Справа № 635/2413/20
Провадження № 2/545/1889/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20.12.2023 року Полтавський районний суд Полтавської області
у складі головуючого судді Потетія А.Г.,
при секретарі Мамишевій А.Е.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Полтавського районного суду Полтавської області м. Полтава в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи Адвокатське Об`єднання «Ліга справедливості», Товариство з обмеженою відповідальністю «Об`єднання адвокатів юристів «Ліга Справедливості», про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до Харківського районного суду Харківської області 24.04.2020 року з позовом до ОСОБА_2 , треті особи АО «Ліга справедливості», ТОВ «Об`єднання адвокатів юристів «Ліга Справедливості», про стягнення заборгованості.
Розпорядженням голови Верховного Суду від 08.03.2022 за N 2/0/9-22 «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану» відповідно до частини сьомої статті 147 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», враховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану, змінено територіальну підсудність судових справ, територіальна підсудність справ Харківського районного суду Харківської області на момент надходження справи до суду була визначена за Полтавським районним судом Полтавської області.
Відповідно до розпорядження голови Верховного Суду до Полтавського районного суду Полтавської області надійшли матеріали вищезазначеної цивільної справи.
Ухвалою судді справу прийнято до провадження та призначено до розгляду по суті в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Позовна заява мотивована тим, що ОСОБА_2 та Адвокатським об`єднанням «Ліга Справедливості в Києві» був укладений договір про надання адвокатських послуг №02/11-16 від 02 листопада 2016 року.
Відповідач звернувся до Адвокатського об`єднання з метою надання правової допомоги та захисту його у відкритому відносно нього кримінальному провадженню, завдяки якій його не було притягнуто до кримінальної відповідальності.
Відповідно до п.3.4 договору, замовник погоджується, що позиція представника (захисника) в справі визначається лише самим Адвокатом Адвокатського об`єднання залежно від обставин справи, та відповідно до вимог законодавства і правил адвокатської етики. Замовник не вправі вимагати від Адвокатів засобів, способів і методів захисту, які заборонені законом, не відповідають вимогам адвокатської етики, можуть зашкодити інтересам замовника. Замовник погоджується з вибором тактики захисту адвокатами Адвокатського об`єднання та залучених до участі адвокатів, юристів, експертів, які не порушують права замовника, а також з всім обсягом виконаної роботи, яка направлена на захист інтересів замовника і полягає в комплексному підході для захисту порушених прав та інтересів замовника, зверненні всі органи влади та оскарження будь-яких дій або бездіяльності органів влади окремих посадових осіб, оскарження дій і бездіяльності посадових осіб органів МВС, прокуратури, поліції, судових органів, працівників Державної виконавчої служби, будь-яких посадових осіб чиї дії або бездіяльність впливають або може вплинути на права інтереси замовника. Вид захисту обсяги та тактику визначає Адвокат залежно від ситуації, стану справ замовника.
Відповідно до п. 3.5. договору, за надання правової допомоги замовник зобов`язується виплатити Адвокатському об`єднанню у касу чи на розрахунковий рахунок гонорар у розмірі, визначеному цим договором згідно визначених тариф виставлених рахунків або складених актів виконаних робіт. Гонорар за надання адвокатських послуг складається з двох частин. Перша частина гонорару (попередня оплата) зазначена в додатку №1 до договору про надання адвокатських послуг та може бути сплачена з відстрочкою платежу відповідно до п.5.3 цього договору. Друга частина гонорару, яка складає сім відсотків від повернутої, стягнутої суми коштів, набуває вигоди в грошовій або матеріальній формі не залежно від способу, підстав та причини набуття за час дії даного договору згідно предмету договору, зазначеного п. 1 договору має бути оплачена протягом двох днів з моменту такого набуття. Також друга частина гонорару має бути оплачена протягом двох днів з дня настання випадків, передбачених п. 7.4, 7.5 цього договору. Замовник дозволяє адвокатам Адвокатського об`єднання самостійно визначити стратегію і тактику захисту, яка не суперечить правам клієнта (замовника), оскаржити дії та бездіяльність слідчих, прокурорів, суддів, відкриття відносно них кримінальних проваджень у випадку вчинення ними кримінальних правопорушень по відношенню до замовника та зобов`язується здійснити оплату за такі послуги у відповідності до даного договору, додатку №1 до цього договору, додаткових угод до цього договору.
Відповідно до п. 5.1. договору, надання адвокатських послуг здійснюють адвокати, помічники адвокатів адвокатського об`єднання, як штатні працівники, так і особи, адвокати, юристи, адвокатські об`єднання, адвокатські бюро, залучені до виконання робіт з надання адвокатських послуг згідно договорів з даним адвокатським об`єднанням, експерти, експертні установи, перекладачі, нотаріуси. Замовник погоджується з оплатою всіх послуг, наданих згідно тарифів по даному договору, які не заперечив письмово протягом трьох календарних днів з дати фактично наданої юридичної/адвокатської послуги та зобов`язується оплатити такі послуги протягом десяти календарних днів. У випадку прострочення оплати на більш тривалий термін замовник сплачує Адвокатському об`єднанню пеню в розмірі сім відсотків в день від суми боргу. День оплати вважається днем, коли кошти внесені в касу Адвокатського об`єднання або зараховані на розрахунковий рахунок.
У випадку девальвації гривні (інфляції) більш як на десять відсотків сторони погодились, що Замовник компенсує інфляційні втрати виконавцю згідно здійсненого розрахунку протягом десяти днів з дати розрахунку (перерахунку інфляційних втрат). У випадку невиконання цих умов сторони вважають, що договір розірвано за ініціативою замовника. Сторони домовились, що інфляційні втрати розраховуються як різниця між курсом НБУ по відношенню до доларів США станом на день укладеної угоди і курсом цієї валюти станом на день настання часу для сплати згідно умов договору або станом на день стягнення у випадку стягнення гонорару першої або другої частини в судовому порядку. Всі зміни та доповнення до даного договору регулюються додатковою угодою, яка є невід`ємною частиною даного договору.
Відповідно до п. 5.2. договору, замовник, погоджуючись з оплатою інших витрат, платних послуг Адвокатського об`єднання (проведення досліджень тощо), компенсує їх Адвокатському об`єднанню, а у разі відсутності коштів на їх оплату, своєчасно повідомляє про це Адвокатське об`єднання і погоджується з тим, що відмова в проведені запропонованих Адвокатами заходів може вплинути на результативність виконання функцій захисту. Строк відстрочки по оплаті не може перевищувати десяти календарних днів з дати фактичного виконання послуг. У випадку несплати десяти і більше фактично наданих адвокатських послуг згідно тарифів, вважається, що даний договір розірвано з ініціативи замовника після несплати наданої десятої послуги протягом десяти днів. Підписання актів здачі-прийняття робіт не є обов`язковим і робота вважається виконаною з моменту її фактичного виконання (надсилання документа поштою, виїзд в суд або участь в судовому засіданні, виїзд у справах Замовника та інші дії цього договору, додатку № 1 та всіх додаткових угод).
Згідно п.3.2. Замовник зобов`язаний вчасно здійснити або доручити здійснення оплати юридичних послуг Адвокатського об`єднання згідно з цим договором.
Відповідно до п. 3.3. замовник зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі оплачувати послуги адвокатського об`єднання, замовник дозволяє на розсуд адвокатського об`єднання зробити до десяти юридичних послуг, визначених в тарифах з відстрочкою платежу до десяти днів. Адвокатським об`єднанням «Ліга Справедливості в Києві» надавались послуги відповідачу та мають бути сплачені, відповідно до умов договору.
31 січня 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Об`єднання адвокатів юристів «Ліга Справедливості», набуло право вимоги за Договором відступлення права вимоги №31/01-18/3119 від 31.01.2018 року, що був укладений між Адвокатським об`єднанням «Ліга Справедливості в Києві» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Об`єднання адвокатів юристів «Ліга Справедливості» за зобов`язаннями ОСОБА_2 з виплати коштів відповідно до умов договору про надання адвокатських послуг №02/11-16 від 02.11.2016 року та Додатку №1 до договору, що був укладений між ОСОБА_2 та АО «Ліга Справедливості в Києві», а саме право вимоги щодо сплати коштів за надані послуги Адвокатським об`єднанням «Ліга Справедливості в Києві» та виконані дії, відповідно до умов договору про надання адвокатських послуг №02/11-16 від 02.11.2016 року, за результатами виконання яких були виготовлені наступні акти прийняття робіт, а саме: акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000222 від 10.04.2017 року, № ОУ-0000267 від 03.05.2017 року, № ОУ-0000460 від 30.06.2017 року, № OY-0000675 від 11.09.2017 року, загальну суму 12 250 грн. з правом нарахування всіх штрафних санкцій, передбачених договором та/або законом.
Інфляційні збитки за вказані періоди складають 2 406.78 грн.
Таким чином, загальна сума заборгованості становить 12 250 грн. + 12 250 грн. + 2 406 грн. 78 коп. - 26 906 грн. 78 коп.
Отже, оскільки відповідач в позасудовому порядку відмовляється сплатити 26906,78 грн., позивач змушена звертатися до суду з даним позовом.
27.09.2023 року позивач збільшила свої позовні вимоги посилаючись на наступне.
Між ОСОБА_2 та Адвокатським об`єднанням «Ліга Справедливості в Києві» був укладений договір про надання адвокатських послуг №02/11-16 від 02 листопада 2016 року.
Відповідач звернувся до Адвокатського об`єднання з метою надання правової допомоги та захисту його у відкритому відносно нього кримінальному провадженню, завдяки якій його не було притягнуто до кримінальної відповідальності.
Відповідно до п.3.4 договору, замовник погоджується, що позиція представника (захисника) в справі визначається лише самим Адвокатом Адвокатського об`єднання залежно від обставин справи, та відповідно до вимог законодавства і правил адвокатської етики. Замовник не вправі вимагати від Адвокатів засобів, способів і методів захисту, які заборонені законом, не відповідають вимогам адвокатської етики, можуть зашкодити інтересам Замовника. Замовник погоджується з вибором тактики захисту адвокатами Адвокатського об`єднання та залучених до участі адвокатів, юристів, експертів, які не порушують права Замовника, а також з всім обсягом виконаної роботи, яка направлена на захист інтересів Замовника і полягає в комплексному підході для захисту порушених прав та інтересів Замовника, зверненні у всі органи влади та оскарження будь-яких дій або бездіяльності органів влади та окремих посадових осіб, оскарження дій і бездіяльності посадових осіб органів МВС, прокуратури, поліції, судових органів, працівників Державної виконавчої служби, будь-яких посадових осіб чиї дії або бездіяльність впливають або може вплинути на права та інтереси замовника. Вид захисту обсяги та тактику визначає Адвокат залежно від ситуації, стану справ Замовника.
Відповідно до п. 3.5. договору, за надання правової допомоги Замовник зобов`язується виплатити Адвокатському об`єднанню у касу чи на розрахунковий рахунок гонорар у розмірі, визначеному цим договором згідно визначених тарифів, виставлених рахунків або складених актів виконаних робіт. Гонорар за надання адвокатських послуг складається з двох частин. Перша частина гонорару (попередня оплата) зазначена в додатку №1 до договору про надання адвокатських послуг та може бути сплачена з відстрочкою платежу відповідно до п.5.3 цього договору. Друга частина гонорару, яка складає сім відсотків від повернутої, стягнутої суми коштів, набутої вигоди в грошовій або матеріальній формі не залежно від способу, підстав та причин їх набуття за час дії даного договору згідно предмету договору, зазначеного п.1 договору і має бути оплачена протягом двох днів з моменту такого набуття. Також друга частина гонорару має бути оплачена протягом двох днів з дня настання випадків, передбачених п. 7.4, 7.5 цього договору. (Замовник дозволяє адвокатам Адвокатського об`єднання самостійно визначити стратегію і тактику захисту, яка не суперечить правам клієнта (Замовника), оскаржити дії та бездіяльність слідчих, прокурорів, суддів, відкриття відносно них кримінальних проваджень у випадку вчинення ними кримінальних правопорушень по відношенню до замовника та зобов`язується здійснити оплату за такі послуги у відповідності до даного договору, додатку №1 до цього договору, додаткових угод до цього договору).
Відповідно до п. 5.1. договору, Надання адвокатських послуг здійснюють адвокати, помічники адвокатів адвокатського об`єднання, як штатні працівники, так і особи- адвокати, юристи, адвокатські об`єднання, адвокатські бюро, залучені до виконання робіт з надання адвокатських послуг згідно договорів з даним адвокатським об`єднанням, експерти, експертні установи, перекладачі, нотаріуси. Замовник погоджується з оплатою всіх послуг, наданих згідно тарифів по даному договору, якщо не заперечив письмово протягом трьох календарних днів з дати фактично наданої юридичної/адвокатської послуги та зобов`язується оплатити такі послуги протягом десяти календарних днів. У випадку прострочення оплати на більш тривалий термін, Замовник сплачує Адвокатському об`єднанню пеню в розмірі сім відсотків в день від суми боргу.
День оплати вважається днем, коли кошти внесені в касу Адвокатського об`єднання або зараховані на розрахунковий рахунок.
31 січня 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Об`єднання адвокатів юристів «Ліга Справедливості» (код ЄДРПОУ 40582198, місце реєстрації: 03040, м. Київ, просп. 40-річчя Жовтня, 68), набуло право вимоги за Договором відступлення права вимоги №31/01-18/3119 від 31.01.2018 року, що був укладений між Адвокатським об`єднанням «Ліга Справедливості в Києві» (код ЄДРПОУ 40582140) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Об`єднання адвокатів юристів «Ліга Справедливості» (код ЄДРПОУ 40582198) за зобов`язаннями ОСОБА_2 з виплати коштів відповідно до умов договору про надання адвокатських послуг №02/11-16 від 02.11.2016 року та Додатку №1 до договору, що був укладений між ОСОБА_2 та АО «Ліга Справедливості в Києві», а саме право вимоги щодо сплати коштів за надані послуги Адвокатським об`єднанням «Ліга Справедливості в Києві» та виконані дії, відповідно до умов договору про надання адвокатських послуг №02/11-16 від 02.11.2016 року, за результатами виконання яких були виготовлені наступні акти прийняття робіт, а саме: акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000222 від 10.04.2017 року, № ОУ-0000267 від 03.05.2017 року, № 0У-0000460 від 30.06.2017 року, № ОУ-0000675 від 11.09.2017 року, загальну суму 12 250 грн. з правом нарахування всіх штрафних санкцій, передбачених договором та/або законом.
Справа розглядається вже більше трьох років та кошти, що мали бути повернуті вже давно досі не повертаються, в зв`язку з чим збільшились інфляційні збитки та позивач зазнає моральних страждань.
Так, інфляційні збитки збільшились на суму в розмірі 12 067, 69 грн. за період з квітня 2020р.по серпень2023р. : Квітень 2020р.- 100,8; Травень 2020р. -100,3; Червень 2020р. -100,2; Липень 2020р. -99,4; Серпень 2020р. -99,8; Вересень 2020р.- 100,5; Жовтень 2020р.- 101,0 ;Листопад 2020р. - 101,3; Грудень 2020р. - 100,9; 2021р. - 110,0; 2022р. - 126,6; Січень 2023р. - 100,8; Лютий 2023р.- 100,7; Березень 2023р. - 101,5; Квітень 2023р.- 100,2; Травень 2023р. - 100,5; Червень 2023р. - 100,8; Липень 2023р.- 99,4; Серпень 2023р. -98,6.
Інфляційні втрати з квітня 2020р. по серпень 2023р. : 100,8 (квітень 2020) х 100,3 (травень 2020) х 100,2 (червень 2020) х 99,4 (липень 2020) х 99,8 (серпень 2020) х 100,5 (вересень 2020) х 101,0 (жовтень 2020) х101,3 ( листопад 2020) х 100,9 (грудень 2020)х 110,0 (за 2021р.) х 126,6 (за 2022р.) х100,8 ( січень 2023) х 100,7 (лютий 2023) х 101,5 (березень 2023) х 100,2 (квітень 2023) х 100,5 (травень 2023) х 100,8 (червень 2023) х 99,4 (липень 2023) х 98,6 (серпень 2023) = 1,48824424
Добуток індексів за період з квітня 2020р. по серпень 2023р.: 1,48824424
Збитки від інфляції = 12 250,00 (загальна сума боргу ) х 1,48824424 (індекс інфляції) / 100 % -12 250,00 грн. (загальна сума боргу ) = 12 067, 69 грн.
Окрім того, на даний час, у зв`язку із тим що ОСОБА_1 щодня намагається детально вивчити та з`ясувати обставини зазначеною ситуацію яка може мати для неї та її сім`ї негативні наслідки, що займає дуже багато часу, на її переконання саме завдяки постійному стресу, який вона переживає, в неї загострилися хвороби та погіршилося здоров`я.
Сучасна медицина надає визначення стресу як стан загальної напруги, що виникає у індивіда в екстремальних умовах на фізіологічному, психологічному і поведінковому рівнях та який може бути, викликаний скрутою або суперечливими вимогами, з якими людина не може впоратися належним чином. При цьому відокремлюють соціальний стрес (різні види соц. напруги, тиску, навантажень і т. д., вимагаючи багатообразних пристосованих реакцій, складного урівноваження в системах соціальної поведінка, взаємодії і т. д.) та стрес інформаційний (стан інформаційного перевантаження, коли індивід не справляється з поставленим завданням, не встигає приймати правильні рішення в необхідному темпі будучи відповідальним за наслідки прийнятих рішень).
Все це порушило хід звичайного життя позивача так як вона перебуває у постійному стресі, у зв`язку з хвилюванням від бездіяльності відповідача та не сплати коштів.
Всі умови договору та норми чинного законодавства передбачають обов`язок виконання договорів та забороняють односторонню відмову від договору.
Якби кошти були повернуті вчасно, одразу після направлення досудової вимоги чи навіть після відкриття провадження, позивач мала б змогу розпоряджатись коштами та їх примножити.
За підрахунками позивача, за три роки вона мала б прибуток близько 200 000 грн., однак не має ні прибутку, ні, власне, основної суми боргу.
Стаття 3 Конституції України. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави. Межа між майновими і немайновими благами визначається за характерними ознаками. Для немайнових благ це: 1) їх неекономічний характер (відсутність грошового еквівалента); 2) їх не речовий характер (вони не мають матеріальних рис честь, гідність); 3) їх невіддільність від особистості конкретної людини; 4) їх змінний характер (здоров`я).
У п. 5 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» зазначається, що оскільки питання відшкодування моральної шкоди регулюються законодавчими актами, введеними у дію в різні строки, суду необхідно в кожній справі з`ясовувати характер правовідносин сторін і встановлювати якими правовими нормами вони регулюються, чи допускає відповідне законодавство відшкодування моральної шкоди при даному виді правовідносин, коли набрав чинності законодавчий акт, що визначає умови і порядок відшкодування моральної шкоди в цих випадках, та коли були вчинені дії, якими заподіяно цю шкоду.
Під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб (п. 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 4 (з відповідними змінами) «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди»).
Ч. 2 ст. 23 ЦК України. Моральна шкода полягає: 1)у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; 2)у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів; 3)у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна; 4)у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
Моральна шкода є втратою немайнового характеру, натомість відшкодування моральної шкоди відбувається в майновій (грішми, іншим майном) або немайновій формах (публікація спростування недостовірної інформації, публікація рішення суду у засобах масової інформації, інші форми відновлення морального стану особи).
Отже, за змістом ч. 3 ст. 23 ЦК України позовна вимога про відшкодування моральної шкоди є майновою вимогою, якщо вона визначена у грошовому або іншому майновому вимірі, правовим наслідком відшкодування якої є грошове або інше майнове стягнення на користь позивача (стягнення грошових коштів, витребування майна, визнання права на майно тощо).
Єдиною підставою цивільно-правової відповідальності є скоєння цивільного правопорушення. Право на відшкодування моральної шкоди виникає за наявності передбачених законом умов відповідальності за заподіяну шкоду (загальні умови).
Це: а) наявність моральної шкоди як наслідку порушення особистих немайнових прав або посягання на інші нематеріальні блага; б) неправомірні рішення, дії чи бездіяльність заподіювача шкоди; в) причинний зв`язок між неправомірною поведінкою і моральною шкодою; г) вина заподіювача шкоди.
Через неповернення коштів боржником та нескінченне слухання справи, позивачу завдано моральної шкоди, яку вона оцінює в 300 000 грн.
Отже, збільшує позовні вимоги та просить суд стягнути з ОСОБА_2 кошти в сумі 338 974 грн. 47 коп.
Позивач до суду не з`явилася, повідомлялась належним чином, надавала до суду як заяву про відкладення розгляду справи так від її представника надійшла заява про збільшення позовних вимог та про розгляд справи в режимі відеоконференції про, що ухвалою суду було прийнято відповідне рішення щодо клопотання.
Відповідач у судове засідання не з`явився, повідомлявся належним чином, до Полтавського районного суду Полтавської області жодної заяви не подавав. Під час розгляду справи в Харківському районному суді відповідачем було подано відзив до Харківського районного суду, згідно якого останній позовні вимоги не визнав.
Треті особи -Адвокатське Об`єднання «Ліга справедливості», Товариство з обмеженою відповідальністю «Об`єднання адвокатів юристів «Ліга Справедливості» до суду не з`явились, викликались належним чином.
Враховуючи, що в судове засідання не з`явились всі учасники справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Також зважаючи на те, що сторони скористались можливістю та надали відповідні докази по справі, від позивача заява про розгляд справи в заочному порядку не надходила, суд вважає за можливе провести розгляд справи в загальному порядку за відсутності сторін.
Дослідивши матеріали справи з урахуванням принципу диспозитивності цивільного судочинства, керуючись завданнями цивільного судочинства, оцінюючи належність та допустимість кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що між ОСОБА_2 та Адвокатським об`єднанням «Ліга Справедливості в Києві» був укладений договір про надання адвокатських послуг №02/11-16 від 02 листопада 2016 року.
Відповідач звернувся до Адвокатського об`єднання з метою надання правової допомоги та захисту його у відкритому відносно нього кримінальному провадженню, завдяки якій його не було притягнуто до кримінальної відповідальності.
Відповідно до п.3.4 договору, замовник погоджується, що позиція представника (захисника) в справі визначається лише самим Адвокатом Адвокатського об`єднання залежно від обставин справи, та відповідно до вимог законодавства і правил адвокатської етики. Замовник не вправі вимагати від Адвокатів засобів, способів і методів захисту, які заборонені законом, не відповідають вимогам адвокатської етики, можуть зашкодити інтересам замовника. Замовник погоджується з вибором тактики захисту адвокатами Адвокатського об`єднання та залучених до участі адвокатів, юристів, експертів, які не порушують права замовника, а також з всім обсягом виконаної роботи, яка направлена на захист інтересів замовника і полягає в комплексному підході для захисту порушених прав та інтересів замовника, зверненні всі органи влади та оскарження будь-яких дій або бездіяльності органів влади окремих посадових осіб, оскарження дій і бездіяльності посадових осіб органів МВС, прокуратури, поліції, судових органів, працівників Державної виконавчої служби, будь-яких посадових осіб чиї дії або бездіяльність впливають або може вплинути на права інтереси замовника. Вид захисту обсяги та тактику визначає Адвокат залежно від ситуації, стану справ замовника.
Відповідно до п. 3.5. договору, за надання правової допомоги замовник зобов`язується виплатити Адвокатському об`єднанню у касу чи на розрахунковий рахунок гонорар у розмірі, визначеному цим договором згідно визначених тариф виставлених рахунків або складених актів виконаних робіт. Гонорар за надання адвокатських послуг складається з двох частин. Перша частина гонорару (попередня оплата) зазначена в додатку №1 до договору про надання адвокатських послуг та може бути сплачена з відстрочкою платежу відповідно до п.5.3 цього договору. Друга частина гонорару, яка складає сім відсотків від повернутої, стягнутої суми коштів, набуває вигоди в грошовій або матеріальній формі не залежно від способу, підстав та причини набуття за час дії даного договору згідно предмету договору, зазначеного п. 1 договору має бути оплачена протягом двох днів з моменту такого набуття. Також друга частина гонорару має бути оплачена протягом двох днів з дня настання випадків, передбачених п. 7.4, 7.5 цього договору. Замовник дозволяє адвокатам Адвокатського об`єднання самостійно визначити стратегію і тактику захисту, яка не суперечить правам клієнта (замовника), оскаржити дії та бездіяльність слідчих, прокурорів, суддів, відкриття відносно них кримінальних проваджень у випадку вчинення ними кримінальних правопорушень по відношенню до замовника та зобов`язується здійснити оплату за такі послуги у відповідності до даного договору, додатку №1 до цього договору, додаткових угод до цього договору.
Відповідно до п. 5.1. договору, надання адвокатських послуг здійснюють адвокати, помічники адвокатів адвокатського об`єднання, як штатні працівники, так і особи, адвокати, юристи, адвокатські об`єднання, адвокатські бюро, залучені до виконання робіт з надання адвокатських послуг згідно договорів з даним адвокатським об`єднанням, експерти, експертні установи, перекладачі, нотаріуси. Замовник погоджується з оплатою всіх послуг, наданих згідно тарифів по даному договору, які не заперечив письмово протягом трьох календарних днів з дати фактично наданої юридичної/адвокатської послуги та зобов`язується оплатити такі послуги протягом десяти календарних днів. У випадку прострочення оплати на більш тривалий термін замовник сплачує Адвокатському об`єднанню пеню в розмірі сім відсотків в день від суми боргу. День оплати вважається днем, коли кошти внесені в касу Адвокатського об`єднання або зараховані на розрахунковий рахунок.
У випадку девальвації гривні (інфляції) більш як на десять відсотків сторони погодились, що Замовник компенсує інфляційні втрати виконавцю згідно здійсненого розрахунку протягом десяти днів з дати розрахунку (перерахунку інфляційних втрат). У випадку невиконання цих умов сторони вважають, що договір розірвано за ініціативою замовника. Сторони домовились, що інфляційні втрати розраховуються як різниця між курсом НБУ по відношенню до доларів США станом на день укладеної угоди і курсом цієї валюти станом на день настання часу для сплати згідно умов договору або станом на день стягнення у випадку стягнення гонорару першої або другої частини в судовому порядку. Всі зміни та доповнення до даного договору регулюються додатковою угодою, яка є невід`ємною частиною даного договору.
Відповідно до п. 5.2. договору, замовник, погоджуючись з оплатою інших витрат, платних послуг Адвокатського об`єднання (проведення досліджень тощо), компенсує їх Адвокатському об`єднанню, а у разі відсутності коштів на їх оплату, своєчасно повідомляє про це Адвокатське об`єднання і погоджується з тим, що відмова в проведені запропонованих Адвокатами заходів може вплинути на результативність виконання функцій захисту. Строк відстрочки по оплаті не може перевищувати десяти календарних днів з дати фактичного виконання послуг. У випадку несплати десяти і більше фактично наданих адвокатських послуг згідно тарифів, вважається, що даний договір розірвано з ініціативи замовника після несплати наданої десятої послуги протягом десяти днів. Підписання актів здачі-прийняття робіт не є обов`язковим і робота вважається виконаною з моменту її фактичного виконання (надсилання документа поштою, виїзд в суд або участь в судовому засіданні, виїзд у справах Замовника та інші дії цього договору, додатку № 1 та всіх додаткових угод).
Згідно п.3.2. Замовник зобов`язаний вчасно здійснити або доручити здійснення оплати юридичних послуг Адвокатського об`єднання згідно з цим договором.
Відповідно до п. 3.3. замовник зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі оплачувати послуги адвокатського об`єднання, замовник дозволяє на розсуд адвокатського об`єднання зробити до десяти юридичних послуг, визначених в тарифах з відстрочкою платежу до десяти днів. Адвокатським об`єднанням «Ліга Справедливості в Києві» надавались послуги відповідачу та мають бути сплачені, відповідно до умов договору.
31 січня 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Об`єднання адвокатів юристів «Ліга Справедливості», набуло право вимоги за Договором відступлення права вимоги №31/01-18/3119 від 31.01.2018 року, що був укладений між Адвокатським об`єднанням «Ліга Справедливості в Києві» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Об`єднання адвокатів юристів «Ліга Справедливості» за зобов`язаннями ОСОБА_2 з виплати коштів відповідно до умов договору про надання адвокатських послуг №02/11-16 від 02.11.2016 року та Додатку №1 до договору, що був укладений між ОСОБА_2 та АО «Ліга Справедливості в Києві», а саме право вимоги щодо сплати коштів за надані послуги Адвокатським об`єднанням «Ліга Справедливості в Києві» та виконані дії, відповідно до умов договору про надання адвокатських послуг №02/11-16 від 02.11.2016 року, за результатами виконання яких були виготовлені наступні акти прийняття робіт, а саме: акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000222 від 10.04.2017 року, № ОУ-0000267 від 03.05.2017 року, № ОУ-0000460 від 30.06.2017 року, № OY-0000675 від 11.09.2017 року, загальну суму 12 250 грн. з правом нарахування всіх штрафних санкцій, передбачених договором та/або законом.
Інфляційні збитки за вказані періоди складають 2 406.78 грн.
Таким чином, загальна сума заборгованості становить 12 250 грн. + 12 250 грн. + 2 406 грн. 78 коп. - 26 906 грн. 78 коп.
Отже, оскільки відповідач в позасудовому порядку відмовляється сплатити 26906,78 грн., позивач змушена звертатися до суду з даним позовом.
27.09.2023 року позивач збільшила свої позовні вимоги посилаючись на наступне.
Між ОСОБА_2 та Адвокатським об`єднанням «Ліга Справедливості в Києві» був укладений договір про надання адвокатських послуг №02/11-16 від 02 листопада 2016 року.
Відповідач звернувся до Адвокатського об`єднання з метою надання правової допомоги та захисту його у відкритому відносно нього кримінальному провадженню, завдяки якій його не було притягнуто до кримінальної відповідальності.
Відповідно до п.3.4 договору, замовник погоджується, що позиція представника (захисника) в справі визначається лише самим Адвокатом Адвокатського об`єднання залежно від обставин справи, та відповідно до вимог законодавства і правил адвокатської етики. Замовник не вправі вимагати від Адвокатів засобів, способів і методів захисту, які заборонені законом, не відповідають вимогам адвокатської етики, можуть зашкодити інтересам Замовника. Замовник погоджується з вибором тактики захисту адвокатами Адвокатського об`єднання та залучених до участі адвокатів, юристів, експертів, які не порушують права Замовника, а також з всім обсягом виконаної роботи, яка направлена на захист інтересів Замовника і полягає в комплексному підході для захисту порушених прав та інтересів Замовника, зверненні у всі органи влади та оскарження будь-яких дій або бездіяльності органів влади та окремих посадових осіб, оскарження дій і бездіяльності посадових осіб органів МВС, прокуратури, поліції, судових органів, працівників Державної виконавчої служби, будь-яких посадових осіб чиї дії або бездіяльність впливають або може вплинути на права та інтереси замовника. Вид захисту обсяги та тактику визначає Адвокат залежно від ситуації, стану справ Замовника.
Відповідно до п. 3.5. договору, за надання правової допомоги Замовник зобов`язується виплатити Адвокатському об`єднанню у касу чи на розрахунковий рахунок гонорар у розмірі, визначеному цим договором згідно визначених тарифів, виставлених рахунків або складених актів виконаних робіт. Гонорар за надання адвокатських послуг складається з двох частин. Перша частина гонорару (попередня оплата) зазначена в додатку №1 до договору про надання адвокатських послуг та може бути сплачена з відстрочкою платежу відповідно до п.5.3 цього договору. Друга частина гонорару, яка складає сім відсотків від повернутої, стягнутої суми коштів, набутої вигоди в грошовій або матеріальній формі не залежно від способу, підстав та причин їх набуття за час дії даного договору згідно предмету договору, зазначеного п.1 договору і має бути оплачена протягом двох днів з моменту такого набуття. Також друга частина гонорару має бути оплачена протягом двох днів з дня настання випадків, передбачених п. 7.4, 7.5 цього договору. (Замовник дозволяє адвокатам Адвокатського об`єднання самостійно визначити стратегію і тактику захисту, яка не суперечить правам клієнта (Замовника), оскаржити дії та бездіяльність слідчих, прокурорів, суддів, відкриття відносно них кримінальних проваджень у випадку вчинення ними кримінальних правопорушень по відношенню до замовника та зобов`язується здійснити оплату за такі послуги у відповідності до даного договору, додатку №1 до цього договору, додаткових угод до цього договору).
Відповідно до п. 5.1. договору, Надання адвокатських послуг здійснюють адвокати, помічники адвокатів адвокатського об`єднання, як штатні працівники, так і особи - адвокати, юристи, адвокатські об`єднання, адвокатські бюро, залучені до виконання робіт з надання адвокатських послуг згідно договорів з даним адвокатським об`єднанням, експерти, експертні установи, перекладачі, нотаріуси. Замовник погоджується з оплатою всіх послуг, наданих згідно тарифів по даному договору, якщо не заперечив письмово протягом трьох календарних днів з дати фактично наданої юридичної/адвокатської послуги та зобов`язується оплатити такі послуги протягом десяти календарних днів. У випадку прострочення оплати на більш тривалий термін, Замовник сплачує Адвокатському об`єднанню пеню в розмірі сім відсотків в день від суми боргу.
День оплати вважається днем, коли кошти внесені в касу Адвокатського об`єднання або зараховані на розрахунковий рахунок.
31 січня 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Об`єднання адвокатів юристів «Ліга Справедливості» (код ЄДРПОУ 40582198, місце реєстрації: 03040, м. Київ, просп. 40-річчя Жовтня, 68), набуло право вимоги за Договором відступлення права вимоги №31/01-18/3119 від 31.01.2018 року, що був укладений між Адвокатським об`єднанням «Ліга Справедливості в Києві» (код ЄДРПОУ 40582140) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Об`єднання адвокатів юристів «Ліга Справедливості» (код ЄДРПОУ 40582198) за зобов`язаннями ОСОБА_2 з виплати коштів відповідно до умов договору про надання адвокатських послуг №02/11-16 від 02.11.2016 року та Додатку №1 до договору, що був укладений між ОСОБА_2 та АО «Ліга Справедливості в Києві», а саме право вимоги щодо сплати коштів за надані послуги Адвокатським об`єднанням «Ліга Справедливості в Києві» та виконані дії, відповідно до умов договору про надання адвокатських послуг №02/11-16 від 02.11.2016 року, за результатами виконання яких були виготовлені наступні акти прийняття робіт, а саме: акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-0000222 від 10.04.2017 року, № ОУ-0000267 від 03.05.2017 року, № 0У-0000460 від 30.06.2017 року, № ОУ-0000675 від 11.09.2017 року, загальну суму 12 250 грн. з правом нарахування всіх штрафних санкцій, передбачених договором та/або законом.
Справа розглядається вже більше трьох років та кошти, що мали бути повернуті вже давно досі не повертаються, в зв`язку з чим збільшились інфляційні збитки та позивач зазнає моральних страждань.
Так, інфляційні збитки збільшились на суму в розмірі 12 067, 69 грн. за період з квітня 2020р. по серпень 2023р. : Квітень 2020р.- 100,8; Травень 2020р. -100,3; Червень 2020р. -100,2; Липень 2020р. -99,4; Серпень 2020р. -99,8; Вересень 2020р.- 100,5; Жовтень 2020р.- 101,0 ;Листопад 2020р. - 101,3; Грудень 2020р. - 100,9; 2021р. - 110,0; 2022р. - 126,6; Січень 2023р. - 100,8; Лютий 2023р.- 100,7; Березень 2023р. - 101,5; Квітень 2023р.- 100,2; Травень 2023р. - 100,5; Червень 2023р. - 100,8; Липень 2023р.- 99,4; Серпень 2023р. -98,6.
Інфляційні втрати з квітня 2020р. по серпень 2023р. : 100,8 (квітень 2020) х 100,3 (травень 2020) х 100,2 (червень 2020) х 99,4 (липень 2020) х 99,8 (серпень 2020) х 100,5 (вересень 2020) х 101,0 (жовтень 2020) х101,3 ( листопад 2020) х 100,9 (грудень 2020)х 110,0 (за 2021р.) х 126,6 (за 2022р.) х100,8 ( січень 2023) х 100,7 (лютий 2023) х 101,5 (березень 2023) х 100,2 (квітень 2023) х 100,5 (травень 2023) х 100,8 (червень 2023) х 99,4 (липень 2023) х 98,6 (серпень 2023) = 1,48824424
Добуток індексів за період з квітня 2020р. по серпень 2023р.: 1,48824424
Збитки від інфляції = 12 250,00 (загальна сума боргу ) х 1,48824424 (індекс інфляції) / 100 % -12 250,00 грн. (загальна сума боргу ) = 12 067, 69 грн.
Окрім того, на даний час, у зв`язку із тим що ОСОБА_1 щодня намагається детально вивчити та з`ясувати обставини зазначеною ситуацію яка може мати для неї та її сім`ї негативні наслідки, що займає дуже багато часу, на її переконання саме завдяки постійному стресу, який вона переживає, в неї загострилися хвороби та погіршилося здоров`я.
Сучасна медицина надає визначення стресу як стан загальної напруги, що виникає у індивіда в екстремальних умовах на фізіологічному, психологічному і поведінковому рівнях та який може бути, викликаний скрутою або суперечливими вимогами, з якими людина не може впоратися належним чином. При цьому відокремлюють соціальний стрес (різні види соц. напруги, тиску, навантажень і т. д., вимагаючи багатообразних пристосованих реакцій, складного урівноваження в системах соціальної поведінка, взаємодії і т. д.) та стрес інформаційний (стан інформаційного перевантаження, коли індивід не справляється з поставленим завданням, не встигає приймати правильні рішення в необхідному темпі будучи відповідальним за наслідки прийнятих рішень).
Все це порушило хід звичайного життя позивача так як вона перебуває у постійному стресі, у зв`язку з хвилюванням від бездіяльності відповідача та не сплати коштів.
Всі умови договору та норми чинного законодавства передбачають обов`язок виконання договорів та забороняють односторонню відмову від договору.
Якби кошти були повернуті вчасно, одразу після направлення досудової вимоги чи навіть після відкриття провадження, позивач мала б змогу розпоряджатись коштами та їх примножити.
За підрахунками позивача, за три роки вона мала б прибуток близько 200 000 грн., однак не має ні прибутку, ні, власне, основної суми боргу.
Стаття 3 Конституції України. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави. Межа між майновими і немайновими благами визначається за характерними ознаками. Для немайнових благ це: 1) їх неекономічний характер (відсутність грошового еквівалента); 2) їх не речовий характер (вони не мають матеріальних рис честь, гідність); 3) їх невіддільність від особистості конкретної людини; 4) їх змінний характер (здоров`я).
У п. 5 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» зазначається, що оскільки питання відшкодування моральної шкоди регулюються законодавчими актами, введеними у дію в різні строки, суду необхідно в кожній справі з`ясовувати характер правовідносин сторін і встановлювати якими правовими нормами вони регулюються, чи допускає відповідне законодавство відшкодування моральної шкоди при даному виді правовідносин, коли набрав чинності законодавчий акт, що визначає умови і порядок відшкодування моральної шкоди в цих випадках, та коли були вчинені дії, якими заподіяно цю шкоду.
Під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб (п. 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 4 (з відповідними змінами) «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди»).
Ч. 2 ст. 23 ЦК України. Моральна шкода полягає: 1)у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; 2)у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів; 3)у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна; 4)у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
Моральна шкода є втратою немайнового характеру, натомість відшкодування моральної шкоди відбувається в майновій (грішми, іншим майном) або немайновій формах (публікація спростування недостовірної інформації, публікація рішення суду у засобах масової інформації, інші форми відновлення морального стану особи).
Отже, за змістом ч. 3 ст. 23 ЦК України позовна вимога про відшкодування моральної шкоди є майновою вимогою, якщо вона визначена у грошовому або іншому майновому вимірі, правовим наслідком відшкодування якої є грошове або інше майнове стягнення на користь позивача (стягнення грошових коштів, витребування майна, визнання права на майно тощо).
Єдиною підставою цивільно-правової відповідальності є скоєння цивільного правопорушення. Право на відшкодування моральної шкоди виникає за наявності передбачених законом умов відповідальності за заподіяну шкоду (загальні умови).
Це: а) наявність моральної шкоди як наслідку порушення особистих немайнових прав або посягання на інші нематеріальні блага; б) неправомірні рішення, дії чи бездіяльність заподіювача шкоди; в) причинний зв`язок між неправомірною поведінкою і моральною шкодою; г) вина заподіювача шкоди.
Через неповернення коштів боржником та нескінченне слухання справи, позивачу завдано моральної шкоди, яку вона оцінює в 300 000 грн.
Отже, збільшує позовні вимоги та просить суд стягнути з ОСОБА_2 кошти в сумі 338 974 грн. 47 коп.
Відповідно дост.638 ЦК Українидоговір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
Оскільки договір є двостороннім договором, то права й обов`язки виникають у кожного контрагента.
Суд зазначає, що доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір, тому подання позивачем доказів на підтвердження наведених вище обставин є обов`язковим, оскільки в цій частині між позивачем та відповідачем виник спір, і такі докази матимуть значення для ухвалення рішення у справі.Докази, які позивач повинен подати в рахунок обґрунтування всіх тих обставин, на які він посилається як на підставу для задоволення його вимог, і на підставі яких суд в подальшому встановлює наявність або відсутність підстав для задоволення позову чи відмови у його задоволенні, - повинні бути виключно належними та допустимими.
Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до ст. 638 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною. Відповідно до ст. 639 ЦК України, договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом.
Згідно з ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору.
Відповідно ст.629 ЦК України договір с обов`язковим для виконання сторонами.
Стаття 625 ЦК України зазначає, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним зобов`язання. Боржник який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Стаття 545 ЦК України встановлює докази підтвердження виконання зобов`язання: « 1. Прийнявши виконання зобов`язання, кредитор повинен на вимогу боржника видати йому розписку про одержання виконання частково або в повному обсязі.
2. Якщо боржник видає кредиторові борговий документ, кредитор, приймаю виконання зобов`язання, повинен повернути його боржникові. У разі неможливо повернення боргового документа кредитор повинен вказати про це у розписці, яку видає.
3. Наявність боргового документа у боржника підтверджує виконання ним свого обов`язку». Також позивачем було направлено відповідачу заяву про досудове врегулювання спору, в якій позивач просила перерахувати кошти, що я маю право вимагати боржника, однак вимога також не була виконана.
Отже, враховуючи вищезазначене, суд дослідивши розрахунки надані позивачем, вважає за необхідне позовні вимоги в частині стягнення коштів в розмірі 38 974 грн. 47 коп. задовольнити.
Щодо заявлених вимог позивачем про стягнення моральної шкоди.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ст.23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її права.
Моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті (ч.1 ст.1167 ЦК України).
Отже, враховуючи той факт, що заявлені вимоги позивачем про стягнення моральної шкоди в розмірі 300,000 грн. є необґрунтованими та не доведеними позивачем, останні задоволенню не підлягають.
Питання щодо судових витрат суд вирішує відповідно до вимог статті 141 ЦПК України.
Відповідно до ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати, зокрема, на професійну правничу допомогу.
Зі змісту ст. 58 ЦПК України слідує, що сторона, третя особа, а також особа, якій за законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Відповідно до ст. 60 ЦПК України представником у суді може бути адвокат або законний представник. Згідно ст. 15 ЦПК України представництво у суді як вид правничої допомоги здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом. Частиною четвертою ст. 62 ЦПК України визначено, що повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
Так, у відповідності до ст. 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатська діяльність - це незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.
Договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Статтею 137 ЦПК України передбачено, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Оскільки позивачем жодних доказів на підтвердження витрат на правничу допомогу надано не було, підстави для задоволення даної вимоги у суду відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.23,526,545,625,626629,638 ЦК України, ст. ст.12-16,19,76-78,81,89,141,259,263- 265 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
Позовні вимоги позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи Адвокатське Об`єднання «Ліга справедливості», Товариство з обмеженою відповідальністю «Об`єднання адвокатів юристів «Ліга Справедливості», про стягнення заборгованості задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) заборгованість за договором про надання правової допомоги та договором про відступлення права вимоги в сумі 38 974 грн. 47 коп.
Відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про стягнення з ОСОБА_2 завданої моральної шкоди в розмірі 300000 грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в розмірі 840,80 грн.
Відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про стягнення з ОСОБА_2 витрат на правничу допомогу.
Рішення може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду через Полтавський районний суд Полтавської області протягом 30 днів.
Суддя: А. Г. Потетій
Суд | Полтавський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 20.12.2023 |
Оприлюднено | 22.12.2023 |
Номер документу | 115804341 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Полтавський районний суд Полтавської області
Потетій А. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні