ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"22" грудня 2023 р.м. Одеса Справа № 916/4488/23
Господарський суд Одеської області у складі судді Мостепаненко Ю.І., розглянувши без повідомлення учасників справи у порядку письмового провадження
справу №916/4488/23
за позовом Державного підприємства "Морський торговельний порт "Південний" (65481, Одеська обл., м. Южне, вул. Берегова,13, код ЄДРПОУ 04704790 )
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Чорноморський Експертно-Технічний центр" (65045, Одеська обл., м. Одеса, вул. Тираспольська, буд. 12, код ЄДРПОУ 20950040)
про стягнення 3 674,75 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
16.10.2023 Державне підприємство "Морський торговельний порт "Південний" звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Чорноморський Експертно-Технічний центр", в якій просить суд стягнути з відповідача заборгованість у сумі 3 674,75 грн, у тому числі 3 154,74 грн - пені, 520,01 грн- штрафу, а також витрат по сплаті судового збору.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов укладеного між сторонами договору про надання послуг №Т/ВМ-65/22 від 23.09.2022р. в частині надання послуг.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 23.10.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №916/4488/23 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у порядку письмового провадження.
Вказаною ухвалою суду було запропоновано сторонам надати у відповідні строки заяви по суті спору, а також роз`яснено сторонам про можливість звернення до суду з клопотанням про призначення проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін у строки, визначені ч.7 ст. 252 ГПК України.
Ухвала Господарського суду Одеської області про відкриття провадження у справі від 23.10.2023 була надіслана позивачу, згідно ст.6 ГПК України, до його електронного кабінету, що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою про доставку електронного листа вих.№916/4488/23/42627/23 від 24.10.2023.
Відповідачу - ТОВ "Чорноморський Експертно-Технічний центр" ухвала суду про відкриття провадження у справі від 23.10.2023, згідно ст.6 ГПК України, була надіслана до його електронного кабінету, що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою про доставку електронного листа вих.№916/4488/23/42625/23 від 24.10.2023.
Згідно ч.5 ст. 6 ГПК України, суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу на їхні офіційні електронні адреси, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
Пунктом 5.8 розділу І Положення про ЄСІТС передбачено, що офіційна електронна адреса - це сервіс Електронного кабінету ЄСІТС, адреса електронної пошти, вказана користувачем в Електронному кабінеті ЄСІТС, або адреса електронної пошти, вказана в одному з державних реєстрів.
Таким чином, у розумінні Положення офіційною електронною адресою є адреса електронної пошти, вказана користувачем в Електронному кабінеті ЄСІТС, або адреса електронної пошти, вказана в одному з державних реєстрів. Подібна позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 28.06.2022 у справі №761/21436/20.
У пункті 5.6. Положення про ЄСІТС визначено, що користувач ЄСІТС - особа, що пройшла процедуру реєстрації в підсистемі "Електронний кабінет" (Електронний кабінет ЄСІТС), пройшла автентифікацію та якій надано доступ до підсистем ЄСІТС відповідно до її повноважень.
Особам, які зареєстрували Електронний кабінет, суд надсилає документи у справах, в яких такі особи беруть участь, в електронній формі шляхом їх надсилання до Електронного кабінету таких осіб або в інший спосіб, передбачений процесуальним законодавством, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою (пункт 17 розділу ІІІ Положення про ЄСІТС).
Згідно з п. 37 наведеного розділу підсистема "Електронний суд" забезпечує можливість автоматичного надсилання матеріалів справ в електронному вигляді до електронних кабінетів учасників справи та їхніх повірених. До електронних кабінетів користувачів надсилаються у передбачених законодавством випадках документи у справах, які внесені до автоматизованої системи діловодства судів (далі - АСДС) та до автоматизованих систем діловодства, що функціонують в інших органах та установах у системі правосуддя. Документи у справах надсилаються до електронних кабінетів користувачів у випадку, коли вони внесені до відповідних автоматизованих систем у вигляді електронного документа, підписаного кваліфікованим підписом підписувача (підписувачів), чи у вигляді електронної копії паперового документа, засвідченої кваліфікованим електронним підписом відповідального працівника суду, іншого органу чи установи правосуддя.
Таким чином, особи, які зареєстровані в ЄСІТС, мають змогу знайомитися з матеріалами справи в електронному вигляді, оскільки всі внесені до автоматизованої системи діловодства судів документи та повідомлення по справі надсилаються до Електронних кабінетів користувачів в автоматичному порядку.
Відповідно до відомостей, наявних у матеріалах справи, ТОВ "Чорноморський Експертно-Технічний центр" є користувачем ЄСІТС, зареєстрований в "Електронному суді" та має власний "кабінет" в "Електронному суді".
Таким чином, суд зазначає, що направлення ухвали від 23.10.2023 ТОВ "Чорноморський Експертно-Технічний центр" на електронну адресу, зареєстровану в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі, є належним.
Згідно ч.ч.5, 7 ст. 252 ГПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.
Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін від учасників справи до суду не надходило.
Відповідно до пунктів 3 та 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи, і на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідач своїм процесуальним правом на подання відзиву не скористався, жодних заперечень проти позову не надав, з огляду на що, суд вважає за можливе відповідно до ч.9 ст.165 ГПК України розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Згідно положень ст. 248 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
У відповідності до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
23.09.2022 між Державним підприємством "Морський торговельний порт „Южний" (Замовник) та Державним підприємством «Чорноморський Експертно-технічний Центр Держпраці» (виконавець) було укладено договір про надання послуг №Т/ВМ-65/22, відповідно до п 1.1 якого виконавець зобов`язався надати послуги з проведення технічних оглядів та експертного обстеження обладнання згідно переліку, кількістю та за цінами, зазначеними в додатку №1 (перелік та вартість послуг), який є невід`ємною частиною цього договору, а Замовник - прийняти та оплатити такі послуги на умовах цього договору.
Найменування послуг визначається згідно з Єдиним закупівельним словником ДК 021:2015 (п.1.2 договору).
Згідно п. 2.1 договору, загальна вартість договору згідно з додатком №1 (перелік та вартість послуг), який складається з калькуляцій, становить 69 875,50 грн, у т.ч. ПДВ 20% - 11 645,92 грн та включає до себе вартість всіх обґрунтованих витрат виконавця, необхідних для надання послуг.
Відповідно до п.4.1 договору, послуги надаються на підставі письмової заявки Замовника, яка надсилається виконавцю перед початком надання кожної окремої послуги. Письмова заявка направляється електронною поштою з обов`язковим надісланням оригіналу письмової заявки поштовим відправленням (листом з описом вкладення). Письмові заявки, відправлені електронною поштою, мають повну юридичну силу, породжують права та обов`язки для Сторін, можуть бути подані до судових інстанцій в якості належних доказів і не можуть спростовуватися сторонами договору. Належним підтвердженням направлення письмової заявки та її отримання виконавцем є звичайне технічне підтвердження замовника про відправлення документу: звіт серверу про відправлення електронного повідомлення тощо.
Строк надання послуг - не пізніше 5 (п`яти) календарних днів з дати направлення виконавцю письмової заявки замовника на надання послуг. Виконавець зобов`язаний надавати послуги як в робочі, так і вихідні та святкові дні (п.4.2 договору).
Місце надання послуг територія ДП «МТП «Южний» та територія Виконавця (п.4.3 договору).
Відповідно до п.6.3.2 договору, виконавець зобов`язаний забезпечити надання послуг у строк, встановлений цим договором.
Згідно п.7.2 договору, за порушення виконавцем строку виконання зобов`язання стягується пеня у розмірі 0,5 відсотка вартості послуг, з якого допущено прострочення виконання за кожний день прострочення, а за прострочення понад тридцять днів додатково стягується штраф у розмірі п`ятнадцяти відсотків вказаної вартості.
Договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами та скріплення печатками сторін і діє по 31.12.2022 (включно), але у будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов`язань (п. 8.1 договору).
Відповідно до п.9.14 договору, всі документи (листи, повідомлення, інша кореспонденція тощо), що будуть відправлені замовником на адресу виконавця, вказану у договорі, вважаються такими, що були відправлені належним чином належному отримувачу до тих пір, поки Виконавець письмово не повідомить Замовника про зміну свого місцезнаходження (із доказами про отримання Замовником такого повідомлення). Листи, письмові вимоги, претензії, акти, акти про невідповідність згідно умов цього договору, інша документація, яка направляється замовником електронною поштою, що зазначена в реквізитах цього договору, вважаються отриманими виконавцем у день їх відправлення з електронної пошти Замовника, що зазначена в реквізитах цього договору.
Розділом 11 договору, сторони погодили, зокрема, реквізити виконавця: ДП «Чорноморський Експертно-технічний Центр Держпраці»: 65045, м.Одеса, вул. Тираспольська, буд.12, код ЄДРПОУ 20950040, e-mail: chetc@te.net.ua та замовника: ДП "Морський торговельний порт „Южний" - port@port-vuzhny.com.ua.
Додатком №1 до договору №Т/ВМ-65/22 від 23.09.2022 сторони погодили перелік та вартість послуг, зокрема:
- п.15 «Проведення позачергового повного технічного огляду стрілового крану вантажопідіймальністю до 6.3 т (Калькуляція №15)», кількість послуги - 4, загальної вартості, грн з ПДВ - 3 229,73 грн.
- п. 17 «Проведення експертного обстеження стрілового крану вантажопідіймальністю до 6,3 т (Калькуляція №17)», кількість послуги - 4, загальної вартості, грн з ПДВ - 10 637,28 грн.
На виконання п.4.1 договору, позивачем було надіслано на адресу ДП «Чорноморський Експертно-технічний Центр Держпраці» заявку (вихід.№3872/17/114/22) для надання послуги з проведення експертного дослідження - 1 послуга та позачергового повного технічного огляду - 1 послуга, а саме: «Крановая установка», тип (марка) - UNIC UR-344, реєстраційний номер - 4586, Характеристики об`єкту (в/п,т) - 0,03; вид робіт - ПТО, УО (п.п. 15, 17).
18.01.2023 позивачем було направлено на адресу відповідача лист №223/17/114/23 від 18.01.2023, відповідно до якого останній просив сповістити про строки виконання замовлень за заявкою вихід.№3872/17/114/22 від 01.11.2022.
У відповідь на зазначений лист, ТОВ "Чорноморський Експертно-Технічний центр" повідомило позивача листом №31 від 20.01.2023, що відповідно до наказу Регіонального відділення ФДМ України по Одеській та Миколаївських областях від 25.08.2022 №653, ДП «Чорноморський Експертно-технічний Центр Держпраці» перетворено в ТОВ "Чорноморський Експертно-Технічний центр" та яке є повним правонаступником прав та обов`язків останнього. Також, відповідач зазначив, що подальше надання послуг за договором №Т/ВМ-65/22 від 23.09.2022 було унеможливлено, зокрема, ненаданням заявки на технічний огляд п.15, п.17 згідно з Переліком вартості послуг.
У відповідь на зазначений лист, позивач листом №279/17/114/23 від 24.01.2023 повідомив відповідача, що заявку на надання послуг згідно з Переліком вартості послуг було надано листом вихід.№3872/17/114/22 від 01.11.2022, як обумовлено п. 4.1 договору.
Наказом Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України №399 від 12.05.2023р. ДП „МТП „Южний" було перейменовано у ДП „МТП „Південний".
З огляду на те, що відповідачем послуги, передбачені заявкою вихід.№3872/17/114/22 від 01.11.2022 так і не були надані, позивач і звернувся до Господарського суду Одеської області з позовною заявою про стягнення ТОВ "Чорноморський Експертно-Технічний центр" 3 154,74 грн - пені та 520,01 грн- штрафу.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши наявні у справі докази у сукупності та давши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 175 Господарського кодексу України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
У відповідності до ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов`язання є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 Цивільного кодексу України.
Положеннями п.1 ч.2 ст.11 Цивільного кодексу України передбачено, що однією із підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договір, а в силу вимог ч. 1 ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
У відповідності до ст. 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до ст. 628 Цивільного кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Положеннями ст. 901 ЦК України передбачено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання.
Як встановлено матеріалами справи, 23.09.2022 між ДП "Морський торговельний порт „Южний", найменування якого було змінено на ДП «МТП «Південний», (Замовник) та ДП «Чорноморський Експертно-технічний Центр Держпраці» було укладено договір про надання послуг №Т/ВМ-65/22, відповіло до п 1.1 якого виконавець зобов`язався надати послуги з проведення технічних оглядів та експертного обстеження обладнання згідно переліку, кількістю та за цінами, зазначеними в додатку №1 (перелік та вартість послуг), який є невід`ємною частиною цього договору, а Замовник - прийняти та оплатити такі послуги на умовах цього договору.
Як вбачається із витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №267596851843 від 20.10.2023, сформованого судом:
- 08.12.2022 здійснено припинення реєстрації юридичної особи - Державного підприємства «Чорноморський Експертно-технічний Центр Держпраці» (код ЄДРПОУ 20950040) в результаті її реорганізації, про що внесено запис № 1005561120042012844.
-08.12.2022 здійснено реєстрацію створення юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю "Чорноморський Експертно-Технічний центр" (код ЄДРПОУ 20950040) в результаті її перетворення, про що внесено запис № 1005561450000081663.
Згідно ч.1 та ч. 5 ст. 104 ЦК України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Відповідно до частин 2, 3 ст. 107 цього Кодексу, після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов`язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов`язання, які оспорюються сторонами. Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом.
У статтях 104 і 107 ЦК України не визначається момент переходу прав та обов`язків від юридичної особи, яка припиняється шляхом приєднання. Такий момент не може пов`язуватися із внесення запису до державного реєстру про припинення юридичної особи, яка приєднується. При реорганізації шляхом приєднання немає значення, чи вказано в передавальному акті про правонаступництво щодо певного майна, прав чи обов`язків. Внаслідок приєднання правонаступником є лише одна особа і будь-який розподіл прав та обов`язків при такому виді реорганізації неможливий.
ТОВ "Чорноморський Експертно-Технічний центр" повідомило позивача листом №31 від 20.01.2023, що відповідно до наказу Регіонального відділення ФДМ України по Одеській та Миколаївських областях від 25.08.2022 №653, ДП «Чорноморський Експертно-технічний Центр Держпраці» перетворено в ТОВ "Чорноморський Експертно-Технічний центр" та яке є повним правонаступником прав та обов`язків останнього.
Таким чином, Товариство з обмеженою відповідальністю "Чорноморський Експертно-Технічний центр" є правонаступником Державного підприємства «Чорноморський Експертно-технічний Центр Держпраці».
Відповідно до п.4.1 договору, послуги надаються на підставі письмової заявки Замовника, яка надсилається виконавцю перед початком надання кожної окремої послуги. Письмова заявка направляється електронною поштою з обов`язковим надісланням оригіналу письмової заявки поштовим відправленням (листом з описом вкладення). Письмові заявки, відправлені електронною поштою, мають повну юридичну силу, породжують права та обов`язки для Сторін, можуть бути подані до судових інстанцій в якості належних доказів і не можуть спростовуватися сторонами договору. Належним підтвердженням направлення письмової заявки та її отримання виконавцем є звичайне технічне підтвердження замовника про відправлення документу: звіт серверу про відправлення електронного повідомлення тощо.
Розділом 11 договору, сторони погодили, зокрема, реквізити ДП «Чорноморський Експертно-технічний Центр Держпраці»: 65045, м.Одеса, вул. Тираспольська, буд.12, код ЄДРПОУ 20950040 - e-mail: chetc@te.net.ua та ДП "Морський торговельний порт „Южний" - port@port-vuzhny.com.ua.
Додатком №1 до договору №Т/ВМ-65/22 від 23.09.2022 сторони погодили перелік та вартість послуг, зокрема: п.15 «Проведення позачергового повного технічного огляду стрілового крану вантажопідіймальністю до 6.3 т (Калькуляція №15)», кількість послуги - 4, загальної вартості, грн з ПДВ - 3 229,73 грн.; п. 17 «Проведення експертного обстеження стрілового крану вантажопідіймальністю до 6,3 т (Калькуляція №17)», кількість послуги - 4, загальної вартості, грн з ПДВ - 10 637,28 грн.
На виконання п.4.1 договору, позивачем було надіслано на адресу ДП «Чорноморський Експертно-технічний Центр Держпраці» заявку (вихід.№3872/17/114/22) для надання послуги з проведення експертного дослідження - 1 послуга та позачергового повного технічного огляду - 1 послуга, а саме: «Крановая установка», тип (марка) - UNIC UR-344, реєстраційний номер - 4586, Характеристики об`єкту (в/п,т) - 0,03; вид робіт - ПТО, УО (п.п. 15, 17).
Таким чином, позивачем було замовлено у відповідача послуги, передбачені п.15 та п.17 Додатком №1 до договору №Т/ВМ-65/22 від 23.09.2022, - у кількості 1 послуга за кожну, вартість якої становить: згідно п.15 - 807,43 грн та згідно п. 17 - 2 659,32 грн.
Зазначена заявка була направлена відповідачу: на електронну адресу chetc@te.net.ua - 01.11.2022 та засобами поштового зв`язку на адресу: 65045, м.Одеса, вул. Тираспольська, буд.12 - 02.11.2022, що підтверджується наявними в матеріалах справи звіту з серверу про відправлення електронного повідомлення (Том І, а/с 23) та описом вкладення та поштовою накладною № 6548106474670.
Згідно п.4.2 договору, строк надання послуг - не пізніше 5 (п`яти) календарних днів з дати направлення виконавцю письмової заявки замовника на надання послуг. Виконавець зобов`язаний надавати послуги як в робочі, так і вихідні та святкові дні.
Положеннями ст. 530 Цивільного кодексу України встановлено, що, якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.
У відповідності до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Отже, враховуючи положення п.4.2 договору, відповідач мав надати позивачу послуги, передбачені заявкою вихід.№3872/17/114/22 від 01.11.2022, у строк до - 06.11.2022 (включно).
При цьому, відповідачем у визначений п.4.2 договору строк, послуги надано не було, докази, які б підтверджували факт надання послуги ТОВ "Чорноморський Експертно-Технічний центр" в матеріалах справи відсутні.
Частиною 2 статті 218 Господарського кодексу України встановлено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб`єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями в цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання зобов`язання.
У разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому, розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг) (ч.4 ст. 231 ГК України).
За приписами статті 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Статтею 627 Цивільного кодексу України встановлено, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. При цьому, згідно п. 1 ст. 628 цього кодексу, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно п.7.2 договору, за порушення виконавцем строку виконання зобов`язання стягується пеня у розмірі 0,5 відсотка вартості послуг, з якого допущено прострочення виконання за кожний день прострочення, а за прострочення понад тридцять днів додатково стягується штраф у розмірі п`ятнадцяти відсотків вказаної вартості.
Суд, перевіривши розрахунки позивача (Том І, а/с 3) щодо стягнення з відповідача за прострочення строків надання послуг (виходячи із вартості 1 послуги, передбаченої п.15 та п.17 додатком до договору ), згідно п. 7.2 договору: пені у розмірі 3 154,74 грн нарахованої, за період з 07.11.2022 по 07.05.2023 та штрафу у розмірі 520,01 грн, вважає їх вірними, обґрунтованим та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.74 Господарського процесуального Кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до п. 1 ст. 86 Господарського процесуального Кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи вищевикладене, оцінивши докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, як обґрунтовані, підтверджені належними доказами наявними матеріалами справи.
На підставі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, у зв`язку із задоволенням позовних вимог, судові витраті по сплаті судового збору, покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Чорноморський Експертно-Технічний центр" (65045, Одеська обл., м. Одеса, вул. Тираспольська, буд. 12, код ЄДРПОУ 20950040) на користь Державного підприємства "Морський торговельний порт "Південний" (65481, Одеська обл., м. Южне, вул. Берегова,13, код ЄДРПОУ 04704790) 3 154 (три тисячі сто п`ятдесят чотири) грн 74 коп - пені, 520 (п`ятсот двадцять) грн 01 коп- штрафу та 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн - витрат по сплаті судового збору.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено до Південно-західного апеляційного господарського суду в порядку ст.256 ГПК України.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Ю.І. Мостепаненко
22 грудня 2023 р.
Суддя Ю.І. Мостепаненко
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 22.12.2023 |
Оприлюднено | 25.12.2023 |
Номер документу | 115856703 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Мостепаненко Ю.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні