ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2023 р.Справа № 520/12001/23Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Калиновського В.А.,
Суддів: Мінаєвої О.М. , Кононенко З.О. ,
за участю секретаря судового засідання Тютюник О.Ю.
представник позивача Данилова К.А.
представник відповідача Озацька О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.09.2023, головуючий суддя І інстанції: Бадюков Ю.В., майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022, повний текст складено 19.09.23 по справі № 520/12001/23
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Лікеро-горілчаний завод "Прайм"
до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Лікеро-горілчаний завод "Прайм", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, в якому просив суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків щодо можливості виконання платником податків - Товариством з обмеженою відповідальністю «Лікеро-горілчаний завод «ПРАЙМ» свого податкового обов`язку №2253/6/35-00-04-03-24 від 21.12.2022 р.;
- зобов`язати Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків повторно розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Лікеро- горілчаний завод «ПРАЙМ» щодо неможливості виконання податкових обов`язків вих. № б/н від 23.09.2022р. з урахуванням листа вих. №1 від 01.12.2022 р. та висновків суду;
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Лікеро-горілчаний завод «ПРАЙМ» сплачений судовий збір у сумі 2684,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що ТОВ «ЛГЗ «Прайм» здійснювало господарську діяльність на ринку виробництва алкогольних напоїв з місцезнаходженням виробничих потужностей, складів та офісних приміщень у смт. Малинівка, Чугуївський район, Харківська область. Через вторгнення на територію України військ російської федерації господарська діяльність підприємства була фактично паралізована, оскільки через бойові дій, що велись на території Малинівської громади, де знаходились усі виробничі потужності, склади та органи управління, позивач повністю зупинив їх роботу. Товариство було позбавлено всієї матеріально-технічної бази, основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, доступу до приміщень, первинної документації, комп`ютерної техніки, тощо.
На підставі положень Порядку № 225 ТОВ «ЛГЗ «Прайм» звернулось до відповідача із заявою про неможливість виконання податкових зобов`язань від 29.09.2022 № б/н. До заяви від 29.09.2022 р. позивачем було додано 3 (три) Акти про пожежу від 17.04.2022 р., 25.05.2022 р., 14.08.2022 р. Попереднім рішенням відповідача №1537/6-35-00-04-03-24 від 20.10.2022 р., прийнятим за наслідком розгляду заяви позивача від 29.09.2022 р., ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» було запропоновано надати додаткові документи на підтвердження зазначеної у заяві підстави (обставини) неможливості виконання податкових обов`язків.
Листом вих. №1 від 01.12.2022 р., на виконання попереднього рішення податкового органу №1537/6-35-00-04-03-24 від 20.10.2022 р., ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» було надано додаткові пояснення та документи, які є достатніми для визначення причинно-наслідкового зв`язку щодо неможливості виконання податкових зобов`язань, та додатково повідомлено, що обставинами, які унеможливлюють виконання податкового обов`язку позивачем є підстави, викладені у пп.1 та пп.6 абз.4 п.1 розділу II Порядку №225 від 29.07.2022 р. Позивачем наведені аргументи в обґрунтування зазначених обставин. Крім того, до вказаного листа були додані: копії митних декларацій на 13 арк., звітів комісіонерів на 8 арк., договорів комісії та договору поставки на 8 арк., видаткових накладних на 2 арк. та банківських виписок на 202 арк.
Розглянувши заяву позивача від 29.09.2022 р. про неможливість виконання ним своїх податкових зобов`язань та додатково подані документи, 21.12.2022 р. ПМУ ДПС по роботі з ВПП було винесено оскаржуване Рішення №2253/6/35-00-04-03-24 від 21.12.2022 р. про можливість виконання ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» своїх податкових зобов`язань.
Позивач вважає, що ним було надано контролюючому органу всі документи, що підтверджують неможливість виконання податкових обов`язків, проте такі документи залишились поза увагою контролюючого органу.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 13.09.2023 адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Лікеро-горілчаний завод "Прайм" задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків щодо можливості виконання платником податків - Товариством з обмеженою відповідальністю Лікеро-горілчаний завод ПРАЙМ свого податкового обов`язку №2253/6/35-00-04-03-24 від 21.12.2022 р.
Зобов`язано Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків повторно, з урахуванням листа вих. №1 від 01.12.2022 р. Товариства з обмеженою відповідальністю Лікеро-горілчаний завод ПРАЙМ та висновків суду, розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Лікеро - горілчаний завод ПРАЙМ (вул. Олімпійська, буд. 1, смт. Малинівка, Чугуївський район, Харківська область, 63525, код ЄДРПОУ 33867056) щодо неможливості виконання податкових обов`язків за вих. №б/н від 23.09.2022 р.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (вул. Благовіщенська, буд. 30, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 44131658) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Лікеро-горілчаний завод ПРАЙМ (вул. Олімпійська, буд. 1, смт. Малинівка, Чугуївський район, Харківська область, 63525, код ЄДРПОУ 33867056) сплачений судовий збір у сумі 2684, 00 грн. (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні).
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті рішення, норм матеріального та процесуального права, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі. Зазначив, що до заяви від 29.09.2022 підприємством надано відповідачу копії актів пожежі від 17.04.2022 року, від 25.05.2022 року та від 14.08.2022 року, в яких зафіксовано пожежі, пов`язані з проведенням бойових (воєнних) дій. В зв`язку з недостатністю документів, що підтверджують неможливість виконання платником податків податкових зобов`язань, відповідачем прийнято попереднє Рішення щодо можливості/неможливості виконання платником податків свого податкового обов`язку та запропоновано позивачу надати додатково документи на підтвердження зазначеної у заяві - повідомленні підстави. Листом № 1 від 01.12.2022 позивачем надано запитувані документи.
За результатами розгляду отриманих документів було встановлено, що зі змісту заяви не встановлено причинно-наслідковий зв`язок між зазначеними в ній обставинами та безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та неможливістю виконання ним податкового обов`язку щодо дотримання термінів подання звітності та сплати податків і зборів. В свою чергу, дані Єдиного реєстру податкових накладних свідчать про здійснення фінансово-господарської діяльності, позивачем подавались податкові декларації та звіти по деяким податкам та зборам за період лютий-грудень 2022. Також вказав на те, що до заяви не додані документи, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншою структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента, згідно з Переліком документів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року №225, зареєстрованого в Міністерстві юстиції Україні: 25 серпня 2022 року за №967/38303, зокрема: документи, що підтверджують відсутність коштів на банківських рахунках платника податків (виписка з рахунків клієнта банку на дату подання до банку розрахункового документа на сплату податків). Також, відповідач вказав на те, що ТОВ «ЛГЗ «Прайм» в заяві не зазначає про неможливість своєчасного виконання ним своїх податкових обов`язків що дотримання термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних, розрахунків коригування за періоди з лютого 2022 року.
Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому він, наполягаючи на законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.
В судовому засіданні суду апеляційної інстанції представник позивача, наполягаючи на законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.
Представник відповідача, наполягаючи на порушенні судом першої інстанції, при прийнятті рішення, норм матеріального та процесуального права, просив скасувати оскаржуване рішення та прийняти постанову, якою в задоволенні позову відмовити, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення осіб, які прибули в судове засідання, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Лікеро-горілчаний завод «ПРАЙМ» зареєстроване 04.09.2006 року юридичною особою в установленому чинним законодавством України порядку за адресою місцезнаходження: 63525, Харківська область, Чугуївський район, смт. Малинівка, вул. Олімпійська, 1 та є платником податків і зборів, обов`язкових платежів до державного бюджету України та здійснює такі види діяльності за КВЕД : 11.01 Дистиляція, ректифікація та змішування спиртних напоїв основний; 11.02 Виробництво виноградних вин; 11.03 Виробництво сидру та інших плодово-ягідних вин; 11.04 Виробництво інших недистильованих напоїв із зброджуваних продуктів.
До 24 лютого 2022 року, ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» здійснювало свою господарську та виробничу діяльність за юридичною адресою вказаною вище у будівлях і спорудах, які були орендовані у Товариства з обмеженою відповідальністю «Харківський лікеро-горілчаний завод - плюс» (код ЄДРПОУ 32500414) (надалі - ТОВ «ХЛГЗ - плюс») на підставі договорів оренди майна від 01.07.2020 р. №01-07-20СП та №01/07-2020ПР, які останньому належать на праві приватної власності.
Відповідно до умов вказаних договорів оренди майна, ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» використовувало приміщення, в тому числі приміщення спиртосховища, технологічне обладнання, в тому числі для зберігання спирту етилового та коньячного відповідно до додатків до даних договорів, розташоване за адресою: Харківська область, Чугуївський район, смт. Малинівка, вул. Олімпійська, 1.
Як вбачається зі змісту Додатку №1 (нова редакція) до Договору оренди майна №01/07- 2020ПР від 01.07.2020 р., окрім технологічного обладнання та виробничих приміщень, ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» було передано також в оренду частину приміщення АПК, кімнату перемовин, кімнати №3, №4, №5, №10, №11 (2 пов.), кімнату №7 (1 пов.), цоколь, ноутбуки, комп`ютери, принтери, сейфи, робочі столи зі стільцями, телефони, шафи та інше устаткування необхідне не тільки для здійснення виробництва та зберігання спиртовмісної продукції, а й для ведення в цілому господарської та фінансової діяльності, бухгалтерського обліку позивача, зокрема розміщення працівників Товариства та забезпечення їх необхідним для роботи обладнанням.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 у зв`язку з військовою агресією держави-терориста російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України Про правовий режим воєнного стану постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Одночасно, військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об`єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з`єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування постановлено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України Про правовий режим воєнного стану заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022, №259/2022 від 18.04.2022, №341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022 та № 757/2022 від 07.11.2022, строк дії воєнного часу, упродовж спірного періоду, продовжувався.
Згідно п.п. 3 п. 7 розділу VII Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 грудня 2022 року, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 (зі змінами та доповненнями), протягом часу дії означеного наказу, а саме з дати набрання ним чинності 26.04.2022 по 27.12.2022 року дату втрати ним чинності, Малинівська селищна територіальна громада Чугуївського району Харківської області є територією, що розташована в районі проведення бойових дій та/або перебували в тимчасовій окупації.
Тобто, населений пункт - фактичне знаходження та знаходження виробничих потужностей позивача було включено до переліку території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями російської федерації.
Як убачається із публікації у газеті «Слобідський край» від 01.06.2022 року за посиланням: https://www.slk.kh.ua/oblast-online/malinivka/situacia-vazka-ale-kontrolovana-ak-pid-postijnimi-obstrilami-zive-malinivska-gromada.html:
«Малинівська громада перебуває під ворожими обстрілами з першого дня війни. Востаннє ТГ постраждала від дій окупантів у кінці цієї весни. Про це «Слобідському краю» розповів Малинівський селищний голова Микола Семер`янов.».
«У суботу (28 травня. Прим.) вдень було кілька прильотів у Малинівку, влучили у високовольтну лінію, яка повністю забезпечує селище електрикою. Перед цим три тижні були без світла, і тепер знову. Прогнози щодо відновлення давати складно, оскільки постійні обстріли. Будемо сподіватися, що найближчими днями світло з`явиться. На щастя, обійшлося без постраждалих, це прилетіло за селищем, де проходить лінія електропередачі, розповідає керівник Малинівської громади.».
«Як каже ОСОБА_1 , за 97 днів війни громада без світла була 24 дні.
Малинівська ТГ у зоні бойових дій, по території нашої громади проходить лінія фронту, коли прилетить, ми не знаємо, куди прилетить, теж не знаємо.
Постраждали і заводи, які розташовані на теренах громади, лікеро-горілчаний завод «Прайм», трубний завод «ТіПіБієС Продакшн», «Малинівський склозавод».
Нас обстрілюють з першого дня, максимум це 2-3 дні без обстрілів, а так в основному щодня. Для нас головне, щоб тихо було, хоч іноді і тиша насторожує, ділиться керівник громади. Якщо не в селище прилітає, то в наші заводи. Горів склад заводу «Прайм». В інші підприємства теж прилітало, але без пожеж. Залетів снаряд до кабінету в трубному заводі, минулого тижня вісім прильотів на «Прайм» було. Там повністю знищено шість автомобілів, які були на парковці поруч.».
Зазначені обставини також підтверджуються наданою до суду представником позивача до суду копією листа Малинівської селищної військової адміністрації №02-01-27/85 від 12.12.2022 р. яким адміністрацією повідомлено, що з початку масштабної війни російської федерації проти України з 24.02.2022 р. до середини вересня 2022 року на території Малинівської ОТГ велися активні бойові дії та ракетні обстріли, загроза який зберігається й станом на дату надання вказаної відповіді.
Суд додатково зазначає, що обставини про регулярні артилерійські й численні обстріли Малинівської територіальної громади починаючи з 24.02.2022 року по день втрати чинності наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 розміщена на багатьох веб-порталах та є у відкритому доступі мережі Інтернет, а тому є загальновідомими, а отже не підлягають доказуванню згідно приписів ч. 3 ст. 78 КАС України.
З матеріалів справи судом встановлено, що 29.09.2022 ТОВ «ЛГЗ «Прайм» звернулося до Північного МУ ДПС по роботі з ВПП із заявою - повідомленням щодо неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України наступного змісту:
«У зв`язку з повномасштабною війною російської федерації проти України даною заявою ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ЛІКЕРО-ГОРІЛЧАНИЙ ЗАВОД "ПРАЙМ (код ЄДРПОУ 33867056, ІПН 338670520432, адреса 63525, ХАРКІВСЬКА ОБЛ., ЧУГУЇВСЬКИЙ РАЙОН, СЕЛИЩЕ МІСЬКОГО ТИПУ МАЛИНІВКА, ВУЛИЦЯ ОЛІМПІЙСЬКА, БУДИНОК 1), повідомляємо про неможливість своєчасно виконувати свої податкові обов`язки, передбачені чинним законодавством України, за переліком, зазначеним нижче.
До 24 лютого 2022 року ТОВ «ЛІКЕРО-ГОРІЛЧАНИЙ ЗАВОД «ПРАЙМ» проводив свою виробничу, господарську діяльність за адресою Харківська область, Чугуївський р-н, смт. Малинівка, вул. Олімпійська, 1 у будівлях та спорудах, які належать на праві приватної власності ТОВ «Харківській лікеро-горілчаний завод - плюс» та були передані ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» у користування згідно договору оренди. З 24 лютого 2022 року ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ», у зв`язку з повномасштабною війною російської федерації проти України, було вимушене призупинити господарську діяльність. З початку війни працівники підприємства для збереження свого життя та життя своїх близьких, рідних були вимушені покинути місця роботи та проживання, розташовані у Харківській області. Територія заводу постійно зазнавала обстрілів.
За період воєнного стану ворог неодноразово наносив ракетні, артилерійські та інші руйнівні удари по підприємству, в результаті чого неодноразово починались пожежі (Акти пожеж надаються) та було знищено частину майна та документи.
Деякі фрагменти наслідків таких дій ворога.».
Далі по тексту заяви вставлено 4 фото палаючих та ушкоджених приміщень.
У подальшому в своїй заяві заявник зазначив наступне:
«До теперішнього часу наш персонал не має контролю над документами, майном заводу, оскільки ми не маємо змоги вивести працівників на робочі місця, із-за загрози їхньому життю та виїзду більшої частини працівників з небезпечних територій та навіть з території України. Зі значною кількістю працівників з 01.05.22р. призупинено трудові договори.
З 24 лютого 2022 року, початку повномасштабної війни російської федерації проти України, по теперішній час ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ», як платник податків виходячи з об`єктивних обставин, а саме втрата (знищення та зіпсуття) первинних документів, комп`ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, спричинених військовою агресією російської федерації, перебування (податкова адреса платника податків та знаходження виробничих потужностей) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, збройними формуваннями російської федерації, не має можливості виконувати більшість податкових обов`язків, передбачених Податковим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
По деяким податкам (податок на доходи фізичних осіб, єдиний соціальний внесок та податок на додану вартість) можливість звітувати була відсутня, проте її вдалося відновити.
Повідомляємо, що ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» не мав можливості у встановлений законодавством термін надати податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченої на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 1 квартал 2022р. через відсутність доступу до інформації через бойові дії та постійні обстріли. Відновити таку можливість (налагодити віддалений доступ) вдалося лише 03.08.2022р.
Також з причини відсутності доступу до інформації через бойові дії та обстріли, ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» не мав можливості у встановлений законодавством термін надати податкові декларації з податку на додану вартість за податкові періоди лютий, березень, квітень та травень 2022р. Вдалося відновити таку можливість через віддалений доступ лише 20.07.2022р.
Проте, по всім іншим податковим зобов`язанням (далі за Переліком) на теперішній час відсутня можливість відновлення їх виконання та не відомо коли ця можливість з`явиться.
Перелік податкових обов`язків, які ТОВ «Лікеро-горілчаний завод «ПРАЙМ» не має можливості виконати:
1. Не має можливості нараховувати та сплачувати податок на прибуток з 24.02.22. (або 01.04.22), починаючи з декларації за 1 кв. 2022р.
Пояснення: останній платіж (погашення заборгованості за 4 кв.2021) було здійснено 13.04.2022. Починаючи з декларування за 1 кв.2022р. по теперішній час не можемо обчислити суму податку на прибуток по причині неможливості формування фінансового результату з урахуванням фактичного стану майна через перебування на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії та відсутністю безпечного доступу до приміщень за податковою адресою, тому зазначена дата 01.04.22 - дата початку декларування за 1 кв. 2022р. Через неможливість обчислення - не можемо й сплатити. З цієї причини ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» не надає й фінансову звітність (форми №1, 2, 3, 4).
2. Не має можливості нараховувати та сплачувати акцизний податок (погашати податкові векселі, видані на суму акцизного податку) з 24.02.22., починаючи з декларації за лютий 2022р.
Пояснення: знаходження виробничих потужностей на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні дії, у зв`язку з чим, відсутній безпечний доступу до виробничих приміщень та спиртосховищ, відсутня можливість розпочати виробництво ЛГП, відновити роботу акцизного складу та провести інвентаризацію залишків спирту та спиртовмісних рідин (п. п. 69.13 підрозділу 10 розділу XX ПКУ)
3. Не має можливості надавати ЗВІТ про обсяги придбання та реалізації алкогольній напоїв у оптовій мережі (Форма № 1-ОА) з 24.02.22
Пояснення: у зв`язку з втратою (часткове знищення та зіпсуття) первинних документів, комп`ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, через відсутність безпечного доступу до бухгалтерських документів, звітів матеріально-відповідальних осіб, відсутність безпечного доступу до складських приміщень.
4. Не має можливості надавати Звіт про обсяги виробництва і реалізації спирту (форма №1-РС) з 24.02.22
Пояснення: через відсутність безпечного доступу до виробничих приміщень та спиртосховищ, відсутність можливості відновити роботу акцизного складу та провести інвентаризацію (п. п. 69.13 підрозділу 10 розділу XXПКУ)
5. Не має можливості надавати «Звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв» (форма № 2-РС) з 24.02.2022.
Пояснення: у зв`язку з втратою (часткове знищення та зіпсуття) первинних документів, комп`ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, через відсутність безпечного доступу до бухгалтерських документів, звітів матеріально-відповідальних осіб, відсутність безпечного доступу до складських приміщень, відсутність можливості відновити роботу акцизного складу та провести інвентаризацію (п. п. 69.13 підрозділу 10 розділу XXПКУ)
6. Не має можливості надавати Податкову декларацію екологічного податку з 24.02.22. (або 01.04.22), починаючи з декларації за 1 кв.2022р.
Пояснення: у зв`язку з втратою (часткове знищення та зіпсуття) первинних документів, комп`ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, через відсутність безпечного доступу до бухгалтерських документів через, відсутність безпечного доступу до приміщень та відсутність зв`язку з фахівцями.
7. Не можемо надати звіт по контрольованим операціям, за 2021р.
Пояснення: у зв`язку з втратою (часткове знищення та зіпсуття) первинних документів, комп`ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, через відсутність безпечного доступу до бухгалтерських документів через, відсутність безпечного доступу до приміщень та відсутність зв`язку з фахівцями.
8. Не має можливості надати річну фінансову звітність за 2021р., підтверджену аудиторським висновком з 01.03.2022р.
Пояснення: через відсутність безпечного доступу до території підприємства, документів та майна та його часткова втрата, відсутність фахівців.
Кожного дня Харків та Харківська область, у тому числі місцевість, де розташоване наше підприємство, нажаль, до сих пір зазнає обстрілів, ракетних ударів, з боку збройних сил російської федерації. Знаходження співробітників на території підприємства вкрай небезпечно для життя, оскільки адміністративні, виробничі та складські приміщення підприємства зазнають обстрілів.
За інформацією представників органів державної влади України, тривалість та час закінчення повномасштабної війни не можливо спрогнозувати. Близькість підприємства до зони активних бойових дій та постійні обстріли не дають можливості провести інвентаризацію пошкоджень та приступити до відновлення роботи підприємства.
Підсумовуючи вищевикладене, з урахуванням об`єктивних обставин, на теперішній час у ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» відсутня можливість ведення діяльності, складання та надання звітності та сплати податків (зазначених у Переліку), погашення податкових векселів, тому керуючись пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу підприємство звільняється від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.».
Додатками до вказаної заяви є копії актів про пожежу від 17.04.2022 року, від 25.05.2022 року та від 14.08.2022 року.
Як убачається із акта про пожежу від 17.04.2022, складеного комісією у складі головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Чугуївського РУ ГУ ДСНС України у Х/о капітана служби цивільного захисту Лахтіна А.О., головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Чугуївського РУ ГУ ДСНС України у Х/о капітана служби цивільного захисту Михайлевського Д.А., начальника караулу 50ДПРУ 10 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Х/о капітана служби цивільного захисту Мильченко О.В. о 14.25 год. 17.04.2022 року за адресою: Харківська область, Чугуївський р-н, смт. Малинівка, вул. Олімпійська, 1 було виявлено пожежу, котру ліквідовано о 20.40 год. та якою було знищено складську будівлю ТОВ «ХЛГХ-Плюс», матеріальні цінності знаходились всередині будівлі, яке належить ТОВ «ЛГЗ «Прайм», ТОВ «Перший український горілчаний завод» на площі близько 1200 кв.м. Причина пожежі (ймовірна) пов`язана з проведенням бойових (воєнних) дій.
З акта про пожежу від 25.05.2022, складеного комісією у складі головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Чугуївського РУ ГУ ДСНС України у Х/о капітана служби цивільного захисту Лахтіна А.О., головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Чугуївського РУ ГУ ДСНС України у Х/о капітана служби цивільного захисту Михайлевського Д.А., командира відділення 50ДПРУ 10 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Х/о Шишова Є.А., вбачається, що о 10.37 год. 25.05.2022 року за адресою: Харківська область, Чугуївський р-н, смт. Малинівка, вул. Олімпійська, 1 було виявлено пожежу, котру ліквідовано об 11.13 год. та якою було знищено легкові автомобілі та мотоцикли на площі близько 40 кв.м., які належали різним власникам, зазначеними в акті. Причина пожежі (ймовірна) пов`язана з проведенням бойових (воєнних) дій.
Як убачається із акта про пожежу від 14.08.2022, складеного комісією у складі головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Чугуївського РУ ГУ ДСНС України у Х/о капітана служби цивільного захисту Лахтіна А.О., головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Чугуївського РУ ГУ ДСНС України у Х/о капітана служби цивільного захисту Михайлевського Д.А., начальника караулу 50ДПРУ 10 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Х/о капітана служби цивільного захисту Мильченко О.В. об 11.23 год. 14.08.2022 року за адресою: Харківська область, Чугуївський р-н, смт. Малинівка, вул. Олімпійська, 1 було виявлено пожежу, котру ліквідовано о 18.29 год. та якою було знищено виробниче та технічне обладнання, матеріальні цінності, які належать ТОВ «ХЛГХ-Плюс», «ЛГЗ «Прайм», ТОВ «Перший УГЗ», дах, перекриття, стіни, залізнодорожна рампа тарного складу на площі 6 603 кв.м. Причина пожежі (ймовірна) пов`язана з проведенням бойових (воєнних) дій.
Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, розглянувши подану позивачем заяву - повідомлення щодо неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України № б/н від 29.09.2022 р. (вх. 1188/6 від 30.09.2022) було прийнято попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку від 20 жовтня 2022 р. № 1537/6-35-00-04-03-24 (далі попереднє рішення).
Згідно означеного попереднього рішення, у зв`язку з недостатністю документів, що підтверджують неможливість виконання платником податків податкових обов`язків, пропонується надати такі додаткові документи на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов`язків:
- виписки банків про рух коштів по відкритих розрахункових рахунках з 24.02.2022 p.no 29.09.2022р.;
- документи, які підтверджують факт відвантаження готової продукції (накладні, акти виконаних робіт, товарно-транспортні накладні на переміщення ТМЦ, довіреності, місце прийому - передачі товарів (робіт, послуг), оприбуткування, зберігання, договори зберігання, оренди, тощо).
Листом вих. №1 від 01.12.2022 р., на виконання попереднього рішення контролюючого органу №1537/6-35-00-04-03-24 від 20.10.2022 р., ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» до Північного МУ ДПС по роботі з ВПП (вх. № 1605/6 від 02.12.2022) було надано відповідь та надання додаткових документів з поясненнями.
У вказаному листі №1 від 01.12.2022 р. додатково зазначено наступне: «Основною причиною неможливості своєчасного виконання податкових обов`язків у період з 24.02.2022р. по 29.09.2022 була перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження / знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації.
Також мали місце такі причини:
відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об`єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу
втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп`ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;
використання чи вивезення документів, комп`ютерного або іншого обладнання, пов`язане з ризиком для життя чи здоров`я посадової особи платника податків або неможливе у зв`язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень.
Фото - підтвердження знаходження ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» на лінії постійних обстрілів, через які різного ступеня руйнувань зазнали всі будівлі та споруди (у тому числі адміністративна будівля та зокрема бухгалтерія та юридичний відділ (фото 1 -6, 7, 8), складське господарство (фото 18-21), та знаходження уцілілих вибухонебезпечних боєприпасів на території підприємства (фото 12-15).
Відносно зазначених у ПР додаткових документів, які долучено до цього листа, пояснюємо наступне:
По рахунках банку за період з 24.02.2022р. по 29.09.2022 було отримано 112,8 млн. грн. (з них 107 млн. грн. від вітчизняних покупців, 5,5 млн. грн. від продажу експортної виручки), сплачено 112,6 млн. грн. (з них 103,6 млн. грн. погашено заборгованості перед постачальниками сировини та комплектуючих, 4,7 млн. грн. перераховано заробітної плати, 3,5 млн. грн. сплачено податки з заробітної плати).
Майже всі платежі відбулися у період з 28.02.22 по 30.06.22, коли підприємство ще намагалось та мало наміри відновити господарську діяльність.
Відносно реалізації готової продукції - за період з 24.02.2022р. по 29.09.2022 відбулось повернення ЛГВ від покупців на комісіонера ТОВ «Юнайтед Алко» за договором комісії №29- 04/19 від 29.04.19р. та від покупців на комісіонера ТОВ «Беверідж Трейдінг» за договором комісії та №01-09/20 від 01.09.2020р., комітентом за вказаними договорами комісіє виступає ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ».
Повернуту від покупців продукцію комісіонер ТОВ «Юнайтед Алко» частково реалізував у іншому періоді, що видно з наданих до цього листа звітів комісіонера, а частково повернув на комітента ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ», а ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» реалізував цю продукцію ТОВ «Юнайтед Алко» за прямим договором №02/02-2015.
Повернуту від покупців продукцію комісіонер ТОВ «Беверідж Трейдінг» частково реалізував у іншому періоді, а частково продукція залишилась у комісіонера для подальшої реалізації, що видно з наданих до цього листа звітів комісіонера.
Загальна сума виручки (валового доходу) від операцій з реалізації готової продукції за період з 24.02.22 по 29.09.22 складає «- 41 406,22» грн., та має від`ємне значення.».
На підтвердження зазначеного до пояснень включено у вигляді таблиці дані по оборотам за бухгалтерським рахунком 361 по реалізації та повернення готової продукції за період: 24.02.2022 - 29.09.2022.
Далі за текстом пояснень заявник стверджує наступне: «Як видно з інформації по реалізації ГП на внутрішньому ринку мали місце не значні операції з готовою продукцією, яку було вивезено з території заводу до настання 24.02.2022р.
Щодо реалізації готової продукції на експорт:
згідно МД №003944 від 24.05.22 відбулась реалізація ГП на експорт на покупця UAB Osama (Литва) за контрактом № 02/02/2022 від 02.02.2022р. на суму 8 675,65 ЄВРО, оплату у повному обсязі отримано 09.06.22
відбулась реалізація ГП на експорт на покупця ЗАО РИВОНА (Литва) за контрактом №RIV /2021-309 від 12.01.21р. згідно МД № 003109 05.05.2022 на суму 4 104 ЄВРО, МД 003109 05.05.2022 на суму 10 627,36 ЄВРО, МД № 0030733 від 07.05.22 на суму 41,73 ЄВРО.».
На підтвердження зазначеного до пояснень включено у вигляді таблиці дані по оборотам за бухгалтерським рахунком 362 по реалізації готової продукції на експорт за зазначений період: 24.02.2022 - 29.09.2022.
Крім того у поясненнях заявником зазначено наступне: «Як видно з інформації по реалізації ГП на експорт мали місце не значна кількість операцій з готовою продукцією, яку вдалося врятувати, у тому числі від пожежі (копія акту пожежі надавалась до листа №б/н від 29.09.22.)
З огляду на надані фото та пояснення виробничі та складські приміщення, які використовувало ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» зазнали дуже великих руйнувань та збитків, територія заводу на теперішній час не придатна для ведення господарської діяльності, через невизначеність щодо терміну війни, обстріли, часткову втрату та псування документів та техніки не можливо поновити діяльність підрозділів підприємства щодо відрахування збитків, складання звітів згідно Переліку, зазначеному у наданому на вашу адресу листі №б/н від 29.09.2022, через невизначеність стосовно залишків спирту не можливо сплатити акцизний податок (за втрачений під час воєнних дій спирт векселі будуть погашатися форс-мажорними втратами згідно ст. 13 закону № 481 та п. 216.3 (а) ПКУ, а за збережений спирт - грошовими коштами).
Нами подані заяви про злочин до відповідних правоохоронних органів.
Також повідомляємо, що у період повномасштабної війни України з рф у ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» була та є по теперішній час відсутня можливість доступу та користування територією та майном лікеро-горілчаного заводу, розташованим за адресом вул. Олімпійська, 1, смт. Малинівка, Чугуївського району, Харківської області, через його використання для потреб держави та оборони.
Підсумовуючи вищевикладене, з урахуванням об`єктивних обставин, на теперішній час у ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» відсутня можливість ведення діяльності, складання та надання звітності та сплати податків (зазначених у Переліку), погашення податкових векселів, тому керуючись пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу сподіваємось на підтвердження Північним МУ ДПС по роботі з ВПП неможливості виконувати податковий обов`язок платником податків ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ».».
На підтвердження обставин, викладених у поясненнях у вказаному листі №1 від 01.12.2022 позивачем було додано копії наступних документів: копії митних декларацій на 13 арк., звітів комісіонерів на 8 арк., договорів комісії та договору поставки на 8 арк., видаткових накладних на 2 арк. та банківських виписок на 202 арк.
З доданих до листа за вих.№1 від 01.12.2022 р. фотографій території заводу чітко вбачається руйнування будівель заводу, складів та адміністративних приміщень, в яких безпосередньо находилась фінансова та бухгалтерська документація, знищення майна та документів, наявність на території заводу нерозірваних снарядів, а також знищеної комп`ютерної техніки в адміністративній будівлі, знаходження первинної документації у непридатному стані.
15.12.2022 р. комісією у складі: начальника виробництва НА. Кучерявенко, членів комісії: Даниленко О.М., Носач А.П., Царькова А.Є., за участі: представника податкового поста головного державного ревізора інспектора відділу обслуговування акцизних складів та податкових постів управління контролю за підакцизними товарами ГУ ДПСУ у Харківській області В.А. Баско та заступника начальника відділу В.С. Мазур було складено акт від 15.12.2022 інвентаризації цінностей ТОВ «ЛГЗ «Прайм» та звіряльної відомості №02 на складі акцизної марки від 15.12.2022 згідно яких по складу виявлено нестачі ТМЦ.
Отже, до прийняття оскаржуваного рішення відповідачу було відомо про пошкодження адміністративної будівлі, знищення обладнання та первинної документації позивача, у тому числі й про повне зайняття й використання території заводу Збройними силами України, що підтверджується копією листа військової частини НОМЕР_1 вих. №25/2/4/1/41 від 27.09.2022 р., в якому зазначено, що починаючи з 26.09.2022 р., нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_1 , використовується особовим складом військової частини задля досягнення скорішої перемоги та збереження недоторканості та цілісності державних кордонів України від агресії з боку незаконних військових формувань російської федерації.
Отже, дійсно, починаючи з 26.09.2022 р. у позивача був відсутній доступ до території заводу, оскільки така територія та нерухоме майно, що розташоване на ній, були зайняті та використовувались з метою оборони українськими військовослужбовцями.
Водночас, з міркувань безпеки, позивач не надав зазначеного документа до контролюючого органу під час подання ним заяв до Північного МУ ДПС по роботі з ВПП з метою нерозголошення інформації про перебування ЗСУ на території заводу та не використав як додатковий аргумент відсутності доступу до свого майна.
Розглянувши заяву позивача від 29.09.2022 р. про неможливість виконання ним своїх податкових зобов`язань та додатково подані листом №1 від 01.12.2022 документи, 21.12.2022 р. ПМУ ДПС по роботі з ВПП було винесено оскаржуване Рішення №2253/6/35-00-04-03-24 від 21.12.2022 р. про можливість виконання ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» своїх податкових зобов`язань.
Як вбачається зі змісту Рішення № 2253/6/35-00-04-03-24 від 21.12.2022 р., в обґрунтування можливості виконання ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» своїх податкових обов`язків, податковим органом зазначено наступне:
2. ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» виконує свої податкові обов`язки щодо:
- подання звітності з податку на додану вартість за лютий - листопад 2022 р., податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за І, II та III квартал 2022 року;
- сплати податків та зборів за період з 24.02.2022 р. по 20.12.2022 р., а саме: ЄСВ - 1 617,6 тис. грн., військовий збір - 93,1 тис. грн., податок на прибуток - 19,6 тис. грн., акцизний податок на лікеро-горілчану продукцію - 32 896,5 тис. грн. та акцизний податок з виноробної продукції для виробництва якої використовується спирт етиловий - 668,2 тис. грн.;
- відповідно даних Єдиного реєстру підприємством здійснюється реєстрація податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних по реалізації ТМЦ, а саме: з 24.02.2022 р. по 20.12.2022 р. зареєстровано 16 податкових накладних на загальну суму ПДВ 14 832,5 тис. грн., у т.ч. 4 податкові накладні на суму 725,0 тис. грн. по експортним операціям;
- за період з 24.02.2022 р. по 21.12.2022 р. здійснено погашення 14 податкових векселів, а саме: коштами в сумі 32 487,3 тис. грн. та за рахунок експортних операцій в сумі 7 555,6 тис. грн.
3. Згідно попереднього рішення №1537/6/35-00-04-03-24 від 20.10.2022 р. ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» запропоновано надати документи:
- щодо руху коштів по рахункам починаючи з 24.02.2022 р. по 29.09.2022 р. - підприємством надано не в повному обсязі документи за період 24.02.2022 р. - 29.09.2022 р., не надано рух коштів по банківським рахункам відкритим в АТ АБ «РАДАБАНК» та АТ «ОТП БАНК»;
- щодо документів, що свідчать про пошкодження, знищення, втрату майна, що знаходиться на балансі підприємства і є об`єктом оподаткування, протокол інвентаризаційної комісії, підписаний представником територіального органу ДСНС, згідно з яким відбувається відображення таких подій у бухгалтерському обліку та викладаються фактичні події, зазначаються понесені матеріальні витрати (перелік майна, його вартість) підприємства - не надано документи.
4. Згідно інформації ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» встановлено наявність достатнього обсягу надходжень коштів для можливості погашення податкових векселів, так за даними підприємства у період з 24.02.2022 р. по 29.09.2022 р. на розрахункові рахунки підприємства надійшло коштів у сумі 112,8 млн. грн.
Позивач, не погодившись з правомірністю прийняття контролюючим органом оскаржуваного рішення, звернувся з даним позовом до суду.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що позивач має право на прийняття рішення про неможливість виконання ним як платником податків своїх податкових обов`язків, що відповідає вимогам пункту 6 розділу II Порядку № 225, оскільки підтвердив відповідними документами податкову адресу його як платника податків та фактичне знаходження майна та об`єктів оподаткування, на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями російської федерації та додатковими документами, котрі були надані разом із заявою №1 від 01.12.2022 до контролюючого органу, а також документами, які не надавались до контролюючого органу, але приєднаними до матеріалів справи, котрі достеменно свідчать про неможливість своєчасного виконання позивачем свого податкового обов`язку. В свою чергу є необґрунтованими висновки контролюючого органу про не встановлення причинно-наслідкового зв`язку між зазначеними в поданих заявах обставинам та безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов`язку.
Надаючи оцінку встановленим обставинам справи, дослідивши спірне рішення контролюючого органу на його відповідність обставинам справи та поданим документам, доводи апеляційної скарги, колегія суддів зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, в редакції Закону України № 2260-IX від 12.05.2022 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Згідно з підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (у редакції станом на день звернення позивача із заявою) у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
У разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
Платники податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов`язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника податків, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, передбачених цим Кодексом, за умови виконання ними таких податкових обов`язків, щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків.
У разі самостійного виправлення платником податків у податкових періодах до 25 липня 2022 року, з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених статтею 50 цього Кодексу, помилок, що призвели до заниження податкового зобов`язання у звітних (податкових) періодах, що припадають на період дії воєнного стану, такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пунктом 50.1 статті 50 цього Кодексу, та пені.
Платники податку на додану вартість, тимчасово, до припинення або скасування воєнного стану, не мають права на подання уточнюючих розрахунків до податкових декларацій, передбаченого пунктом 50.1 статті 50 цього Кодексу, за звітні (податкові) періоди до лютого 2022 року із показниками на зменшення податкових зобов`язань та/або декларування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
На виконання підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України та підпункту 5 пункту 4 Положення про Міністерство фінансів України, Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225, який набрав чинності 06.09.2022, затверджено:
- Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі по тексту - Порядок підтвердження №225);
- Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента (далі по тексту - Перелік документів);
- Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків - фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента.
Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Порядку підтвердження №225 до платників податків/податкових агентів, які не можуть виконувати податкові обов`язки, передбачені Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються правила для підтвердження можливості чи неможливості виконання платником такого обов`язку, передбачені цим Порядком.
Підставами неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов`язків (у тому числі обов`язків податкових агентів) є:
1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп`ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації;
2) неможливість використати чи вивезти документи, комп`ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації;
3) використання чи вивезення документів, комп`ютерного або іншого обладнання, пов`язане з ризиком для життя чи здоров`я посадової особи платника податків або неможливе у зв`язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень;
4) можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов`язків);
5) відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об`єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, може бути пов`язана з такими обставинами:
- посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи;
- юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи.
6) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження / знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації;
7) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.
Відповідно до пункту 3 розділу ІІ Порядку підтвердження №225 до платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, які на дату набрання чинності цим Порядком мають можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов`язків, застосовуються такі правила.
У разі неможливості виконання платником податків податкового обов`язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30.09.2022 заяву про відсутність такої можливості (крім виконання обов`язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо) разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 (далі по тексту - Перелік документів) до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу.
Заява має містити:
- повне найменування платника податків згідно з реєстраційними документами або прізвище, ім`я, по батькові (за наявності) платника податків;
- код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);
- податкову адресу платника податків;
- найменування контролюючого органу, до якого подається заява;
- дату подання заяви;
- чітке та стисле обґрунтування підстав для підтвердження неможливості виконання платником податків податкових обов`язків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів;
- вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ);
- які саме податкові обов`язки не мав / не має можливості виконати платник податків;
- інформацію про податкові періоди, за які неможливо виконувати податкові обов`язки, або інформацію щодо обставин, пов`язаних з проведенням воєнних (бойових) дій, терористичними актами, диверсіями або іншими обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), спричиненими військовою агресією російської федерації, тимчасовою окупацією збройними формуваннями російської федерації;
- підписи платника податку - фізичної особи або посадових осіб платника податку, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
За наявності інших документів, інформації, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов`язок, платники податків - юридичні особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, надають такі документи (копії документів). Платники податків - фізичні особи, зокрема самозайняті особи надають інші документи, інформацію, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов`язок разом із документом, що підтверджує таку особу.
Пунктом першим розділу ІІІ Порядку підтвердження №225 визначено, що заява платника податків у довільній формі та відповідні документи (копії документів) розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання, з можливістю продовження терміну розгляду з урахуванням строку, передбаченого для направлення попереднього рішення. Платники податків надають документ чи кілька документів (копію документа чи документів), інформацію, що можуть бути використані для підтвердження неможливості виконання ними своїх податкових обов`язків.
У разі недостатності документів (копій документів), що підтверджують неможливість виконання платником податків податкових обов`язків, контролюючий орган направляє попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку (далі - Попереднє рішення) за формою, що додається, з пропозицією щодо надання платником податку конкретних додаткових документів (копій документів) на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов`язків.
Платник податку може подати до контролюючого органу додаткові документи (копії документів) обґрунтування / пояснення на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов`язків протягом 10 календарних днів з дня, наступного за днем отримання попереднього рішення.
Якщо платник податку не надав додаткових документів (копій документів), обґрунтувань / пояснень на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання податкових обов`язків, керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення на підставі попередньо поданої платником податків заяви, документів (копій документів) та інформації, що можуть бути використані для підтвердження можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податку своїх податкових обов`язків.
Так, Переліком документів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225, визначено вичерпний перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, своєчасно виконати свій податковий обов`язок, який розширеному тлумаченню не підлягає. Відтак, платник податків має надати такі документи:
1. Акт, що засвідчує факт пожежі, складений відповідно до вимог пункту 7 Порядку обліку пожеж та їх наслідків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.12.2003 №2030.
2. Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, у разі його знищення відповідно до Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 №599).
3. Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що засвідчує факт реєстрації відомостей про кримінальне правопорушення, отриманий у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України, у разі викрадення основних засобів або руйнування/втрати майна.
4. Інші документи, складені відповідно до вимог підпунктів 14, 15 пункту 2 Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії російської федерації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №326.
5. Документ, що підтверджує відсутність коштів на банківських рахунках платника податків (виписка з рахунків клієнта банку на дату подання до банку розрахункового документа на сплату податків).
6. Копія наказу підприємства про призупинення роботи підприємства та його працівників або встановлення простою в роботі підприємства, викликане обставинами непереборної сили (із зазначенням дати початку і закінчення такого призупинення (за можливості)).
7. Документ або повідомлення оператора поштового зв`язку (вказується посилання на офіційну сторінку оператора, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення функціонування оператора поштового зв`язку та/або об`єктів поштового зв`язку на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації.
8. Документ або повідомлення банку (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення роботи банку або його відокремлених підрозділів та/або платіжних систем у зв`язку із введенням воєнного стану.
9. Копії платіжних доручень (розрахункових та інших документів щодо ініціювання переказу коштів) або їх скріншот (знімок екрану) платника податків на сплату узгоджених сум грошових зобов`язань, податкового боргу, поданих до банку, що залишилися невиконаними, оскільки кошти не були зараховані до бюджету у зв`язку з відключенням банку від системи електронних платежів або порушенням у роботі системи авторизації банку. Надається разом із документом або повідомленням, зазначеним у пункті 8 цього Переліку.
10. Документ або повідомлення (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщено таке повідомлення), що підтверджує вимушене призупинення роботи головних управлінь Казначейства у зв`язку з введенням воєнного стану.
11. Повідомлення, що підтверджує аварійне (незаплановане) відключення постачання електроенергії в умовах воєнного стану, суб`єкта господарювання до сфери обслуговування якого належить таке підприємство, зокрема скріншот повідомлення в месенджер (Viber, Telegram тощо) і мобільних додатках.
12. Документ, що підтверджує вимушене відключення надання послуг глобальної мережі Інтернет, пов`язане з введенням воєнного стану, що унеможливило надання податкової звітності в електронній формі (інформаційне повідомлення інтернет-провайдера).
13. Документи, що свідчать про пошкодження, знищення, втрату майна, що знаходиться на балансі підприємства і є об`єктом оподаткування, єдиним джерелом для сплати податків або яке перебуває у податковій заставі (акт про надзвичайну подію, інвентаризаційний опис, протокол інвентаризаційної комісії, підписаний представником територіального органу ДСНС, згідно з якими відбувається відображення таких подій у бухгалтерському обліку та викладаються фактичні події, зазначаються понесені матеріальні втрати (перелік майна, його вартість); заява до правоохоронних органів; акт незалежного оцінювача; наявність страхового полісу, заява про страховий випадок тощо).
14. Документи, що свідчать про акти мародерства, грабежу, рейдерства, захоплення майна та примусове захоплення приміщення (копія заяви до територіального органу внутрішніх справ та документ, виданий відповідним правоохоронним органом щодо реєстрації кримінального провадження тощо).
15. Документи, що свідчать про подання заяви до правоохоронних органів про вчинення кримінального правопорушення та реєстрації кримінального провадження за результатами розгляду такої заяви.
16. Документи, що свідчать про пошкодження, втрату, знищення, зіпсуття документів бухгалтерського обліку або неможливості їх вивезення з територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації (інформація про подання до контролюючого органу повідомлення згідно пункту 44.5 статті 44 глави 1 розділу II Податкового кодексу України, повідомлення про неможливість вивезення первинних документів згідно пункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України).
17. Подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації, програмними засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія).
Виходячи із системного аналізу положень Порядку №225 його затвердження обумовлено необхідністю підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов`язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, тощо. Тобто, метою зазначеної процедури є убезпечення платників податків, які постраждали від збройної агресії російської федерації від негативних наслідків у зв`язку із об`єктивною неможливістю виконати свої податкові обов`язки щодо своєчасного подання звітності, сплати податків, тощо.
Платник податків, який у зв`язку із проведенням бойових дій втратив можливість здійснювати господарську діяльність, отримувати дохід від підприємницької діяльності та/або навіть втратив основні засоби для ведення такої господарської діяльності не може бути притягнутий до відповідальності у зв`язку із невиконанням ним податкових обов`язків.
Разом з тим, для звільнення платника від виконання податкових обов`язків обставини неможливості своєчасного виконання податкового обов`язку повинні бути реальними та об`єктивними, а не формальними. Платник податків повинен надати достатній перелік документів, які підтверджуються виникнення щодо нього обставин, які унеможливлюють ведення господарської діяльності та виконання податкових обов`язків.
Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 04.10.2023 у справі № 160/19575/22.
Як свідчать матеріали справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «Лікеро-горілчаний завод «ПРАЙМ» зареєстроване 04.09.2006 року юридичною особою в установленому чинним законодавством України порядку за адресою місцезнаходження: 63525, Харківська область, Чугуївський район, смт. Малинівка, вул. Олімпійська, 1 та є платником податків і зборів, обов`язкових платежів до державного бюджету України та здійснює такі види діяльності за КВЕД : 11.01 Дистиляція, ректифікація та змішування спиртних напоїв основний; 11.02 Виробництво виноградних вин; 11.03 Виробництво сидру та інших плодово-ягідних вин; 11.04 Виробництво інших недистильованих напоїв із зброджуваних продуктів.
Обставини про регулярні артилерійські й численні обстріли Малинівської територіальної громади починаючи з 24.02.2022 року по день втрати чинності наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 розміщена на багатьох веб-порталах та є у відкритому доступі мережі Інтернет, а тому є загальновідомими, а отже не підлягають доказуванню згідно приписів ч. 3 ст. 78 КАС України.
З урахуванням загальновідомих обставин ведення бойових дій на території місцезнаходження позивача, ТОВ ЛГЗ ПРАЙМ, 29.09.2022 ТОВ «ЛГЗ «Прайм» звернулося до Північного МУ ДПС по роботі з ВПП із заявою - повідомленням щодо неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України. До заяви та, в подальшому, на виконання попереднього рішення контролюючого органу, позивачем було надано до контролюючого органу пояснення та документи, які у повному обсязі підтверджують пошкодження складів та майна позивача, зокрема: копії актів про пожежу від 17.04.2022 року, від 25.05.2022 року та від 14.08.2022 року; фотографії території заводу, з яких чітко вбачається руйнування будівель заводу, складів та адміністративних приміщень, в яких безпосередньо находилась фінансова та бухгалтерська документація, знищення майна та документів, наявність на території заводу нерозірваних снарядів, а також знищеної комп`ютерної техніки в адміністративній будівлі, знаходження первинної документації у непридатному стані.
Суд зазначає, що відповідно до підпункту 6 пункту 1 Розділу ІІ Порядку підтвердження №225, підставою неможливості виконання платниками податків - юридичними особами податкових обов`язків є: як втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп`ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації так і перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження / знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями російської федерації.
Отже, втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп`ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації та/або перебування виробничих потужностей на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями російської федерації є самостійними підставами неможливості виконання платниками податків податкових обов`язків.
Всупереч вказаним приписам Порядку підтвердження №225 від 29.07.2022 р., надані позивачем акти про пожежу, фотографії та інші документи про втрату (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп`ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, факт перебування виробничих потужностей позивача на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії були проігноровані контролюючим органом, внаслідок чого, відповідачем було зроблено необґрунтовані висновки про ненадання ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» належних доказів, які б підтверджували пошкодження, знищення та втрату майна позивача та те, що ним можуть виконуватись податкові обов`язки.
Так, щодо однієї з підстав можливості своєчасного виконання позивачем податкових обов`язків - ненадання позивачем інформації про рух коштів по банківським рахункам відкритим в АТ «ОТП БАНК» та АТ «АБ «РАДАБАНК» з 24.02.2022 по 29.09.2022 р. суд зазначає, що зі змісту наданої до суду копії довідки АТ «АБ «РАДАБАНК» №492-1/41-4-3/2023 від 03.02.2023 р. вбачається, що за період з 01.01.2022 р. по 31.12.2022 р. надходження на розрахункових рахунок позивача № НОМЕР_2 відсутні. Відповідно до копії довідки АТ «ОТП БАНК» вих. №700-3/94 від 01.02.2023 р. оборот за дебетом по рахунку № НОМЕР_3 , за період з 01.01.2022 р. по 31.12.2022 р. склав 28353, 00 грн., а отже не може свідчити про можливість виконання позивачем своїх податкових зобов`язань зі сплати податків та зборів, у тому числі погашення податкових векселів.
При цьому, суд звертає увагу на те, що відповідно до абз. 7 п.1 розділу III Порядку підтвердження №225 від 29.07.2022 р. контролюючий орган у разі потреби може звертатися до компетентних органів щодо додаткового підтвердження обставин, викладених у заяві платника податків та відповідних документах. Обов`язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов`язок покладається на податковий орган (абз. 8 п. 1 розд. ІІІ Порядку підтвердження №225).
В свою чергу, відповідачем до суду не надано, а судом під час розгляду справи по суті не добуто належних та допустимих, достатніх та достовірних в розумінні приписів ст.ст. 73-76 КАС України доказів звернення Північного МУ ДПС по роботі з ВПП до АТ «ОТП БАНК» та АТ «АБ «РАДАБАНК» за інформацією про рух коштів по відкритим банківським рахункам позивача з 24.02.2022 по 29.09.2022 р., ненадання вказаними банками у встановлений законом строк термін, або відмови у наданні банками зазначеної інформації.
Невчинення відповідачем означених дій, як-то передбачено приписами Порядку підтвердження № 225 свідчить про передчасність їх витребування у ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ», а також про незаконність віднесення обставини ненадання позивачем інформації про рух коштів по банківським рахункам відкритим в АТ «ОТП БАНК» та АТ «АБ «РАДАБАНК» з 24.02.2022 по 29.09.2022 р. до однієї підстав можливості виконання позивачем податкового обов`язку.
До матеріалів справи, окрім поданих документів до Північного МУ ДПС по роботі з ВПП, позивачем надано документи, котрі свідчать про неможливість своєчасного виконання податкових обов`язків у спірний період.
Так, згідно наданої копії наказу директора ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» «Про призупинення ведення господарської діяльності» № 12-22 від 28.02.2022 року у зв`язку із збройною агресією з боку російської федерації було призупинено діяльність підприємства до прийняття директором рішення про відновлення діяльності.
Відповідно наданої до суду копії наказу директора «Про призупинення дії трудового договору з працівниками ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» №150-22 від 28.04.2022 р., у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, що виключає можливість виконання роботи, з 01 травня 2022 року до відновлення можливості виконувати роботу, але не пізніше дня припинення або скасування воєнного стану, працівникам ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» було призупинено дію трудових договорів.
Також позивачем до матеріалів справи з метою спростування висновків відповідача щодо відсутності у ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» документів, що підтверджують пошкодження, втрату та знищення майна, позивачем додано копії витягів з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 10.07.2022 р. у кримінальному провадженні №12022221240000459, від 14.08.2022 р. у кримінальному провадженні №12022221240000594, від 26.12.2022 р. №12022221240001159 та від 08.06.2023 у кримінальному провадженні 12023221240000655.
Вказані копії витягів з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 10.07.2022 р. у кримінальному провадженні №12022221240000459, від 14.08.2022 р. у кримінальному провадженні №12022221240000594 засвідчують факт реєстрації відомостей про кримінальне правопорушення, зокрема порушення законів та звичаїв війни військовослужбовцями підрозділів збройних сил рф, що полягали у здійсненні обстрілів із невстановленого виду озброєння та снарядами невстановленого калібру смт. Малинівка, Чугуївського району, Харківської області, внаслідок чого на вул. Олімпійська, 1, де здійснює свою господарську діяльність ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ», відбулася пожежа, у результаті чого було пошкоджено складські приміщення та майно Позивача.
У той же час, копія витягу від 26.12.2022 р. №12022221240001159 засвідчує факт звернення позивача до правоохоронних органів з відповідною заявою про вчинення кримінального правопорушення у період з 24.02.2022 р. по 15.12.2022 р. невстановленими особами, які скористались вільним доступом, що утворився в результаті руйнування огорожі внаслідок обстрілів, проникли на територію ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» та здійснили крадіжку спирту етилового ректифікованого, що зберігалася у спиртосховищі; спиртовмісної рідини, що зберігалася купажному цеху; марки акцизного податку AB ЛГП (горілка), марки акцизного податку AB ЛГП (настоянка); спиртовмісної рідини та лікеро-горілчаної продукції, а також обладнання, устаткування, товарно-матеріальні цінності та документи, які належать ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ».
Згідно копії витягу від 08.06.2023 у кримінальному провадженні 12023221240000655, установлено, що у період тимчасової окупації мало місце порушення законів війни військовослужбовцями підрозділів збройних сил та інших відомств рф, які полягали у здійсненні обстрілів із невстановленого виду озброєння снарядами невстановленого калібру по населеному пункту смт. Малинівка, Малинівської територіальної громади, Чугуївського району , Харківської області, внаслідок чого 07.06.2023 близько 22:30 год. було пошкоджено виробничі приміщення ТОВ «Харківський лікеро-горілчаний завод плюс», розташованого на вул. Олімпійська, 1.
Крім того, на підтвердження знищення та пошкодження майна ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ», яке розташоване за адресою: Харківська область, Чугуївський район, смт. Малинівка, вул. Олімпійська, 1, позивачем надано копію акту обстеження будівель та споруд, пошкоджених під час проведення бойових дій на території Харківської області, внаслідок збройної агресії російської федерації від 23.09.2022 р., складений комісією Малинівської селищної ради в присутності представника ВСУ - лейтенанта Лисака В.В., представників ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ», ТОВ «Перший УГС», ТОВ «Харківський лікеро-горілчаний завод - плюс».
Вказана копія акту обстеження містить детальний опис та фіксацію пошкоджень приміщень будівлі спиртосховища з вимірювальним відділенням (будівля літ.А), матеріального складу (будівля літ.Б.), виробничо-опалювальної котельні (будівля літ.Д), нежитлового приміщення головного корпусу (цех розливу, будинок літ.П), нежитлового приміщення будинку головного корпусу (складу готової продукції, будівля літ.Р), нежитлового приміщення будинку головного корпусу (тарного складу, будівля літ. О, 01), нежитлового приміщення будівлі адміністративного корпусу (будівля літ.С), нежитлового приміщення будинку головного корпусу (купаного цеху, будівля літ.Н), енерго-механічного цеху (будівля літ. В) та території підприємства.
Також, ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» до матеріалів справи надано копії експертного висновку щодо первинного фіксування стану нерухомого майна та активів, пошкоджених або зруйнованих внаслідок воєнних (бойових) дій вих. №118-ПМ/23 від 20.01.2023 р. та сертифікатів Харківської торгово-промислової палати про Форс-мажорні обставини, які підтверджують обґрунтованість доводів позивача, викладених в його заяві від 29.09.2022 р. щодо неможливості виконання ним податкових обов`язків, згідно поданої до контролюючого органу заяви № б/н від 29.09.2022, зокрема копії:
- сертифікату про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) № 6300-23-0802 від 17.02.2023 р., яким засвідчено неможливість виконання ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» його податкового обов`язку, а саме подати Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі (форма звіту №1-ОА) за період починаючи з лютого по листопад 2022 року;
- сертифікату про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) № 6300-23-0803 від 17.02.2023 р. яким засвідчено неможливість виконання ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» його податкового обов`язку, а саме подати Звіт про обсяги виробництва та реалізації спирту (форма звіту №1-РС) за період починаючи з лютого по листопад 2022 року;
- сертифікату про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) № 6300-23-0804 від 17.02.2023 р., яким засвідчено неможливість виконання ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» його податкового обов`язку, а саме подати Звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв (форма звіту №2-РС) за період починаючи з лютого по листопад 2022 року;
- сертифікату про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) № 6300-23-1449 від 24.03.2023 р. яким засвідчено неможливість виконання ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» його податкового обов`язку, а саме подати податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за І квартал 2022 року, за І півріччя 2022 року, за 9 місяців 2022 року;
- сертифікату про Форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) № 6300-23-1844 від 14.04.2023 р., яким засвідчено неможливість виконання ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» його податкового обов`язку, а саме подати Звіт про контрольовані операції за 2021 рік (річний).
Крім того, представником позивача, як доказ неможливості виконання ним своїх податкових зобов`язань, що визначені п.12 Переліку №225, надано лист TOB «О-НЕТ» №03/05/23 від 03.05.2023 р., яке є оператором надання послуг з доступу до мережі Інтернет, яким підтверджено, що у період з 24 лютого 2022 року по середину вересня 2022 року, був повністю відсутній доступ до мережі Інтернет за адресою: Харківська область, Чугуївський район, смт. Малинівка, вул. Олімпійська, 1, де провадить свою господарську діяльність ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ», у якості доказу неможливості надання податкової звітності в електронній формі.
Також, відповідно до Розділу ІІІ.І акту Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про результати камеральної перевірки щодо неподання Декларації акцизного податку №235/35-00-04-05-13/33867056 від 26.04.2023 року, відповідачем встановлено такі обставини: «з 24 лютого 2022 року ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» знаходилось у зоні бойових дій та не подавало декларацій з акцизного податку.
Відповідно до пп.69.13. п.69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України на акцизних складах, які є частково зруйнованими та розташовані в районах проведення бойових дій або на тимчасово окупованих територіях збройними формуваннями Російської Федерації, облік пального та спирту етилового здійснюватиметься на підставі даних інвентаризації, проведеної після закінчення зазначених у цьому пункті подій.».
Надалі в Акті зазначено, що представниками ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» за участі представників ГУ ДПС у Харківській області 15.12.2022 року було проведено інвентаризацію спирту, спиртовмісної рідини, готової продукції та марок акцизного податку, а у січні 2023 року повідомлено про відновлення можливості подання акцизних декларацій, обов`язок - платника податків з подання акцизної декларації, у відповідності до абз.12 п.69.1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, настав через 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків.
Контролюючий орган дійшов до висновку, що у такому разі граничний термін подання податкової декларації акцизного податку за лютий 2022 року 01.03.2023.
Отже, відповідачем самостійно зазначено та встановлено в Акті перевірки від 26.04.2023 про те, що ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» починаючи з 24.02.2022 року, перебуваючи у зоні бойових дій, не мало можливості та не мало обов`язку з виконання податкових зобов`язань в частині подання декларації акцизного податку за лютий 2022 року.
Натомість такий обов`язок виникає у позивача протягом 60 днів лише після закінчення відповідних подій та відновлення можливості подання декларації акцизного податку.
Не зважаючи на викладене, за умови настання обов`язку позивача з подання декларації акцизного податку лише через 60 днів після завершення відповідних подій та обов`язкового проведення інвентаризації, як про це зазначено самостійно відповідачем в акті перевірки, відповідач в оскаржуваному рішенні було зроблено зворотній висновок - про можливість позивача у вересні 2022 року, як подавати звітність, так і нарахувати та сплачувати акцизний податок.
Крім того, в оскаржуваному рішенні №2253/6/35-00-04-03-24 від 21.12.2022 р. відповідач зазначив про те, що згідно інформації ТОВ "ЛГЗ "ПРАЙМ" встановлено наявність достатнього обсягу надходження коштів для можливості погашення податкових векселів, так за даними підприємства у період з 24.02.2022р. по 29.09.2022р. на розрахунковий рахунок підприємства надійшло коштів у сумі 112,8 млн. грн., суд зазначає наступне.
Щодо руху коштів по рахункам починаючи з 24.02.2022 р. по 29.09.2022 р., згідно висновків Північного МУ ДПС по роботі з ВПП, зазначених в оскаржуваному Рішенні №2253/6/35-00-04-03-24 від 21.12.2022 р., а саме, що ТОВ ЛГЗ ПРАЙМ не надано у повному обсязі документів за вказаний період, то, суд зазначає, що як було встановлено вище, позивачем на виконання попереднього рішення відповідача №1537/6-35-00-04-03-24 від 20.10.2022 р., листом вих. №1 від 01.12.2022 р., ТОВ ЛГЗ ПРАЙМ були надані контролюючому органу пояснення щодо руху коштів починаючи з 24.02.2022 р. по 29.09.2022 р. та відповідні первинні документи.
Крім того, ТОВ ЛГЗ ПРАЙМ повідомлено відповідача, що по рахунках банку за період з 24.02.2022 р. по 29.09.2022 було отримано 112,8 млн. грн. (з них 107 млн. грн. від вітчизняних покупців, 5,5 млн. грн. від продажу експортної виручки), сплачено 112,6 млн. грн. (з них 103,6 млн. грн. погашено заборгованості перед постачальниками сировини та комплектуючих, 4,7 млн. грн. перераховано заробітної плати, 3,5 млн. грн. сплачено податки з заробітної плати).
На підтвердження руху коштів у вказаний період, позивачем було надано контролюючому органу копії банківських виписок на 202 аркушах.
Також під час прийняття рішення контролюючим органом не було взято до уваги пояснення та надані позивачем докази відносно реалізації готової продукції - за період з 24.02.2022 р. по 29.09.2022 р., згідно яких відбулось повернення ЛГВ від покупців на комісіонера ТОВ Юнайтед Алко за договором комісії №29-04/19 від 29.04.2019 р. та від покупців на комісіонера ТОВ Беверідж Трейдінг за договором комісії та №01-09/20 від 01.09.2020 р., комітентом за якими виступав ТОВ ЛГЗ ПРАЙМ, котру було вивезено з території заводу до настання 24.02.2022 р.
У подальшому, повернуту від покупців продукцію комісіонер ТОВ Юнайтед Алко частково реалізував у іншому періоді, що видно з наданих позивачем копій звітів комісіонера, а частково повернув на комітента ТОВ ЛГЗ ПРАЙМ, а ТОВ ЛГЗ ПРАЙМ реалізував цю продукцію ТОВ Юнайтед Алко за прямим договором №02/02-2015.
Повернуту від покупців продукцію комісіонер ТОВ Беверідж Трейдінг частково реалізував у іншому періоді, а частково продукція залишилась у комісіонера для подальшої реалізації, що вбачається з копій наданих звітів комісіонера.
Тобто, позивачем не здійснювалось господарської діяльності на території заводу, безпосередньо не здійснювалось продажу продукції. Реалізація продукції здійснювалась комісіонерами, у розпорядженні яких й перебувала продукція на умовах, визначених Договорами комісії.
Загальна сума виручки (валового доходу) від операцій з реалізації готової продукції за період з 24.02.2022 р. по 29.09.2022 р. складає -41 406,22 грн., та має від`ємне значення.
Тобто, у вказаний період позивач не отримав доходу, навпаки операції були збитковими.
Щодо реалізації готової продукції на експорт:
- згідно МД №003944 від 24.05.2022 р. відбулась реалізація готової продукції на експорт на покупця UAB Osama (Литва) за контрактом №02/02/2022 від 02.02.2022 р. на суму 8 675,65 ЄВРО, оплату у повному обсязі отримано 09.06.2022 р.
- відбулась реалізація готової продукції на експорт на покупця ЗАО Ривона (Литва) за контрактом №RIV /2021-309 від 12.01.2021 р. згідно МД №003109 від 05.05.2022 р. на суму 4 104 ЄВРО, МД 003109 від 05.05.2022 р. на суму 10 627,36 ЄВРО, МД №0030733 від 07.05.2022 р. на суму 41,73 ЄВРО.
Як вже було встановлено судом вище, на підтвердження вказаних вище обставин, позивачем було надано ПМУ ДПС по роботі з ВПП копії митних декларацій, звітів комісіонерів, договорів комісії та поставки, видаткових накладних та банківських виписок.
Цим же листом за вих.№1 від 01.12.2022 р. повідомлено відповідачу про те, що враховуючи об`єктивні причини, що унеможливлювали підрахунок залишків спирту, позивач не міг сплатити акцизний податок. Як наслідок, позивач повідомив податковий орган, що за втрачений під час воєнних дій спирт податкові векселі будуть погашатися форс-мажорними втратами згідно ст.13 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального та п. 216.3 (а) ПК України, а за збережений спирт - грошовими коштами.
Відтак, з вказаного вище вбачається об`єктивна неможливість погашення податкових векселів, що також підтверджується копією балансу ТОВ ЛГЗ ПРАЙМ за 9 місяців 2022 року - відсутність доходу у позивача.
Таким чином, суд погоджується з твердженням позивача, що ним було надано обґрунтовану інформацію з підтверджуючими первинними документами щодо руху коштів по рахункам у період починаючи з 24.02.2022 р. по 29.09.2022 р., що свідчить про необґрунтованість доводів ПМУ ДПС по роботі з ВПП, зафіксованих в оскаржуваному Рішенні №2253/6/35-00-04-03-24 від 21.12.2022 р., щодо ненадання у повному обсязі документів за вказаний період.
Відносно твердження контролюючого органу про те, що податковий обов`язок виконується та стосується платника податків в цілому, а Податковим кодексом України не визначено часткове виконання податкового обов`язку, то суд першої інстанції обґрунтовано вказав про наступне.
Презумпція добросовісності платника податків означає, що подані платником контролюючому органу документи податкової звітності є дійсними, повно та об`єктивно відтворюють господарські операції, що є об`єктом оподаткування та/або фінансові показники яких впливають на податковий обов`язок платника податків, якщо інше не буде доведено контролюючим органом (Постанова ВС від 18.06.2019 р. по справі № 804/1606/17).
При вирішенні податкових спорів суд повинен виходити з презумпції добросовісності платника, яка презюмує економічну виправданість його дій, що мають своїм наслідком отримання податкової вигоди, та достовірність відомостей у бухгалтерській та податковій звітності. Зазначена позиція підтверджена постановою ВС від 08 червня 2022 року № П/811/4182/14. Аналогічна позиція викладена Верховним Судом в постановах від 20 червня 2022 року у справі № 640/8636/19, від 20 червня 2022 року у справі № 826/7997/18, від 22 червня 2022 року у справі № 640/24096/20, від 14 вересня 2022 року у справі № 120/9806/21-а, від 22 вересня 2022 року у справі № 200/7457/19-а, від 29 вересня 2022 року у справі № 360/2213/20 тощо.
Як зазначалось судом вище, метою зазначеної процедури згідно Порядку підтвердження № 225 є убезпечення платників податків, які постраждали від збройної агресії російської федерації він негативних наслідків у зв`язку із об`єктивною неможливістю виконати свої податкові обов`язки щодо своєчасного подання звітності, сплати податків, тощо.
У цьому контексті суд також відзначає, що з 01.01.2021 р. притягнути платника податків до відповідальності за правопорушення, передбачене ст. 123 ПК України, - діяння, що зумовили визначення контролюючим органом суми податкового зобов`язання та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи - можна лише за наявності вини. Цей склад податкового правопорушення був і залишатиметься підставою, зокрема, для притягнення платників податків до відповідальності в разі, якщо такі платники неправильно визначають свої податкові зобов`язання внаслідок врахування в податковому обліку операцій з контрагентами, що мають дефекти правового статусу.
Водночас згідно з пп. 112.2 ст. 112 ПК України особа вважається винною у вчиненні правопорушення, якщо буде встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких ПК України передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання. Вжиті платником податків заходи щодо дотримання правил та норм податкового законодавства вважаються достатніми, якщо контролюючий орган не доведе, що, вчиняючи певні дії або допускаючи бездіяльність, за які передбачена відповідальність, платник податків діяв нерозумно, недобросовісно та без належної обачності.
Отже, саме поняття розумності, добросовісності і належної обачності визначатимуть той факт, чи достатніх заходів вжив платник податків для запобігання вчиненню правопорушення, а отже, саме ці поняття фактично будуть критеріями, на підставі яких має бути зроблений висновок щодо винуватості платника податків як обов`язкової умови притягнення його до відповідальності.
У такий спосіб законодавець по суті встановив додаткові вимоги до поведінки податників податків як суб`єктів податкових правовідносин. Хоча з позицій законодавчої техніки п. 112.2 ст. 112 ПК України має предметом регулювання умови притягнення до фінансової відповідальності, де фактично наведені в цьому пункті поняття зобов`язують платника дотримуватися розумності, добросовісності та обачності під час вчинення дій, з якими законодавство пов`язує настання фінансової відповідальності. У свою чергу фінансова відповідальність настає за порушення податкового законодавства (п. 109.2 ст. 109 ПК України). При цьому порушення податкового законодавства виникає в разі недотримання його вимог. І відтепер (з 01.01.2021 р.), дотримуючись вимог податкового законодавства, платник податків має діяти розумно, добросовісно і з проявом належної обачності.
У даному випадку, безвідносно до питань притягнення та/або не притягнення до відповідальності, котра не є предметом спору у цій справі, позивач, маючи місцезнаходження провадження господарської діяльності у зоні проведення бойових (воєнних) дій, в умовах воєнного стану всупереч постійних ракетних та бомбових ударів, втратам та пошкодженню майна підприємства, псуття документації тощо, вчиняючи розумно, добросовісно та обачно зміг віднайти способи завершити розпочаті господарські операції та доздійснити реалізацію товару з метою уникнення можливих більш значних збитків, а також можливості розрахунків з працівниками та бюджетом у період невизначеності щодо можливої дати відновлення роботи.
В результаті - у спірний період позивачем подано звітність з ПДВ за лютий листопад 2022, податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум єдиного внеску за 1-3 квартали 2022.
Також підприємством з 24.02.2022 по 20.12.2022 сплачено податків та зборів, а саме:
- ЄСВ 1 612,7 тис. грн.,
- Військовий збір 91,1 тис. грн.,
- Податок на прибуток 19,6 тис. грн.,
- Акцизний податок на лікеро-горілчану продукцію 32896,50 тис. грн.,
- Акцизний податок з виноробної продукції для виробництва якої використовується спирт етиловий 668, 2 тис. грн.
У період з 24.02.2022 по 20.12.2022 р. зареєстровано в ЄРПН 16 податкових накладних на загальну суму з ПДВ 14832, 5 тис. грн., у т.ч. 4 податкові накладні на суму 725,0 тис. грн. по експортним операціям.
Водночас, доказів реальної можливості своєчасного виконання позивачем усіх своїх податкових обов`язків за 2022 рік та спростування наданих позивачем збитковості фінансової діяльності позивача за 2022 рік відповідачем не надано.
Більше того, часткове здійснення господарської діяльності не ставить у залежність обов`язкову можливість виконання усіх податкових зобов`язань платником податків, оскільки такої підстави для відмови у визнанні неможливості здійснення платником своїх податкових обов`язків, як здійснення (якимось-чином в умовах воєнних дій) підприємницької діяльності, чинним законодавством не передбачено.
З огляду на зазначене, доводи відповідача про здійснення позивачем господарської діяльності та начебто достатність коштів задля виконання усіх податкових зобов`язань, не відповідають дійсності та не підтверджуються належними доказами.
Крім того, якщо дослідити затверджену форму рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку, яка є додатком до Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених в підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (пункт 1 розділу III), то видно, що контролюючим орган може прийняти лише два рішення:
1) щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку;
2 )щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку.
Суд зазначає, що форма рішення не передбачає можливості внесення до нього переліку податкових обов`язків, які може/не може виконувати платник податків.
А тому, відповідне рішення приймається в цілому щодо можливості чи не можливості виконання платником податків податкових обов`язків.
При цьому, суд звертає увагу на те, що прийняття рішення щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку жодним чином не звільняє платника податків від виконання покладених на нього податкових обов`язків, оскільки відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, платник податків у будь-якому випадку зобов`язаний буде виконати податкові обов`язки протягом 6-ти місяців з дня припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Також, суд зазначає, що прийняття рішення щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку жодним чином не перешкоджає такому платнику податків за наявності відповідної можливості виконувати ті податкові обов`язки, які є можливість виконувати виходячи із ситуації, що склалася в Україні, проте звільняє від відповідальності за несвоєчасне виконання інших обов`язків, що на даний час не можуть бути виконанні з об`єктивних причин.
Щодо твердження контролюючого органу на невизначеність терміну неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку, то суд відзначає наступне.
Судом встановлено, що 02.01.2023 року за вих. №100/1-23 ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» до Північного МУ ДПС по роботі з ВПП надано листа, згідно якого повідомлено, що після 22.12.2022 року у ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» відновилась можливість виконувати свій податковий обов`язок щодо надання звітності за формами 1-рс, 2-рс, 1-оа та декларації з акцизного податку, в якому зазначено про те, що протягом 60 календарних днів, починаючи з 01.01.2023 р. звітність, зазначена у абзаці першому цього листа, буде надано.
Листом від 27.02.2023 р. № 100/21-23 (вх. ПМУ ДПС по роботі з ВПП № 480/6 від 27.02.2023) у доповнення до листа від 02.01.2023 за вих. №100/1-23 ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» до Північного МУ ДПС по роботі з ВПП надано листа, згідно якого повідомлено, що після 22.12.2022 року у ТОВ «ЛГЗ «ПРАЙМ» також відновилась можливість складання та подання фінансової звітності та декларацій з податку на прибуток підприємств, податкових декларацій екологічного податку за 1 кв. 2022 р., 1 півріччя 2022 р. та 9 міс. 2022 р. та повідомлено про звільнення таких платників податків від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків в порядку приписів абз. 12 п. 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПКУ. Також платником податків зазначено, що протягом 60 календарних днів, починаючи з 01.01.2023 р. звітність, зазначена у абзаці першому цього листа, буде надано.
Згідно абз. 12 п.п.3 п. 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України платники податків, у тому числі щодо своєї філії або акцизного складу, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов`язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника податків, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, передбачених цим Кодексом, за умови виконання ними податкових обов`язків щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, подання звітності, сплати податків і зборів протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків.
Згідно приписів п. 5 Розділу ІІ Порядку № 225 до платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, щодо яких контролюючим органом прийнято рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов`язку та у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов`язки, застосовуються такі правила.
Платники податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, щодо яких контролюючим органом прийнято рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов`язку, та у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов`язки, зобов`язані повідомити, контролюючий орган про відновлення можливості виконання платником податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, податкового обов`язку не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків, шляхом подання повідомлення довільної форми у порядку, передбаченому пунктом 8 цього розділу.
Повідомлення має містити:
повне найменування згідно з реєстраційними документами або прізвище, ім`я, по батькові (за наявності) платника податків;
код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);
податкову адресу платника податків;
найменування контролюючого органу, до якого подається повідомлення;
дату подання повідомлення;
дату та номер останнього рішення щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку; найменування контролюючого органу, який прийняв таке рішення та його місцезнаходження;
дату відновлення можливості виконувати свої податкові обов`язки.
Отже, посилання контролюючого органу на невизначеність терміну рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку, у даному випадку є чітко врегульованим, а затверджена Порядком № 225 форма рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку, як додатку до Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених в підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (пункт 1 розділу III) не вимагає додаткового зазначення у такому рішенні строку неможливості виконання платником податків відповідних обов`язків.
Зокрема, у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України визначено, що платник податків звільняється від відповідальності на строк шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні, а тому у суду відсутні підстави окремо визначати строк дії рішення.
Суд зазначає, що відповідно до абз. 8 пункту 1 розділу ІІІ Порядку підтвердження №225, обов`язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов`язок покладається на контролюючий орган. Контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв`язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії російської федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов`язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов`язку, та керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку (далі - Рішення) за формою, що додається.
Тобто, відповідно до наведених норм права обов`язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов`язок покладається на контролюючий орган.
Суд зазначає, що відповідачем до суду не надано належних та допустимих доказів на підтвердження того, що на дату прийняття контролюючим органом спірного рішення позивач мав можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки, а сам факт перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження / знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями російської федерації, є окремою підставою неможливості виконання платником податкових обов`язків, що передбачена п.6 частини 1 розділу ІІ Порядку підтвердження №225.
Отже, сам факт знаходження виробничих потужностей на такій території, що унеможливлює як здійснення господарської діяльності так і виконання платником податкових обов`язків, є самостійною підставою для прийняття рішення про неможливість виконання платником податкових обов`язків.
Таким чином, вказане свідчить про необґрунтованість висновків контролюючого органу про не встановлення причинно-наслідкового зв`язку між зазначеними в поданих заявах обставинам та безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов`язку.
Беручи до уваги наведене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що позивач має право на прийняття рішення про неможливість виконання ним як платником податків своїх податкових обов`язків, що відповідає вимогам пункту 6 розділу II Порядку № 225, оскільки підтвердив відповідними документами податкову адресу його як платника податків та фактичне знаходження майна та об`єктів оподаткування, на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями російської федерації та додатковими документами, котрі були надані разом із заявою №1 від 01.12.2022 до контролюючого органу, а також документами, які не надавались до контролюючого органу, але приєднаними до матеріалів справи, котрі достеменно свідчать про неможливість своєчасного виконання позивачем свого податкового обов`язку.
За таких обставин, суд правомірно дійшов висновку про необґрунтованість прийнятого відповідачем рішення та наявність підстав для його скасування.
Суд наголошує, що будь-яке рішення чи дії суб`єкта владних повноважень мають бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, повинні містити конкретні об`єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено.
Загальними вимогами, які висуваються до акту індивідуальної дії, як акту правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення контролюючим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Такий висновок суд узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 18 червня 2021 року по справі № 824/999/18-а, від 23 жовтня 2018 року в справі № 822/1817/18 (адміністративне провадження № К/9901/62472/18).
Отже, рішення контролюючого органу повинне відповідати критеріям чіткості та зрозумілості акту індивідуальної дії та не породжувати його неоднозначного трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов`язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб`єкта владних повноважень.
Зазначене узгоджується з правовими висновками Верховного Суду, викладеними, зокрема, у постанові від 09.07.2019 у справі № 140/2093/18.
У свою чергу, невиконання контролюючим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії призводить до його протиправності, що узгоджується із правовою позицією, викладеною у постановах Верховного Суду від 23 жовтня 2018 у справі № 822/1817/18 та від 20 серпня 2019 у справі № 2540/3009/18.
Частинами першою та другою статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права.
Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) та Протоколи до неї є частиною національного законодавства України відповідно до статті 9 Конституції України, як чинний міжнародний договір, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Ратифікація Конвенції відбулася на підставі Закону України від 17 липня 1997 року № 475/97-ВР та вона набула чинності для України 11 вересня 1997 року.
Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23 лютого 2006 року № 3477-IV (далі Закон № 3477) встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Аналізуючи оскаржуване рішення, суд вказує, що принцип обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень, відповідно до частини другої статті 2 КАС України, має на увазі, що рішення повинно бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Європейським судом з прав людини у пункті 36 рішення по справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), № 37801/97 від 01 липня 2003 року, яке відповідно до частини першої статті 17 Закону № 3477 підлягає застосуванню судами як джерело права, вказано, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
У рішенні від 10 лютого 2010 року у справі "Серявін та інші проти України", Європейський суд з прав людини вказав, що у рішеннях суддів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Отже, рішення суб`єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб`єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.
Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб`єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов`язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо.
При цьому, суб`єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.
Разом з тим, приймаючи рішення або вчиняючи дію, суб`єкт владних повноважень не може ставати на сторону будь-якої з осіб та не може виявляти себе заінтересованою стороною у справі, виходячи з будь-якого нелегітимного інтересу, тобто інтересу, який не випливає із завдань цього суб`єкта, визначених законом.
Прийняття рішення, вчинення (не вчинення) дії вимагає від суб`єкта владних повноважень діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів, з відданістю визначеним законом меті та завданням діяльності, передбачувано, без корисливих прагнень досягти персональної вигоди, привілеїв або переваг через прийняття рішення та вчинення дії.
Таким чином, висновки та рішення суб`єкта владних повноважень можуть ґрунтуватися виключно на належних, достатніх, а також тих доказах, які одержані з дотриманням закону.
Разом з тим, як встановлено в ході судового розгляду справи Північним МУ ДПС по роботі з ВПП зазначених вище принципів при прийнятті спірного рішення дотримано не було.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Лікеро-горілчаний завод "Прайм".
Отже, колегія суддів переглянувши рішення суду першої інстанції, вважає, що при його прийнятті суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи судом апеляційної інстанції, спростовані зібраними по справі доказами та встановленими обставинами, з наведених підстав висновків суду не спростовують.
Колегія суддів також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів апелянта), сформовану у справі Серявін та інші проти України (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).
Також згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Згідно ч.2 ст.6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.09.2023 року по справі№ 520/12001/23 прийнято з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для його скасування не виявлено.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.09.2023 по справі № 520/12001/23 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя В.А. КалиновськийСудді О.М. Мінаєва З.О. Кононенко Повний текст постанови складено 21.12.2023 року
Суд | Другий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 14.12.2023 |
Оприлюднено | 25.12.2023 |
Номер документу | 115832989 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю |
Адміністративне
Другий апеляційний адміністративний суд
Калиновський В.А.