мав на той час кому це доручити. Така можливість появилась в нього лише зараз, по приїзду дочки.
Так, ІНФОРМАЦІЯ_3 його донька ОСОБА_5 , якій він доручив вести свої спадкові справи, звернулась до приватного нотаріуса Косівського районного нотаріального округу Івано-Франківської області Тонюк М.М. із заявою про отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті батька на частину житлового будинку з відповідною частиною господарських споруд та будівель, які розташовані в АДРЕСА_1 . Приватним нотаріусом було відмовлено в прийнятті такої заяви, оскільки, як пояснив нотаріус, ним порушено 6-ти місячний термін, який встановлений чинним законодавством для прийняття спадщини. При цьому нотаріусом було роз`яснено, що питання про визначення додаткового строку для подання заяви може бути вирішено лише в судовому порядку.
Просить позовну заяву задоволити.
Представник позивача подала до суду заяву в якій просить справу розглянути у її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задоволити.
Представник відповідача, Кутської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області в судове засідання не з`явився, причина неявки суду невідома.
Суд, вивчивши матеріали справи вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні позивач в справі ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 проживає в м.Косів.
Відповідно до долученого до матеріалів справи свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 20 січня 1958 року (а.с.10) батьками позивача, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 є ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Батько позивача, ОСОБА_2 04 грудня 2006 року зробив заповідальне розпорядження яким ( одну другу ) частину житлового будинку з відповідною частиною господарських споруд та будівель, які розташовані в АДРЕСА_1 , заповів в користь ОСОБА_1 . Заповіт був посвідчений 04 грудня 2006 року нотаріусом Косівського районного нотаріального округу Ромовською О.В. і внесений до реєстру за №4354 (а.с.11).
Як вбачається із долученого до маетріалів справи копії свідоцтва про смерть , батько позивача, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.19) у віці 78 років.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на все належне йому майно, зокрема і на частину житлового будинку з відповідною частиною господарських споруд та будівель, які розташовані в АДРЕСА_1 .
Позивач стверджує, що він являється інвалідом 1-ї групи по зору і не міг сам пересуватись без сторонньої допомоги, то після смерті батька ОСОБА_2 не мав фізично змоги звернутись до нотаріуса з питаннями оформлення спадщини і не мав на той час кому це доручити, у зв`язку із чим втратив визначений законом шестимісячний термін для подання заяви про прийняття спадщини.
Долученими до матеріалів справи пенсійним посвідченням № НОМЕР_2 (а.с.8) та довідкою МСЕК АВ №0458563 (а.с.9) стверджено, що ОСОБА_1 являється інвалідом І групи по зору.
Згідно роз`яснення приватного нотаріуса Косівського районного нотаріального округу Тонюк М.М. від 01.1.2023 року за № 574/02-14 позивачу рекомендовано звернутися до суду, із заявою про продовження строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Однак, як встановлено в судовому засіданні, вчасно звернутися із заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори позивач не мав змоги з поважної причини, оскільки являється інвалідок І групи по зору та сам без сторонньої допомоги не мав можливості впорядкувати документи по оформленню своїх спадкових прав.
Частиною першою статті 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи (частина перша та друга статті 1220 ЦК України).
Статтею 1217 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до положень частини першої, третьої та п`ятої статті 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Фактичний вступ в управління або володіння будь-якою частиною спадкового майна розглядається як прийняття всієї спадкової маси.
Таким чином, внаслідок відкриття спадщини у спадкоємців за законом або за заповітом виникає право спадкування. Спадкове майно переходить до спадкоємців лише за умови, що вони виявили згоду щодо прийняття спадщини. Прийняття спадщини - це не обов`язок спадкоємців, а їх право.
Частиною першою та другою статті 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина перша статті 1270 ЦК України).
Наслідки пропуску строку для прийняття спадщини визначені статтею 1272 ЦК України. Відповідно до частини першої статті 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (частина третя статті 1272 ЦК України).
Пленум Верховного Суду України у пункті 24 постанови від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" судам роз`яснив, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинамипропускустроку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
При цьому, вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини кожної справи.
Таким чином, перевіривши доводи позовної заяви, суд доходить висновку, про поважність причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини. А відтак позов підлягає до задоволення, з наданням додаткового строку для прийняття спадщини.
Додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, не може перевищувати шестимісячного строку, встановленого статтею 1270 ЦК України для прийняття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем, а відповідно до ч. 4 ст. 206 цього кодексу у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
На підставівикладеного ст.ст.15,1216-1218,1220,1268-1270,1272ЦК України, та керуючись ст. ст. 4, 76-81, 200, 258, 259, 264, 265, 268 ЦПК України, суд,-
у х в а л и в :
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , жителю АДРЕСА_2 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , протягом трьох місяців з дня набрання законної сили рішенням суду.
Рішення судунабирає законноїсили післязакінчення строкуподання апеляційноїскарги всімаучасниками справи,якщо апеляційнускаргу небуло подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Івано-Франківського апеляційного суду.
Суддя:М.І. Крилюк
Суд | Косівський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 21.12.2023 |
Оприлюднено | 22.12.2023 |
Номер документу | 115802814 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Косівський районний суд Івано-Франківської області
КРИЛЮК М. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні