ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.12.2023Справа № 910/15186/23
за позовом 1) Печерської районної в місті Києві державної адміністрації
2) Комунального підприємства "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Печерського району м. Києва"
до Громадської організації "Добровільне пожежне товариство м.Києва"
про виселення з нежитлового приміщення
Суддя Картавцева Ю.В.
Без повідомлення (виклику) учасників справи.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Печерська районна в місті Києві державна адміністрація та Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Печерського району м. Києва» звернулись до Господарського суду міста Києва з позовом до Громадської організації «Добровільне пожежне товариство м. Києва» про виселення з нежитлового приміщення.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем зобов`язань з повернення нерухомого майна у зв`язку із закінченням строку дії Договору оренди №62/605 від 07.02.2020, з огляду на що позивачі просять суд виселити відповідача з нежитлового приміщення загальною площею 26,9 кв.м, яке знаходиться за адресою: місто Київ, вулиця Підвисоцького Професора, 14.
За змістом ст. 176 ГПК України, за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.10.2023 суд ухвалив: прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі; справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін; запропонувати відповідачу подати відзив на позовну заяву протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали; встановити позивачу строк для подання відповіді на відзив - протягом п`яти днів з дня отримання відзиву; встановити відповідачу строк для подання заперечень - протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив; подати суду докази надіслання (надання) їх іншим учасникам справи.
У встановлений судом строк відповідачем не подано до суду відзиву на позовну заяву.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
У частині 8 статті 252 ГПК України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Згідно з частиною 4 статті 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та письмові пояснення, викладені позивачем у позовній заяві, суд
ВСТАНОВИВ:
Між Печерською районною в місті Києві державною адміністрацією (Орендодавець), Громадською організацією "Добровільне пожежне товариство м.Києва" (Орендар) та Комунальним підприємством "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Печерського району м. Києва" (Підприємство Балансоутримувач) укладено Договір про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду №62/605 від 07.02.2020 (Договір) відповідно до п. 1.1. якого Орендодавець на виконання пункту 188 протокольного рішення постійної комісії Київської міської ради з питань власності від 25.09.2018 № 43/119, розпорядження Печерської районної в місті Києві державної адміністрації від 08.11.2018 № 643 " Про укладання додаткових договорів до договорів про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду" передає, а Орендар приймає в оренду нерухоме майно (нежитлові приміщення), що належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва, далі - Об`єкт, яке знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Підвисоцького Професора, 14 для розміщення громадської організації на площі, що не використовується для провадження підприємницької діяльності 20,0 кв.м 1%; 6,9 кв.м 2%. Цей Договір визначає взаємовідносини Сторін щодо строкового, платного користування Орендарем Об`єктом.
Згідно п. 2.1. Договору Об`єктом оренди є: нежиле приміщення загальною площею 26,9 кв. м, у т. ч на підвальному поверсі - 26,9 кв. м. згідно з викопіюванням з поповерхового плану, що складає невід`ємну частину цього Договору.
Відповідно до п.2.4. Договору Орендар вступає у строкове платне користування Об`єктом у термін, указаний у цьому Договорі, але не раніше дати підписання Сторонами цього Договору (у разі оренди нерухомого майна на строк не менше ніж три роки - не раніше дати державної реєстрації цього Договору) та акта приймання-передачі Об`єкта.
Орендар зобов`язаний протягом місяця після укладення цього Договору застрахувати Об`єкт не менше ніж на його вартість за висновком про вартість/актом оцінки на користь Підприємства-балансоутримувача, який несе ризик випадкової загибелі чи пошкодження Об`єкта у порядку, визначеному законодавством, і надати Орендодавцю та підприємству-балансоутримувачу копії страхового полісу/Договору і платіжного доручення про сплату страхового внеску. Постійно поновлювати договір страхування таким чином, щоб на увесь строк Об`єкт був застрахований. Обов`язкові для страхування ризики: пожежа, вибух, удар блискавки, дії стихійних явищ, протиправні дії третіх осіб, пошкодження водою, пошкодження об`єкта оренди при проведенні ремонтних робіт та інші додаткові ризики, від яких необхідно застрахувати майно, на вимогу Підприємства-балансоутримувача (п.п. 4.2.16 п. 4.2. Договору).
Підпунктом 4.2.21 пункту 4.2 Договору передбачено, що орендар зобов`язаний після припинення дії цього договору протягом 3 календарних днів передати майно по акту приймання-передавання підприємству-балансоутримувачу. Акт приймання-передавання об`єкта підписується відповідним орендодавцем, орендарем та підприємством-балансоутримувачем. У разі невиконання цього пункту орендар сплачує неустойку у подвійному розмірі орендної плати.
З метою приведення розміру орендної плати у відповідність із новими ринковими умовами Орендар має надати Орендодавцю новий звіт з незалежної оцінки Об`єкта: за три місяці до дати закінчення цього Договору, якщо Договір укладено менше ніж на три роки і Орендар бажає продовжити Договір на новий строк, або через три роки після дати попереднього звіту - якщо Договір укладено на три і більше років. Одночасно із звітом надається заява про продовження Договору на новий строк, якщо нова оцінка здійснюється з метою продовження Договору на новий строк. Порушення Орендарем зазначеного у цьому пункті строку надання звіту про незалежну оцінку більше ніж на два місяці є підставою для непродовження Договору на новий строк або для дострокового розірвання Договору. Пропущений строк може бути поновлений на підставі рішення постійної комісії Київської міської ради з питань власності (п.п. 4.2.22. п .4.2. Договору).
Згідно п. 6.7. Договору при невиконанні або порушенні однією із Сторін умов цього Договору та з інших підстав передбачених законодавчими актами України, цей Договір може бути розірваний достроково на вимогу однієї із Сторін за рішенням суду.
У п.7.5. Договору визначено, що у разі закінчення/припинення дії цього Договору або при його розірванні Орендар зобов`язаний за актом приймання-передачі повернути Об`єкт Підприємству - Балансоутримувачу у стані, не гіршому, ніж в якому перебував Об`єкт на момент передачі його в оренду, з урахуванням усіх здійснених Орендарем поліпшень, які неможливо відокремити від Об`єкта без заподіяння йому шкоди, з урахуванням зносу за період строку дії договору оренди.
У п. 9.1. Сторони визначили, що цей Договір є укладеним з моменту підписання його Сторонами і діє до 28 березня 2021 року включно.
Дослідивши зміст Договору, суд дійшов висновку, що він є договором оренди комунального майна.
Відповідно до норм частини 1 та 2 статті 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або цілісний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ).
Згідно з частиною 3 статті 283 Господарського кодексу України об`єктом оренди можуть бути: державні та комунальні підприємства або їх структурні підрозділи як цілісні майнові комплекси, тобто господарські об`єкти із завершеним циклом виробництва продукції (робіт, послуг), відокремленою земельною ділянкою, на якій розміщений об`єкт, та автономними інженерними комунікаціями і системою енергопостачання; нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення); інше окреме індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення, що належить суб`єктам господарювання.
За змістом статті 1 Закону України Про оренду державного та комунального майна оренда - речове право на майно, відповідно до якого орендодавець передає або зобов`язується передати орендарю майно у користування за плату на певний строк.
15.02.2005 між КП УЖГ «Печерськжитло» та Орендарем складено акт прийому-передачі нежитлового приміщення в буд.14 по вулиці Підвисоцького.
Як зазначено в позовній заяві, на підставі Договору Відповідачу було передано в оренду нерухоме майно (нежитлові приміщення), що належать до комунальної власності територіальної громади міста Києва та знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Підвисоцького Професора, 14, загальною площею 26,9 кв.м. для розміщення офісу строком до 28.03.2021.
22.02.2021 Печерською районною в місті Києві державною адміністрацією було надіслано на адресу відповідача Заяву-попередження від 11.02.2021 № 105/01-253/В-040/22 про припинення Договору (докази направлення містяться в матеріалах справи).
Надалі, 27.05.2022 Печерською районною в місті Києві державною адміністрацією було надіслано на адресу відповідача лист №105/01-100 від 24.05.2022 щодо необхідності звільнення орендованого приміщення у визначений Договором спосіб, в якому, зокрема, зазначено що 24.12.2021 було проведено аукціон щодо продовження договору оренди нежитлових приміщень комунальної власності територіальної громади міста Києва, у тому числі і спірного приміщення. Аукціон визнано таким що не відбувся, оскільки не подано жодної заяви про участь в аукціоні, у тому числі і від орендаря - ГО " Добровільне пожежне товариство м.Києва ".
Також, 16.05.2023 КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Печерського району м. Києва» було надіслано на адресу відповідача лист № 432-1277 від 12.05.2023 щодо необхідності звільнення орендованого приміщення у визначений Договором спосіб.
Однак, як зазначено в позовній заяві, відповідач вимоги проігнорував та приміщення не повернув.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем зобов`язань з повернення нерухомого майна у зв`язку із закінченням строку дії Договору оренди №62/605 від 07.02.2020, з огляду на що позивачі просять суд виселити відповідача з нежитлового приміщення загальною площею 26,9 кв.м, яке знаходиться за адресою: місто Київ, вулиця Підвисоцького Професора, 14.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги Печерської районної в місті Києві державної адміністрації (позивача 1) підлягають задоволенню, а вимоги Комунального підприємства "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Печерського району м. Києва" (позивача 2) не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 763 Цивільного кодексу України, договір найму укладається на строк, встановлений договором.
Нормами частини 2 статті 291 Господарського кодексу України встановлено, що договір оренди припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; приватизації (викупу) об`єкта оренди орендарем (за участю орендаря); банкрутства орендаря; загибелі об`єкта оренди; ліквідації юридичної особи, яка була орендарем або орендодавцем.
Відповідно до статті 764 Цивільного кодексу України, якщо наймач продовжує володіти та/або користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.
У п. 9.1. Сторони визначили, що цей Договір є укладеним з моменту підписання його Сторонами і діє до 28.03.2021 року включно.
Відповідно до п. 9.2 Договору, усі зміни та доповнення до цього договору оформлюються в письмовій формі і вступають в силу з моменту підписання їх сторонами.
Договір припиняється в разі: у разі ліквідації Орендодавця або Орендаря; невиконання або систематичного неналежного виконання істотних умов договору; закінчення строку, на який його було укладено; приватизації об`єкта оренди Орендарем (за участю Орендаря); банкрутства Орендаря; загибелі Об`єкта; у разі смерті Орендаря (якщо орендарем є фізична особа); в інших випадках, передбачених законом (п.9.4. Договору).
Згідно з п. 9.7 Договору для продовження дії Договору на новий строк Орендар звертається до Орендодавця за три місяці до закінчення строку дії цього договору із заявою про продовження Договору на новий строк, До заяви додається новий звіт з незалежної оцінки Об`єкта, як передбачено пунктом 4.2.22 цього Договору.
У разі неотримання Орендодавцем заяви Орендаря і звіту з незалежної оцінки Об`єкта протягом двох місяців з дати закінчення з дати закінчення граничного строку для їх надання Орендодавець зобов`язаний направити Орендарю повідомлення про припинення цього Договору. Зазначене повідомлення повинно бути направлено не пізніше одного місяця після закінчення строку дії Договору.
У разі відсутності заяви однієї із Сторін про припинення цього Договору або зміну його умов після закінчення строку його дії протягом, одного місяця Договір вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим Договором.
Зазначені дії оформлюються відповідним договором, який є невід`ємною частиною Договору.
Так, доказів страхування Об`єкту оренди, надання орендарем нового звіту з незалежної оцінки об`єкта орендодавцю у встановлений Договором строк, як і доказів досягнення між сторонами згоди щодо продовження строку дії Договору шляхом укладання відповідного договору, який передбачений пунктом 9.7, матеріали даної справи не містять.
Крім того, до матеріалів позовної заяви долучено листи № 105/01-253/В-040/22 від 11.02.2021, № 432-1277 від 12.05.2023 та №105/01-100 від 24.05.2022, зі змісту яких вбачається, що позивачі звертались до відповідача з вимогами про повернення приміщення, що було передано відповідачу в оренду за Договором.
Таким чином, враховуючи, що строк дії Договору закінчився, згідно з положеннями п. 4.2.21 Договору відповідач зобов`язаний був протягом 3 календарних днів передати майно по акту приймання-передачі балансоутримувачу.
Однак, докази повернення спірного майна у матеріалах справи № 910/15186/23 відсутні.
Згідно зі статтею 785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов`язаний негайно повернути наймачеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Відповідно до ст. 391 Цивільного кодексу України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Так, Договір є тристороннім, при цьому, п. 5.2 Договору передбачено, що підприємство-балансоутримувач (позивач 2) має право проводити необхідний огляд та перевірку виконання орендарем умов цього договору. В процесі перевірки виконання умов цього Договору оренди може бути здійснена фото- або відео фіксація стану та умов використання об`єкта. Стягнути з орендаря заборгованість з орендної плати та інші збитки, заподіяні ним невиконанням своїх зобов`язань за цим Договором, шляхом звернення стягнення на його кошти та майно в порядку, визначеному законодавством України.
У свою чергу, відповідно до п.п. 5.1.3. Договору орендодавець (позивач 1), зокрема, має право відмовитися від договору та вжити необхідних заходів для примусового виселення орендаря при несплаті орендарем орендної орендної плати протягом 3 місяців підряд з дня закінчення строку платежу.
Суд зазначає, що саме власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном (частина перша статті 317 Цивільного кодексу України), які він може реалізовувати на власний розсуд. Тобто лише власник має право на визначення юридичної долі свого майна, у тому числі й шляхом надання майна іншим особам, а також повернення (вилучення) цього майна від відповідних суб`єктів.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 22.01.2019 у справі № 910/12224/17.
Оскільки, як зазначено вище, чинне законодавство не надає право Комунального підприємства "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Печерського району м. Києва" виступати орендодавцем щодо спірного нерухомого майна та мати права орендодавця, то балансоутримувач не вправі заявляти вимогу про зобов`язання орендаря повернути орендоване майно.
Така ж правова позиція стосовно прав орендодавця і балансоутримувача відповідно до договору оренди комунального майна викладена у постанові Верховного Суду України від 07.06.2017 у справі № 910/9480/16 та в постанові Верховного Суду України від 07.06.2017 у справі № 910/9482/16.
При цьому слід мати на увазі, що статтею 3 Цивільного кодексу України визначено свободу договору, однак положення договору, який укладено між орендодавцем, балансоутримувачем і орендарем, не можуть суперечити закону, зокрема тому, що лише у наймодавця (орендодавця) є право звертатися до суду з позовом про повернення об`єкта оренди.
Наявність у Договорі пункту 7.5, за яким після закінчення/припинення дії договору орендар зобов`язаний повернути майно балансоутримувачу, жодним чином не впливає на те, що саме наймодавець (орендодавець) має право звертатися до суду з позовом про зобов`язання повернути орендоване майно.
Схожа позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 06.09.2019 у справі № 910/7364/18.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
За приписами ст. 76, 77, 78, 79 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
З огляду на викладене вище, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги Печерської районної в місті Києві державної адміністрації підлягають задоволенню в повному обсязі, позовні вимоги Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Печерського району м. Києва» задоволенню не підлягають.
Відповідно до вимог ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати позивача 1 по сплаті судового збору покладаються на відповідача з огляду на задоволення позовних вимог. Судові витрати позивача 2 по сплаті судового збору покладаються на позивача 2 з огляду на відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 74, 76-80, 129, 236, 237, 238, 240-242 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1.Позов Печерської районної в місті Києві державної адміністрації задовольнити повністю.
2.Виселити Громадську організацію "Добровільне пожежне товариство м.Києва" (01014, місто Київ, вулиця Підвисоцького, будинок 14; ідентифікаційний код: 26253141) з нежитлового приміщення, загальною площею 26,9 кв.м. за адресою: м. Київ, вул. Підвисоцького Професора, 14.
3.Стягнути з Громадської організації "Добровільне пожежне товариство м.Києва" (01014, місто Київ, вулиця Підвисоцького, будинок 14; ідентифікаційний код: 26253141) на користь Печерської районної в місті Києві державної адміністрації (01010, місто Київ, вул. Омеляновича-Павленка, 15; ідентифікаційний код: 37401206) судовий збір у розмірі 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн 00 коп.
4.У позові Комунального підприємства "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Печерського району м. Києва" відмовити повністю.
5.Після набрання рішенням законної сили видати накази.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяЮ.В. Картавцева
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2023 |
Оприлюднено | 25.12.2023 |
Номер документу | 115817706 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі) про державну власність щодо усунення перешкод у користуванні майном |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Картавцева Ю.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні