Рішення
від 21.12.2023 по справі 280/6838/23
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2023 року Справа № 280/6838/23 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді МаксименкоЛ.Я. розглянувши в письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю УКРНАФТОТОРГ (69019, м. Запоріжжя, вул Рекордна, 37-Б, код ЄДРПОУ 35764249)

до Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, будинок 8 ЄДРПОУ 43005393), Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний 166, код ЄДРПОУ 44118663)

про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю УКРНАФТОТОРГ (далі позивач) звернулось із позовною заявою до Державної податкової служби України (далі відповідач 1), Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі відповідач 1), в якому позивач просить суд:

визнати протиправними та скасувати Рішення ГУ ДПС у Запорізькій області від 26.05.2023 №№ 8879650/35764249, 8879647/35764249; 8879637/35764249; 8879642/35764249; 8879508/35764249; 8879501/35764249; 8879510/35764249, 8879592/35764249; 8879489/35764249; 8879493/35764249; 8879497/35764249; 8879488/35764249;

зобов`язати Державну податкову службу України здійснити реєстрацію податкових накладних ТОВ "УКРНАФТОТОРГ" в Єдиному реєстрі податкових накладних днем їх подання на реєстрацію, а саме: ПН №№11,12 від 13.06.2022р., ПН №№1,2 від 01.06.2022 - 30.06.2022; ПН №№13,15 від 13.06.2022 - 07.07.2022; ПН №16 від 29.06.2022, ПН №17 від 30.06.2022 - 13.07.2022; ПН №2 від 07.07.2022; ПН №3 від 08.07.2022, ПН №4 від 09.07.2022, ПН №5 від 11.07.2022 - 29.07.2022.

В обґрунтування заявленого позову посилається на те, що як свідчать первинні бухгалтерські та податкові документи, копії яких надавалися на адресу відповідача 1 з пояснювальними записками (більше 200 аркушів), вони беззаперечно свідчать про реальність та фактичне виконання вказаних господарських операцій та їх відповідність вимогам ПК України. Звертає увагу суду, що податкові зобов`язання платників податків виникають з тих чи інших господарських операцій, вчинених відповідно до вимог, передбачених приписами цивільного, господарського та іншого чинного законодавства України. Таким чином, ані ГК України, ані ЦК України не містять в своїх приписах вичерпного переліку документів чи їх кількості, необхідних для підтвердження тієї чи іншої господарської операції. Зазначає, що позивачем , на електронну адресу відповідача 1, подано додаткові пояснення що підтверджується повідомленнями про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. Розглянувши додаткові пояснення, відповідач 1 прийняв оскаржувані рішення про відмову в реєстрації в ЄРПН вказаних податкових накладних позивача. В той же час, будь яких не наданих позивачем документів, відповідачем у спірних рішеннях не вказано, тобто, відповідач повинен був вказати, які саме документи не надані з поясненнями. Звертає також увагу суду, що ліцензія на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі отримана позивачем 08.07.2019 року і, отже, господарська діяльність позивача не передбачає наявності усіх документів, вказаних відповідачами в якості підстав для прийняття оскаржуваних рішень. Також зазначає, що Державна податкова служба України, як центральний орган виконавчої влади, є відповідачем 2 в частині зобов`язання здійснення реєстрації податкових накладних, які є предметом розгляду цих позовних вимог. З огляду на викладене, просить суд задовольнити позовні вимоги.

Відповідачі позов також не визнали, у письмовому відзиві від 16.10.2023 вх. № 45406 вказують, що позивач надав на розгляд комісії копії первинних документів, які відповідно до пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України мають підтверджувати обставину «першої події» як належну для складання податкової накладної. Проте, такі первинні документи не відповідають вимогам частини другої статті 9 Закону № 996-XIV щодо основних необхідних реквізитів первинного документу, виходячи з наступного: позивачем надано ТТН, на які посилається ТОВ «УКРНАФТОТОРГ» в адміністративному позові, відсутня посада особи підписанта отримувача, що не відповідає належності зазначеного документа. Окремо зазначає, що на розгляд комісії та до суду було надано різний пакет документів. Для реєстрації ПН № 2, 3, 4, 5 позивачем було надано пакет документів скрін-шот з їх переліком яких саме, додаємо до відзиву. Зазначені документи відрізняються від тих, які були долучені позивачем до адміністративного позову. Зазначення у первинному документі посади осіб, відповідальних за дійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис є обов`язковим реквізитом первинного документа, оскільки зазначення саме цієї інформації дає змогу ідентифікувати учасників господарських операцій та визначити належні обставини господарської операції. Вказує, що оскільки позивачем на розгляд Комісії, було надано документи, які непідтверджували відповідність таких податкових накладних вимогам ст. 187 Податкового кодексу України щодо підтвердження дати та обставин «першої події», Комісія вважала, що позивачем до контролюючому органу не було подано належні та достатні копії первинних документів, для розгляду питання про прийняття рішення про реєстрацію спірних податкових накладної. Звертаємо увагу суду, що відповідно до Рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №49331 від 12.08.2022, за результатами проведеного аналізу встановлено, що податкові накладні щодо реалізації пального різного гатунку за період виписки лютий, березень, травень, червень, липень 2022 року мають статус "вiдмовлено за рiшенням Комiсiї" на суму 9896,0 тис.грн в т.ч. ПДВ 798,5 тис.грн, та статус "реєстрацiю зупинено" на суму 15052,1 тис. грн в т.ч. ПДВ 1063,0 тис.грн, що складає 31,5% надісланих на еєстрацію податкових накладних. Також встановлено взаємовідносини з ризиковими контрагентами протягом 2022 року. Позивачем також не було надано жодного договору про надання транспортних послуг який би підтверджував правомірність здійснення зазначених в ТТН перевезень. Таким чином, оскаржувані рішення були прийняті комісією в межах, на підставі, у спосіб та у формі, що передбачені діючим законодавством. Просить відмовити в задоволенні позовної заяви.

Ухвалою суду від 04.09.2023 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою суду від 25.09.2023 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі № 280/6838/23 без виклику сторін.

Ухвалою суду від 04.12.2023 у задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у Запорізькій області про розгляд у порядку загального провадження адміністративної справи №280/6838/23 відмовлено.

Ухвалою суду від 04.12.2023 витребувано у Товариства з обмеженою відповідальністю УКРНАФТОТОРГвідомості про те, які саме первинні документи надавались контролюючому органу разом з поясненнями щодо зупинення реєстрації спірних податкових накладних, зокрема, скріншоти з електронного кабінету про надання таких первинних документів, належним чином засвідчені копії документів, які надавались контролюючому органу разом з поясненнями щодо зупинення реєстрації спірних податкових накладних.

18.12.2023 до суду надішли витребувані документи.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив.

Товариство з обмеженою відповідальністю УКРНАФТОТОРГ зареєстроване як юридична особа 03.03.2008. Основний вид економічної діяльності 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газопобідним паливом і подібними продуктами.

Товариство з обмеженою відповідальністю УКРНАФТОТОРГ уклало договір постачання нафтопродуктів № 130522 від 13.05.2023 з TOB «ПТАХОКОМПЛЕКС «ДНІПРОВСЬКИЙ», код ЄДРПОУ 36020648, предметом якого є передача у власність покупця нафтопродукців, а покупець зобов`язується прийняти та оплатити продукцію.

Виконання умов договору, зокрема, поставка товару здійснена за видатковими накладними №РН-0000032 від 13.06.2022, №РН-0000028 від 13.06.2022, №РН-0000033 від 29.06.2022, №РН-0000034 від 30.06.2022, на підставі також рахунків -фактур: №СФ-0000026 від 10.06.2022, №СФ-0000028 від 10.06.2022, №СФ-0000029 від 28.06.2022, №СФ-0000030 від 28.06.2022; товарно-транспортними накладними №32 від 13.06.2022, №28 від 13.06.2022, №33 від 29.06.2022, №34 від 30.06.2022.

Товариство з обмеженою відповідальністю УКРНАФТОТОРГ за вказаними господарськими операціями виписало податкові накладні № 11 від 13.06.2022, №15 від 13.06.2022, №16 від 29.06.2022 та №17 від 30.06.2022, які направило через автоматизовану систему до ДПС України для проведення реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Разом із тим, за допомогою програми електронного документообігу, надійшли Квитанції, згідно яких документ прийнято, реєстрація зупинена. У квитанціях зазначено: відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 13.06.2022 №11 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

На виконання даних вимог, позивачем подано пояснення та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено. Надано пояснення та копії документів на підтвердження здійснених господарської операції із контрагентом.

Рішеннями Комісії ГУ ДПС у Запорізькій області 26.05.2023 №№ 8879650/35764249, 8879647/35764249, 8879637/35764249, 8879642/35764249 було відмовлено в реєстрації даних податкових накладних з відміткою про ненадання / часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Також, Товариство з обмеженою відповідальністю УКРНАФТОТОРГ уклало договір постачання нафтопродуктів № 240522 від 24.05.2023 з TOB «ЧИСТОПІЛЛЯ» (код ЄДРПОУ 34277022), предметом якого є передача у власність покупця нафтопродукців, а покупець зобов`язується прийняти та оплатити продукцію.

Виконання умов договору, зокрема, поставка товару здійснена за рахунком-фактурою №СФ-0000018 від 31.05.2022; СФ-0000023 від 10.06.2022, № СФ-0000027 від 10.06.2023 №СФ-0000031 від 04.07.2022, №СФ-0000033 від 04.07.2022, №СФ-0000034 від 08.07.2022, №СФ-0000035 від 11.07.2022; видатковими накладними №РН-0000018 від 01.06.2022; №РН-0000020 від 01.06.2022; №РН-0000027 від 13.06.2022,№РН-0000030 від 13.06.2022, №РН-0000039 від 07.07.2022, №РН-0000040 від 08.07.2022, №РН-0000041 від 09.07.2022, №РН-0000042 від 11.07.2022; товарно-транспортними накладними N218 від 01.06.2022; №20/1 від 01.06.2022 р.; №20/2 від 01.06.2022, № 27 від 13.06.2022, № 30 від 13.06.2022, №39 від 07.07.2022, №40 від 08.07.2022, №41 від 09.07.2022, №42 від 11.07.2022; акцизними накладними №25 від 01.06.2022, №24 від 01.06.2022, №27 від 01.06.2022, № 40 від 13.06.2022, № 38 від 13.06.2022, №46 від 07.07.2022, №47 від 08.07.2022, №48 від 09.07.2022, №49 від 11.07.2022. Оплата товару здійснювалася платіжними дорученнями № 85 від 01.06.2022, № 86 від 02.06, № 88 від 01.06.2022, №106 від 14.06.2023.

Товариство з обмеженою відповідальністю УКРНАФТОТОРГ за вказаними господарськими операціями виписало податкові накладні №№1, 2 від 01.06.2022, №№12, 13 від 13.06.2022, №2 від 07.07.2022, №3 від 08.07.2022, №4 від 09.07.2022, №5 від 11.07.2022, які направило через автоматизовану систему до ДПС України для проведення реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Разом із тим, за допомогою програми електронного документообігу, надійшли Квитанції, згідно яких документ прийнято, реєстрація зупинена. У квитанціях зазначено: відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 13.06.2022 №11 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

На виконання даних вимог, позивачем подано пояснення та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено. Надано пояснення та копії документів на підтвердження здійснених господарської операції із контрагентом.

Товариству з обмеженою відповідальністю УКРНАФТОТОРГ направлено повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в яких запропоновано надати договори, зокрема, зовнішьоекономічні контракти з датадками до них, первинні документи щодо транспортування продукції.

Товариством надано додаткові пояснення щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено.

Рішеннями Комісії ГУ ДПС у Запорізькій області 26.05.2023 №№ 8879508/35764249, 8879501/35764249, 8879510/35764249, 8879592/35764249, 8879489/35764249, 8879493/35764249, 8879497/35764249, 8879488/35764249 було відмовлено в реєстрації даних податкових накладних з відміткою про ненадання / часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Не погоджуючись із рішеннями про відмову в реєстрації податкових накладних та з вимогою вчинити певні дії позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює ПК України.

Пунктом 201.1 статті 201 ПК України (тут і в подальшому - в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначений Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України за № 1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок № 1246).

Положеннями пункту 2 Порядку № 1246 (тут і в подальшому - в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Відповідно до абзацу 10 пункту 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, крім іншого, наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.

Згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165, яка набула чинності з 01.02.2020, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів (далі - Порядок № 1165).

Згідно з положеннями пункту 3 Порядку № 1165 податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, складеної на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості хоча б одного з товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку, за винятком розрахунку коригування, визначеного підпунктом 7 цього пункту), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації):

1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування;

2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;

3) одночасно виконуються такі умови:

загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень; значення показника D, розрахованого згідно з цим підпунктом, становить більше 0,05.

Показник D розраховується за такою формулою: D= S/T, де S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та податків і зборів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, платником податку та його відокремленими підрозділами; T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків,зазначеними платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування; значення показника P є меншим, ніж значення, розраховане за такою формулою: P = Pм х 1,4, де P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування; Pм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування.

Значення показників D та P відображаються в електронному кабінеті платнику податку;

4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.

Відповідно до пункту 4 Порядку №1165, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Відповідно до пункту 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Згідно з пунктом 7 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Як зазначено у пункті 10 Порядку № 1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).

Таким чином, нормами податкового законодавства встановлено обов`язок платника податку на додану вартість скласти податкову накладну на дату виникнення податкових зобов`язань та зареєструвати таку податкову накладну в ЄРПН. Направлена податкова накладна в автоматичному режимі перевіряється на відповідність ознакам безумовної реєстрації, і якщо такі ознаки наявні, реєстрація такої податкової накладної (або розрахунку коригування) не зупиняється. У випадку ж подання для реєстрації в ЄРПН податкової накладної (розрахунку коригування), що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, контролюючий орган наділений повноваженнями на здійснення автоматизованого моніторингу такої податкової накладної на відповідність критеріям ризиковості платника податку, а також показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. У разі коли за результатами моніторингу встановлено відповідність господарської операції хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції (за виключенням випадку, коли податкова накладна направлена на реєстрацію платником податку, який відповідає хоча б одному показнику позитивної податкової історії), реєстрація податкової накладної (розрахунку коригування) зупиняється. У разі зупинення реєстрації податкової накладної (розрахунку коригування) платнику податків надсилається квитанція, у якій в обов`язковому порядку зазначається, крім іншого, критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку, а також пропозиція надати пояснення та копії документів, необхідні для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Судом встановлено, що відповідно до отриманих позивачем квитанціїй, реєстрація податкових накладних зупинена, у зв`язку з їх відповідністю пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Додатком № 1 до Порядку № 1165 визначені Критерії ризиковості платника податку.

Пункт 8 вказаних Критеріїв передбачає, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстраціїподатковій накладній/розрахунку коригування. Довідник кодів податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, визначається ДПС та затверджується відповідним наказом, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті ДПС.

Так, у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних контролюючий орган вказав на те, що платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Однак не зазначено, з яких підстав та яким рішенням визначено його відповідність Критеріям.

Крім того, запропоновано платнику податків надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

Як свідчать матеріали справи, платником було надано відповідні пояснення та первинні документи на підтвердження господарських операцій, за якими складені спірні податкові накладні.

Відповідно до пункту 2 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520, із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 19 від 12.01.2023 (далі - Порядок № 520) прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Пунктом 5 вказаного порядку передбачено, що Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Згідно з пунктом 10 Порядку № 520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Отже, вищенаведені норми містять орієнтовний перелік документів, необхідних для розгляду комісією регіонального рівня питання про прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, який може відрізнятись для кожної конкретної господарської операції з урахуванням специфіки діяльності платника податків, особливостей здійснення господарської операції (наприклад, поставка, товару, робіт або послуг), події, за якою складено податкову накладну (дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг або дата отримання платником податку товарів/послуг) тощо.

Судом встановлено, що позивач подав до податкового органу договори на постачання нафтопродуктів, рахунки-фактури видаткові накладні, товаро-транспортні накладні, акцизні накладні, платіжні доручення по господарським операціям за якими складено спірні податкові накладні. Вказані обставини підтверджуються скриншотами, наданими також контролюючим органом.

Судом досліджено надані копії первинних документів та встановлено, що вони є належно оформленими, містять всі необхідні реквізити, підписані уповноваженими особами, тож вважати їх неналежними доказами відсутні підстави. Доказів зворотного суду не надано.

Щодо покликання відповідача на недоліки оформлення товаро-транспортних накладних, не надання жодного договору про надання транспортних послуг який би підтверджував правомірність здійснення зазначених в ТТН перевезень слід зазначити, що спірні податкові накладні складено за операціями постачання товарів, тож, позивачем подано всі первинні документи, що підтверджують першу подію за спірними господрськими операціями, зокрема, видаткові накладні, рахунки -фактури.

Тож, до перевірки контролюючому органу було надано всі первинні документи, що підтверджують спірні господарські операції.

Слід зазначити, що у постанові Верховного Суду від 19 травня 2022 року у справі №1640/2968/18 з подібними правовідносинами, вказано, що транспортні документи на перевезення товарно-матеріальних цінностей не є обов`язковими при оподаткуванні операцій за договорами купівлі-продажу, підряду чи поставки, вони є обов`язковими при оподаткуванні операцій за договорами саме перевезення, а тому, наявність недоліків у оформленні товарно-транспортних накладних чи відсутність таких документів не може бути самостійним доказом безтоварності господарських операцій проведених з контрагентами, натомість, факт передання товару позивачу та, відповідно, набуття права власності на нього, підтверджується належно оформленими видатковими накладними, які наявні в матеріалах справи.Товарно-транспортні накладні не є винятковимипервинними бухгалтерськими документами, які підтверджують факт реальності здійснення господарської операції за договором, та за відсутності яких платник позбавляється права на формування податкового кредиту, а також віднесення до складу доходів і витрат сум за договорами у разі наявності інших первинних бухгалтерських документів оформлених у відповідності до положень діючого законодавства, а саме: договорів, видаткових накладних податкових накладних регістрів бухгалтерських документів, платіжних доручень, відомостей про рух активів, товару та інших документів.

Тобто, оскільки транспортною документацією підтверджується операція з надання послуг з перевезення вантажів, а не факт придбання товару, то за наявності документів, що підтверджують фактичне отримання товару і його використання у власній господарській діяльності,неподання такого документа, як товарно-транспортна накладна, не може свідчити про відсутність реальних господарських операцій та бути єдиною підставою для позбавлення платника податку права на отримання податкового кредитуз податку на додану вартість.

Разом з тим, комісія регіонального рівня, незважаючи на надані пояснення та додані документи, що підтверджують наведені у поясненнях факти, прийняла рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в ЄРПН, зазначивши про ненадання / часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Водночас, у спірному рішенні не конктеризовано, які саме документи не надано.

Слід зазначити, що Верховний Суд у справі № 360/2460/20 за наслідками аналізу положень Порядку №520 зазначив, що можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.

Суд зауважує, що недотримання принципу правової визначеності під час зупинення реєстрації податкових накладних призвело до необізнаності платника податків щодо вичерпного переліку необхідних документів, які він повинен був надати контролюючому органу, внаслідок чого у відповідача виникла можливість прояву нічим не обмеженої дискреції.

Вказане, на думку суду, призвело до прояву суб`єктом владних повноважень негативного розсуду, внаслідок чого платник податків не зміг належним чином виконати свої обов`язки, мета яких - реєстрація податкової накладної.

Зазначене відповідає правовій позиції Верховного Суду, висловленій у постанові від 10.04.2020 у справі № 819/330/18 (адміністративне провадження № К/9901/65222/18).

Окрім того, у постановах від 12.11.2019 у справі № 816/2183/18, від 21.05.2019 у справі № 940/1240/18, від 18.02.2020 у справі № 360/1776/19, від 27.04.2020 у справі №360/1050/19, від 18.06.2020 у справі №824/245/19-а та ряду інших Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Суд зазначає, що надані позивачем до контролюючого органу документи та пояснення у сукупності з наявними доказами в матеріалах справи підтверджують здійснення господарських операцій за спірними податковими накладними.

Таким чином, зважаючи на виконання платником податку обов`язку щодо підтвердження господарських операцій, та враховуючи те, що контролюючий орган не обґрунтував неможливість розблокування реєстрації податкових накладних на підставі поданих позивачем документів, підстави для відмови в реєстрації податкових накладних №№11, 12 від 13.06.2022, №№1, 2 від 01.06.2022, №№13,15 від 13.06.2022, №16 від 29.06.2022, №17 від 30.06.2022, №2 від 07.07.2022, №3 від 08.07.2022, №4 від 09.07.2022, №5 від 11.07.2022 були відсутні.

Таким чином, рішення Комісії ГУ ДПС у Запорізькій області 26.05.2023 №№ 8879650/35764249, 8879647/35764249; 8879637/35764249; 8879642/35764249; 8879508/35764249; 8879501/35764249; 8879510/35764249, 8879592/35764249; 8879489/35764249; 8879493/35764249; 8879497/35764249; 8879488/35764249 підлягають скасуванню.

Відповідно до частини другої статті 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може, в тому числі, прийняти постанову про зобов`язання відповідача вчинити певні дії.

Приписами КАС України передбачено право суду у випадку встановлення порушення прав позивача зобов`язувати суб`єкта владних повноважень приймати рішення або вчиняти певні дії.

Так, відповідно до пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі - Порядок №1246) податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (пункт 20 Порядку №1246).

Відтак, оскільки рішення комісії про відмову у реєстрації податкової накладної підлягає скасуванню, відповідно пунктів 19-20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 №1246, суд приходить до висновку про наявність підстав для зобов`язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові №11 від 13.06.2022, №12 від 13.06.2022, №1 від 01.06.2022, №2 від 01.06.2022, №13 від 13.06.2022, №15 від 13.06.2022, №16 від 29.06.2022, №17 від 30.06.2022, №2 від 07.07.2022, №3 від 08.07.2022, №4 від 09.07.2022, №5 від 11.07.2022 датою їх подання на реєстрацію.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ст. 90 КАС України).

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору на суму 32208,00 грн. підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області.

Керуючись статтями 2, 7, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю УКРНАФТОТОРГ (69019, м. Запоріжжя, вул Рекордна, 37-Б, код ЄДРПОУ 35764249) до Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, будинок 8 ЄДРПОУ 43005393), Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний 166, код ЄДРПОУ 44118663) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії, - задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 26.05.2023 №8879650/35764249, №8879647/35764249, №8879637/35764249, №8879642/35764249, №8879508/35764249, №8879501/35764249, №8879510/35764249, №8879592/35764249, №8879489/35764249, №8879493/35764249, №8879497/35764249, №8879488/35764249.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю УКРНАФТОТОРГ №11 від 13.06.2022, №12 від 13.06.2022, №1 від 01.06.2022, №2 від 01.06.2022, №13 від 13.06.2022, №15 від 13.06.2022, №16 від 29.06.2022, №17 від 30.06.2022, №2 від 07.07.2022, №3 від 08.07.2022, №4 від 09.07.2022, №5 від 11.07.2022 датою направлення їх на реєстрацію.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю УКРНАФТОТОРГ судовий збір у розмірі 32208,00 (тридцять дві тисячі двісті вісім) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 21.12.2023.

Суддя Л.Я. Максименко

Дата ухвалення рішення21.12.2023
Оприлюднено25.12.2023
Номер документу115867868
СудочинствоАдміністративне
Сутьвизнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії