ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
18.12.2023р. Справа №905/1335/23
Господарський суд Донецької області у складі судді Харакоза К.С.,
розглянувши справу за позовом Державного підприємства "Український державний центр радіочастот", м. Київ,
до відповідача Приватного акціонерного товариства "ДОРІС", м. Маріуполь, Донецька область,
про стягнення заборгованості в розмірі 8331,96 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Державне підприємство "Український державний центр радіочастот", звернувся до Господарського суду Донецької області, з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства "ДОРІС", м. Маріуполь, Донецька область, про стягнення заборгованості в розмірі 8331,96 грн.
В обґрунтування позову позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору на роботи, пов`язані з радіочастотним моніторингом та забезпеченням електромагнітної сумісності радіоелектронних засобів №220001319 від 01.09.2015.
Хід розгляду справи та процесуальні дії.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 09.10.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі 905/1335/23; справу №905/1335/23 встановлено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до частини 5 статті 252 ГПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.
Відповідно до статті 248 ГПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Будь-яких заяв або клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідно до статті 252 ГПК України від учасників справи на адресу суду не надходило.
Відповідно до ч. 5 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
За приписами ч. 4 ст. 120 ГПК України ухвала господарського суду про дату, час та місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії повинна бути вручена завчасно, з таким розрахунком, щоб особи, які викликаються, мали достатньо часу, але не менше ніж п`ять днів, для явки в суд і підготовки до участі в судовому розгляді справи чи вчинення відповідної процесуальної дії.
У зв`язку з наведеним, враховуючи відсутність в матеріалах справи даних щодо електронної адреси відповідача, про відкриття провадження у справі №905/1335/23 судом здійснено оголошення на офіційному сайті суду 19.10.2023.
Судом встановлено, що місцезнаходження відповідача (87525, Донецька область, м.Маріуполь, проспект Нахімова, б. 196) є тимчасово окупованою територією.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" Наказом №309 від 22.12.2022 Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, що додається; визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75 "Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 грудня 2022 року", зареєстрований Міністерством юстиції України 25 квітня 2022 року №453/37789 (зі змінами).
Відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією вбачається, що місто Маріуполь Донецької області є тимчасово окупованою територією.
Згідно з ст. 12.1. ч.1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії. З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.
Відправлення поштової кореспонденції до м.Маріуполя Донецької області тимчасово не здійснюється у зв`язку з веденням бойових дій, а тому направити копії ухвали суду про відкриття провадження у даній справі у встановлений ст. 242 ГПК України спосіб, а саме рекомендованим листом з повідомленням про вручення, неможливо.
Ухвала про відкриття провадження у справі була направлена відповідачу на вказану позивачем електрону адресу - OFFICE@DORIS.UA.
Також, судом на офіційному сайті Господарського суду Донецької області на веб-порталі "Судова влада" 17.10.2023 було опубліковано оголошення зі змістом резолютивної частини ухвали від 09.10.2023 про відкриття провадження у справі №905/1335/23, роздруківка означеного оголошення наявна в матеріалах справи.
Про хід розгляду справи відповідач міг дізнатись з офіційного веб-порталу Судової влади України ""://reyestr.court.gov.ua/. Названий веб-портал згідно з Законом України "Про доступ до судових рішень" є відкритим для безоплатного цілодобового користування.
Враховуючи вище наведене, відповідач вважається належним чином повідомлений про рух справи.
Суд зазначає, що станом на дату винесення цього рішення у встановлений строк відповідачем не надано відзиву на позовну заяву.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.9 ст. 165 ГПК).
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Згідно з ч.4 ст. 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Фактичні обставини справи, зміст спірних правовідносин.
01.09.2015 між Державним підприємством "Український державний центр радіочастот" та Приватного акціонерного товариства "ДОРІС" укладено Договір на роботи, пов`язані з радіочастотним моніторингом та забезпеченням електромагнітної сумісності радіоелектронних засобів № 220001319 від 01.09.2015 р. - далі Договір.
Згідно п. 1.1. Договору, предметом договору є проведення Виконавцем робіт, пов`язаних з радіочастотним моніторингом та забезпеченням електромагнітної сумісності радіоелектронних засобів (скорочено РЕЗ), згідно з виданими дозволами, а також виявлення та усунення дій джерел радіозавад роботі РЕЗ Замовника.
За змістом п. 2.1. Виконавець зобов`язується протягом всього строку дії цього Договору проводити заходи щодо забезпечення ЕМС РЕЗ, які використовує Замовник, згідно з дозволами на експлуатацію РЕЗ.
Згідно п. 3.1. Договору ціна виконаних робіт, пов`язаних з радіочастотним моніторингом та забезпечення ЕМС РЕЗ. визначається на підставі затверджених у встановленому порядку «Тарифів на роботи (послуги) Державного підприємства «Український державний центр радіочастот», пов`язаних з користуванням радіочастотним ресурсом України та вимірюванням параметрів телекомунікаційних мереж», затверджених у встановленому порядку, за один календарний місяць, залежить від кількості РЕЗ щодо яких проводилися роботи і не включає податок на додану вартість. Податок на додану вартість нараховується згідно із законодавством України.
Розрахунок ціни робіт здійснює на підставі Додатку до Договору, що є його невід`ємною частиною.
Відповідно до п. 3.2. Договору виконання робіт підтверджується відповідними Актами виконаних робіт підписаними обома Сторонами.
Виконавець після закінчення проведення робіт оформлює рахунки за виконані роботи та разом і Актами виконаних робіт надсилає на адресу Замовника до кінця місяця, протягом якого виконувались роботи (п.3.2.Договору).
Відповідно до п. 3.4. Договору розрахунки між Виконавцем і Замовником за роботи, пов`язані і радіочастотним моніторингом га забезпеченням ЕМС РЕЗ проводяться шляхом перерахування суми, що вказана в платіжному Документі, на поточний рахунок Виконавця, не пізніше 25 числа місяця наступного за місяцем, у якому був виставлений (оформлений) рахунок.
Згідно п. 6.1. Договору Цей Договір укладений на строк 1 (один) календарний рік, набирає чинності з дати його підписання уповноваженими представниками Сторін. Дата набрання чинності та строку дії Додаткових угод та Додатків до цього Договору визначається Сторонами у тексті самих Додаткових угод та Додатків.
Договір вважається подовженим на кожний наступний строк тривалістю 1 (один) календарний рік. якщо жодна зі Сторін за 30 (тридцять) календарних днів до закінчення строку його дії не надішле іншій Стороні письмове повідомлення про свій намір припинити його дію надалі (п. 6.2. Договору).
ДП "Український державний центр радіочастот" в особі Центральної філії УДЦР було виконано роботи з радіочастотного моніторингу у лютому 2022 р. на суму 8 331,96 грн.
Ціну виконаних робіт, пов`язаних з радіочастотним моніторингом та забезпечення
електромагнітної сумісності радіоелектронних засобів було визначено на підставі діючих
Тарифів на роботи (послуги) Державного підприємства "Український державний центр
радіочастот", Затверджених Рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв`язку та інформатизації 17.08. 2021 року № 302, Зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 03.09.2021 р. за № 1160/36782.
24.02.2022 року позивачем виставлений рахунок відповідачу згідно договору №220001319 від 01.09.2015 № 422 від на суму 8331,96 грн.
По факту виконаних робіт за договором позивачем складений акт виконаних робіт від 28.02.2022 на суму 6943,30 грн., крім того ПДВ в розмірі 1388,66 грн.,
26.09.2022 акт та рахунок були направлені на електрону адресу Приватного акціонерного товариства "ДОРІС".
Позивач у позовній заяві зазначає, що направлені відповідачу акти не повернуті, рахунки не сплачені, у зв`язку з чим перший звернувся із даним позовом до суду.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню, з огляду на погашення заборгованості в повному обсязі до відкриття провадження у даній справі.
Статтею 15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Стаття 16 Цивільного кодексу України визначає, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно зі ст. 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Пунктом 1 частини 2 статті 11 ЦК України передбачено, що однією з підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.
Частинами 1, 3, 5 ст. 626 ЦК України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом, або не випливає із суті договору.
Частина 1 статті 193 ГК України встановлює, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Положеннями статті 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).
Судом встановлено, що позивач виконав свої зобов`язання за договором та здійснив роботи пов`язані з радіочастотним моніторингом та забезпеченням електромагнітної сумісності (ЕМС) РЕЗ (РО) за лютий 2022 на суму 8331,96 грн.
В заяві від 07.11.2023 позивач повідомив суд, що після порушення провадження у справі відповідачем сплачено суму боргу, у зв`язку з чим позивач просив суд стягнути з відповідача судові витрати в сумі 2684,00 грн.
В підтвердження погашення заборгованості відповідача суду надані:
- довідка центральної філії УДЦР від 31.10.2023, згідно якої станом на 31.10.2023 заборгованість Приватного акціонерного товариства "ДОРІС" перед Державним підприємством "Український державний центр радіочастот" в сумі 8331,96 грн. сплачена в повному обсязі;
- звіти про операції по рахунку позивача за 01.10.2023, 02.10.2023, відповідно до яких відповідач здійснив оплату послуг за договором №22000319 в сумі 5000,00 грн. операційний день 30.09.2023 (платіжне доручення від 01.10.2023); та в сумі 3331,96 грн. - операційний день 01.10.2023 (платіжне доручення від 02.10.2023).
Отже, станом на 02.10.2023 борг відповідачем погашено в повному обсязі, тобто до відкриття провадження у даній справі (09.10.2023).
Пунктом 2 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України визначено, що господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Суд зазначає, що господарський суд закриває провадження у справі, у зв`язку з відсутністю предмета спору, зокрема, у випадку припинення існування предмета спору (наприклад, сплата суми боргу, знищення спірного майна, скасування оспорюваного акта державного чи іншого органу тощо), якщо між сторонами у зв`язку з цим не залишилося неврегульованих питань. Закриття провадження у справі на підставі зазначеної норми ГПК можливе в разі, коли предмет спору існував на момент виникнення останнього та припинив існування в процесі розгляду справи. Якщо ж він був відсутній і до відкриття провадження у справі, то зазначена обставина тягне за собою відмову в позові, а не закриття провадження у справі.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову Державного підприємства "Український державний центр радіочастот" до відповідача Приватного акціонерного товариства "ДОРІС" про стягнення заборгованості в розмірі 8331,96 грн.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до статті 76, 77, 78 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
За приписами частин 1, 2 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи (частина 5 статті 236 Господарського процесуального кодексу України).
Враховуючи встановлені судом обставини, оцінюючи наявні в матеріалах справи докази, враховуючи факт погашення заборгованості в повному обсязі до відкриття провадження у даній справі, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
На підставі викладеного, враховуючи положення ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача.
Керуючись ст. ст. 129, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Державного підприємства "Український державний центр радіочастот" до відповідача Приватного акціонерного товариства "ДОРІС" про стягнення заборгованості в розмірі 8331,96 грн. відмовити повністю.
Згідно із ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по даній справі http://dn.arbitr.gov.ua.
Суддя К.С. Харакоз
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2023 |
Оприлюднено | 25.12.2023 |
Номер документу | 115817132 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Харакоз Костянтин Сергійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні