Ухвала
від 20.12.2023 по справі 908/3715/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

20.12.2023 Справа № 908/3715/23

м. Запоріжжя Запорізької області

Суддя Дроздова С.С., розглянувши матеріали

за позовом: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Яценка 16А» (вул. Яценка, буд. 16А, м. Запоріжжя, 69005, ідентифікаційний номер юридичної особи 43779417)

до відповідача: Благодійного фонду «Соціальний центр «Проміння» (вул. Верещагіна, буд. 29, м. Запоріжжя, ідентифікаційний код юридичної особи 37129577)

про стягнення суми

УСТАНОВИВ:

Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Яценка 16А» звернулося до суду з позовною заявою стягнення з Благодійного фонду «Соціальний центр «Проміння» заборгованості.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.12.2023 позовні матеріали № 908/3715/23 передано на розгляд судді Дроздовій С.С.

Дослідивши матеріали позовної заяви та додані до неї документи, суд дійшов висновку, що позовна заява подана без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164 цього Кодексу, що є підставою для залишення позовної заяви без руху відповідно до ч. 1 ст. 174 ГПК України.

З 18 жовтня 2023 року введено в дію Закон від 29.06.2023 № 3200-ІХ щодо обов`язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами (надалі - в ЄСІТС), яким встановлено, що:

- адвокати нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи зобов`язані реєструвати свої електронні кабінети в ЄСІТС. Інші - реєструють свої електронні кабінети в добровільному порядку;

- позовна заява, відзив на позовну заяву та будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити відомості про наявність або відсутність електронного кабінету. Особа, яка подає до суду процесуальний документ в електронній формі через електронний кабінет, звільняється від обов`язку зазначення таких відомостей;

- особа, яка зареєструвала електронний кабінет, може подавати документи до суду в електронній формі виключно в ЄСІТС. Однак це не позбавляє права на подання документів до суду в паперовій формі;

- якщо позовна заява подана до суду в електронній формі, то особа, яка подала позов, має подавати до суду заяви по суті справи, клопотання та письмові докази виключно в електронній формі, крім випадків, коли судом буде надано дозвіл на їх подання в паперовій формі;

- учасникам справи, які мають електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення в електронній формі виключно через електронні кабінети в ЄСІТС, що не позбавляє права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою;

- процесуальні наслідки звернення до суду особи без реєстрації електронного кабінету встановлені Кодексом у вигляді залишення її документа без руху, його повернення або залишення без розгляду. Такі наслідки застосовуються судом також, якщо інтереси особи, яка зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, представляє адвокат.

Відповідно до частини 6 статті 6 ГПК України, адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.

Пункт 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України передбачає, що позовна заява повинна містити, зокрема, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

Також суд доводить до відома, що відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 170 ГПК України, будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують: направлення іншим учасникам справи копій позовної заяви і доданих до неї документів з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу;

Згідно з ч. 1 ст. 172 ГПК України позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копію та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення. Таке надсилання може здійснюватися в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 6 ст. 6 ГПК України адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.

Відповідно до ч. 7 ст. 42 ГПК України якщо цим Кодексом передбачено обов`язок учасника справи щодо надсилання копій документів іншим учасникам справи, такі документи в електронній формі можуть направлятися з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а в разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету - у паперовій формі листом з описом вкладення.

Якщо інший учасник справи відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язаний зареєструвати електронний кабінет, але не зареєстрував його, учасник справи, який подає документи до суду в електронній формі з використанням електронного кабінету, звільняється від обов`язку надсилання копій документів такому учаснику справи.

Суд, направляючи такому учаснику справи судові виклики і повідомлення, ухвали у випадках, передбачених цим Кодексом, зазначає у цих документах про обов`язок такої особи зареєструвати свій електронний кабінет та про можливість ознайомлення з матеріалами справи через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему або її окрему підсистему (модуль), що забезпечує обмін документами.

Судом встановлено, що представник позивача у позові не зазначив інформацію щодо наявності у визначених учасників справи зареєстрованого електронного кабінету у вказаній підсистемі ЄСІТС, відтак позовна заява не відповідає вимогам господарського процесуального законодавства, зокрема ст. 162 ГПК України, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху, надавши позивачу строк для усунення зазначених недоліків.

Крім того, на титульному аркуші позовної заяви позивач зазначає ціну позову: 41009,10 грн., тоді як в прохальній частині позову позивач просить суд стягнути з відповідача 62 029 грн 44 коп. заборгованості.

З урахуванням викладеного, позивачу необхідно визначитися, яка ціна позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 172 ГПК України, позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копію та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення. Таке надсилання може здійснюватися в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.

Пунктом 61 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 270 від 05.03.2009, встановлено, що у разі приймання внутрішніх поштових відправлень з оголошеною цінністю з описом вкладення бланк опису заповнюється відправником у двох примірниках. Працівник поштового зв`язку повинен перевірити відповідність вкладення опису, розписатися на обох його примірниках і проставити відбиток календарного штемпеля. Один примірник опису вкладається до поштового відправлення, другий видається відправникові. На примірнику опису, що видається відправникові, працівник поштового зв`язку повинен зазначити номер поштового відправлення. Про прийняття для пересилання поштових відправлень, поштових переказів видається розрахунковий документ, встановленої форми та змісту.

Відповідно до п. 3.2.1.2 Порядку, пересилання поштових відправлень, затвердженого наказом Українського державного підприємства поштового зв`язку "Укрпошта" № 211 від 12.05.2006, при прийманні листа (бандеролі) з оголошеною цінністю з описом вкладення працівник зв`язку звіряє вкладення з описом ф. 107, а також перевіряє відповідність місця призначення, найменування адресата та суми оголошеної цінності, зазначених на відправленні та примірнику опису, розписується на ньому і проставляє відбиток календарного штемпеля. Згідно із бланком опису ф.107, затвердженим наказом Українського державного підприємства поштового зв`язку "Укрпошта" № 155 від 03.03.2015 "Про затвердження зразків бланків, що застосовуються при пересиланні поштових відправлень", виправлення в описі вкладення у цінний лист не допускаються.

Таким чином, належними доказами відправлення учасникам справи копії позовної заяви та доданих до неї документів є оригінали опису вкладення в поштовий конверт, в якому зазначений поіменний перелік документів, що надсилається адресату та документ, що підтверджує надання поштових послуг, в якому зазначається адресат, номер поштового відправлення, що одночасно вказується у відповідному описі вкладення у цінний лист, та є доказом направлення переліку документів згідно з цим описом.

На підтвердження факту надсилання відповідачу копії позовної заяви та додатків до неї, позивачем надано опис вкладення у цінний лист на ім`я: Благодійний фонд «Соціальний центр «Проміння», з відбитком поштового штемпеля від 15.12.2023.

У вказаному описі містяться виправлення у графі «Куди», внесені кульковою ручкою, тобто внесено виправлення до опису вкладення у цінний лист, що з огляду на положення Порядку пересилання поштових відправлень є недопустимим.

Вказані обставини унеможливлюють визнання долученого до матеріалів справи опису вкладення у цінний лист належним доказом відправлення відповідачу позовної заяви та додатків до неї, що подана на розгляд суду.

Для усунення означеного недоліку позивачу слід надати належним чином оформлений опис вкладення у цінний лист про направлення відповідачу копії позовної заяви в редакції, яка надіслана на адресу Господарського суду Запорізької області з докладним поіменним переліком направлених документів, які також надіслані на адресу суду та якій зазначені у додатках до позовної заяви, із зазначенням номеру поштового відправлення (штрихкодового ідентифікатора) на описі, поштові накладні та фіскальні чеки (в оригіналі).

Крім того, у позовній заяві, на першій сторінці, позивач зазначає, що на адресу відповідача направлена претензія про погашення заборгованості за житлово-комунальні послуги…..

У прохальній частині позову позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість по внескам.

Однак, законодавство визначає, що внески ОСББ не є житлово-комунальною послугою у розумінні вимог ч. 2 ст. 2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», якою однозначно передбачено: не є предметом регулювання цього Закону відносини, що виникають між співвласниками, а також між співвласниками та об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку при забезпеченні потреб співвласників шляхом самозабезпечення відповідно до статті 22 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку".

Позивачу слід визначитися з позовними вимогами та надати нормативно-правове обґрунтування заявлених вимог (чи заборгованість по внескам чи заборгованість за житлово-комунальні послуги).

Крім того, у прохальній частині позову позивача під пунктами 3 та 4 просить суд:

- витребувати у розпорядника інформації - Державної податкової служби України в особі Головного управління Державної податкової служби України у Запорізькій області (69107, Запоріжжя, проспект Соборний, 166) дані щодо РНОКПП особи-відповідача, який є відповідачем справі за позовною заявою ОСББ «Яценка 16А» про стягнення заборгованості зі сплати внесків і управління будинком;

- витребувати у розпорядника інформації - Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міські ради (69002, м. Запоріжжя, вулиця Жуковського, 36) дані щодо дати народження особи-відповідач; який є відповідачем у справі за позовною заявою ОСББ «Яценка 16А» про стягнення заборгованою зі сплати внесків на управління будинком.

Суд залишає без задоволення дані клопотання, оскільки, матеріали справи містять код відповідача 37129577, який співпадає з кодом, який зазначений у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а отже незрозуміло навіщо позивач просить суд витребувати у розпорядника інформації - Державної податкової служби України в особі Головного управління Державної податкової служби України у Запорізькій області дані щодо РНОКПП особи-відповідача.

Реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП), також відомий як індивідуальний податковий номер (ІПН) це цифровий код, необхідний кожному платнику податків для обліку в фіскальних органах. Аналог ІПН для юридичних осіб (організацій) - код ЄДРПОУ (Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України). ЄДРПОУ - 8 цифр.

Суду не зрозуміло, яку дату народження особи-відповідача необхідно витребувати у Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міські ради.

Відповідач за даним позовом не є фізичною особою, а є юридичною особою та не має дати народження.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування (ч. 1 ст. 76 ГПК України).

Частиною 2 ст. 91 ГПК України встановлено, що письмові докази подаються в оригіналі або належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку щодо необхідності залишення без руху позовної заяви Благодійного фонду «Соціальний центр «Проміння» та надання позивачу строк для усунення вищевказаних недоліків.

Суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу до їхніх електронних кабінетів, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 5 ст. 6 ГПК України).

Згідно з положеннями п. 2 ч. 6, ч. 7 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.

Судом встановлено, що представник позивача Здорик О.І. має зареєстрований електронний кабінет в системі «Електронний суд», а отже дана ухвала буде направлена до електронного кабінету позивача у справі - 20.12.2023.

Керуючись ст.ст. 162, 164, 172, 174, 234, 235, 255 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву залишити без руху.

Надати Благодійному фонду «Соціальний центр «Проміння» строк протягом 10 днів (з дня доставлення даної ухвали в електронний кабінет в системі «Електронний суд») суду для усунення недоліків позовної заяви, вказаних в ухвалі, шляхом надання:

- докази реєстрації відповідача (представника відповідача) (створення електронного кабінету) в підсистемі Електронний суд ЄСІТС або відомості про відсутність електронного кабінету відповідача в системі «Електронний суд»;

- письмових пояснень щодо ціни позову (яка ціна позову);

- надати належним чином оформлений опис вкладення у цінний лист про направлення відповідачу копії позовної заяви в редакції, яка надіслана на адресу Господарського суду Запорізької області з докладним поіменним переліком направлених документів, які також надіслані на адресу суду та якій зазначені у додатках до позовної заяви, із зазначенням номеру поштового відправлення (штрихкодового ідентифікатора) на описі, поштові накладні та фіскальні чеки (в оригіналі);

- письмових пояснень щодо позовних вимог та надати нормативно-правове обґрунтування заявлених вимог (чи то заборгованість по внескам чи заборгованість за житлово-комунальні послуги);

- докази направлення відповідачу документів на усунення вищевказаних недоліків позовної заяви.

Роз`яснити заявнику, що при невиконанні вимог даної ухвали, позовна заява вважається неподаною та повертається позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту їх підписання суддею та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

Повний текст ухвали складено та підписано 20.12.2023.

Суддя С.С. Дроздова

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення20.12.2023
Оприлюднено25.12.2023
Номер документу115817391
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг

Судовий реєстр по справі —908/3715/23

Судовий наказ від 27.03.2024

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Дроздова С.С.

Рішення від 27.02.2024

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Дроздова С.С.

Ухвала від 28.12.2023

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Дроздова С.С.

Ухвала від 20.12.2023

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Дроздова С.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні