УХВАЛА
Справа № 569/5714/23
1-кс/569/9519/23
19 грудня 2023 року Рівненський міський суд Рівненської області
у складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
підозрюваного ОСОБА_4 ,
захисника підозрюваного адвоката ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Рівне клопотання прокурора у кримінальному провадженні в.о. прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою транснаціональною злочинністю Рівненської обласної прокуратури ОСОБА_6 про покладення обов`язків щодо
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, раніше не судимого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , офіційно не працюючого, підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого чч.3 ст.332 КК України,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор у кримінальному провадженні в.о. прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою транснаціональною злочинністю Рівненської обласної прокуратури ОСОБА_7 звернувся до суду із клопотанням про покладення обов`язків на підозрюваного ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.332 КК України в межах строку досудового розслідування до 06 лютого 2024 року.
В обґрунтування клопотання вказав, що до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42022181110000135 від 05.12.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ч. 2, ч. 3 ст. 332 КК України.
Із матеріалів клопотання вбачається, що ОСОБА_8 , який зареєстрований як директор, кінцевий бенефіціарний власник та засновник юридичної особи товариство з обмеженою відповідальністю (далі ТОВ) «ЄВРОБАС КОМПАНІ» (ЄДРПОУ 44827314, вид діяльності 49.39 Інший пасажирський наземний транспорт н.в.і.у.) та отримав ліцензію на пасажирські перевезення, здійснюючи міжнародні пасажирські перевезення, будучи добре обізнаним з вищенаведеними правилами перетину державного кордону в умовах воєнного стану, вирішив використати свої знання та можливості з корисливою метою та за попередньою змовою групою осіб із ОСОБА_9 , який також зареєстрований як директор, кінцевий бенефіціарний власник та засновник юридичної особи товариство з обмеженою відповідальністю (далі ТОВ) «БУСТРАВЕЛ» (ЄДРПОУ 44733698, вид діяльності 49.39 Інший пасажирський наземний транспорт н.в.і.у.), а також ОСОБА_10 та ОСОБА_4 , будучи добре обізнаними з п. 2-9 Правил перетинання державного кордону громадянами України, які затвердженні постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2010 р. № 724), організували та керували незаконними переправленнями через державний кордон України, осіб, які не мають на це права, у першу чергу чоловіків у віці від 18 до 60 років, під виглядом водіїв пасажирських транспортних засобів, які здійснюють міжнародні пасажирські перевезення, за визначену ними грошову винагороду.
Зокрема, група осіб у складі ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_9 та ОСОБА_4 , діючи за попередньою змовою між собою, незаконно переправляли осіб через державний кордон України та організовували і керували такими діями, використовуючи наявні у ОСОБА_8 та ОСОБА_10 електронні цифрові підписи (ЕЦП) та паролі перевізника, входили до електронного кабінету перевізника на сайті Державної служби України з безпеки на транспорті під назвою «https://dsbt.gov.ua» та вносили до системи «ШЛЯХ», отриманні особисто ними або іншими особами персональні дані чоловіків призовного віку, які мали намір незаконно перетнути державний кордон України для особистих потреб, в якості водіїв вказаних перевізників та, за необхідності, оформляли фіктивні договори про працевлаштування таких осіб як водіїв ТОВ «ЄВРОБАС КОМПАНІ» та ТОВ «БУСТРАВЕЛ», особисто підшуковували осіб, які виявляли бажання за грошову винагороду незаконно переправитись через державний кордон України, проводили інструктаж таких осіб щодо правил поведінки, які дозволять безперешкодно перетнути державний кордон, надавали їм необхідні для цього транспортні засоби, підшуковували та оформляли на перевізників ТОВ «ЄВРОБАС КОМПАНІ» та ТОВ «БУСТРАВЕЛ» транспортні засоби необхідні для перетину державного кордону, тощо.
Так, у продовж жовтня 2022 - березеня 2023 діючи за попередньою змовою групою осіб, ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_4 , усвідомлюючи протиправність своїх дій та можливість настання суспільно небезпечних наслідків, реалізуючи єдиний злочинний умисел на особисте протиправне збагачення, під виглядом водіїв перевізників, які здійснюють міжнародні перевезення у ТОВ «ЄВРОБАС КОМПАНІ» та ТОВ «БУСТРАВЕЛ» та внесені до системи «Шлях», незаконно переправили через державний кордон України в Республіку Польща понад 40 чоловіків у віці від 18 до 60 років, які не мали документів, що надають право на перетин державного кордону України, отримавши за такі протиправні послуги грошову винагороду.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється в організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництві такими діями та сприянні їх вчиненню шляхом порад, вказівок та наданням засобів, вчиненого повторно, за попередньою змовою групою осіб, з корисливих мотивів, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.332 КК України.
Правова кваліфікація кримінальних правопорушень ч.3 ст.332 КК України (незаконне переправлення осіб через державний кордон України, керівництво такими діями та сприяння їх вчиненню, шляхом надання порад, вказівок та засобів, вчиненого повторно, за попередньою змовою групою осіб, з корисливих мотивів).
Виклад обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення 06.04.2023 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.332 КК України.
27.07.2023 ОСОБА_4 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст.332 КК України.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 інкримінованого йому правопорушення повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні на даний час доказами, а саме: протоколами за результатами негласних слідчих (розшукових) дій зняття інформації з електронних інформаційних систем від 15.02.2023; інформацією Державної служби України з питань безпеки на транспорті, щодо внесення в системи «Шлях» осіб ТОВ «Євробас Компані»; матеріалами виконання доручення від 06.02.2022 та від 15.03.2023 з додатками; протоколом допиту свідка ОСОБА_12 від 27.03.2023; протоколом допиту підозрюваного ОСОБА_4 від 06.04.2023; протоколом допиту свідка ОСОБА_13 від 06.04.2023 та протоколами пред`явлення осіб для впізнання за його участі від 06.04.2023; протоколом допиту свідка ОСОБА_14 від 06.04.2023 та протоколами пред`явлення осіб для впізнання за його участі від 06.04.2023; протоколом одночасного допиту за участі підозрюваного ОСОБА_4 та свідка ОСОБА_13 від 06.04.2023; інформацією з Регіонального сервісного центру від 29.03.2023; іншими протоколами складеними за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій.
На вказаній стадії досудового розслідування, для вирішення питання щодо обґрунтованості повідомленої підозри, оцінка наданих доказів здійснюється не в контексті оцінки доказів з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності, доведення чи не доведення винуватості особи, що здійснюється судом при ухваленні вироку, а з метою визначити вірогідність та достатність підстав причетності тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення, а також чи є підозра обґрунтованою, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення.
При цьому, обставини здійснення підозрюваним конкретних дій та доведеність його вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого судового розгляду.
Таким чином, обґрунтованість підозри щодо вчинення підозрюваним вищевказаних кримінальних правопорушень підтверджується наявними в матеріалах провадження доказами, що є достатніми для висновку, що підозра не є вочевидь необґрунтованою.
Посилання на один або декілька ризиків, зазначених у ст. 177 КПК України Ризики, які дають достатні підстави суду вважати, що підозрюваний може здійснити спробу протидії кримінальному провадженню у формах, що передбачені частиною 1 статті 177 КПК України, слід вважати наявними за умови встановлення обґрунтованої ймовірності можливості здійснення обвинуваченим зазначених дій. При цьому КПК України не вимагає доказів того, що підозрюваний обов`язково (поза всяким сумнівом) здійснюватиме відповідні дії, однак вимагає доказів того, що він має реальну можливість їх здійснити у конкретному кримінальному провадженні в майбутньому.
Таким чином на час існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_4 буде: переховуватися від органів досудового розслідування та суду; мати можливість знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків, іншого підозрюваного у цьому ж кримінальному провадженні; вчиняти інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Виклад обставин щодо наявності одного або декількох ризиків: - ризик переховування від органів досудового розслідування та суду обґрунтовується тим, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, санкція статті передбачає покарання на строк від 7 до 9 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Крім того, спільно співпрацював з ОСОБА_8 , який 12.10.2022 заснував Товариство з обмеженою відповідальністю «Євробас Компані», код ЄДРПОУ 44827314, яке зареєстроване за адресою: Рівненська область, Рівненський район, с. Порозове, вул. Сагайдачного, буд. 48 основним видом діяльності якого є надання послуг з перевезення пасажирів, в тому числі міжнародних. Також, на ОСОБА_4 не поширюються діючі обмеження та заборони, визначені Правилами перетинання державного кордону, оскільки він не підпадає під мобілізацію або має законні підстави для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, визначені ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», оскільки ОСОБА_4 чоловік, на утриманні якого перебуває троє і більше дітей віком до 18 років, що дає можливість підозрюваному вільно покинути територію України; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення обґрунтовується тим, що ОСОБА_4 перебуваючи у довірливих відносинах з ОСОБА_8 , який являється директором та засновником ТОВ «Євробас Компані», мав доступ до документів, які стосуються діяльності товариства, в тому числі протиправної, оскільки ОСОБА_4 особисто передав вказані документи та сприяв у їх використанні особам, які незаконно перетинали державний кордон України. Вказані документи на даний час не вилучені в повному обсязі та мають доказове значення у кримінальному провадженні; незаконно впливати на свідків, іншого підозрюваного у цьому ж кримінальному провадженні обґрунтовується тим, що ОСОБА_4 перебуває у тісній співпраці з ОСОБА_8 , який являється організатором схеми по незаконному переправленню осіб чоловічої статі через державний кордон, до якої входять особи з кола його близьких родичів та залучив до такої протиправної діяльності інших учасників злочинного угрупування як водіїв транспортних засобів, зокрема ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , з якими ОСОБА_4 перебуває у довірливих відносинах та які обізнані у протиправній діяльності як ОСОБА_8 так і ОСОБА_4 , оскільки безпосередньо неодноразово приймали участь у незаконному переправленні осіб чоловічої статі через державний кордон за безпосередньої організації та керівництва ОСОБА_8 . Крім того, ОСОБА_4 може впливати на свідків у даному провадженні, зокрема осіб, яких переправляв через державний кордон ОСОБА_14 та ОСОБА_13 , а також інших осіб чоловічої статі, яким сприяв у незаконному перетинанні державного кордону; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обґрунтовується тим, що ОСОБА_4 отримував основні засоби для існування працюючи водієм на ТОВ «Євробас Компані», а незаконне переправлення осіб через державний кордон на системній основі за попередньою змовою з ОСОБА_8 свідчить про додаткове отримання доходів від вчинення тяжких злочинів на постійній основі, що вказує на можливість продовження вчинення аналогічних злочинів.
Відповідно до вимог п. 4 ч.1 ст.184 КПК України під час досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених у п.п.1, 2, 3, 5 ч.1 ст.177 КПК України.
Обґрунтування неможливості запобігання ризикам, зазначеним в клопотанні, шляхом застосування більш м`яких запобіжних заходів Продовження обов`язків особистого зобов`язання зможе забезпечити своєчасне проведення основних слідчих дій, контролю за місцем перебування підозрюваного та забезпечить виконання процесуальних обов`язків.
Виклад обставин, які перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення дії попередньої ухвали про домашній арешт: строк попереднього запобіжного заходу закінчується 06.10.2023 одночасно ризики не зменшились, однак, завершити досудове розслідування до вказаного строку неможливо, оскільки в даний час по кримінальному провадженні виникла необхідність у проведенні слідчих та інших процесуальних дій.
30.05.2023 постановою керівника Рівненської окружної прокуратури строк досудового розслідування продовжено до 3-х місяців, а саме до 06.07.2023.
04.07.2023 ухвалою слідчого судді Рівненського міського суду продовжено строк досудового розслідування до 6 місяців, тобто до 06.10.2023.
04.10.2023 ухвалою слідчого судді Рівненського міського суду продовжено строк досудового розслідування до 10 місяців, тобто до 06.02.2024.
02.06.2023 ухвалою слідчого судді Рівненського міського суду продовжено застосування відносно ОСОБА_4 запобіжного заходу у виді домашнього арешту до 06.07.2023.
04.07.2023 ухвалою слідчого судді Рівненського міського суду змінено запобіжний захід відносно ОСОБА_4 на запобіжний захід у виді особистого зобов`язання.
02.09.2023 ухвалою слідчого судді Рівненського міського суду продовжено строк дії обов`язків ОСОБА_4 у виді особистого зобов`язання.
04.10.2023 ухвалою слідчого судді Рівненського міського суду продовжено строк дії обов`язків ОСОБА_4 у виді особистого зобов`язання.
У зв`язку з тим, що строк дії обов`язків відповідно до ухвали слідчого судді Рівненського міського суду від 04.10.2023 закінчився, а ризики передбачені ст. 177 КПК України не зникли, тому необхідно покласти на підозрюваного ОСОБА_4 обов`язки, передбачені ст. 194 КПК України
Прокурор у судовому засіданні підтримав клопотання.
В судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_4 та його захисник не заперечували проти задоволення клопотання, однак просили дозволу щодо обов`язку не залишати меі Рівненської області змінити на не залишети межі України без дозволу слідчого.
Заслухавши думку прокурора, підозрюваного, захисника та дослідивши надані матеріали кримінального провадження, слідчий суддя прийшов до висновку, що клопотання підлягає до задоволення із наступних підстав.
Судом встановлено, що 06.04.2023 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.332 КК України.
27.07.2023 ОСОБА_4 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст.332 КК України.
04.07.2023 ухвалою слідчого судді Рівненського міського суду змінено запобіжний захід відносно ОСОБА_4 на запобіжний захід у виді особистого зобов`язання.
02.09.2023 ухвалою слідчого судді Рівненського міського суду продовжено строк дії обов`язків ОСОБА_4 у виді особистого зобов`язання.
04.10.2023 ухвалою слідчого судді Рівненського міського суду продовжено строк дії обов`язків ОСОБА_4 у виді особистого зобов`язання.
У зв`язку з тим, що строк дії обов`язків відповідно до ухвали слідчого судді Рівненського міського суду від 04.10.2023 закінчився, а ризики передбачені ст. 177 КПК України не зникли, тому необхідно покласти на підозрюваного ОСОБА_4 обов`язки, передбачені ст. 194 КПК України для забезпечення належної поведінки підозрюваного, а саме: прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора або суду; не відлучатися за межі України без дозволу слідчого, прокурора або суду; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну; утримуватися від спілкування з свідками та іншими підозрюваними, а також з будь-якими іншим особами, щодо обставин, викладених у письмовому повідомленні про підозру у цьому кримінальному провадженні, крім своїх захисників, слідчих, прокурорів, слідчого судді (суду).
Разом з тим, відповідно до ч. 6 ст. 194 КПК України, обов`язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому ст. 199 КПК України. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, були покладені відповідні обов`язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов`язки скасовуються.
Оскільки строк дії обов`язків закінчився, а для належної поведінки підозрюваного необхідним є покладення обов`язків передбачених ст.194 КПК України
Таким чином, враховуючи надані органом досудового розслідування докази довели наявність обставин для покладення обов`язків на підозрюваного в межах строку досудового розслідування, слідчий суддя вважає, що клопотання слід задовольнити та покласти на підозрюваного ОСОБА_4 в межах строку досудового розслідування до 06 лютого 2024 року обов`язки передбачені ч.5 ст.194 КПК України, а саме: прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора або суду; не відлучатися за межі України без дозволу слідчого, прокурора або суду; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну; утримуватися від спілкування з свідками та іншими підозрюваними, а також з будь-якими іншим особами, щодо обставин, викладених у письмовому повідомленні про підозру у цьому кримінальному провадженні, крім своїх захисників, слідчих, прокурорів, слідчого судді (суду).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.176-178, 182, 186, 193, 194, 196 КПК України, слідчий суддя
УХВАЛИВ :
Клопотання задовольнити.
Покласти на підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 обов`язки, передбачені ст. 194 КПК України, а саме : прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора або суду; не відлучатися за межі України без дозволу слідчого, прокурора або суду; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну; утримуватися від спілкування з свідками та іншими підозрюваними, а також з будь-якими іншим особами, щодо обставин, викладених у письмовому повідомленні про підозру у цьому кримінальному провадженні, крім своїх захисників, слідчих, прокурорів, слідчого судді (суду).
Встановити строк дії обов`язків до 06 лютого 2024 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Рівненського міського суду Рівненської області ОСОБА_22
Суд | Рівненський міський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2023 |
Оприлюднено | 25.12.2023 |
Номер документу | 115865410 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про інші клопотання |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні