ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
12 грудня 2023 рокуСправа № 921/426/23
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Стадник М.С.
розглянувши заяву представника Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАРАГРО-СГ" Гураля Р. № б/н від 06.11.2023 ( вх. №8919 від 06.11.2023) про ухвалення додаткового рішення про стягнення судових витрат у справі №921/426/23
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю ТАРАГРО-СГ, вул. Михалевича,51А, с. Чернелів-Руський, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 47712
до відповідача: Фермерського господарства ДОБРОБУТ АГРО ТЕР, вул. Шевченка, 27А, с. Забойки, Тернопільський р-н, Тернопільська обл.,
про стягнення 580 695,00грн заборгованості за Договором купівлі-продажу №09/08/21-1 від 09.08.2021.
Фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснювалось, у зв`язку з відсутністю учасників справи, на підставі ч. 3 ст. 222 ГПК України.
Рішенням господарського суду від 03.11.2023 у справі № 921/426/23 (оголошено вступну та резолютивну частини рішення) позов задоволено та стягнуто з Фермерського господарства ДОБРОБУТ АГРО ТЕР на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ТАРАГРО-СГ 580 695,00грн заборгованості та 8 710,43 грн - судового збору.
Представник позивача (адвокат Гураль Р.) подав заяву № б/н від 06.11.2023 ( вх. №8919 від 06.11.2023) про ухвалення додаткового рішення про стягнення судових витрат на правову допомогу у розмірі 15 000,00грн.
Ухвалою суду від 07.11.2023 заяву представника Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАРАГРО-СГ" Гураля Р. № б/н від 06.11.2023 залишено без руху, встановлено строк для усунення недоліків десять днів з дня вручення копії ухвали про залишення заяви без руху.
Представник позивача (адвокат Гураль Р.) подав заяву № б/н від 13.11.2023 ( вх. №9109 від 13.11.2023) якою усунув недоліки заяви про ухвалення додаткового рішення.
Ухвалою суду від 14.11.2023 призначено розгляд заяви на 24.11.2023, позивач повідомлений про дату і час судового розгляду ухвалою суду, надісланою до його Електронного кабінету 16.11.2023, а ухвала, надіслана на адресу відповідача на дату і час судового розгляду не вручена.
Ухвалою суду від 24.11.2023, враховуючи не отримання відповідачем ухвали суду, для надання можливості сторонам подати заяви по суті, відкладено судове засідання на 12.12.2023,сторони повідомлені про дату та час судового засідання, позивач ухвалою суду, а відповідач ухвали суду не отримав, згідно відстеження на офіційному сайті Укрпошта поштове відправлення станом на 02.12.2023 у точці видачі, у зв`язку з чим представника відповідача повідомлено про дату і час судового засідання в телефонному режимі, про що складено телефонограму.
В обґрунтування поданої заяви заявник посилається на те, що позивач уклав з Адвокатським бюро "Руслана Гураля" Договір про надання правничої допомоги від 12.06.2023 №103, відповідно до умов якого за правову допомогу Клієнт оплатив адвокату винагороду в сумі 15 000,00грн, на підставі Звіту про надану правничу допомогу від 03.11.2023, що також підтверджується платіжною інструкцією №62 від 19.06.2023. Просить заяву задовольнити.
Представник будь яких заяв чи клопотань не подав.
Відповідач будь яких заяв чи клопотань не подав.
Розглянувши заяву представника Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАРАГРО-СГ" Гураля Р. № б/н від 06.11.2023 про ухвалення додаткового рішення про стягнення судових витрат суд, прийшов до висновку, що така підлягає задоволенню частково, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 8 ст. 129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Статтею 221 ГПК України встановлено, якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.
Згідно зі ст. 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.
У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Відповідно до п.14 ч.1 ст.92, ст. 1312 Конституції України для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура. Засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначаються виключно законами України .
Представництво - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного відповідача у кримінальному провадженні (п.9 ч.1ст.1 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність (далі - Закон)).
Інші види правової допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення (п. 6 ч.1 ст.1 Закону).
Відповідно до ст. 19 Закону видами адвокатської діяльності, зокрема, є: надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.
За правилами частини першої статті 26 Закону адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: договір про надання правової допомоги; довіреність; ордер; доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
За положеннями п. 4 ст. 1 ч.ч. 3,5 ст 27 Закону, договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору. До договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права. Зміст договору про надання правової допомоги не може суперечити Конституції України та законам України, інтересам держави і суспільства, його моральним засадам, присязі адвоката України та правилам адвокатської етики.
Учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом (ст.16 Господарського процесуального кодексу України , далі - ГПК України).
Повноваження адвоката як представника на ведення справи в суді підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (ч.4 ст.60 ГПК України).
Відповідно до ч.1, 3 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно ч. 1, 2, 3, 4 ст. 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Зокрема відповідно до частини 5 статті 129 Господарського процесуального кодексу України під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
При цьому, на предмет відповідності зазначеним критеріям суд має оцінювати поведінку/дії/бездіяльність обох сторін при вирішенні питання про розподіл судових витрат.
Випадки, за яких суд може відступити від загального правила розподілу судових витрат, унормованого частиною 4 статті 129 Господарського процесуального кодексу України, визначені також положеннями частин 6, 7, 9 статті 129 цього Кодексу.
Таким чином, зважаючи на наведені положення законодавства, у разі недотримання вимог частини 4 статті 126 Господарського процесуального кодексу України суду надано право зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, лише за клопотанням іншої сторони.
При цьому, обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, що підлягають розподілу між сторонами (частини 5-6 статті 126 Господарського процесуального кодексу України).
Водночас під час вирішення питання про розподіл судових витрат господарський суд за наявності заперечення сторони проти розподілу витрат на адвоката або з власної ініціативи, керуючись критеріями, що визначені частинами 5-7, 9 статті 129 Господарського процесуального кодексу України, може не присуджувати стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, всі її витрати на професійну правову допомогу.
У такому випадку суд, керуючись частинами 5-7, 9 статті 129 зазначеного Кодексу, відмовляє стороні, на користь якої ухвалено рішення, у відшкодуванні понесених нею на правову допомогу повністю або частково, та відповідно не покладає такі витрати повністю або частково на сторону, не на користь якої ухвалено рішення. При цьому, в судовому рішенні суд повинен конкретно вказати, які саме витрати на правову допомогу не підлягають відшкодуванню повністю або частково, навести мотивацію такого рішення та правові підстави для його ухвалення. Зокрема, вирішуючи питання розподілу судових витрат, господарський суд має враховувати, що розмір відшкодування судових витрат, не пов`язаних зі сплатою судового збору, не повинен бути непропорційним до предмета спору. У зв`язку з наведеним суд з урахуванням конкретних обставин, зокрема ціни позову, може обмежити такий розмір з огляду на розумну необхідність судових витрат для конкретної справи (аналогічний правовий висновок викладений у постанові об`єднаної палати Верховного Суду у складі суддів Касаційного господарського суду від 03.10.2019 у справі №922/445/19, у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 01.08.2019 у справі №915/237/18; від 24.10.2019 у справі №905/1795/18; від 17.09.2020 у справі №904/3583/19).
У постановах Верховного Суду від 07.11.2019 у справі №905/1795/18 та від 08.04.2020 у справі №922/2685/19 висловлено правову позицію, за якою суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості, пропорційності та верховенством права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи на складність справи, витрачений адвокатом час, та неспіврозмірним у порівнянні з ринковими цінами адвокатських послуг.
На підтвердження понесення таких витрат позивачем надано:
1/Договір про надання правничої допомоги №103 від 12.06.2023 укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю "ТАРАГРО-СТ" (Клієнт) та Адвокатським бюро «Руслана Гураля» (Адвокатське бюро ) відповідно до п. п. 1.1, 4.1 Адвокатське бюро здійснює представництво Клієнта в Господарському суді Тернопільської області, Західному апеляційному господарському суді у господарській справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАРАГРО-СГ" до Фермерського господарства "ДОБРОБУТ АГРО ТЕР" про стягнення заборгованості за Договором купівлі-продажу №09/08/21-1 від 09.08.2021 року;
2/ Звіт про надану правничу допомогу від 03.11.2023 відповідно до якого під час виконання Договору про надання правничої допомоги №103 від 12.06.2023 адвокатом вчинені наступні дії:
1) з`ясування обставин справи та визначення актуальної правової позиції 0,5 год;
2) підготовна позовної заяви 3 год;
3) підготовка та подання заяви про усунення недоліків позовної заяви 1 год;
4) участь в засіданнях Господарського суду Тернопільської області у справі №921/426/23 ( з врахуванням часу у дорозі) 04.08.2023, 22.08.2023, 12.09.2023, 13.10.2023, 03.11.2023 5 год;
5) підготовка заяви про ухвалення додаткового рішення 1,5год;
3/ платіжну інструкцію №62 від 19.06.2023, про оплату ТОВ «ТАРАГРО-СГ» на рахунок Адвокатського бюро "Руслана Гураля" 15 000,00грн за послуги згідно Договору №103 від 12.06.2023.
Проаналізувавши наведені у заяві обставини та додані докази , на підтвердження відшкодування обгрунтування витрат на професійну правничу допомогу наданих адвокатським об`єднанням послуг, враховуючи висновки Верховного Суду в порядку ч. 4 ст. 236 ГПК України, суд прийшов до висновку, що відображена інформація щодо характеру та обсягу виконаної адвокатом позивача роботи (наданих послуг) не відповідає критерію розумності та обсягу часу витраченому адвокатом на виконання відповідних робіт оскільки, предметом позову є стягнення заборгованості за Договором купівлі-продажу, тобто справа не є складною, представники відповідача проти отримання товару та не оплати його вартості не заперечували .
Суд, надавши оцінку поданим доказам на підтвердження розміру понесених витрат, прийшов до висновку, що заява відповідача підлягає до задоволення частково в розмірі 6 000,00грн.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 123, 126, 129, 244 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАРАГРО-СГ" Гураля Р. № б/н від 06.11.2023 про ухвалення додаткового рішення про стягнення судових витрат задовольнити частково.
2. Стягнути з Фермерського господарства "ДОБРОБУТ АГРО ТЕР" (вул. Шевченка, 27А, с. Забойки, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 47721, ідентифікаційний код 43316543) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАРАГРО-СГ" (вул. Михалевича,51А, с. Чернелів-Руський, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 47712, ідентифікаційний код 41718499) 6 000 (шість тисяч) грн 00коп. витрат на правничу допомогу.
3. В задоволенні решти вимог відмовити.
Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили протягом 20 днів з дня виготовлення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Західного апеляційного господарського суду.
Повне додаткове рішення складено 20 грудня 2023 року.
СуддяМ.С. Стадник
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2023 |
Оприлюднено | 25.12.2023 |
Номер документу | 115857192 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Стадник М.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні