Справа№ 629/7412/23
Провадження № 2/629/1430/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про залишення позовної заяви без руху
21.12.2023 року року суддя Лозівського міськрайонного суду Харківської області Каращук Т.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Виробничого кооперативу «СОВА» про невиконання зобов`язань та стягнення заборгованості, -
в с т а н о в и в:
В провадження Лозівського міськрайонного суду Харківської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Виробничого кооперативу «СОВА» про невиконання зобов`язань та стягнення заборгованості.
Позивачка просила визнати бездіяльність ВК «СОВА» протиправною, зобов`язати ВК «Сова» виконати зобов`язання згідно договору укладеному між сторонами та стягнути з ВК «Сова» заборгованість у сумі 14 836,00 гривень.
Також у позовній заяві позивачка просила звільнити її від сплати судового збору, оскільки вона є пенсіонеркою, має річний дохід у розмірі 63 115,94 гривні та може сплатити судовий збір у розмірі 3 155,80 гривень. Також позивачка самостійно розрахувала суму судового збору, яку на її думку, вона має сплатити за 4 вимоги та яка становить 7 515,20 гривень.
При вивченні матеріалів справи, судом встановлено, що позивачкою було заявлено дві вимоги - майнового та немайнового характеру. Судовий збір підлягає сплаті за кожну вимогу, заявлену в позові.
Відповідно до підпункту 1, пункту 1, ч.2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» встановлена ставка судового збору за подання фізичною особою до суду позовної заяви майнового характеру, а саме, 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 176 ЦПК України ціна позову визначається у позовах про стягнення грошових коштів - сумою, яка стягується, чи оспорюваною сумою за виконавчим чи іншим документом, за яким стягнення провадиться у безспірному (безакцептному) порядку.
В даному випадку позов подано фізичною особою, а тому при поданні позову сплаті підлягає судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 1073, 60 грн.
Згідно підпункту 2 пункту 2 ч. 2, ст.4 ЗУ «Про судовий збір», за подання фізичною особою позовної заяви немайнового характеру сплачується судовий збір, а саме,0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
В даному випадку позов подано фізичною особою, а тому при поданні позову сплаті підлягає судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 1073, 60 грн.
Таким чином, загальна сума судового збору, яка підлягає сплаті позивачкою при зверненні до суду з даним позовом становить 2 147,20 гривень.
Вирішуючи клопотання позивачки про звільнення від сплати судового збору, суд виходить з наступного.
Так, відповідно до ст. 5 ЗУ Про судовий збір позивачка не має пільг для звільнення від сплати судового збору.
Заявляючи клопотання про звільнення від сплати судового збору, ОСОБА_1 надала довідку з управління Пенсійного фонду, згідно якої розмір пенсії позивачки за 2022 рік становить 63 115,94 грн.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 136 ЦПК України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. Основним у вирішенні питання про наявність підстав для відстрочення сплати судового збору є встановлення майнового стану сторони, яка заявила відповідне клопотання.
Згідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б)батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Судовий збір який потрібно сплатити позивачці становить 2 147, 20 грн. що відповідно до її річної пенсії складає 3,4 відсотка від розміру річного доходу останньої, що не перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивачки.
Таким чином, враховуючи відсутність клопотань про зменшення суми судового збору, відстрочення чи розстрочення його сплати, а також часткову оплату судового збору, позивачці необхідно сплатити несплачену суму судового збору та додати документ, який підтверджує його сплату у розмірі 2 147,20 грн за наступними реквізитами: отримувач коштів: ГУК Харків обл/МТГ Лозова/22030101, код отримувача (ЄДРПОУ) 37874947, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), номер рахунку: UA138999980313161206000020573, код класифікації доходів бюджету: 22030101, найменування коду класифікації доходів бюджету: судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050).
Крім того, однією з вимог позивачки, є стягнення з відповідача заборгованості у сумі 14 836,00 гривень, яка виникла у зв`язку з невиконанням останнім умов договору, який був укладено між сторонами.
Відповідно до ч.5 ст.177 ЦПК України, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
При дослідженні матеріалів цивільної справи, судом було встановлено, що договір, на який посилається позивачка, та на якому ґрунтуються позовні вимоги у матеріалах справи відсутній.
Підсумовуючи вищевикладене, позивачці необхідно сплатити судовий збір у розмірі 2 147,20 гривень та надати до суду документ, який підтверджує його сплату та надати копію договору, який було укладено між позивачкою та ВК «Сова».
Крім того, вважаю за необхідне зазначити, що для того, щоб позов був прийнятий до провадження судом, позивачу необхідно дотримуватись порядку подання позовної заяви в межах реалізації права на звернення до суду та кореспондуючого права на повноважний суд з урахуванням положень пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, статті 55 Конституції України.
Пунктами 6, 7 частини другої статті 43 ЦПК України передбачено обов`язок учасників справи добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов`язки, зокрема виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки, а також виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.
Наведеними положеннями ЦПК України чітко окреслено характер процесуальної поведінки, який зобов`язує учасника справи діяти сумлінно, тобто проявляти добросовісне ставлення до наявних у нього прав і здійснювати їх реалізацію таким чином, щоб забезпечити неухильне та своєчасне (без суттєвих затримок та зайвих зволікань) виконання своїх обов`язків, встановлених законом, упродовж визначених для цього строків.
Отже, учасник справи, маючи намір добросовісної реалізації належного йому права на звернення з позовом до суду, повинен забезпечити неухильне і своєчасне виконання своїх процесуальних обов`язків, вимог закону і суду, зокрема стосовно належного оформлення позовної
заяви, в тому числі щодо своєчасної сплати судового збору для чого особа, зацікавлена у поданні позову, має вчиняти усі можливі та залежні від нього дії, використовувати усі наявні засоби та можливості, передбачені законодавством.
Дана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 17 червня 2021 року у справі № 640/9385/20.
Згідно ч.3 ст.185 ЦПК України, якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, позовна заява вважається неподаною і повертається позивачу.
Таким чином, вказана позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачеві строку на усунення недоліків.
Керуючись ст.ст.175,177,185, 187, 258 ЦПК України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Виробничого кооперативу «СОВА» про невиконання зобов`язань та стягнення заборгованості - залишити без руху та надати строк для усунення її недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання позивачем даної ухвали.
Копію ухвали направити позивачці.
Роз`яснити, що якщо у визначений строк недоліки не будуть усунені, позовна заява буде вважатися неподаною та буде повернута позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання її суддею і оскарженню не підлягає.
Суддя Т.О.Каращук
Суд | Лозівський міськрайонний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 21.12.2023 |
Оприлюднено | 26.12.2023 |
Номер документу | 115881651 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них |
Цивільне
Лозівський міськрайонний суд Харківської області
КАРАЩУК Т. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні