Рішення
від 20.12.2023 по справі 909/936/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20.12.2023 м. Івано-ФранківськСправа № 909/936/23Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Максимів Т. В.,

розглянувши матеріали справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін

за позовом: Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго"

до відповідача: Громадської організації "Івано-Франківське міське націоналістичне громадське об`єднання "Національний вибір"

про стягнення заборгованості за договором про постачання теплової енергії в сумі 87 792 грн 45 коп.

встановив: до Господарського суду Івано-Франківської області звернулось Державне міське підприємство "Івано-Франківськтеплокомуненерго" із позовною заявою до Громадської організації "Івано-Франківське міське націоналістичне громадське об`єднання "Національний вибір" про стягнення заборгованості в сумі 87792 грн 45 коп., з яких 64975 грн 87 коп. - заборгованість за договором про постачання теплової енергії; 19095 грн 57 коп. - інфляційні втрати; 3721 грн 01 коп. - 3% річних.

Вирішення судом процесуальних питань.

17.10.2023 суд постановив прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі; здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами; встановив відповідачу строк для подання заяви у разі наявності заперечень проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження з відповідним обґрунтуванням.

Копію ухвали про відкриття провадження у справі суд надіслав відповідачу на адресу, що зазначена в позовній заяві та Витязі з Єдиного державного реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Поштове відправлення, яке суд надсилав відповідачу, повернулось до суду із відміткою відділення Укрпошти "адресат відсутній за вказаною адресою".

За приписами ч. 1 ст. 7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи та фізичних осіб-підприємців з Єдиного державного реєстру.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

Відповідно до п. 4 ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.

Отже, у разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії суд направив за належною адресою, тобто повідомленою суду стороною, і повернуто підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії.

Факт неотримання відповідачем кореспонденції, якою суд з додержанням вимог процесуального закону надсилав ухвали для вчинення відповідних дій за належною адресою та які повернулися до суду у зв`язку з їх неотриманням адресатом, не може вважатися поважною причиною невиконання вимог суду, оскільки зумовлено не об`єктивними причинами, а суб`єктивною поведінкою сторони щодо отримання кореспонденції, яка надходила на його адресу.

Відзиву на позов у встановлений судом строк відповідач не подав.

Згідно з ч. 1 ст. 118 ГПК України, право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку.

Як вбачається із ч. 4 ст.13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Статтею 178 ГПК України передбачене право відповідача подати суду відзив на позовну заяву. Разом з тим, як визначено в ч. 3 цієї статті, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Оскільки клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило та з огляду на відсутність у суду підстав для виклику сторін з власної ініціативи, згідно з ч. 5 ст. 252 ГПК України справа розглядається за наявними у ній матеріалами.

Відповідно до частини 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Позиція позивача.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач не виконав зобов"язання щодо оплати теплової енергії в терміни, передбачені договором постачання теплової енергії № 682 від 23.02.2021 внаслідок чого виникла заборгованість в сумі в сумі 64975 грн 87 коп. Керуючись ст. 625 ЦК України позивач за прострочення грошового зобов"язання на суму заборгованості нарахував 3% річних та інфляційні втрати. Позовні вимоги обґрунтовує положеннями ст. 525, 526, 692 ЦК України, 173, 174, 193 ГК України.

Позиція відповідача.

Відповідач відзиву на позов не подав. Проти позову не заперечив.

Обставини справи. Оцінка доказів.

23.02.2021 Громадська організація "Івано-Франківське міське націоналістичне громадське об`єднання "Національний вибір" та Державне міське підприємство "Івано-Франківськтеплокомуенерго" уклали договір про постачання теплової енергії № 682 (далі - договір).

Відповідно до п.1.1. договору, Теплопостачальна організація зобов`язується постачати споживачеві теплову енергію (далі - енергія) відповідно до умов договору, а споживач зобов`язується своєчасно проводити оплату за використану енергію, яка постачається до об"єкта/об"єктів визначених в додатку №1 за встановленими тарифами в терміни, передбачені цим договором.

Енергія постачається споживачу в змінних обсягах, які відображаються в рахунку-фактурі, акті виконаних робіт на оплату за надані послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води (п. 2.1.).

Плата за надані послуги за наявності засобів обліку води і теплової енергії справляється за їх показаннями згідно з пунктами 10-13 "Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення" (далі - Правила ) (п. 2.2.).

Відпуск теплової енергії здійснюється відповідно до чинних тарифів протягом періоду надання послуг. Тариф на послугу з постачання теплової енергії та постачання гарячої води встановлюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (далі НКРЕКП) та є обов"язковими до застосування з моменту набрання чинності (оприлюднення) такого рішення (п. 2.3.).

У разі зміни тарифів на послуги з постачання теплової енергії, Теплопостачальна організація в односторонньому порядку без попереднього узгодження із споживачем застосовує нові тарифи (п.2.4.).

Зміни тарифів будуть зазначені в рахунку-фактурі за період, в якому вони відбулися (п.2.5.).

Споживач зобов`язується виконувати умови та порядок оплат спожитої енергії в обсягах і в терміни, які передбачені договором (п. 3.2.2.), дотримуватись умов та порядку припинення і обмеження подачі енергії, які передбачені цим договором, Правилами, Правилами експлуатації та іншими нормативними актами (п. 3.2.4.).

Облік споживання енергії проводиться виключно за Приладами. Розрахунковий метод застосовується тільки при тимчасовому підключенні терміном до 6 місяців (п. 5.1.).

Споживач, що має Прилади, щомісячно з 26 по 31 число зобов`язаний подати Теплопостачальній організації звіт про фактичне споживання Енергії відповідно до встановленої форми за розрахунковий місяць в один із таких способів:

а) направляє свого представника (уповноважену особу) у відділ договірної роботи та реалізації теплової енергії Теплопостачальної організації за адресою: вул. Б. Хмельницького, 59а;

б) надсилає поштою рекомендованим листом або з повідомленням про вручення;

в) надсилає на електронну пошту Теплопостачальної організації засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу.

У випадку неподання звіту про фактичне споживання енергії за розрахунковий період у вказаний термін, розрахунок за використану Енергію проводиться розрахунковим методом згідно годинних теплових навантажень (п. 5.3.).

Оплата послуг здійснюється споживачем на підставі виставлених Теплопостачальною організацією рахунків-фактур та в розмірі суми, вказаної в цих рахунках до 25 числа місяця наступного за звітним.

В платіжних дорученнях споживач повинен обов`язково вказувати номер договору та призначення платежу. За наявності заборгованості по даному договору, Теплопостачальна організація зараховує кошти, що надійшли від споживача, як погашення заборгованості за минулі періоди, незалежно від вказаного в платіжному дорученні призначення платежу. Тільки після повного погашення суми боргу, перераховані кошти зараховуються за поточний розрахунковий період (п. 5.8.).

Цей договір діє до 31 грудня 2021 року і вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за 10 днів до закінчення строку його дії не буде заявлено однією із сторін про відмову від цього Договору або його перегляд. Цей договір поширюється на відносини, що виникли між сторонами з 23 жовтня 2020 року (п. 9.1.).

Згідно з додатком №1 до договору №682 від 23.02.2021 назва і адреса опалювального об`єкта - нежитлове приміщення на вул. Крива,4А, м.Івано-Франківськ, навантаження на опалення - 0,00204 Гкал/год, розрахункова кількість теплоенергії на опалення: 4,06 Гкал/сезон.

Вказане приміщення відповідач орендував на підставі договору оренди нежитлових приміщень №ДО-4052 від 30.01.2020.

Згідно з п.1 Додаткової угоди від 23.02.2021, Громадська організація "Івано-Франківське міське націоналістичне громадське об`єднання "Національний вибір" підтвердила свої зобов"язання щодо оплати нарахування за спожите тепло у нежитловому приміщенні на вул.Крива,4А за період з 23.10.2020 до 31.01.2021 в сумі 6460 грн 42 коп.

Відповідно до Акта про відключення будівлі, в тому числі житлового будинку, від зовнішніх інженерних мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання)/ постачання гарячої води від 18.05.2022 припинено постачання теплової енергії до нежитлового приміщення, розміщеного за адресою вул. Крива, 4А та припинено дію договору №682 від 23.02.2021.

15.06.2022 на адресу споживача позивач направив рекомендований лист № 14.1/165 з двома примірниками додаткових угод про розірвання Договору № 682 від 23.02.2021.

На виконання умов договору №682 про постачання теплової енергії від 23.02.2021 ДП "Івано-Франківськтеплокомуенерго" за період жовтень 2020 року - травень 2022 року здійснило теплопостачання до нежитлового приміщення яке знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Крива, 4А на загальну суму 64975 грн 87 коп., що підтверджується направленими на адресу відповідача рахунками - фактурами. Отримання цих рахунків відповідачем підтверджується помісячними реєстрами рахунків та актів виконаних робіт за вказаний період, у яких є підписи представників відповідача та/або відповідні поштові квитанції.

Однак в порушення прийнятих на себе зобов"язань відповідач отриману теплову енергію не оплатив, що призвело до виникнення заборгованості в сумі 64975 грн 87 коп.

22.03.2022 з метою досудового врегулювання спору позивач направив відповідачу претензію №17/361 з вимогою сплатити заборгованість за поставлену теплову енергію. Однак вказана претензія залишена відповідачем без відповіді та задоволення.

У зв"язку із несплатою заборгованості позивач керуючись приписами частини 2 статті 625 ЦК України на суму непогашеної заборгованості нарахував відповідачу інфляційні втрати, 3 % річних та звернувся за захистом порушеного права до суду.

Норми права та мотиви, якими суд керувався при ухваленні рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 67 ГК України відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів. Підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов`язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України (ч. 2 ст. 67 ГК України).

На підставі господарського договору між суб`єктами господарювання виникають господарські зобов`язання, в силу яких один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку (ст.173, 174 ГК України).

Згідно з ч. 1 ст. 179 ГК України майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями.

Частиною 1 ст. 193 ГК України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Частиною 1 ст.714 ЦК України передбачено, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін (ч.2 ст.714 ЦК України).

За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму (ст.655 ЦК України).

Покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару (ст.692 ЦК України).

Відповідно до ст.629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно з ст. 525, 526, 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч.1 ст. 612 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3 % річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Виходячи з положень вище зазначеної норми, наслідки прострочення боржником грошового зобов"язання у вигляді інфляційного нарахування на суму боргу та трьох відсотків річних виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних витрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Відповідно до статей 73, 74 Господарського процесуального кодексу України Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів.

Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 Господарського процесуального кодексу України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ст.86 ГПК України).

Висновок суду.

Факт порушення відповідачем свого зобов`язання щодо оплати поставленої теплової енергії підтверджується матеріалами справи, тому вимога позивача про стягнення з відповідача 64975 грн 87 коп. основного боргу обґрунтована та належить до задоволення.

Суд перевірив правильність нарахування позивачем 3% річних за період 23.10.2020- 30.09.2023 та інфляційних втрат за період жовтень 2020 року - вересень 2023 року і задовольняє їх згідно розрахунку позивача, який є обґрунтованим та арифметично правильним.

За таких обставин, суд дійшов висновку про задоволення позову та стягнення з відповідача 64975 грн 87 коп. - основного боргу, 19095 грн 57 коп. - інфляційних втрат, 3721 грн 01 коп. - 3% річних.

Судові витрати.

Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

При зверненні з позовом позивач сплатив судовий збір в сумі 2684 грн 00 коп., що підтверджується платіжною інструкцією від 05 жовтня 2023 року.

Враховуючи задоволення позову, судовий збір в сумі 2684 грн 00 коп. суд покладає на відповідача.

Керуючись ст. 8, 124, 129 Конституції України, статтями 2,129, 233, 236-238, 240, 241, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" до Громадської організації "Івано-Франківське міське націоналістичне громадське об`єднання "Національний вибір" про стягнення заборгованості за договором про постачання теплової енергії в сумі 87 792 грн 45 коп. задовольнити.

Стягнути з Громадської організації "Івано-Франківське міське націоналістичне громадське об`єднання "Національний вибір", вул. О. Сорохтея, буд. 27, кв. 1, м. Івано-Франківськ, 76018 (код 38330676) на користь Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго", вул. Б. Хмельницького, буд. 59-А, м. Івано-Франківськ, 76009 (код 03346058) 64975 (шістдесят чотири тисячі дев"ятсот сімдесят п"ять) грн 87 коп. - основного боргу, 19095 (дев"ятнадцять тисяч дев"яносто п"ять) грн 57 коп. - інфляційних втрат, 3721 (три тисячі сімсот двадцять одна) грн 01 коп. - 3% річних, а також 2684 грн 00 коп. судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду може бути оскаржено до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строк, встановлений розділом IV Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 21.12.2023

Суддя Т.В. Максимів

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення20.12.2023
Оприлюднено25.12.2023
Номер документу115817544
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —909/936/23

Рішення від 20.12.2023

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Максимів Т. В.

Ухвала від 17.10.2023

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Максимів Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні